23:46
20.01.2024

Kończymy relację

Kolejne wiadomości z Ukrainy na rp.pl już w niedzielę rano

23:35
20.01.2024

Po ewakuacji do obwodu donieckiego wróciło prawie 223 000 osób

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę do domów wróciło prawie 223 000 ewakuowanych mieszkańców obwodu donieckiego — poinformował Dmytro Petlin, szef wydziału służb operacyjnych, łączności, ostrzegania i informacji publicznej w Donieckim Obwodowym Zarządzie Wojskowym.

„Od 26 lutego [2022 r.] do chwili obecnej z regionu ewakuowano około 1,357 mln osób. Wśród nich jest 163 520 dzieci i około 42 650 osób niepełnosprawnych. W tym czasie do domu wróciło także około 223 000 osób. I ta tendencja uległa zmianie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy około 2000 osób więcej wróciło, niż ewakuowano” – powiedział Petlin.

Zauważył, że obecnie w regionie pozostaje około 524 tys. osób, a ewakuacja trwa.

23:11
20.01.2024

Ukraina umieściła szefa zdelegalizowanej partii komunistycznej na liście osób poszukiwanych

Według ukraińskich śledczych Petro Symonenko uciekł do Rosji w marcu 2022 roku i został zastępcą szefa międzynarodowego sojuszu partii komunistycznych.

22:36
20.01.2024

Słowacka minister kultury cofa zakaz współpracy z Rosją i Białorusią

Ministerstwo wydało zakaz komunikowania się i współpracy z obydwoma krajami tydzień po rozpoczęciu się 24 lutego 2022 r. rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Nie miało to wpływu na występy rosyjskich artystów ani organizacji wypowiadających się przeciwko wojnie.

22:03
20.01.2024

Niemcy pomogą w odbudowie budynku Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina

Niemcy przyczynią się do odbudowy jednego z budynków Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego, który został poważnie uszkodzony podczas niedawnych rosyjskich ataków na Charków - poinformowała Obwodowa Administracja Wojskowa w Charkowie po spotkaniu Jewhena Iwanowa z ambasadorem Niemiec Martinem Jaegerem.

„Przy wsparciu Martina Jaegera i Ambasady Republiki Federalnej Niemiec na Ukrainie uszkodzone ramy zostaną wymienione na nowe. Prace mają się wkrótce rozpocząć. Nowe okna zastąpią te zniszczone w budynku Wydziału Języków Obcych. Jestem szczerze wdzięczny za wsparcie obwodu charkowskiego i pomoc w usuwaniu skutków ataków wroga. Kontynuujemy pracę w oparciu o Regionalne Biuro Współpracy Międzynarodowej” – powiedział Iwanow.

21:33
20.01.2024

Firma zbrojeniowa zaprzecza twierdzeniom niemieckiego polityka w sprawie dostaw rakiet na Ukrainę

Taurus Systems zaprzeczyła wcześniejszym wypowiedziom Johannesa Arlta, eksperta niemieckiej Partii Socjaldemokratycznej. Twierdził, że niemiecki przemysł obronny miałby trudności z uzupełnieniem potrzebnych zapasów, gdyby wysłał rakiety na Ukrainę.

20:57
20.01.2024

Rosja rozważy konfiskatę mienia osobom skazanym za "dyskredytację armii"

Rosyjski parlament rozważy wprowadzenie ustawy zezwalającej na konfiskatę pieniędzy, kosztowności i innego mienia osobom uznawanym za rozpowszechniające „celowo fałszywe informacje” na temat działań wojskowych Moskwy.

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin podał, że środek będzie dotyczył osób, które publicznie nawołują do „działań ekstremistycznych” lub nawołują do wprowadzenia sankcji wobec Rosji, a także osób „dyskredytujących” siły zbrojne.

20:29
20.01.2024

Borys Nadieżdin obiecuje Rosjanom szybkie zakończenie wojny

Czytaj więcej

Rzucił wyzwanie Władimirowi Putinowi w wyborach prezydenckich. Kim jest Borys Nadieżdin
19:55
20.01.2024

System elektroenergetyczny Ukrainy działa stabilnie

Ukraina stabilnie przekroczyła pierwszą połowę sezonu grzewczego i posiada wystarczające środki, aby pomyślnie go zakończyć - poinformował Minister Energii German Galuszczenko.

