00:08
02.12.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647
23:53
02.12.2023

Ołena Zełenska zapowiada międzynarodową koalicje na rzecz odzyskania dzieci uprowadzonych do Rosji

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska w rozmowie z przedstawicielami mediów azjatyckich wyraziła nadzieję na utworzenie międzynarodowej koalicji na rzecz zwrotu ukraińskich dzieci deportowanych do Federacji Rosyjskiej.

Propozycja utworzenia koalicji wyszła od Kanady na spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, które  odbyło się na Malcie pod koniec października.

- Podczas spotkania na Malcie Kanada złożyła propozycję utworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz powrotu ukraińskich dzieci. Poparło ją 66 krajów – utworzenie takiej koalicji, stały monitoring, otrzymywanie danych z Rosji i   w ten sposób możemy wpłynąć na powrót ukraińskich dzieci - mówiła Zełenska.

Podczas rozmów z dziennikarzami z Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Kambodży, Tajlandii, Mongolii i Singapuru Zełenska powiedziała, że obecnie Ukrainie udało się zwrócić 387 młodych obywateli z ponad 19 tys. deportowanych do kraju agresora.

Ukraina zidentyfikowała 19 546 uprowadzonych dziec. Sama Rosja przyznaje, że wywiozła ich 700 tysięcy.

23:39
01.12.2023

Czterdzieści trzy kraje zatwierdziły wspólne oświadczenie w 90. rocznicę Wielkiego Głodu

Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE 43 kraje wydały wspólne oświadczenie z okazji 90. rocznicy Wielkiego Głodu w latach 1932–1933, w którym potępiły zbrodnię popełnioną przez reżim stalinowski na narodzie ukraińskim i wyraziły zaniepokojenie ponowną próbą Rosji używania żywności jako broni.

Wspólne oświadczenie wygłosił Ambasador Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Michael R. Carpenter.

23:05
01.12.2023

Rheinmetall chce w przyszłym roku rozpocząć produkcję pojazdów opancerzonych na Ukrainie

Niemiecki producent broni Rheinmetall chce w przyszłym roku rozpocząć produkcję pojazdów opancerzonych na Ukrainie - powiedział szef firmy Armin Pepperger.

Powiedział, że spodziewa się porozumienia z Ukrainą w sprawie produkcji transporterów opancerzonych Fuchs i bojowych wozów piechoty Lynx na początku roku. A potem w ciągu 6-7 miesięcy rozpoczęta zostanie produkcja Fuchsa, a po 12-13 miesiącach - Lynxa.

22:38
01.12.2023

Mediazona liczy poległych Rosjan

Całkowite szacunki dotyczące ofiar Rosji od czasu inwazji na pełną skalę są bardzo zróżnicowane.

Czytaj więcej

Mediazona liczy poległych Rosjan. Całkowite szacunki są zróżnicowane
22:01
01.12.2023

Ukraina wprowadziła elektroniczny system zarządzania dokumentacją medyczną

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar poinformowała, że we wszystkich cywilnych placówkach medycznych oraz w 90 proc. szpitali wdrożono elektroniczny system zarządzania dokumentacją, który umożliwi wojsku przekazywanie niezbędnych dokumentów Wojskowej Komisji Lekarskiej.

21:37
01.12.2023

Rośnie liczba prawnych sporów z rosyjskimi komisjami poborowymi

Liczba sporów prawnych z komisjami poborowymi wzrosła trzykrotnie w porównaniu z 2022 r. i zbliża się do tysiąca spraw – obliczyła organizacja obrony praw człowieka „Wezwanie do sumienia”.

Rosyjska redakcja BBC pisze, że w Moskwie mają miejsce bezprecedensowe"łapanki" mężczyzn w wieku poborowym.

Stołeczne urzędy rejestracji wojskowej i poboru masowo wysyłają do wojska w ciągu jednego dnia osoby z poważnymi chorobami i przyjezdnych z innych regionów.

- Nawet nie miałem czasu się obudzić. Siłą wsadzono nas do autobusu i zabrano w nieznanym kierunku – powiedział BBC 21-letni pracownik zmianowy z Doniecka. Mężczyzna uciekł z moskiewskiego urzędu rejestracji i poboru, gdzie zabrano mu  rosyjski paszport.

- Oczywiście nie jestem lekarzem, ale wydaje mi się, że jest zdrowy – tak odpowiedziała w sądzie pracownica wojskowego urzędu rejestracyjnego i poboru, zapytana o przyczyny anulowania diagnozy poważnej choroby poborowego.

21:05
01.12.2023

Strajk głodowy ukraińskich transportowców przerwany

Polacy obiecali przepuszczać przez przejście po 7 tirów na godzinę, a ładunki humanitarne i wojskowe poza kolejnością.

Czytaj więcej

Głodówka ukraińskich kierowców przerwana: „pewne porozumienie” osiągnięte
20:49
01.12.2023

Zawieszono członkostwo Białoruskiego Czerwonego Krzyża w Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Prorządowa organizacja kontrolowana przez reżim Łukaszenki straci finansowanie. Ponadto przedstawiciele organizacji nie będą mogli uczestniczyć w Zgromadzeniu Ogólnym, głosować i być wybierani do organów Federacji Międzynarodowej.

Białoruski Czerwony Krzyż nie spełnił żądania zwolnienia ze stanowiska sekretarza generalnego propagandysty Z Dzmitrija Szewcowa, który wspierał rosyjską agresję i odwiedzał okupowane terytoria Ukrainy.

20:16
01.12.2023

Eksperymentalny system na granicy

Polscy przewoźnicy zarzucają, że stosowana przez ukraińskie Ministerstwo Transportu e-kolejka jest narzędziem szykan wobec polskich przedsiębiorców.

Czytaj więcej

Elektroniczna kolejka to ukraiński „eksperyment”
19:50
01.12.2023

Putin podpisał dekret. Wzrośnie liczebność rosyjskiej armii

Dokument został opublikowany na kremlowskiej stronie internetowej i wejdzie w życie z dniem podpisania.

Czytaj więcej

Putin zwiększa liczebność armii. "Odpowiedź na agresywne działania NATO"
19:13
01.12.2023

Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło kurs online na temat sankcji wobec Rosji

Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło kurs internetowy dotyczący przestrzegania sankcji, ich interpretacji oraz rozpoznawania i powstrzymywania prób ich obejścia. Twórcy kursu wskazują, że jest to pierwszy w Unii Europejskiej taki podręcznik, który pomoże zrozumieć „bezprecedensowe sankcje wobec Rosji”.

Kurs trwa kilka godzin, może w nim wziąć udział każdy, jednak grupą docelową są przede wszystkim przedstawiciele biznesu i agencje rządowe Unii Europejskiej. „Aby ograniczenia były skuteczne, każdy musi wiedzieć, jak je stosować” – wyjaśniła pomysł minister spraw zagranicznych Elina Valtonen.

18:44
01.12.2023

Ukraińscy kierowcy na polskiej granicy przygotowują się do strajku głodowego

Po ponad dwóch tygodniach oczekiwania na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej na przejściu Korczowa-Krakowiec ukraińscy kierowcy ogłosili, że przygotowują się do strajku głodowego.

18:14
01.12.2023

Ołena Zełenska o kolejnej kadencji Wołodymyra Zełenskiego

Żona prezydenta Ukrainy Olena Zełenska mówi w rozmowie z "The Economist", że nie chce, aby jej mąż został wybrany na nową kadencję

Nie chcę, żeby został prezydentem na następną kadencję ani na dwie kolejne kadencje, to niemożliwe. Prawdopodobnie będziemy zmuszeni szukać nowej drogi  – powiedziała.

17:47
01.12.2023

Petro Poroszenko nie mógł wyjechać z Ukrainy

Były prezydent Ukrainy ocenił, że uniemożliwienie mu wyjazdu z kraju to pozbawiony sensu atak na jedność.

