Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Bloomberg o powodach, dla których prezydent Ukrainy nie decyduje się na ogłoszenie mobilizacji
Opóźnienie w decyzji odnośnie poboru do wojska uwypukla narastający problem uzupełniania szeregów armii, przerzedzonych trwającym od dwóch lat konfliktem, który według naczelnego dowódcy, generała Załużnego, przerodził się w impas.
Czytaj więcej
Nowy plan mobilizacji Ukraińców do walk na froncie leży od czerwca na biurku Władimira Zełenskiego, ale prezydent nie ugina się pod presją wojska, aby go podpisać - informuje Bloomberg.
Zełenski potwierdza, że szczyt Formuły Pokoju na Ukrainie nie odbędzie się w 2023 roku
Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził w rozmowie z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem, że szczyt Ukraińskiej Formuły Pokojowej odbędzie się dopiero w 2024 roku.
W komunikacie na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta podano, że Zełenski poinformował Denkowa o zbliżającym się spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej zaplanowanym na początek 2024 r. w sprawie trwającej realizacji ukraińskiej formuły pokojowej.
Władze Ukrainy nie potwierdziły wcześniej, że szczyt nie odbędzie się w 2023 r. Wcześniej zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew powiedział, że może on nastąpić w lutym 2024 r., natomiast spotkanie doradców odbędzie się pod koniec listopada lub na początku grudnia tego roku.
LGBT zakazany w Rosji
Działacze LGBT uznali tę decyzję za nieuniknioną po wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości z 17 listopada, które stwierdziło – bez podawania przykładów – że w działalności ruchu LGBT w Rosji zidentyfikowano „różne oznaki i przejawy ekstremizmu, w tym podżeganie do niezgody społecznej i religijnej”.
Czytaj więcej
Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, że działacze LGBT powinni zostać uznani za „ekstremistów”, a sam ruch ma być zakazany na terytorium Rosji.
"The Economist": Szokujący brak strategicznych wizji
"The Economist" zauważa, że zwycięstwo Putina jest możliwe dzięki wytrzymałości, bo choć Rosja traci 900 ludzi dziennie w bitwie o Awdijiwkę, a ukraińska ofensywa utknęła w martwym punkcie, to właśnie "pole bitwy kształtuje politykę, a impet wpływa na morale".
Czytaj więcej
Prezydent Rosji postawił swój kraj na progu wojny i wzmocnił swoją władzę. A co najważniejsze, podważa przekonanie Zachodu, że Ukraina może – i musi – wyjść z wojny jako kwitnąca demokracja europejska - pisze prestiżowy magazyn "The Economist".
Rosja wystrzeliła z Krymu drony Shahed
Siły rosyjskie stacjonujące na okupowanym Krymie wystrzeliły drony szturmowe Shahed w kierunku kontynentalnej Ukrainy.
Siły Powietrzne Ukrainy zaleciły ludziom, aby postępowali zgodnie z ich poleceniami i nie ignorowali ostrzeżeń o nalotach.
Zełenski polecił szybką budowę fortyfikacji na „wszystkich głównych frontach”
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z dowództwem wojskowym w Zaporożu, podczas którego omówiono budowę umocnień na styku z siłami rosyjskimi.
Maja powstać m.in. na frontach Awdijiwki, Marjinki, innych frontach w obwodzie donieckim, charkowskim, kupiańskim i innych.
Francja zwiększy dostawy amunicji dla Ukrainy w 2024 roku
Francja będzie w przyszłym roku kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy i zwiększać dostawy amunicji - oświadczył generał inżynier Jean-Francois Dock podczas spotkania delegacji ukraińskiej i francuskiej w Kijowie 30 listopada.
Służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy napisała na swojej stronie na Facebooku, że kraj otrzymał już w tym tygodniu finansowanie i dokona płatności na dodatkowe haubice samobieżne Cezar dla ukraińskich sił zbrojnych.
Delegacje omówiły pilne potrzeby wojskowe i rodzaje broni, za pomocą których Francja mogłaby pomóc ukraińskiej armii.
W rosyjskich atakach na Donieck i obwód chersoński zginęły 3 osoby, 12 zostało rannych
Władze regionalne podały, że 30 listopada siły rosyjskie uderzyły w wiele osiedli w obwodach chersońskim i donieckim, zabijając trzy osoby i raniąc kolejnych 12.
Fico: Słowacja powinna przygotować się na normalizację stosunków z Rosją
Priorytetem Fico w sferze polityki zagranicznej jest realizacja „ochrony i promocji słowackich interesów narodowych”, które wspierają „inicjatywy pokojowe”, a nie wojnę na Ukrainie.
Czytaj więcej
Słowacja powinna przygotować się na zakończenie wojny na Ukrainie i standaryzację stosunków słowacko-rosyjskich – powiedział 30 listopada słowacki premier Robert Fico.
Państwa UE chcą złagodzenia zakazu reeksportu do Rosji
Część państw UE podczas dyskusji nad nowym, 12. pakietem sankcji wobec Rosji sprzeciwiła się klauzuli, która znacząco ograniczałaby reeksport szeregu europejskich towarów do Rosji.
Ukraińscy parlamentarzyści podpisali memorandum w sprawie wyborów
Przedstawiciele wszystkich frakcji Rady Najwyższej podpisali oświadczenie, w którym uważają za niemożliwe przeprowadzenie w kraju wyborów parlamentarnych lub prezydenckich przed zakończeniem wojny i w ciągu sześciu miesięcy po zniesieniu stanu wojennego.
Bloomberg: Komisja Europejska przygotowuje się do zatwierdzenia planu wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów
12 grudnia Komisja Europejska opublikuje ostateczny projekt planu wykorzystania na rzecz Ukrainy zamrożonych w UE rosyjskich aktywów.
Plan Komisji Europejskiej przewiduje wprowadzenie podatku od nadmiernych zysków z tytułu korzystania z zamrożonego majątku. Będzie zawierać zastrzeżenie, że nowy podatek nie będzie miał wpływu na „podatki krajowe ani inne środki”.
Jak przypomina Bloomberg, losy planu zależą od spotkania 6 grudnia Komisji Europejskiej z ekspertami z państw członkowskich UE, którzy wyrażali obawy dotyczące wykorzystania rosyjskich aktywów.
Niektóre z nich, takie jak Belgia, Niemcy, Francja, Włochy i Luksemburg, sprzeciwiały się wcześniej przyspieszeniu tego procesu i wzywały do bardziej stopniowego podejścia – na przykład zaczynając od bardziej nieformalnego dokumentu, a nie wniosku ustawodawczego.
Szacuje się, że w UE zamrożono ponad 200 miliardów euro objętych sankcjami rosyjskich aktywów państwowych, z czego większość w belgijskiej izbie rozliczeniowej Euroclear. Według danych z października sankcjonowane rosyjskie aktywa przyniosły od czasu ich zamrożenia prawie 3 miliardy euro zysków.
Norwegia przekaże Ukrainie 21 mln euro na bezpieczeństwo żywnościowe
Timothy Snyder poprowadzi nowy międzynarodowy projekt badawczy dotyczący historii Ukrainy
Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie Yale, Serhij Płohij, profesor historii Ukrainy na Uniwersytecie Harvarda, Jarosław Hrycak, profesor historii na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie oraz ukraiński biznesmen i filantrop Wiktor Pinczuk uruchomili nowy międzynarodowy projekt badawczy pod nazwą Historia Ukrainy Global Initiative.
Głównym celem tej inicjatywy badawczej jest wyprowadzenie historii Ukrainy poza peryferie historii Rosji i umieszczenie jej w centrum historii świata.
Snyder powiedział, że zrozumienie historii Ukrainy może pomóc badaczom zrewidować i wzbogacić standardowe narracje historyczne.
Posiedzenie OBWE: Delegaci opuścili salę podczas wystąpienia Ławrowa
Podczas przemówienia Ławrowa część delegatów opuściła salę
Litwa, Łotwa, Estonia, Polska i Ukraina zbojkotowały wydarzenie ze względu na zaproszenie szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.
Putin namawia Rosjanki do rodzenia dzieci
Putin przypomniał, że niedawno podpisał dekret ogłaszający rok 2024 w Rosji Rokiem Rodziny.
Czytaj więcej
Posiadanie wielu dzieci powinno stać się nowym sposobem życia dla wszystkich narodów w Rosji - powiedział prezydent Władimir Putin, przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na posiedzeniu Światowej Rady Ludowej Rosji.
Rozmowa Zełenski-Sunak
Kancelaria prezydenta Ukrainy podała, że Wołodymyr Zełenski odbył telefoniczną rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Zełenski podziękował Wielkiej Brytanii za wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji. Podczas rozmowy prezydent poinformował premiera o najważniejszych potrzebach w zakresie zdolności obronnych ukraińskich żołnierzy oraz ukraińskiej obrony powietrznej. Omówiono dalsze wsparcie makrofinansowe dla Ukrainy - czytamy w komunikacie.
8 tys. dolarów za uniknięcie poboru na Ukrainie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpracowała cztery grupy, które w różnych regionach Ukrainy oferowały wyjazd z kraju mężczyznom uchylającym się od służby wojskowej. Wśród zatrzymanych jest właściciel firmy transportowej z Kijowa, która imitowała prowadzenie międzynarodowego przewozu pasażerów, oraz funkcjonariusz Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) z obwodu kirowohradzkiego. Oskarżeni mieli przemycać do krajów UE uciekających przed wcieleniem do ukraińskiej armii. Koszt usługi wynosił do 8 tysięcy dolarów.
Ławrow na szczycie OBWE. Reakcja Podolaka
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow bierze udział w szczycie OBWE w Skopje. Coroczne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw OBWE - 30. Rada Ministerialna Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - potrwa do piątku. Przeciwko obecności Ławrowa w Macedonii Północnej zaprotestował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.
Według Podolaka, obecność Ławrowa na szczycie OBWE to jasny komunikat dla świata, że "wojna jest dobrym narzędziem polityki zagranicznej", że wojna na Ukrainie powinna być kontynuowana oraz że "ci, którzy stosują przemoc i ludobójcze praktyki wojskowe jako jedyne argumenty swej polityki zagranicznej powinni być zaangażowani w dyskusje na temat zasad wzajemnego bezpieczeństwa".
Doradca Zełenskiego wyraził pogląd, że Rosja psuje reputację instytucji międzynarodowych i powinna być politycznie izolowana.
W okupowanym Toreśku Rosjanie ostrzelali ludzi stojących w kolejce po pomoc humanitarną
W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby - informuje doniecka prokuratura.
Rosyjska armia zaatakowała Berysław za pomocą drona
W czasie ataku dron zrzucił ładunek wybuchowy w pobliżu budynku administracyjnego. W wyniku ataku ranne zostały dwie osoby - mężczyźni w wieku 22 i 37 lat.
SBU poinformowała, że wraz z grupą Blackjack złupiła cyfrowe zasoby rosyjskiego Ministerstwa Pracy
Wyciągnięto (a potem podobno usunięto z resortowych serwerów) ponad 100 terabajtów danych. Wśród nich znalazły się m.in. informacje o liczbie protezowanych rosyjskich żołnierzach-inwalidach (dane, których w Rosji nie wolno podawać), raporty resortu dla prezydenta Putina, statystki wypłat socjalnych dla uczestników wojny z Ukrainą czy osobiste dane wojskowych.
Czytaj więcej
Rosyjskie ministerstwo pracy straciło 100 terabajtów danych, a mieszkańcy Krymu obejrzeli wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Gen. Skrzypczak: Przed Ukrainą trudny czas
Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych, wojska rosyjskie szykują zimową ofensywę.
