23:59
19.01.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 696
23:54
19.01.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie dziewięciokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa dodając, że na terenie czterech gmin odnotowano łącznie 31 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

23:30
19.01.2024

Zełenski zaprasza Trumpa na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaprosił byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Kijowie i podzielenia się "planem szybkiego zakończenia wojny", jeśli rzeczywiście taki jest. - Jeśli możesz zatrzymać wojnę w ciągu 24 godzin, myślę, że to wystarczy, by przyjechać - powiedział Zełenski w wywiadzie dla Channel 4 News.

23:10
19.01.2024

Scholz i Sunak rozmawiali o Ukrainie

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował, że wieczorem kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Według rzecznika, strony omówiły sytuację na Ukrainie, a obaj politycy zgodzili się, że Ukraina powinna otrzymywać "znaczące i stałe" wsparcie w walce z Rosją.

22:58
19.01.2024

Atak dronów

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły mieszkańców obwodów odeskiego, mikołajowskiego i chersońskiego przed groźbą ataku rosyjskich dronów uderzeniowych.

22:39
19.01.2024

Połączenie autobusowe Mariupol-Jałta

Władze okupowanego przez Rosję Krymu ogłosiły, że "z uwagi na liczne prośby" mieszkańców, od piątku 19 stycznia ruszają regularne połączenia autobusowe między Jałtą a Mariupolem - ukraińskim miastem leżącym w obwodzie donieckim, które od 2022 r. znajduje się pod rosyjską kontrolą. Autobusy w obu kierunkach mają kursować codziennie, czas podróży ma wynosić 10 godzin.

22:18
19.01.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak podał w mediach społecznościowych, że wojsko rosyjskie kolejny raz zaatakowało cele w rejonie nikopolskim. Według niego, odnotowano atak drona kamikadze na Nikopol oraz ostrzał artyleryjski gminy Marganiec. Nie było ofiar w ludziach.

21:58
19.01.2024

Zełenski: Liczymy na dalszą aktywną rolę ZEA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Muhammadem ibn Zajidem Al Nahajjanem. Zełenski podziękował swemu rozmówcy za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za ułatwienie wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą.

"Sprowadzenie ludzi do domu to priorytet dla Ukrainy, dlatego liczymy na dalszą aktywną rolę Emiratów" - oświadczył prezydent Ukrainy. Dodał, że jego kraj jest wdzięczny za pomoc humanitarną i zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu Ukraina otrzymała partię ponad 1500 generatorów.

21:37
19.01.2024

Drony dla ukraińskiego wojska

Mer miasta Chmielnicki, Ołeksandr Semczyszyn, poinformował w mediach społecznościowych o przekazaniu 15 dronów dla ukraińskiego wojska. Bezzałogowce mogą być wykorzystywane do zadań rozpoznawczych i bojowych. Drony zakupiono z budżetu miasta.

21:18
19.01.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy, 16 uderzeń z powietrza oraz 43 ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej były osoby zabite i ranne, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków i innej infrastruktury cywilnej.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

20:55
19.01.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło jedno uderzenie na obszar koncentracji siły żywej wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.

Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w dwa wrogie systemy artyleryjskie - brzmi komunikat.

20:40
19.01.2024

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 87 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzili ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński) oraz odparły 9 nieudanych ataków Rosjan na swe tamtejsze pozycje.

20:21
19.01.2024

Ukraińcy wypisują się z ZUS. Duży odpływ na koniec roku

Coraz więcej Ukraińców, którzy znaleźli pomoc w Polsce tuż po wybuchu wojny, zaczyna szukać lepszych warunków do życia w innych krajach. Tylko w grudniu ubiegłego roku z ZUS wypisało się blisko 7 tys. ubezpieczonych posiadających ukraiński paszport.