Czytaj więcej

Były prezydent Ukrainy zablokowany na granicy z Polską. Petro Poroszenko nie mógł wyjechać z kraju
17:18
01.12.2023

Szef UE odpowiada na uwagi premiera Węgier na temat Ukrainy

Viktor Orban wezwał UE do podpisania „strategicznego partnerstwa” z Ukrainą przed rozpoczęciem rozmów członkowskich

Zapytany o komentarz węgierskiego premiera przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na marginesie szczytu COP28 w Dubaju, że UE  ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, która oferuje wiele możliwości bliskiej współpracy z tym krajem.

- W grudniu przeprowadzimy dogłębną debatę z 27 kolegami, aby ocenić, jaką decyzję podejmiemy - dodał Michel.

16:51
01.12.2023

Zełenski o kontrofensywie: Nie cofamy się

W rozmowie z Associated Press prezydent Ukrainy powiedział, że jest "częściowo" zadowolony z przebiegu kontrofensywy

- Nie wycofujemy się, jestem usatysfakcjonowany. Walczymy z „drugą najlepszą armią na świecie”. Tracimy ludzi, nie jestem usatysfakcjonowany. Nie zdobyliśmy całej broni, której chcieliśmy – nie mogę być usatysfakcjonowany, ale też nie mogę zbytnio narzekać – powiedział Zełenski

Zełenski stwierdził, że Ukrainie nie udało się „osiągnąć szybkich rezultatów” w kontrofensywie.  - Z tego punktu widzenia niestety nie osiągnęliśmy pożądanych rezultatów. I to jest fakt – dodał ukraiński prezydent.

16:22
01.12.2023

Stoltenberg ponagla Turcję w kwestii członkostwa Szwecji w NATO

Turcja i Węgry to jedyne kraje NATO, które nie zatwierdziły jeszcze formalnie wniosku akcesyjnego Szwecji.

- Dzisiaj rano spotkałem się z prezydentem Erdoganem i powtórzyłem swoje przesłanie, że nadszedł czas na sfinalizowanie procesu akcesyjnego Szwecji - powiedział Jens Stoltenberg.

15:55
01.12.2023

Szmyhal: Szwajcaria zamroziła 8,8 mld dol. rosyjskich aktywów

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podał, że w ramach sankcji Szwajcaria zamroziła prawie 8,8 mld dolarów aktywów finansowych należących do Rosjan. Szef ukraińskiego rządu podziękował w mediach społecznościowych prezydentowi Szwajcarii Alainowi Bersetowi i ministrowi spraw zagranicznych tego kraju Ignazio Cassisowi "za ten ważny pierwszy krok".

"Wraz z naszymi partnerami dążymy do stworzenia mechanizmu wykorzystania przejętych aktywów do odbudowy Ukrainy" - oświadczył Szmyhal.

15:39
01.12.2023

Start myśliwców MiG-31. Połowa Ukraińców uważa, że alarm jest konieczny

Z sondażu grupy socjologicznej Rating wynika, że połowa Ukraińców (51 proc.) uważa, iż podczas startu rosyjskich ciężkich naddźwiękowych myśliwców przechwytujących MiG-31, zdolnych do przenoszenia hipersonicznych pocisków Ch-47M2 Kindżał, zawsze konieczne jest ogłaszanie alarmu powietrznego. 40 proc. ankietowanych jest zdania, że alarm należy ogłaszać w zależności od realności zagrożenia.

15:18
01.12.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełni teraz dziewięć rosyjskich okrętów, w tym okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski manewrujące Kalibr - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

14:53
01.12.2023

W 2024 roku obwód lwowski przeznaczy 40 proc. budżetu na potrzeby armii

Takie szacunki przedstawił w rozmowie z agencją Ukrinform Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego.

14:36
01.12.2023

W ciągu doby Ukraińcy odparli siedem rosyjskich ataków w rejonie Kupiańska

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego mówił o tym w czasie konferencji prasowej. Jak podkreślał Rosjanie nie zaprzestają ataków na tym odcinku frontu, a z powodu ponoszonych strat jest zmuszony rotować jednostki uczestniczące w natarciu.

14:01
01.12.2023

Rosyjska armia ostrzeliwuje centrum Chersonia

Informację o ostrzale podaje Roman Mroczko, szef administracji wojskowej miasta.

