Jadąc na Kaukaz, co kilkadziesiąt kilometrów przekracza się jakąś granicę. Na granicznych posterunkach skrupulatnie sprawdzane są dokumenty. Nie tylko z powodu konfliktu w Gruzji i niespokojnej sytuacji w Czeczenii. Także dlatego, że mieszkańcy jednych rosyjskich republik nie lubią mieszkańców innych. Osetyjczycy nie cierpią Inguszów. Samochód z inguskim numerem rejestracyjnym „06” będzie z pewnością sprawdzony przez osetyjską milicję dokładniej niż ten z osetyjskim numerem „15”. I na odwrót.
Region ten jest mieszaniną ras i narodów. Dagestańczycy podzieleni są na wiele grup – Awarowie, Agulowie, Dargijczycy i inni. W Dagestanie jest góra, na której zboczach znajduje się siedem wiosek. Ich mieszkańcy mówią siedmioma różnymi językami. Żeby się zrozumieć, używają obcego im języka awarskiego.
Opis historii Kaukazu zająłby zbyt wiele miejsca. Same dzieje Gruzji sięgają czasów przedchrześcijańskich. Gruzini słusznie twierdzą, że są starożytnym narodem – przyjęcie przez nich chrześcijaństwa sięga IV – Vw. n.e. Dla obecnych wydarzeń najistotniejsza jest jednak historia podbijania Kaukazu przez Moskwę.
Rosjanie opanowywali Kaukaz od XVI do XVII w. Miejscowe ludy walczące między sobą zwracały się do nich o pomoc. Tak robili Ingusze, licząc na wsparcie w walce z Kabardyjczykami; podobnie uczynili potężni niegdyś, a na przełomie XVIII i XIX w. atakowani przez Persów Gruzini. W XIX w. kolejne ludy składały carowi przysięgę wierności.Wkrótce jednak okazało się, że Rosjanie prowadzą politykę pełnego podporządkowania ludów kaukaskich, stąd antyrosyjskie bunty w drugiej połowie XIX wieku dławione siłą i wzmożoną rusyfikacją.
Wielką zmianę przyniosła rewolucja 1917 roku. Bolszewicy obiecali odebrać ziemie Kozakom, dlatego na początku otrzymali poparcie od ludów Kaukazu. Wkrótce jednak oni również podporządkowali sobie region siłą. Kaukaz był areną wyjątkowo krwawych wydarzeń. Przez pewien czas niepodległa pozostała Gruzja, ale i ją w 1921 r. opanowali bolszewicy.