Czytaj więcej

Ukraińcy opuszczają Polskę? Wielu wypisało się z ZUS
19:56
19.01.2024

Porozumienie ws. Bałtyckiej Linii Obronnej

Na posiedzeniu Komitetu Ministrów Obrony Państw Bałtyckich ministrowie obrony Łotwy, Litwy i Estonii podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Bałtyckiej Linii Obronnej w celu wzmocnienia wschodniej granicy państw bałtyckich i NATO.

19:36
19.01.2024

Ukraina wyda miliardy na wzmacnianie obrony

Rząd Ukrainy przeznaczy 17,5 mld hrywien (1,87 mld zł) na budowę obronnych obiektów inżynieryjno-technicznych i fortyfikacji - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Zaznaczył, że chodzi o rekordowo wysoką kwotę na budowanie linii obronnych.

19:14
19.01.2024

Alarm rakietowy w Kursku

Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt poinformował o ogłoszeniu alarmu rakietowego. W mediach społecznościowych zaapelował do mieszkańców, by nie zbliżali się do okien, a jeśli są na ulicy, by schronili się w bezpiecznym miejscu.

Rosyjski obwód kurski graniczy z położonym na północy Ukrainy obwodem sumskim.

18:58
19.01.2024

Budanow zapowiada ataki na Krym

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow w komentarzu dla "Financial Times" mówił o sytuacji Rosji i najbliższych priorytetach wojny rosyjsko-ukraińskiej. Budanow podkreślił konieczność kontynuowania wywierania presji na Rosję, szczególnie na Krymie, poprzez ataki z powietrza, za pomocą morskich dronów uderzeniowych oraz poprzez prowadzenie tajnych operacji specjalnych.

- Nasze jednostki (w 2023 r. - red.) wielokrotnie wkraczały na Krym - stwierdził szef ukraińskiego wywiadu wojskowego dodając, że działania sił specjalnych będą kontynuowane.

18:42
19.01.2024

UE zostało niewiele czasu na zatwierdzenie pakietu sankcji

Unia Europejska rozpoczęła negocjacje na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Zatwierdzenie 13. pakietu zaplanowano na 24 lutego, w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Co zawiera 13 pakiet sankcji? Brukseli zostało mało czasu
18:20
19.01.2024

Sztupun o walkach w sektorze tawrijskim

Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił walczących w obwodzie zaporoskim i w zachodniej części obwodu donieckiego powiedział, że wojska rosyjskie na kierunku tawrijskim coraz częściej korzystają z lotnictwa, by przełamać obronę Ukraińców, a swe działania koncentrują w rejonie Awdijiwki. Sztupun podał, że w ciągu ostatniej doby w tym rejonie frontu wojska ukraińskie odparły kilkadziesiąt ataków sił rosyjskich.

18:00
19.01.2024

Atak na pracowników wodociągów

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko podał, że Rosjanie zrzucili z drona materiał wybuchowy na grupę pracowników przedsiębiorstwa wodociągowego. Według relacji urzędnika, w wyniku ataku uszkodzony został pojazd, nie było rannych ani zabitych.

17:41
19.01.2024

Niska jakość żywności dla ukraińskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że w odpowiedzi na skargi żołnierzy dotyczące jakości żywności przeprowadziło niezapodziewaną kontrolę magazynów niektórych jednostek wojskowych na wschodzie Ukrainy. Kontrola wykazała nieterminowość dostaw oraz fakt, że żywność nie spełniała wymaganych norm.

17:22
19.01.2024

Rada Najwyższa odmówiła Poroszence

Deputowany do ukraińskiego parlamentu Artur Gierasimow, współprzewodniczący frakcji Europejska Solidarność, podał, iż otrzymał pismo od przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka. Z pisma wynika, że Rada Najwyższa nie udzieliła byłemu prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence zgody na wyjazd na organizowane w Brukseli posiedzenie Międzyparlamentarnej Rady Ukraina-NATO (UNIC).

16:56
19.01.2024

Ukraińcy bronią przyczółku na lewym brzegu Dniepru

Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" przekazała, że na obszarze odpowiedzialności tego związku operacyjnego trwają walki artyleryjskie, a Rosjanie prowadzą rozpoznanie powietrzne i atakują m.in. za pomocą dronów szturmowych.

