Aktualizacja: 08.01.2015 17:33 Publikacja: 08.01.2015 17:11
Francuskie przepisy zakazujące muzułmankom zakrywania twarzy wywołały protesty także w Londynie (kwiecień 2011 r.)
Foto: Citizenside.com
Zamachowcy chcieli uciszyć „Charlie Hebdo", zmusić media do respektowania wartości islamu. Francuski model laickości jest zagrożony?
Alain Finkielkraut: Jest, i to bardzo. Pod hasłem otwarcia postępuje proces podporządkowywania się kraju, używając słów pisarza Michela Houellebecqa. Oficjalnie to się nazywa otwarta laickość. Ale tu nie ma żadnej otwartości, tu jest tylko forma kapitulacji.
Wobec islamu?
Nie tyle wobec islamu, ile wobec jego najradykalniejszej wersji, najbardziej fanatycznej i najszybciej rozprzestrzeniającej się. Dotknięte są szkoły, wolność wypowiedzi. Pozwoliliśmy narzucić sobie tak daleko idącą autocenzurę, że już nigdy nie będziemy mogli wystawić w teatrze francuskim czy wręcz europejskim sztuki „Fanatyzm czyli Mahomet" Woltera. Co prawda zakaz używania symboli religijnych w szkole jeszcze obowiązuje, ale nie wiem, jak długo. Opór społeczny w obronie laickości jest nad wyraz słaby.
„Charlie Hebdo" to był jeden z ostatnich bastionów tej laickości?
Na pewno ważny bastion, gazeta oskarżana o islamofobię, bo opublikowała karykatury Mahometa. Bez niej laickość jeszcze bardziej się we Francji cofnie. Na razie powstał front sprzeciwu, ale pytanie, na jak długo. Bo po publikacji karykatur i później przy każdej bardziej kontrowersyjnej okładce „Charlie Hebdo" krytykującej religię muzułmańską podnosiły się głosy wskazujące nieodpowiedzialność pisma.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Dwa samoloty bojowe Mirage wystartowały we wtorek z Ndżameny do swojej bazy we wschodniej Francji, rozpoczynając wycofywanie francuskich żołnierzy i sprzętu z Czadu.
Rosja zrobiła krok w kierunku uznania rządu talibów w Afganistanie. Duma Państwowa w pierwszym czytaniu zagłosowała za poprawkami, które umożliwią usunięcie talibów z rosyjskiej listy zakazanych organizacji terrorystycznych.
Prezydent Francji przylatuje w czwartek do Warszawy, by omówić plan europejskiej misji rozjemczej, która pozwoliłaby zachować ukraińską suwerenność w ramach ewentualnego porozumienia Trump-Putin.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Obrazy wyremontowanej katedry Notre-Dame to prztyczek w nos Putina, kpiącego ze słabości Europy.
Pięć lat po wybuchu epidemii Chiny wciąż nie stosują żadnych zabezpieczeń na wypadek przerzutu wirusów ze zwierząt na ludzi – ostrzega paryski Instytut Pasteura.
Koncern LVMH, kontrolowany przez najbogatszego Europejczyka, Bernarda Arnaulta, kupił kilka kolejnych działek w Burgundii, jednym z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich. Najnowszy ruch giganta branży luksusowej wywołał kontrowersje w gronie burgundzkich winiarzy.
Fitch Ratings jako pierwsza z trzech najważniejszych agencji ratingowych ostrzegła Francję — po upadku rządu Michela Barniera — że zwiększyło się ryzyko niedotrzymania zmniejszenia deficytu budżetowego do 5 proc. PKB w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas