04:51
14.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 842
00:07
14.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana

23:44
13.06.2024

Biden: Stanowisko USA w sprawie ukraińskich ataków na terytorium Rosji się nie zmieniło

Stany Zjednoczone nie udzieliły jeszcze Ukrainie żadnego pozwolenia na użycie dostarczonej przez USA broni do ataków na cele w Rosji położone daleko od linii frontu. Prezydent USA Joe Biden powiedział to na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

- Jest oczywiste, że wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej bardzo sensowne jest, aby Ukraina była w stanie wyeliminować lub zwalczać to, co zbliża się przez tę granicę. Jeśli chodzi o broń dalekiego zasięgu […] nie zmieniliśmy naszego stanowiska w tej sprawie – powiedział Biden.

23:28
13.06.2024

Zełenski i prezydent Szwajcarii uzgodnili szczegóły komunikatu końcowego Szczytu Pokojowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Szwajcarii Violą Amherd.

Prezydenci omówili najnowsze przygotowania do inauguracyjnego Szczytu Pokojowego, uzgodnili szczegóły komunikatu końcowego, skoordynowali kroki mające na celu rozszerzenie poparcia dla Szczytu wśród krajów Globalnego Południa.

23:03
13.06.2024

Reprezentacja Ukrainy apeluje o wsparcie przed Euro

„Nasze rodzinne miasta chciałyby być gospodarzami Euro, ale teraz walczą nie o turniej, ale o wolność” –mówią ukraińscy piłkarze.

22:39
13.06.2024

Zełenski: Umowa z USA zawiera postanowienia dotyczące dostaw Patriotów i myśliwców F-16

Dwustronny pakt bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi zawiera postanowienia dotyczące udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym systemów obrony powietrznej i myśliwców — powiedziałZełenski na konferencji prasowej po podpisaniu 13 czerwca porozumienia z prezydentem USA Joe Bidenem

Według Zełenskiego pakt bezpieczeństwa zawiera „część prawnie wiążącą”, która odnosi się do niezawodności amerykańskiej pomocy, ale nie rozwinął tego twierdzenia.

Ponadto prezydent Ukrainy oświadczył, że porozumienie przewiduje wsparcie Ukrainy przez Stany Zjednoczone „w celu wygrania tej wojny”, która będzie kontynuowana w czasie pokoju.

22:16
13.06.2024

Hakerzy zaatakowali sieć Pizza Hut. Antyrosyjskie hasła na stronie

Hakerzy, prawdopodobnie ukraińscy, włamali się na mapy, z których korzysta sieć Pizza Hut, i zamiast nazw ulic wpisali cyrylicą antyrosyjskie hasła. Zobaczy je każdy, kto chce zamówić pizzę znanej sieci w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i innych miastach.

Czytaj więcej

Mapy Pizzy Hut opanowane przez hakerów. Zamiast nazw ulic antyrosyjskie hasła
21:46
13.06.2024

Umowa USA-Ukraina podpisana

Porozumienie, podpisane na marginesie szczytu G7 we Włoszech, ma na celu zobowiązać przyszłe administracje Stanów Zjednoczonych do wspierania Ukrainy, nawet jeśli były prezydent Donald Trump wygra listopadowe wybory i wróci do Białego Domu.

Czytaj więcej

Prezydenci USA i Ukrainy podpisali porozumienie o bezpieczeństwie. "Pomost do NATO"
21:22
13.06.2024

Wołodymyr Zełenski powiedział, że Chiny nie będą sprzedawać Rosji broni

- Rozmawiałem telefonicznie z chińskim przywódcą i powiedział, że nie przekaże broni Rosji. Jeśli jest osobą godną szacunku, nie zrobi tego, ponieważ dał mi słowo - powiedział Zełenski podczas szczytu G7,

20:54
13.06.2024

Kolejny bulwersujący wpis Miedwiediewa

"Każdego dnia musimy starać się wyrządzić maksymalną krzywdę tym krajom, które nałożyły te ograniczenia na nasz kraj i wszystkich naszych obywateli" - pisze Rosjanin.

Czytaj więcej

Miedwiediew szczuje Rosjan: Zamieńmy ich życie w koszmar
20:33
13.06.2024

Zełenski spotkał się z premierem Kanady

Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau rozmawiali o sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, współpracy obronnej i przygotowaniach do szczytu NATO w Waszyngtonie. Główny nacisk położono na przygotowanie Światowego Szczytu Pokojowego i jego oczekiwanych rezultatów.

20:08
13.06.2024

Zapłacili za miedź, dostali kamień. Tak Rosjanie handlują z Chinami

W naszej części Europy od dawna wiemy, że handel z Rosją obarczony jest wysokim ryzykiem. Chińczycy dopiero się tego uczą. Duży koncern z Wuchan stracił 20 mln dolarów na zakupie miedzi z Rosji. Zamiast dwóch tysięcy ton opłaconego metalu, dostał pewien szary, tani kamień. Waga się zgadzała

Czytaj więcej

Jak Rosjanie oszukali Chińczyków: sprzedali im zamiast miedzi tysiące ton kamienia
19:46
13.06.2024

NATO donosi o „astronomicznie wysokich” stratach Rosji w obwodzie charkowskim

Urzędnik NATO wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdził, że w maju codziennie w akcji ginęło 1000 rosyjskich żołnierzy.

Odnosząc się do sytuacji w obwodzie charkowskim, urzędnik NATO stwierdził, że Rosji nie udało się utworzyć strefy buforowej, jak twierdzi Władimir Putin. Front na tym obszarze został ustabilizowany, a terytoria kontrolowane przez Rosję są rozdrobnione.

19:22
13.06.2024

Biden i Zełenski podpisali 10-letnie porozumienie w sprawie bezpieczeństwa

Joe Biden i Wołodymyr Zełenski podpisali 10-letnią dwustronną umowę o bezpieczeństwie, której celem jest zapewnienie wsparcia Kijowowi w obronie przed rosyjską inwazją.

Porozumienie podpisano na marginesie dzisiejszego szczytu G7.

W ciągu 24 godzin spotkają się delegacje wysokiego szczebla obydwu krajów w celu omówienia reakcji w przypadku zbrojnego ataku na Ukrainę.

Podpisanie porozumienia postrzegane jest także jako „wspieranie pomostu prowadzącego do ostatecznego członkostwa Ukrainy w sojuszu NATO” – czytamy w tekście.

18:54
13.06.2024

Niemcy twierdzą, że plan Putina, by przeczekać światowe wsparcie dla Ukrainy nie powiódł się

Taką opinię wyraził kanclerz Oolaf Scholz, krótko po tym, jak przywódcy G7 na szczycie we Włoszech zgodzili się na zapewnienie Ukrainie dodatkowego wsparcia finansowego – w tym umowy pożyczki o wartości około 50 miliardów dolarów z wykorzystaniem odsetek uzyskanych dzięki zamrożonym rosyjskim aktywom.

Scholz powiedział, że porozumienie pokazało, że bogate kraje rozwinięte są wciąż zaangażowane w pomoc Ukrainie, ponad dwa lata po inwazji Moskwy.

18:38
13.06.2024

Zełenski na szczycie G7: Zniesienie ograniczeń dotyczących broni umożliwiło Ukrainie lepszą ochronę

Wołodymyr Zełenski wygłosił właśnie przemówienie na szczycie G7 we Włoszech. Podziękował w nim przywódcom za zniesienie ograniczeń dotyczących używania przez Ukrainę przekazanej przez nią broni, co umożliwiło Kijowowi uderzenie na terytorium samej Rosji.

