Synaj stał się polem walki islamistów z rządem

Zamach terrorystyczny w Tabie świadczy, że zwolennicy obalonego prezydenta zmieniają taktykę i ich celem stają się zagraniczni turyści.

Publikacja: 16.02.2014 21:08

Szczątki autobusu, którym podróżowali koreańscy turyści

Szczątki autobusu, którym podróżowali koreańscy turyści

Foto: AFP

Co najmniej czterech koreańskich turystów zginęło w wyniku wybuchu bomby w egipskiej Tabie, tuż przy granicy z Izraelem. Śmierć poniósł także egipski kierowca, a 30 osób odniosło rany. Do wybuchu doszło w chwili przekraczania przez autobus granicy izraelskiej. Turyści wracali z klasztoru św. Katarzyny położonego w centralnej części Synaju.

Półwysep jest od czasu obalenia prezydenta Mohameda Mursiego latem ubiegłego roku terenem niemal codziennych potyczek armii z islamistami. Powiązania organizatorów zamachów z Bractwem Muzułmańskim, z którego wywodzi się Mursi, nie są jasne.

W przeszłości z hotelu i kasyna w Tabie korzystało sporo Izraelczyków. Mieści się nieco ponad 500 metrów od granicy izraelskiej. Dziesięć lat temu w zamachu terrorystycznym zginęły 34 osoby, w tym 12 Izraelczyków.

Nie jest jasne, kto dokonał zamachu. Mowa była o wybuchu w samym autobusie. Niewykluczone, że ładunek eksplodował w jego pobliżu. Toczące się ostatnio na Synaju starcia koncentrowały się w jego wschodniej części. Znane kurorty jak Dahab, Nuweiba czy Szarm el-Szejk i sama Taba uchodziły za miejsca bezpieczne.

Zamach na turystów może oznaczać zmianę taktyki islamistów atakujących służby bezpieczeństwa na Synaju. Chodzić im może o zahamowanie potoku turystów w celu wywarcia presji na wymiar sprawiedliwości w związku z toczącym się procesem byłego prezydenta. Jest on oskarżony o konspirację z zagranicznymi siłami w celu przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Egipcie. Zdaniem oskarżenia współpracował z palestyńskim Hamasem i libańskim Hezbollahem. Według prokuratury Bractwo chciało wysłać swoich członków do Strefy Gazy na szkolenie wojskowe, które przeprowadzić miały Hezbollah i irańska Gwardia Rewolucyjna. Po powrocie do Egiptu członkowie Bractwa mieli się przyłączyć do radykalnych islamskich organizacji działających na półwyspie Synaj.

Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, odrzucił oskarżenia, nazywając je kłamstwami.

W ostatnich miesiącach na Synaju zginęło kilkuset egipskich policjantów i żołnierzy. W przeszłości islamscy terroryści przeprowadzili wiele zamachów na turystów zarówno w znanych kurortach, jak i w Kairze. Chodziło o pozbawienie kraju dochodów z turystyki w odwecie za akcje reżimu Hosniego Mubaraka przeciwko fundamentalistom.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1059
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1058
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego