W Wielkiej Brytanii, w której dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 przekracza 10 tys., wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant delta (B.1.617.2) ma odpowiadać za większość nowych zakażeń.
W związku z rozpowszechnieniem się tego wariantu premier Boris Johnson zdecydował o opóźnieniu luzowania wciąż obowiązujących na Wyspach ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonych w związku koronawirusem.
- W Polsce nie ma tak upowszechnionej transmisji wariantu delta jak w Wielkiej Brytanii - mówił na antenie TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informując, że w naszym kraju stwierdzono 90 przypadków.
W kontekście możliwości sprowadzenia wariantu delta spoza granic kraju Andrusiewicz przypomniał, że osoby przybywające do Polski muszą poddać się kwarantannie, jeśli nie mogą się wykazać negatywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2.
Rzecznik zapowiedział, że przepisy dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii mogą zostać zaostrzone.
Wieczorem w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik Ministerstwa Zdrowia zadeklarował, że osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą kierowane na dłuższą obowiązkową kwarantannę. Z kwarantanny ma zwalniać negatywny wynik testu na koronawirusa uzyskany po badaniu próbki pobranej nie wcześniej niż po siedmiu dniach od przyjazdu.
- Tak samo jak w przypadku Brazylii, Indii, Republiki Południowej Afryki - dodał.
Pytany w mediach społecznościowych, czy zarządzenie obejmie także osoby zaszczepione przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził: "Oczywiście osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie".
Nowe przepisy mają wejść w życie w środę 23 czerwca.
Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm
Czy zaostrzenie przepisów przewidywane jest także wobec osób przyjeżdżających do Polski z innych państw? - Na razie dla państw ryzyka (czyli RPA, Indii i Brazylii - red.) - odparł Andrusiewicz.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, osoby podróżujące z Indii, RPA i Brazylii nie mają możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godzin po powrocie do Polski. "Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego" - informuje Ministerstwo Zdrowia.