Prezydent powiedział, że umożliwia to „wzmocnioną ochronę” Ukraińców przed rosyjskimi nalotami, ale Kijów potrzebuje „kolejnych kroków”, aby wzmocnić swój potencjał dalekiego zasięgu. Wezwał także przywódców, aby przyjrzeli się planowi odbudowy w stylu Planu Marshalla, w ramach którego Waszyngton wysłał miliardy do Europy, aby pomóc narodom w odbudowie po drugiej wojnie światowej.

18:15
13.06.2024

Sondaż. 60 proc. Ukraińców uważa, że celem Rosji jest ludobójstwo

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii opublikował sondaż, z którego wynika, że ​​60 proc. Ukraińców uważa, że ​​celem Rosji w wojnie na Ukrainie jest ludobójstwo i zniszczenie narodu ukraińskiego.

Według sondaży 6 proc. Ukraińców uważa, że ​​Rosja chce okupować wszystkie terytoria, choć chce pozostawić Ukrainie pewną autonomię kulturową w Rosji.

Według 12 proc. Ukraińców Rosja dąży do zmiany rządu i stworzenia marionetkowego państwa, które będzie posłuszne Moskwie.

Tylko 7 proc. Ukraińców uważa, że ​​agresor dąży do utrzymania już okupowanych terytoriów i nie rości sobie prawa do całości lub większości terytoriów Ukrainy

Instytut przeprowadził wywiady z 1067 respondentami w wieku 18 lat i starszymi, mieszkającymi we wszystkich regionach kontrolowanego przez rząd terytorium Ukrainy.

17:51
13.06.2024

Podczas szczytu G7 dojdzie do spotkania papieża z Wołodymyrem Zełenskim

Franciszek ma odbyć spotkania bilateralne z kilkoma przywódcami, wśród nich jest prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Historyczna wizyta papieża na szczycie G7. Spotka się z Zełenskim i będzie mówił o AI
17:18
13.06.2024

Ukraina i Japonia podpisały umowę o bezpieczeństwie o wartości 4,5 mld dolarów

Zgodnie z oczekiwaniami Ukraina i Japonia podpisały porozumienie w sprawie bezpieczeństwa na marginesie szczytu G7 we Włoszech.

„W 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy” – powiedział Wołodymyr Zełenski, ogłaszając finalizację umowy.

Obejmuje ona pomoc w zakresie bezpieczeństwa i obrony, pomoc humanitarną, współpracę techniczną i finansową, a także wspólne wysiłki w zakresie formuły pokojowej. Dodatkowo porozumienie zakłada sankcje wobec agresora i wysiłki mające na celu pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności.

16:52
13.06.2024

Wołodymyr Zełenski przybył na szczyt G7

Głównymi tematami 50. szczytu G7 będzie wojna Rosji z Ukrainą, a także konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie.

Zełenski ma się spotkać z prezydentem USA Joe Bidenem i papieżem Franciszkiem.

16:34
13.06.2024

Wielka Brytania wzięła przykład z USA i nałożyła sankcję na Rosję

Wzorem Waszyngtonu Londyn nałożył sankcje na Moskiewską Giełdę, Krajowe Centrum Rozliczeniowe (NCC) i Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD). Na czarnej liście znalazł się też m.in. szef giełdy, watażkowie z Czeczenii i największy ubezpieczyciel Rosji.

Czytaj więcej

Wielka Brytania też uderza w Rosję sankcjami. „Czarna lista"
16:15
13.06.2024

Rosja ostrzega Francję, że "zbyt głęboko angażuje się w konflikt"

Francja zwiększa ryzyko bezpośredniego starcia z Rosją, głębiej angażując się w wojnę na Ukrainie — stwierdziło rosyjskie MSZ.

- Francja głęboko angażuje się w konflikt zbrojny na Ukrainie, konsekwentnie przesuwając wszelką koncepcję pomocy w stronę osłabienia sytuacji i oczywiście przybliżając możliwość bezpośredniej konfrontacji z naszym krajem. A to niesie ze sobą nieprzewidywalne konsekwencje dla bezpieczeństwa nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

15:55
13.06.2024

Rosjanie zaatakowali Nowomoskowsk. Ranne dwoje dzieci

W Nowomoskowsku w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ataku wybuchł pożar. Ranne zostało dwoje dzieci w wieku 3 i 12 lat.