Według rzeczniczki, wojska rosyjskie próbują przejąć zajęty przez siły ukraińskie przyczółek na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. W ciągu ostatniej doby, przekazała Humeniuk, Rosjanie przeprowadzili w tym rejonie 11 nieudanych ataków, ponieśli straty i wycofali się na swe wcześniejsze pozycje. Jednostki wojsk ukraińskich kontynuują działania w celu rozbudowy przyczółku - dodała Humeniuk.

16:35
19.01.2024

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Z informacji ukraińskiego wojska wynika, że dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełnią dwa rosyjskie okręty. Jedna z tych jednostek ma być uzbrojona w pociski manewrujące typu Kalibr.

16:13
19.01.2024

Ostrzelana dzielnica mieszkalna Chersonia

Szef chersońskiej administracji Ołeksandr Prokudin podał w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne w rejonie Dnieprzańskim Chersonia. W wyniku ostrzału w swoim mieszkaniu zginęła 50-letnia kobieta, a 16-latek został ranny i przewieziony do szpitala - przekazał Prokudin.

15:50
19.01.2024

Rzecznik UE: Putin nasili agresję na Ukrainę przed wyborami 

- Oświadczenia Kremla o dążeniu do pokoju z Ukrainą są bezpośrednio sprzeczne z jego działaniami, dlatego należy spodziewać się eskalacji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie przed zaplanowanymi na wiosnę wyborami prezydenckimi w Rosji — powiedział rzecznik UE Peter Stano.

15:41
19.01.2024

UE przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec Rosji

Unia Europejska rozpoczęła rozmowy na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji, który zamierza zatwierdzić do 24 lutego 2024 roku — informuje Bloomberg.

Według źródeł, przyjęte środki mogą obejmować: rozszerzenie listy osób objętych sankcjami. zaostrzenie ograniczeń handlowych. zmniejszenie zdolności Federacji Rosyjskiej do obchodzenia sankcji zarówno za pośrednictwem państw trzecich, jak i firm w UE.

15:01
19.01.2024

Rosjanie muszą uważać latając do Egiptu

Rosawiacja ostrzegła Aerofłot i Rossiję, aby z rejsów do Egiptu wyłączyły 27 maszyn - airbusów i boeingów.

Czytaj więcej

Rosyjskie Airbusy i Boeingi zagrożone. Tym razem w Egipcie
14:55
19.01.2024

Rosja: protesty w kolejnym mieście Baszkirii

Policja starła się z protestującymi w stolicy Republiki Baszkirii na rosyjskim Uralu. Zatrzymano część uczestników tego niewielkiego wiecu w Ufie. Protest odbywa się w ramach solidarności z Failem Alsynowem, lokalnym działaczem na rzecz ochrony środowiska, który prowadzi również kampanię na rzecz ochrony języka baszkirskiego. Został on w środę skazany na cztery lata więzienia za „podżeganie do nienawiści”. Na początku tego tygodnia tysiące ludzi wyszło na ulice małego miasteczka Bajmak nie zważając na ujemne temperatury. Protestujący starli się z policją podczas rzadkiej publicznej demonstracji sprzeciwu wobec władz rosyjskich.

14:51
19.01.2024

Po ataku ukraińskich dronów w płomieniach stanął w obwodzie briańskim skład paliw

W mieście Klińce w rosyjskim obwodzie briańskim doszło do pożaru składu paliw. Gubernator regionu Aleksandr Bogomaz podał, że ogień wybuchł po zrzuceniu ładunku przez ukraiński dron, zestrzelony przez wojsko. Bezzałogowiec miał atakować obiekty w mieście.

14:41
19.01.2024

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z premierem Albanii, Edi Ramą

Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy wojskowej między Ukrainą a Albanią.