„Utrzymujemy system w miarę potrzeb. Mamy do tego wszelkie środki – zapasy gazu, węgla, paliwa jądrowego, a także te potrzebne do przygotowania instalacji wytwórczych i przesyłowych.” – powiedział.

Minister podkreślił, że w systemie elektroenergetycznym nie brakuje mocy, a w sytuacjach awaryjnych można importować energię elektryczną, m.in. na pokrycie zapotrzebowania ukraińskiego przemysłu.

19:31
20.01.2024

Fico zapowiada blokowanie akcesji Ukrainy do NATO

Robert Fico, który konsekwentnie przyłącza się do węgierskiego przywódcy Viktora Orbana, powtarzając rosyjskie tezy propagandowe na temat Ukrainy, stwierdził następnie, że Kijów „jest zdominowany przez Waszyngton”.

Powiedział, że Ukraina będzie musiała oddać część swojego terytorium Rosji, co według niego jest „kompromisem”.

19:04
20.01.2024

Zełenski ogłasza nowe pakiety pomocy obronnej

Obecnie trwają prace z kluczowymi partnerami międzynarodowymi nad zapewnieniem Ukrainie nowych pakietów wsparcia obronnego w walce z państwem-agresorem, Rosją - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideoprzemówieniu do narodu.

„Przygotowujemy dalszą współpracę z naszymi kluczowymi partnerami, w tym konkretne wsparcie obronne już teraz, w tych tygodniach i miesiącach” – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że partnerzy zatwierdzą nowe pakiety obronne dla Ukrainy.

Zełenski podziękował wszystkim przyjaciołom Ukrainy na całym świecie, „którzy rozumieją, że pole bitwy nie może po prostu czekać i że ratowania życia nie można opóźniać. Wszystkim, którzy starają się przyspieszyć niezbędne decyzje – są one potrzebne już teraz”.

18:31
20.01.2024

Ministerstwo Obrony: Ukraina i USA przeprowadzają pierwszą wspólną inspekcję broni dostarczonej przez USA

Inspektorzy sprawdzili numery seryjne, stan techniczny i warunki przechowywania broni, ale wyniki nie są jeszcze znane – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. „W trakcie wspólnej pracy nie było żadnych skarg ze strony przedstawicieli USA”.

17:49
20.01.2024

Ukraina ustanawia rekord kraju pod względem liczby tenisistek w 4. rundzie turnieju Wielkiego Szlema

Jak poinformowało 20 stycznia Suspilne Sport, trzy ukraińskie tenisistki, Elina Switolina, Marta Kostiuk i Dajana Jastremska, po raz pierwszy w historii dotarły w tym samym czasie do czwartej rundy Australian Open, jednego z turniejów Wielkiego Szlema.

17:17
20.01.2024

Boris Johnson: Trump zaskoczy swoich krytyków i poprze Ukrainę

Czytaj więcej

Boris Johnson: pod rządami Donalda Trumpa świat byłby „bardziej stabilny”
16:49
20.01.2024

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Słabe szkolenie i koordynacja ograniczają możliwości ofensywne Rosji w obwodzie chersońskim

„Rosyjskiemu Zgrupowaniu Sił Dniepr nie powiodły się wszystkie próby wyparcia ukraińskich obrońców, mimo że niemal na pewno ma ono znaczną przewagę w układzie sił na tej osi” – napisało w swoim najnowszym komunikacie ministerstwo.

16:21
20.01.2024

Siły Powietrzne: Rosyjska obrona powietrzna wystarczająca na liniach frontu, na Krymie, ale nie na rosyjskiej ziemi

Oświadczenie rzecznika Sił Powietrznych jest następstwem doniesień o tym, że w dniach 18–19 stycznia ukraińskie drony zaatakowały składy ropy w Klincach w obwodzie briańskim w Rosji oraz w rosyjskim mieście Sankt Petersburg.

15:48
20.01.2024

Bloomberg: UE omawia reformę funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 5 miliardów dolarów

Agencja Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej przedstawiła państwom członkowskim propozycję zreformowania funduszu zapewniającego pomoc wojskową Ukrainie w okresie, gdy UE przechodzi od wysyłania broni z istniejących zapasów do zakupu nowej - poinformował  Bloomberg.

15:17
20.01.2024

Rosyjscy hakerzy zaatakowali Microsoft

Rosyjska grupa wywiadowcza przypuściła cyberatak na Microsoft – potwierdził gigant technologiczny. Hakerzy mieli dotrzeć do e-maili kierownictwa koncernu.art39721951

Czytaj więcej

Microsoft zaatakowany przez rosyjskich hakerów. Celem e-maile kierownictwa
14:47
20.01.2024

Jermak: Postawa defensywna doprowadzi do zamrożenia wojny, czego nie zaakceptujemy

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że przyjęcie postawy defensywnej często prowadzi do zamrożenia konfliktu, a Ukraina nigdy nie zgodzi się na zamrożenie konfliktu z Rosją.

- Niemożliwe jest prowadzenie wojny obronnej. Przejście do pozycji obronnej często prowadzi do zamrożenia konfliktu. Widzieliśmy to od 2014 roku. Nigdy nie zgodzimy się na zamrożenie konfliktu z Putinem — zapowiedział. 

14:25
20.01.2024

Rumuńscy protestujący zakończyli blokadę przejścia granicznego na granicy z Ukrainą

Od 13 stycznia przejście graniczące z obwodem czerniowieckim było blokowane z przerwami przez rumuńskich rolników i kierowców ciężarówek, którzy powoływali się na wysokie koszty oleju napędowego, stawki ubezpieczeń, środki Unii Europejskiej mające na celu ochronę środowiska i presję na rynek krajowy ze strony importowanych ukraińskich towarów rolnych.

13:40
20.01.2024

Reuters: Rosja stała się największym dostawcą ropy do Chin 

Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską, stając się największym dostawcą ropy naftowej do Chin w 2023 r., - podała agencja Reutera, powołując się na chińskie dane celne.

Cena rosyjskiej ropy naftowej spadła w wyniku zachodnich sankcji i narzuconego przez Zachód limitu cenowego, co czyni ją bardziej atrakcyjną dla chińskich nabywców. 

13:24
20.01.2024

Boris Johnson o Trumpie: Nie wierzę, że porzuci Ukrainę 

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Donald Trump, jeśli zostanie ponownie wybrany na prezydenta USA, nie zrezygnuje z pomocy dla Ukrainy.

- Po prostu nie wierzę, że Trump porzuci Ukraińców; wręcz przeciwnie, zdając sobie sprawę, że z Putinem nie można negocjować, uważam, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że podwoi swoje wysiłki i dokończy to, co zaczął - da im to, czego potrzebują, aby wygrać - powiedział.

12:51
20.01.2024

UE planuje zreformować fundusz pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 5 mld euro

Departament polityki zagranicznej Unii Europejskiej przedstawił państwom członkowskim propozycję reformy funduszu zapewniającego wsparcie wojskowe dla Ukrainy. UE przestawia się z dostarczania broni z istniejących zapasów na zakup nowej — informuje Bloomberg

12:13
20.01.2024

Budanow: Ukraina będzie nadal niszczyć rosyjską logistykę na Krymie

Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział "Financial Times”, że ważne jest, aby Ukraina nadal wywierała presję na Rosjan, zwłaszcza na Krymie, poprzez ataki powietrzne, z wykorzystaniem dronów morskich i tajne operacje.

11:51
20.01.2024

Produkcja amunicji dla Ukrainy może zostać wstrzymana w Finlandii z powodu strajku pracowników przemysłu obronnego 

Strajki ogłoszone przez Fińskie Stowarzyszenie Przemysłowe, wpłyną również na fabryki amunicji Nammo. Dyrektor generalny firmy, Raimo Helasmäki, uważa, że protesty zaplanowane na 1 i 2 lutego mogą wpłynąć na dostawy broni na Ukrainę.

11:31
20.01.2024

Ukraińskie wojsko: Rosjanie atakują Awdijiwkę i Nowomychajliwkę piechotą bez pojazdów opancerzonych 

- Rosjanie koncentrują swoje działania szturmowe i ofensywne na Awdijiwce i Nowomychajliwce, atakując je piechotą bez pojazdów opancerzonych — przekazał pułkownik Ołeksandr Sztupun, rzecznik Wspólnego Centrum Prasowego Taurydzkich Sił Obronnych.

- Po tygodniu znaczącej aktywności lotnictwa wroga, w szczególności bardzo dużej liczby bomb kierowanych zrzuconych przez wroga, wczoraj okupanci nie przeprowadzili ani jednego nalotu na nasz obszar operacyjny. Zamiast tego przeprowadzili trzy ataki rakietowe z systemów rakietowych ziemia-powietrze S-300 w obwodzie donieckim i nadal aktywnie wykorzystują artylerię - powiedział Sztupun.