15:42
13.06.2024

Rosjanie ostrzelali gminę Dariwsk w obwodzie chersońskim

 W wyniku rosyjskiego ataku zginął 40-letni mieszkaniec Tokariwki.

15:34
13.06.2024

Nagranie z najazdu rosyjskiego wozu opancerzonego na minę

Rosyjski BMP-2 wysadzony w powietrze po najeździe na minę w pobliżu okupowanej Iwaniwki w obwodzie charkowskim.

15:03
13.06.2024

Rosja: Jest akt oskarżenia w sprawie dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha

Sprawą Gershkovicha zajmie się sąd rejonowy w Swierdłowsku. Prokuratura generalna zatwierdziła akt oskarżenia w sprawie, w której Gershkovichowi zarzuca się, że na zlecenie CIA w marcu 2023 roku zbierał tajne informacje w obwodzie swierdłowskim na temat działania jednego z przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego. Dziennikarz „WSJ” nie przyznaje się do winy.

14:26
13.06.2024

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim

Na wieś Wieleteńskie spadło ok. 10 pocisków. W ostrzale ranna została jedna osoba.

13:58
13.06.2024

Kreml: Nie boimy się obowiązkowych dostaw broni na Ukrainę z państw NATO

Dmitrij Pieskow zadeklarował, że Kreml nie obawia się decyzji, by dostawy broni na Ukrainę z państw NATO były obowiązkowe. - Dostawy z krajów NATO regularnie trafiają na Ukrainę. To nie zmieni znacząco sytuacji — stwierdził.

13:26
13.06.2024

Niemcy blokują kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji

Niemiecki rząd nalega na wyłączenie z 14. pakietu środka dotyczącego odpowiedzialności zagranicznych oddziałów przedsiębiorstw za naruszenie sankcji lub zawężenia listy takich firm.

Czytaj więcej

Niemcy blokują 14 pakiet sankcji wobec Rosji. Berlin stał się „nowym Budapesztem”
13:01
13.06.2024

W Kijowie przejdzie marsz równości

Kijowska parada równości odbędzie się po raz pierwszy od wybuchu wojny. Początkowo marsz miał odbyć się metrze, jednak na taki scenariusz nie pozwoliła Rada Miasta Kijowa.  

Czytaj więcej

Kijowski marsz równości przejdzie ulicami miasta. "Szczególne środki bezpieczeństwa"
12:51
13.06.2024

Trzech rosyjskich dziennikarzy rannych w ostrzale w rejonie miejscowości Horliwka w obwodzie donieckim

Szef okupacyjnych władz Horliwki, Iwan Prichodko, poinformował, że ranni w ostrzale pracownicy NTV zostali hospitalizowani. W momencie ostrzału dziennikarze znajdowali się w jednej z wsi w rejonie.

12:26
13.06.2024

Szwecja dostarczy Ukrainie pomoc wojskową o wartości 6,5 mld euro

Taką deklarację złożył minister obrony Szwecji Pål Jonson w czasie spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Pomoc wojskowa o takiej wartości ma trafić na Ukrainę ze Szwecji w ciągu trzech lat.

12:00
13.06.2024

Polska nie zgodziła się przesunięcie amerykańskich systemów Patriot na Ukrainę

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że Polska nie zgodziła się na przekazanie baterii systemu Patriot na Ukrainę. "Polskie patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni" - przekazał wiceminister.

Czytaj więcej

Rząd zabrał głos w sprawie przekazania Ukrainie systemu Patriot. Podjęto decyzję
11:55
13.06.2024

Amerykanie wymusili na Rosji zawieszenie handlu dolarami i euro

Administracja Bidena przedstawiła szeroki pakiet dodatkowych sankcji mających uderzyć w "gospodarkę wojenną" Rosji.