13:43
01.12.2023

W obwodzie chersońskim znaleziono zwłoki 81-letniego mężczyzny, który zginął w czasie nocnego ostrzału

Zwłoki 81-latka znaleziono w ruinach jednego z ostrzelanych przez Rosjan budynków mieszkalnych w miejscowości Tiaginka. 

13:10
01.12.2023

Uwięzieni rosyjscy opozycjoniści ukarani grzywnami

Władimir Kara-Murza otrzymał grzywnę za to, że nie przedstawił szczegółowych informacji na temat swoich ostatnich działań, a Ilia Jaszyn - za nieoznaczenie wpisu w serwisie Telegram informacją, że według władz jest "zagranicznym agentem". Obaj opozycjoniści odsiadują kary wieloletniego więzienia.

Czytaj więcej

Rosja: Więziony opozycjonista zapłaci grzywnę, bo nie meldował władzom co robi
12:33
01.12.2023

Dmitrij Miedwiediew będzie rozmawiał z szefami władz lokalnych Syberyjskiego Okręgu Federalnego ws. rekrutacji ochotników do armii

Spotkanie zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z władzami 10 podmiotów Federacji Rosyjskiej ma dotyczyć pozyskiwania przez armię żołnierzy kontraktowych. 

12:25
01.12.2023

Rosyjskie koncerny paliwowe straciły ponad 40 proc. przychodów

To oficjalne dane rosyjskiego banku centralnego. Analitycy banku tak je tłumaczą: „Stało się to wskutek pogorszenia się otoczenia cenowego i spadku wielkości eksportu ropy w wyniku zaostrzenia sankcji, restrukturyzacji łańcuchów dostaw i przepływów finansowych”.

Czytaj więcej

Rosyjskie koncerny paliwowe straciły ogrom przychodów. Najwięcej Gazprom
12:02
01.12.2023

Szojgu: W ciągu pół roku ukraińska armia straciła 125 tys. żołnierzy

Siergiej Szojgu w czasie spotkania z kierownictwem rosyjskich Sił Zbrojnych przedstawił szacunki dotyczące strat Ukrainy w ostatnich sześciu miesiącach. Minister obrony Rosji mówił, że ukraińska armia straciła w pół roku 125 tys. żołnierzy i 16 tys. zestawów uzbrojenia. 

11:40
01.12.2023

Niemcy zamknęły konsulat generalny w Jekaterynburgu

Informacja na ten temat pojawiła się na stronie konsulatu. Konsulat odsyła wszystkich interesantów do ambasady Niemiec w Moskwie.

11:04
01.12.2023

Anna Słojewska: Problem z Ukrainą w UE pojawił się, zanim jeszcze Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne

Protesty polskich drogowców na granicy z Ukrainą, a wcześniej rolników, odzwierciedlają naturalne obawy tych grup zawodowych i społecznych, które mogą czuć się zagrożone perspektywą wejścia wielkiego i dużo mniej zamożnego kraju do Unii Europejskiej - pisze w komentarzu dziennikarka działu świat "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Anna Słojewska: UE to nie ciąża – można być w niej tylko trochę, tak jak Ukraina
10:24
01.12.2023

492 miejscowości na Ukrainie pozbawione prądu w związku z ostrzałem i złymi warunkami pogodowymi

Spośród 492 miejscowości pozbawionych prądu, 426 zostało odciętych od sieci energetycznej w wyniku rosyjskiego ostrzału.

10:11
01.12.2023

Orban proponuje, by nie wspierać Ukrainy z unijnego budżetu lecz ze specjalnego funduszu

- Wszyscy powinni zasilać fundusz, jeśli chcą i możemy wysyłać pieniądze Ukrainie (z tego funduszu) - oświadczył Viktor Orban dodając, że finansowanie Ukrainy z budżetu UE zbyt mocno obciążyło ten budżet.

Czytaj więcej

Orban proponuje umowę o partnerstwie UE z Ukrainą zamiast rozmów o członkostwie
09:37
01.12.2023

Czego Rosjanie boją się w 2024 roku? Pytanie o wojnę nie padło

Strach i niepokój przed nadchodzącym rokiem odczuwa 93 proc. Rosjan. Największe obawy wzbudza sytuacja ekonomiczna i możliwe choroby. Strach przed wojną przebija w odpowiedziach na inne pytania.

