Na sześć tygodni przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE premier Theresa May nadal nie doprowadziła do ratyfikacji umowy ws. brexitu przez brytyjski parlament. Pierwsza próba przyjęcia wynegocjowanej przez nią umowy zakończyła się bolesną porażką rządu - 15 stycznia aż 432 parlamentarzystów, w tym ponad 100 parlamentarzystów partii May, odrzuciło dokument.
29 stycznia Izba Gmin upoważniła May do renegocjacji umowy z Brukselą - premier ma starać się o zastąpienie mechanizmu tzw. backstopu, który miał umożliwić uniknięcie pojawienia się granicy między Irlandią a Irlandią Północną, "alternatywnym rozwiązaniem".
We wtorek, w czasie przemówienia przed członkami związku zawodowego EEF, Corbyn ma zapowiedzieć, że uda się do Brukseli i będzie rozmawiał z unijnym negocjatorem ds. brexitu, Michelem Barnierem, na temat przedstawionej przez niego propozycji stałej unii celnej między Wielką Brytanią a UE po brexicie, co miałoby przełamać impas w negocjacjach na temat umowy ws. brexitu.
- To plan, który mógłby zyskać wsparcie większości w parlamencie - ocenia Corbyn.
- Wzywam więc rząd i parlamentarzystów wszystkich ugrupowań do zakończenia niepewności co do brexitu i poparcia wiarygodnego, alternatywnego planu Partii Pracy - ma powiedzieć Corbyn we wtorkowym przemówieniu.