Czytaj więcej

Panika na giełdzie w Moskwie. Dotkliwy cios z USA
11:38
13.06.2024

Litewski parlament przedłużył zakaz emisji w kraju programów z Rosji i Białorusi

Za przedłużeniem zakazu było 99 parlamentarzystów, trzech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Zakaz ma obowiązywać tak długo, jak długo Rosja i Białoruś „będą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy”.

11:19
13.06.2024

Mychajło Podolak wierzy, że Zachód zgodzi się na ataki zachodnią bronią na cele w głębi Rosji

- Mówimy o potrzebie przeprowadzenia ataków na terytorium Federacji Rosyjskiej. Dlaczego? Ponieważ Rosja wykorzystuje swoje obszary przygraniczne do rozmieszczania baz, artylerii i pocisków balistycznych, których używa do niszczenia wszystkiego na linii frontu lub w miastach takich jak Charków — wyjaśnił w rozmowie z Onetem doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

Żołnierze NATO na Ukrainie? Doradca Zełenskiego: Możemy się spodziewać
10:36
13.06.2024

SBU zatrzymała rosyjskiego agenta w obwodzie donieckim

Zatrzymany mężczyzna pomagał rosyjskiemu GRU (wywiadowi wojskowemu) rozpoznając pozycje ukraińskich baz i ruchów ukraińskich wojsk. Działania te miały pomóc Rosjanom w przełamaniu linii obronnych na kierunku pokrowskim.

10:13
13.06.2024

Kanada przekaże ponad 2 tys. nieuzbrojonych rakiet Ukrainie

Informacje takie przekazał Minister Obrony Kanady, Bill Blair. Z jego komunikatu wynika, że kanadyjscy specjaliści przez ostatnie miesiące zajęli się zagwarantowaniem, że pozbawionych głowic rakiet będzie można użyć w sposób bezpieczny. Rakiety takie mogą być np. wabikami, ściągającymi uwagę obrony przeciwlotniczej wroga i pomagającymi w przełamaniu jej przez uzbrojone środki napadu powietrznego. Kanada nie wyklucza przy tym, że wyśle w przyszłości na Ukrainę głowice do uzbrojenia części rakiet. Ponadto Kanada przekaże ok. 130 tys. sztuk amunicji do broni ręcznej Ukrainie.

09:45
13.06.2024

Ukraińskie wojsko próbuje osłabić rosyjską obronę przeciwlotniczą przed otrzymaniem myśliwców

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną uważają, że ostatnie ataki na rosyjskie systemy obrony powietrznej są elementem przygotowań do pojawienia się na froncie myśliwców F-16.

Czytaj więcej

Ukraina osłabia rosyjską obronę. Przygotowania do pojawienia się nowej broni na froncie
09:26
13.06.2024

W nocy i nad ranem Rosjanie ostrzelali Kuryływkę i Kupiańsk

W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało kilka budynków mieszkalnych.

09:03
13.06.2024

Żałoba w Krzywym Rogu

Ołeksandr Wikuł, szef krzyworoskiej miejskiej administracji wojskowej poinformował, że 14 czerwca w mieście będzie obowiązywać żałoba po rosyjskim ataku z 12 czerwca, w którym zginęło 9 mieszkańców miasta, a 32 osoby, w tym pięcioro dzieci, zostało rannych.

08:30
13.06.2024

Szef BBN: Przesunięcie baterii Patriot z Polski na Ukrainę obniżyłoby bezpieczeństwo Polski

„New York Times” napisał, że Joe Biden podjął decyzję ws. przerzucenia kolejnej amerykańskiej baterii Patriot na Ukrainę (Ukraińcy otrzymali już jedną taką baterię od Stanów Zjednoczonych, na terytorium Ukrainy są też dwie baterie niemieckie). Z publikacji „New York Times” wynika, że chodzi o baterię, która stacjonuje w Polsce i chroni hub logistyczny w Rzeszowie. W rp.pl publikowaliśmy wczoraj rozmowę na ten temat z redaktorem naczelnym „Nowej Techniki Wojskowej”, Mariuszem Cielmą. Doniesienia komentował w Radiu Zet szef BBN, Jacek Siewiera.

