Sandra Wilk

Honsiu – wyspa z samurajskimi rezydencjami

Honsiu to siódma co do wielkości wyspa na świecie. Główna i największa wyspa Japonii słynna jest jednak nie tylko z wielkich metropolii, takich jak Tokio, Jokohama, Kawasaki czy Saitama, ale także i miejsc, w których odkryjemy wielowiekową tradycję samurajów.

„Nagłówki nie sprzedają gazet. Gazeciarze je sprzedają”

Nowojorski strajk gazeciarzy z 1898 roku zmienił bieg historii mediów. Bezdomne dzieci doprowadziły do spadku sprzedaży gazet o połowę, zablokowały miasto i wywalczyły sobie prawo do godnego zarobku. Ich zwycięstwo nad wielkimi magnatami prasowymi stało się symbolem siły bezsilnych. To historia prawdziwego sukcesu.

Banksy: uparty krytyk świata

Aby zrozumieć fenomen Banksy’ego wystarczy wyobrazić sobie to, jaki skandal by wybuchł, gdyby w Muzeum Narodowym ktoś podmienił „Hołd Pruski” na kopię.

Pola Negri: „Przestań, kochanie, bo wystraszysz panów…”

Była pierwszą zagraniczną aktorką zaproszoną do Stanów Zjednoczonych. Już jej podróży przez ocean towarzyszyła wielka ekscytacja mediów i miłośników kina. A gdy w dniu przyjazdu wybrała się jako widz na spektakl w Metropolitan Opera, publiczność powitała ją wielką owacją na stojąco. Już tego pierwszego dnia – 12 września 1922 r. – Polka podbiła Amerykę. Pola Negri stała się jedną z największych gwiazd kina niemego na świecie.

Pojechać tam, gdzie bywa James Bond

Premiera kolejnego filmu – już 25. – o przygodach Jamesa Bonda odbędzie się dopiero na wiosnę przyszłego roku. Ale producenci nowej odsłony przygód agenta 007 zdradzili, gdzie rozegra się początkowa sekwencja „Nie czas umierać”.