Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów przy użyciu dronów i pocisków manewrujących.
- Mamy porozumienie – powiedział przedstawiciel francuskiej prezydencji przed czwartkowym szczytem G7 we Włoszech, który ma się skupić na wsparciu Ukrainy,
Przywódcy G7 dążyli do porozumienia w sprawie wykorzystania zysków z odsetek od 300 miliardów euro (325 miliardów dolarów) zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na pomoc Kijowowi, wykorzystując zyski jako zabezpieczenie pożyczki do 50 miliardów dolarów.
- Pierwotnie była to inicjatywa amerykańska – powiedział francuski urzędnik, dodając, że teoretycznie pożyczka dla Ukrainy zostanie spłacona „wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów”. Jeśli jednak z jakiegoś powodu rosyjskie aktywa nie zostaną zamrożone lub wpływy z rosyjskich aktywów nie wystarczą na sfinansowanie pożyczki, wówczas "będziemy musieli rozważyć, w jaki sposób podzielić obciążenie” pożyczki, podało źródło.
Zachód zdeterminowany. „Rosja musi zapłacić”
Z ideą takiego kredytu reparacyjnego dla Ukrainy wyszły Stany Zjednoczone, a pomysł znalazł uznanie wśród innych państw G7.