Czytaj więcej
Przed Kijowem bardzo trudny czas. Ukraina będzie musiała szukać rozwiązania, które pozwoli jej przetrwać - ocenił w TOK FM były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, komentując przebieg wojny Rosji z Ukrainą.
Liczba ofiar ostrzału wsi Sadowe w obwodzie chersońskim wzrosła do trzech
Informacje takie przekazał szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej Roman Mroczko.
Prąd z Polski Rumunii płynie na Ukrainę
Ukraina uzyskała nadzwyczajną pomoc z Polski i Rumunii w celu pokrycia deficytu w systemie energetycznym
Czytaj więcej
Ukraina uzyskała nadzwyczajną pomoc z Polski i Rumunii w celu pokrycia deficytu w systemie energetycznym. Szybka dostawa potrzebnego prądu była możliwa dzięki pełnej synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Unii.
Rosja wygrała z Kubą 8:0 i awansowała w rankingu FIFA
Reprezentacja Rosji, wykluczona z międzynarodowych rozgrywek przez FIFA i UEFA, w listopadowym rankingu FIFA zaliczyła awans, po tym jak w meczu towarzyskim wygrała 8:0 z Kubą. Rosja awansowała w rankingu z 39 na 38. miejsce.
Cztery eksplozje w tunelu na trasie linii kolejowej między Rosją a Chinami
Za eksplozjami ma stać SBU.
Czytaj więcej
SBU miała wysadzić pociąg towarowy w tunelu na jednej z ważnych linii kolejowych między Rosją a Chinami - informuje "Kyiv Post", powołując się na swoje źródła.
W obwodzie chersońskim ukraińska Gwardia Narodowa zatopiła łódź z rosyjską grupą dywersyjną
Informacje takie przekazuje Ołeksandr Piwnenko, dowódca Gwardii.
Zełenski życzy żołnierzom spod Kupiańska zwycięstwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że możliwość wizyty na frontowym stanowisku dowodzenia obrońców Kupiańska i wręczenia żołnierzom odznaczeń była dla niego zaszczytem. "Dziękuję żołnierzom za ich służbę, za obronę naszego kraju! Życzę im zwycięstwa, tego, by pozostali silni i utrzymali dynamikę" - dodał Zełenski.
W porannym ostrzale obwodu chersońskiego przez Rosjan zginęła 59-letnia kobieta
Kobieta miała zginąć we wsi Sadowe, na podwórzu własnego domu - informują władze obwodu.
Konsulat generalny Niemiec w Królewcu wstrzymał działanie
Informację taką można przeczytać na stronie konsulatu. Konsulat w Królewcu informuje, że w sprawach konsularnych i paszportowych należy się obecnie kontaktować z Konsulatem Generalnym w Petersburgu, a w kwestii wiz - z departamentem wizowym ambasady Niemiec w Moskwie.
Kreml komentuje decyzję Bułgarii ws. Marii Zacharowej
"Absurdem" i "głupotą" nazwał Dmitrij Pieskow decyzję władz Bułgarii, które zgodziły się, aby w przestrzeń powietrzną kraju wleciał samolot z szefem MSZ Rosji na pokładzie, Siergiejem Ławrowem, lecącym do Skopje na szczyt OBWE, ale nie zgodziły się, by w samolocie była rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Ostatecznie delegacja doleciała do Skopje lecąc nad Grecją.
Czytaj więcej
Kreml nazwał decyzję władz Bułgarii, by nie wpuścić w swoją przestrzeń powietrzną samolotu na pokładzie którego znajdowała się rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, mianem "niewytłumaczalnej" i "głupiej".