Czytaj więcej

Szef BBN mówił do pustej sali w Sejmie. "Posłowie tytanami pracy nie są"
08:26
13.06.2024

Budanow: Rosja chroni Most Krymski systemem S-500

Jeśli doniesienia szefa ukraińskiego wywiadu okazałyby się prawdą, byłby to pierwszy znany przypadek użycia systemów S-500 „Prometeusz”, które mogłyby zapewnić Rosji znaczące możliwości w zakresie obrony powietrznej.

Czytaj więcej

Rosja rozmieściła najnowocześniejszy system S-500 na Krymie? Tak twierdzi szef ukraińskiego wywiadu
07:58
13.06.2024

Ukraińcy odparli dziewięć rosyjskich ataków na kierunku kupiańskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu wynika, że do pięciu starć doszło na odcinku charkowskim, a Rosjanom nie udało się zbliżyć do ukraińskich linii m.in. w rejonie Wołczańska.

07:32
13.06.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie zaporoskim

W ostrzale uszkodzone zostały cztery budynki mieszkalne. Żaden z mieszkańców obwodu zaporoskiego nie ucierpiał - informuje gubernator obwodu, Iwan Fedorow.

07:22
13.06.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt znajdujący się na Morzu Czarnym uzbrojony jest w cztery pociski Kalibr zdolne razić cele na Ukrainie. Z kolei na Morzu Azowskim jest osiem rosyjskich okrętów, w tym trzy uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr.

06:55
13.06.2024

Siły Specjalne Ukrainy informują o udanym ataku na rosyjską, wojskową stację radiową

Ukraińcy przeprowadzili atak na stację R-416GM.

06:53
13.06.2024

W obwodzie kijowskim nadal trwa gaszenie pożaru wywołanego rosyjskim atakiem sprzed 24 godzin

Z ogniem walczy 249 strażaków i 98 jednostek sprzętu.

06:49
13.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 522 810 żołnierzy, 7 928 czołgów, 15 208 pojazdów opancerzonych, 13 770 zestawów artyleryjskich, 1 099 wyrzutni rakiet, 846 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 075 bezzałogowych statków powietrznych, 2 285 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 794 pojazdy (w tym cysterny) i 2 294 jednostki sprzętu specjalnego.

06:47
13.06.2024

W nocy nad obwodami jarosławskim i włodzimierskim w Rosji strącono cztery drony

Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Trzy drony strącono nad obwodem jarosławskim, jeden — nad włodzimierskim. Wcześniej alarm powietrzny ogłoszono w obwodach biełgorodzkim i woroneskim.

06:25
13.06.2024

Rozpoczęta 10 maja rosyjska ofensywa w okolicach Charkowa utknęła po miesiącu

W zachodniej części regionu Rosjanie dotarli na przedpola miejscowości Łypcy i nie udaje im się stamtąd wydostać. Atakujący ograniczeni są od zachodu zbiornikiem wodnym, a od wschodu rzeczką, co utrudnia im manewry i znacznie ułatwia ukraiński ostrzał. We wschodniej części utknęli w nadgranicznym Wołczańsku, który w ok. 70 proc. kontrolują Ukraińcy. Linia frontu przebiega mniej więcej na rzeczce Wołczej, płynącej przez jej środek, gdzie południowy brzeg zajmują wojska ukraińskie.