14:19
19.01.2024

Resort obrony Rosji podał nowe informacje o ukraińskich stratach

Według Ministerstwa Obrony Rosji Ukraińcy od 24 lutego 2022 roku mieli stracić 567 samolotów, 265 śmigłowców, 10 894 bezzałogowych statków powietrznych, 450 zestawów przeciwlotniczych, 14 686 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 202 wyrzutni rakiet, 7 788 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 17 617 specjalnych pojazdów wojskowych.

13:49
19.01.2024

Minister obrony Niemiec uważa, że Rosja może w przyszłości zaatakować kraj NATO

Zdaniem Borisa Pistoriusa należy zwiększyć wydajność przemysłu obronnego. Opowiedział się on również za reformą hamulca zadłużenia (mechanizm, który dopuszcza zadłużenie budżetu najwyżej na 0,35 proc. PKB – red.), co powinno być jego zdaniem podyktowane względami bezpieczeństwa. „Z hamulcem zadłużenia w tej formie nie przejdziemy przez te kryzysy bez szwanku” – powiedział.

Czytaj więcej

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius: Władimir Putin może zaatakować kraj NATO
13:29
19.01.2024

Ukraińskie władze Bachmutu przekazały ukraińskiej armii 10 samochodów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Bachmut znajduje się obecnie pod rosyjską okupacją.

13:15
19.01.2024

Rosyjski Korpus Ochotniczy zorganizował zasadzkę na ciężarówkę rosyjskiej armii w obwodzie briańskim

Do ataku rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii miało dojść 18 stycznia.

12:49
19.01.2024

Rosyjska prokuratura chce 28 lat kolonii karnej dla Darii Trepowej, oskarżonej o zamach terrorystyczny w kawiarni w Petersburgu

Trepowa przyniosła do kawiarni, w której odbywało się spotkanie z rosyjskim blogerem wojskowym, Maksimem Fominem (Władlenem Tatarskim) popiersie Fomina, rzekomo prezent dla niego, w którym znajdował się ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji Fomin zginął na miejscu. Trepowa twierdziła, że nie wiedziała, że przynosi do kawiarni ładunek wybuchowy, ale prokuratura twierdzi, że nie potwierdziła tej wersji.

12:19
19.01.2024

Zakłócenia sygnału GPS. Rosjanie mogą wpływać na sytuację w Polsce i sąsiednich krajach

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną zwracają uwagę na ostatnie przypadki zakłócania sygnału GPS m.in. w Polsce, Szwecji i Finlandii. Rosjanie mają możliwości, by zakłócać sygnał GPS w rejonie Morza Bałtyckiego.

Czytaj więcej

ISW: Rosja może wyłączyć GPS w Polsce i Szwecji
12:11
19.01.2024

Władimir Putin weźmie udział w uroczystym rozpoczęciu budowy czwartego reaktora atomowego w elektrowni atomowej w Egipcie?

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin „przygotowuje się do udziału” w uroczystości rozpoczęcia budowy czwartego reaktora w elektrowni atomowej El Dabaa w Egipcie.

12:00
19.01.2024

Kreml mści się na brytyjskich rybakach

- Brytyjskie kutry nie będą już mogły łowić ryb na Morzu Barentsa.

Czytaj więcej

Kreml wyrzuca za karę brytyjskich rybaków z arktycznych wód Rosji
11:37
19.01.2024

Kreml: Nie ma perspektyw na wznowienie tzw. porozumienia zbożowego

- Rozmowy już się nie toczą. Prawdopodobnie nie ma podstaw do wznowienia („porozumienia zbożowego”) (...) ta umowa nigdy nie została wdrożona w części dotyczącej Rosji — powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow dodał, że obecnie eksportowanie ukraińskiego zboża drogą morską wiąże się z „ekstremalnym ryzykiem”.

11:28
19.01.2024

Były minister obrony Ukrainy znów będzie pracował jako adwokat

O ponownym zarejestrowaniu praktyki adwokackiej Ołeksija Reznikowa poinformowała ukraińska Narodowa Rada Adwokacka. Reznikow, były wicepremier i były minister obrony, zawiesił praktykę adwokacką po wejściu do rządu w marcu 2020 roku.