Poznaliśmy datę wielkiej konferencji prasowej z udziałem Władimira Putina
14 grudnia Putin odpowie nie tylko na pytania dziennikarzy, ale też pytania zdawane przez Rosjan.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, Władimir Putin, podsumuje 14 grudnia 2023 rok w czasie programu "Linia Bezpośrednia" połączonego z wielką konferencją prasową - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Rosyjska armia straciła niemal 500 żołnierzy w czasie walk na froncie południowym w czasie minionej doby
Informacje takie przekazał rzecznik ukraińskiego Zgrupowania "Tawria", płk Ołeksandr Sztupun. Płk Sztupun podał, że na froncie południowym Rosjanie stracili w ciągu doby 20 pojazdów opancerzonych (w tym 7 czołgów) i wzięli do niewoli 4 rosyjskich żołnierzy.
Szantaż gazowy nie udał się Rosji
Gaz ziemny wciąż tanieje, a magazyny gazu w Europie są pełne.
Czytaj więcej
Środowy handel gazem w Europie na koniec zakończył się spadkiem ceny surowca o blisko 7 procent do 451 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Unijne magazyny są pełne zgromadzone wcześniej surowca.
Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego poinformował o ataku z użyciem dronów na Odessę
W wyniku ataku uszkodzony został jeden z nieużywanych budynków w mieście.
Jejsk, miasto w Kraju Krasnodarskim, jest pozbawione dostaw wody
Do przerwy w dostawach wody w Jejsku informuje lokalna administracja. Przerwa jest spowodowana awarią dwóch sieci energetycznych.
W ciągu doby ukraińska armia zniszczyła dwa rosyjskie składy amunicji
Informacje takie przekazuje Andrij Kowaliew, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Oprócz dwóch składów amunicji Ukraińcy ostrzelali też dwa zestawy przeciwlotnicze i cztery zgrupowania Rosjan.
Rosja w ostatnim czasie przegrała wybory do władz czterech organizacji międzynarodowych
Najnowsza porażka to Komitet Wykonawczy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Kreml przegrał głosowanie, nie zdobył nawet minimum (66 głosów) koniecznych do zajęcia miejsca w tym organie.
Czytaj więcej
W ciągu miesiąca Rosja przegrała wybory do władz czterech organizacji, w których była od czasu ich utworzenia
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,408 mln osób
Tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 17,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,615 mln osób.
W obwodzie chersońskim Ukraińcy zniszczyli ciężki miotacz ognia, TOS-1A „Sołncepiok”
Informację taką przekazuje Dowództwo Sił Specjalnych Ukrainy.
Mieszkaniec Krymu zatrzymany przez FSB pod zarzutem szpiegostwa
FSB poinformowała, że mieszkaniec Krymu, który miał we współpracy z ukraińskimi służbami specjalnymi zbierać informacje o ruchach jednostek Gwardii Narodowej oraz informacje o strukturach obronnych na Krymie, został aresztowany. Przeciwko zatrzymanemu wszczęto śledztwo.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 107 razy
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon pokrowski w obwodzie donieckim przy użyciu zestawów S-300
W wyniku ostrzału rannych zostało 10 osób, w tym czworo dzieci. Trwają poszukiwania pięciu osób, które mogą znajdować się pod gruzami.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 328 760 żołnierzy, 5 551 czołgów, 10 340 pojazdów opancerzonych, 7 909 zestawów artyleryjskich, 910 wyrzutni rakiet, 600 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 954 bezzałogowe statki powietrzne, 1 567 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 361 pojazdów (w tym cystern) i 1 124 jednostki sprzętu specjalnego.
W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 101 potyczek
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili 11 ataków rakietowych, 28 ataków powietrznych i 43 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Przyjeżdżający do Rosji będą musieli podpisywać „umowę o lojalności”
Zgodnie z nią przybywającym nie będzie wolno w Rosji „dyskredytować wewnętrznej i zagranicznej polityki Kremla, jej organów władzy i osób urzędowych”, „deformować historycznej prawdy o wkładzie narodu radzieckiego w zwycięstwo nad faszyzmem”. Ale też „nadużywać wolności słowa” czy „odrzucać konstytucyjnie znaczących wartości moralnych” i „propagować nietradycyjne stosunki seksualne”.