Czytaj więcej

Klapa Putina na froncie. Wkrótce otworzy się ukraińskie „okno możliwości”
06:12
13.06.2024

108 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z komunikatu Sztabu wynika, że Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili trzy ataki rakietowe, 34 ataki powietrzne, 513 ataków z użyciem dronów i 2 874 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

05:50
13.06.2024

Nieoficjalnie: Władimir Putin odwiedzi Koreę Północną "w ciągu najbliższych dni"

Informację taką podaje przedstawiciel południowokoreańskiego Pałacu Prezydenckiego cytowany przez agencję Yonhap.

05:47
13.06.2024

Kanada wysłała na Ukrainę pierwsze cztery pojazdy opancerzone przeznaczone do ewakuacji medycznej

Łącznie na Ukrainę ma trafić z Kanady pięćdziesiąt takich pojazdów. Pojazdy, wyprodukowane w Kanadzie, zmierzają do Europy. Latem Ukraińcy mają być przeszkoleni z ich obsługi.

05:20
13.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 840 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:52
13.06.2024

Funkcjonariusze SBU przy użyciu dronów FPV zniszczyli radar artyleryjski Zoopark

Zoopark to radar wykorzystywany do prowadzenia ognia kontrbateryjnego — ma za zadanie wykrywać pozycje artylerii przeciwnika. Nagranie ze zniszczenia radaru opublikowano na profilu SBU na Facebooku.

04:50
13.06.2024

W środę wieczorem w obwodzie biełgorodzkim doszło do przerw w dostawach prądu

Przerwy w dostawach prądu miały miejsce w rejonie biełgorodzkim po ataku ukraińskich dronów.

04:48
13.06.2024

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych alarmowało w nocy o aktywności rosyjskiego lotnictwa

Rosyjskie lotnictwo taktyczne było aktywne na wschodnim i południowo-wschodnim kierunku.

04:46
13.06.2024

Rząd Litwy zatwierdził przekazanie Ukrainie 14 pojazdów opancerzonych M113

Przekazane przez Litwę pojazdy mają trafić na Ukrainę w tym tygodniu. Z inicjatywą ws. przekazania Ukrainie pojazdów wystąpiło Ministerstwo Obrony Litwy i litewska armia w odpowiedzi na apel ukraińskiego rządu o wsparcie.

04:43
13.06.2024

Przywódcy państw G7 chcą wspomóc Ukrainę zyskami z zamrożonych na Zachodzie rosyjskich aktywów

Na Ukrainę miałoby trafić, w formie pożyczki, 50 mld dolarów z zysków z zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji — podaje CNN. Pieniądze trafiłyby na Ukrainę do końca 2024 roku. Porozumienie w tej sprawie ma być ogłoszone w czwartek.

Czytaj więcej

"Mamy porozumienie". Przywódcy G-7 zgodzili się na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
04:41
13.06.2024

Wiceszef MSZ Rosji: Nie ma perspektyw odtworzenia dialogu między Moskwą a NATO

Aleksandr Gruszko w wywiadzie dla dziennika „Izwiestia” podkreślił, że obecnie Rada Rosja-NATO „nie funkcjonuje jako mechanizm” i „istnieje tylko na papierze”. - Dziś nie ma perspektyw odtworzenia znaczącego dialogu (między Rosją a NATO — red.) - dodał. Gruszko zarzucił Sojuszowi Północnoatlantyckiemu „rozpętanie wojny hybrydowej przeciw Rosji”.

04:36
13.06.2024

W czwartek wchodzi w życie rozporządzenie szefa MSWiA ws. utworzenia strefy buforowej przy granicy Polski z Białorusią

Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi wprowadzi czasowy zakaz przebywania w strefie przy granicy. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni od wejścia w życie rozporządzenia. "Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze" – przekazało MSWiA. Resort dodał, że na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km. "Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową" – podkreśliło MSWiA.

Strefa buforowa na granicy Polski z Białorusią

Strefa buforowa na granicy Polski z Białorusią

PAP

04:34
13.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 840 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 840 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 840 dniu wojny

PAP

04:34
13.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 840