11:13
19.01.2024

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO mówi, że kraje Sojuszu muszą przygotowywać ludność cywilną na wojnę z Rosją

- Musimy zdać sobie sprawę, że nie jest czymś oczywistym, że żyjemy w pokoju. Dlatego my (siły NATO) przygotowują się na konflikt z Rosją - mówił w Brukseli admirał Ron Bauer.

Czytaj więcej

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO: Wojna z Rosją możliwa w ciągu 20 lat
10:42
19.01.2024

Minister obrony Białorusi: Broń atomowa na Białorusi to ważny element odstraszania wroga

- Umieszczenie taktycznej broni atomowej na terytorium Republiki Białorusi jest ważnym elementem prewencyjnego odstraszania potencjalnych przeciwników przed dopuszczeniem się zbrojnej agresji przeciw Republice Białorusi — to niezbędny środek — powiedział Wiktor Chrenin, minister obrony Białorusi, w czasie konferencji prasowej.

10:27
19.01.2024

Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 13 razy cele w obwodzie donieckim

Ponadto Rosjanie przeprowadzili siedem ataków powietrznych na cele w obwodzie donieckim. Z obwodu ewakuowano w ciągu doby 86 osób, w tym 15 dzieci, mieszkających w pobliżu frontu — poinformował Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

10:12
19.01.2024

Duma wyśle oficjalne pytanie do francuskiego Zgromadzenia Narodowego ws. doniesień o francuskich najemnikach, którzy zginęli na Ukrainie

Wcześniej o śmierci 60 zagranicznych najemników w Charkowie informował resort obrony Rosji.

Czytaj więcej

Duma spyta francuski parlament czy ten wie, że Francuzi walczą na Ukrainie
09:38
19.01.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Berechowo w obwodzie chersońskim

W ostrzale ranny został 57-letni mieszkaniec wsi. W czasie ostrzału doszło do bezpośredniego trafienia w budynek mieszkalny. Ranny doznał obrażeń ramienia i pleców.

09:33
19.01.2024

W okupowanym Sewastopolu rozległy się eksplozje

Informacje takie podaje kanał „Krymski Wiatr” w serwisie Telegram.

09:25
19.01.2024

Pożar w mieście Orichiw po rosyjskim ostrzale

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje, że pożar objął 100 m2. W płomieniach miał stanąć hangar.

08:40
19.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,588 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 20,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — ponad 16,763 mln osób.

08:30
19.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 20 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby, jedna osoba zginęła wskutek eksplozji niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego.

08:10
19.01.2024

Rosjanie utrzymują po jednym okręcie na wodach Morza Czarnego i Azowskiego

Żaden z okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:39
19.01.2024

Ukraiński dron zrzucił amunicję na skład paliw

Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz, napisał w serwisie Telegram, że strącony przez Rosjan rano dron prowadził atak na miasto Klińce. Dron miał zrzucić amunicje na terenie składu paliw w tym mieście zanim został uziemiony przez zestaw do walki radioelektronicznej.

07:22
19.01.2024

W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły uderzenia na pięć zgrupowań Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował jednocześnie, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan i dwa stanowiska dowodzenia.

06:56
19.01.2024

Obwód chersoński ostrzelany 67 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby ranne zostały trzy osoby.

06:51
19.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 374 520 żołnierzy, 6 167 czołgów, 11 445 pojazdów opancerzonych, 8 854 zestawy artyleryjskie, 966 wyrzutnie rakiet, 654 zestawy przeciwlotnicze, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 929 bezzałogowych statków powietrznych, 1 818 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 11 831 pojazdów (w tym cystern) i 1 384 jednostek sprzętu specjalnego.

06:44
19.01.2024

127 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić dwa ataki rakietowe, 81 ataków powietrznych i 45 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

06:39
19.01.2024

W piątek rano nad obwodem briańskim zestrzelono ukraiński dron

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do strącenia drona miało dojść ok. 6:40 czasu moskiewskiego.