11:15
20.01.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

10:10
20.01.2024

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 375 270 żołnierzy

Rosja straciła 375 270 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby liczba ofiar po stronie Rosji wzrosła o 750.

Rosja straciła również 6 171 czołgów, 11 455 opancerzonych pojazdów bojowych, 11 848 pojazdów i zbiorników paliwa, 8 868 systemów artyleryjskich, 967 systemów rakietowych wielokrotnego wystrzeliwania, 654 systemy obrony powietrznej, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 934 drony, 23 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

09:50
20.01.2024

O czym rządzący Polską i Polacy nie mogą zapomnieć?

Admirał Ron Bauer mówi: „musimy zdać sobie sprawę, że nie jest czymś oczywistym, iż żyjemy w pokoju”. I to jest ważny apel również do nas, w Polsce. 

Czytaj więcej

O czym rządzący Polską nie mogą zapomnieć? Ze wschodu nadciągają czarne chmury
09:25
20.01.2024

Microsoft twierdzi, że rosyjscy hakerzy szpiegowali jego kierownictwo 

Microsoft odkrył rosyjską grupę hakerów finansowaną przez Kreml, która włamała się do sieci firmy i wykradła e-maile i dokumenty z kont pracowników.

Do ataku doszło 12 stycznia. Microsoft twierdzi, że za atakiem stoją hakerzy z Midnight Blizzard.

09:22
20.01.2024

Biden ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda się uzgodnić porozumienie w sprawie granicy, od którego zależy pomoc dla Ukrainy 

Prezydent USA Joe Biden ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie granicy USA-Meksyk w przyszłym tygodniu, przynajmniej w Senacie, gdzie Demokraci mają większość, co jest kluczowe dla dalszego wsparcia dla Ukrainy.

09:11
20.01.2024

Rosyjskie drony, które nie zostały zestrzelone, nie dotarły do celów

Siły Powietrzne Ukrainy informowały o siedmiu dronach, które w nocy wystrzelili Rosjanie. Cztery maszyny zostały zatrzymane przez obronę powietrzną. Wojsko przekazało w kolejnym komunikacie, że pozostałe 3 bezzałogowce nie dotarły do celów.

08:26
20.01.2024

Awdijiwka po niemal 700 dniach wojny 

08:09
20.01.2024

Rosjanie zaatakowali Kupiańsk. Uszkodzony budynek mieszkalny

Rosyjskie wojska do zaatakowania miasta użyli artylerii. Lokalne władze Ukrainy poinformowały, że na dachu jednego z budynków znaleziono pocisk, który nie eksplodował.

07:47
20.01.2024

Europejski komisarz obiecuje wyprodukować milion pocisków dla Ukrainy do wiosny 

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton obiecał, że do końca marca lub na początku kwietnia 2024 r. w Europie zostanie wyprodukowanych milion pocisków dla Ukrainy.

- Do końca marca-kwietnia będziemy w stanie wyprodukować milion sztuk amunicji w Europie. Oznacza to, że dotrzymamy słowa. Nie mogę podać aktualnych liczb, ponieważ są one tajne, ale mogę powiedzieć, że osiągniemy milion do końca marca lub na początku kwietnia. Ponadto w Europie będziemy w stanie osiągnąć zdolność do produkcji od jednego do 1,4 miliona nabojów do końca tego roku - powiedział.

07:21
20.01.2024

Sztab Generalny Ukrainy: System obrony powietrznej zestrzelił w nocy 4 drony Shahed.

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę 7 Shahedami, z których 4 zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą - poinformował Sztan Generalny ukraińskiej armii. 

06:49
20.01.2024

ISW: Rosja chce przedstawić ćwiczenia NATO jako prowokację

Według ekspertów z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Rosja stara się nadal przedstawiać w przestrzeni informacyjnej zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024 jako prowokację. 

Natowskie ćwiczenia Steadfast Defender 2024 rozpoczynają się w tym tygodniu i potrwają do maja 2024 roku.

06:48
20.01.2024

Szef MAEA: Wcześniej usunięte miny w elektrowni Zaporoże wróciły na teren obiektu

Misja monitorująca Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odkryła miny wzdłuż ogrodzenia elektrowni jądrowej Zaporoże, w strefie buforowej między wewnętrznym i zewnętrznym ogrodzeniem obiektu, powiedział Rafael Grossi, dyrektor generalny agencji.

06:47
20.01.2024

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 695