Czytaj więcej
Obcokrajowcy wjeżdżający do państwa Putina będą musieli obiecać, że nie będą krytykować jego polityki ani „czynu narodu radzieckiego w obronie Ojczyzny”.
W obwodzie chmielnickim szczątki zestrzelonego drona spadły na terenie nieczynnego zakładu przemysłowego
Informacje takie przekazuje Serhij Tiurin, pierwszy zastępca szefa obwodowej administracji wojskowej.
Rosyjska armia strąciła ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim
Inforamcje takie przekazuje w wydanym oświadczeniu Ministerstwo Obrony Rosji.
Słowaccy przewoźnicy dołączają do protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą
Związek słowackich przewoźników UNAS zapewnił, że blokada granicy nie zakłóci transportu pomocy humanitarnej, pomocy wojskowej, żywych zwierząt, paliwa oraz towarów przewożonych w chłodniach lub świeżych.
Czytaj więcej
Związek Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) podjął decyzję o blokadzie przejścia granicznego z Ukrainą Vyšné Nemecké – Užhorod.
Słowacja przedłuża i rozszerza zakaz importu ukraińskich produktów rolnych
Rząd Roberta Fico rozszerzył zakaz, obejmujący wcześniej m.in. pszenicę i kukurydzę na miód, cukier i soję.
W środę prezydent Ukrainy odwiedził obwody odeski, mikołajowski i chersoński
- Dziękuję wszystkim, którzy troszczą się o nasz kraj i nasz naród. Dziękuję wam, Odesso, Mikołajowie, Chersoniu. Dziękuję za ten dzień. Chwała naszemu silnemu narodowi - mówił w wieczornym wystąpieniu Zełenski.
MAEA: Ubiegłej nocy w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej rozległy się eksplozje
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, monitorujący sytuację bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych na Ukrainie alarmują, że ubiegłej nocy w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej rozległy się eksplozje. Eksplozje miały być słyszane przez 20 minut - wynika z raportu MAEA.
Obwody żytomierski, winnicki i chmielnicki zagrożone atakiem dronów
Alarm powietrzny ogłosiło w tych obwodach Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. W obwodzie winnickim aktywna miała być obrona przeciwlotnicza. Z kolei w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim i donieckim ogłoszono alarm rakietowy.
Żołnierze Sił Specjalnych Ukrainy podali koordynaty, które pozwoliły zniszczyć rosyjski wóz dowodzenia
Wóz dowodzenia został zniszczony przez ukraiński zestaw HIMARS. Zdarzenie miało miejsce na froncie południowym.
Siergiej Ławrow przybył do Skopje, gdzie w czwartek weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ państw OBWE
Samolot z Ławrowem na pokładzie wylądował w stolicy Macedonii Północnej o 22:59 czasu lokalnego w środę. Samolot z rosyjską delegacją w drodze do Macedonii Północnej nie wleciał w przestrzeń powietrzną Bułgarii, mimo otrzymanej zgody, ponieważ Bułgaria domagała się, by na pokładzie samolotu nie było objętej sankcjami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej. Ostatecznie Rosjanie skorzystali więc ze zgody na przelot przez przestrzeń powietrzną Grecji. Oba kraje UE zgodziły się na przelot rosyjskiego samolotu ze względu na podróż delegacji rosyjskiej na szczyt OBWE - co do zasady unijna przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla rosyjskich samolotów.
Hamas zwolnił dwie zakładniczki, które mają obywatelstwo Rosji
Uwolnienie Rosjanek przez Hamas potwierdził Międzynarodowy Czerwony Krzyż - podała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Dzień wcześniej o uwolnieniu Rosjanek poinformował Hamas. Hamas podkreślił, że Rosjanki uwolniono na prośbę strony rosyjskiej.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sześć państw tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne wyśle okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.