06:05
19.01.2024

90 tys. żołnierzy NATO weźmie udział w rozpoczynających się ćwiczeniach Steadfast Defender 2024

Ostatnie tak duże ćwiczenia Sojuszu odbyły się w 1988 roku.

Czytaj więcej

NATO rozpoczyna największe ćwiczenia od 1988 roku. Odbędą się m.in. w Polsce
05:27
19.01.2024

W rejonie kupiańskim, w pobliżu frontu, nadal przebywa ponad 230 dzieci

Informację taką podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wypowiedzi wynika, że w ciągu dwóch dni z obszarów objętych obowiązkową ewakuacją w rejonie kupiańskim, który jest obecnie celem rosyjskiej ofensywy, wyjechało jedynie ośmiu dorosłych i jedno dziecko. Synehubow zapowiedział, że policja i przedstawiciele lokalnych władz zintensyfikują prace mające na celu ewakuację cywilów z terenów w pobliżu których toczą się walki.

05:08
19.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące wydarzenia 694 dnia wojny

Nagranie zostało opublikowane na profilu Sztabu na Facebooku.

04:41
19.01.2024

W 2023 roku ukraińska straż graniczna nie pozwoliła opuścić granic Ukrainy 50 tys. osób

Dane takie przekazał rzecznik MSZ Ukrainy, Andrij Demczenko. Dane dotyczą osób, które chciały przekroczyć granicę na jednym z istniejących na niej przejść.

04:36
19.01.2024

SBU z obwodu połtawskiego oskarża trzy osoby o agitację na rzecz Rosji

Agitatorzy mieli szerzyć w internecie rosyjską narrację, wzywać Federację Rosyjską do zajęcia części ukraińskich terytoriów i usprawiedliwiać agresję zbrojną Rosji przeciwko Ukrainie oraz zbrodnie wojenne Rosjan — informuje SBU. Jedna z osób cytowała Władimira Żyrinowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, którzy mówili, że „Kijów powinien być oczyszczony z karaluchów i wrócić do macierzy”. Druga gloryfikowała najemników z Grupy Wagnera i dyskredytowała kierownictwo ukraińskiego państwa twierdząc, że Ukraina „poddała się nazizmowi” w 2014 roku. Trzecia osoba próbowała dyskredytować zachodnich sojuszników i przywódców Ukrainy.

04:32
19.01.2024

Szefowa MSZ Rumunii: Rosja musi ponieść strategiczną porażkę na Ukrainie

Luminița Odobescu mówiła w Davos w czasie panelu dyskusyjnego „Rosja: Co dalej?”, że w wojnie Rosji z Ukrainą „nie chodzi tylko o Ukrainę” lecz o „bezpieczeństwo Europy”. - Rosja musi ponieść strategiczną porażkę na Ukrainie. Jeśli to się nie stanie, może nie zatrzymać się na granicy Ukrainy — ostrzegła.

04:31
19.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 694 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 694 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 694 dniu wojny

PAP

04:27
19.01.2024

Rada miejska Kijowa zmieniła nazwy pięciu bibliotek w ramach derusyfikacji

Na posiedzeniu plenarnym z 18 stycznia kijowska rada miejska zdecydowała się zmienić nazwy bibliotek, których patroni kojarzyli się z Rosją i ZSRR. Przewodnicząca stałej komisji kultury, turystyki i komunikacji publicznej, Wiktoria Mucha wyjaśniła, że zmiana nazwy bibliotek jest krokiem w stronę oczyszczenia przestrzeni publicznej z nazwisk twórców „rosyjskiego świata”. - Gloryfikacja Federacji Rosyjskiej, ZSRR i rosyjskiego imperializmu są niedopuszczalne w stolicy Ukrainy — podkreśliła. Nazwę zmieniła m.in. biblioteka, której patronem był Maksym Gorki.

04:25
19.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 694