Czytaj więcej

93 procent Rosjan boi się 2024 roku. Czego najbardziej się obawiają?
09:35
01.12.2023

Przedłużono godzinę policyjną w obwodzie zaporoskim

W obwodzie zaporoskim przedłużono obowiązywanie godziny policyjnej - dotychczas obowiązywała ona od północy do 5 rano, teraz będzie obowiązywała od 23 do 5 rano, a na terenie dwóch rejonów - od 21:00 do 5 rano.

09:22
01.12.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy zapowiada zwiększenie produkcji amunicji w 2024 roku

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że we współpracy z Ministerstwem Przemysłu Strategicznego zamierza kilkukrotnie zwiększyć produkcję rakiet, amunicji, uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Główny nacisk ma być położony na produkcję broni przeciwlotniczej - od konwencjonalnych systemów przenośnych do zestawów przeciwlotniczych z zasięgiem do ponad 100 km.

09:07
01.12.2023

Obwód zaporoski ostrzelany 159 razy w ciągu doby

Zaporoska obwodowa administracja wojskowa publikuje zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału oraz ataków dronów na obwód zaporoski.

08:44
01.12.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali rejon kupiański

Ok. 6:50, jak podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, Rosjanie ostrzelali wieś Kiwszariwka w rejonie kupiańskim, uszkadzając budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury. W ciągu poprzedniej doby Rosjanie ostrzelali co najmniej 16 miejscowości w obwodzie charkowskim.

08:35
01.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,428 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 20,6 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,631 mln.

08:08
01.12.2023

FSB zatrzymało obywatela Rosji podejrzanego o zorganizowanie ataku drona na lotnisko wojskowe

Zatrzymany ma 35 lat. Jak podaje FSB miał on być "zaangażowany w popełnienie aktów sabotażu i terroryzmu wymierzonych w obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodzie riazańskim".

08:00
01.12.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali z powietrza obwód kropiwnicki

Rosjanie mieli atakować cele w obwodzie kropiwnickim przy użyciu rakiet i dronów. W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza - podał Andrij Rajkowycz, szef administracji wojskowej Kirowohradu na swoim profilu na Facebooku.

07:26
01.12.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski i Krzywy Róg

Informacje o ostrzale przekazuje Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej. Z jego wpisu wynika, że rejon nikopolski był ostrzeliwany przez artylerię, a w kierunku Krzywego Rogu wystrzelono rakietę.

07:02
01.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 18 dronów-kamikadze

Informację o strąceniu 18 dronów-kamikadze oraz jednego pocisku Ch-59 podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

06:58
01.12.2023

Rosyjski resort obrony informuje o zniszczeniu ukraińskiego drona morskiego na Morzu Czarnym

Dron miał zostać zniszczony przez rosyjski samolot. Dron - jak podaje Ministerstwo Obrony Rosji - kierował się w stronę Półwyspu Krymskiego.

06:50
01.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 330 040, 5 564 czołgów, 10 372 pojazdów opancerzonych, 7 931 zestawów artyleryjskich, 912 wyrzutni rakiet, 602 zestawy przeciwlotnicze, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 976 bezzałogowych statków powietrznych, 1 567 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 399 pojazdów (w tym cystern), 1 137 jednostek sprzętu specjalnego.

06:43
01.12.2023

Około trzech czwartych Rosjan cały czas popiera wojnę

Z tego około jednej trzeciej twierdzi, że „w zasadzie ją popiera”, wyjaśniając to tak: „Wojna to zło, ale trzeba wspierać swoich” albo „To źle, że giną ludzie, ale nie było innego wyjścia”.

Czytaj więcej

Dlaczego Rosjanie popierają wojnę
06:34
01.12.2023

W przyszłym roku budżet państwa rosyjskiego ma sięgać ponad 36 bilionów rubli (równowartość 412 mld dolarów)

Z tego ponad 72 mld dolarów ma trafić do wojskowych. To nie wszystko, bo część wydatków obronnych (dotyczących m.in. przemysłu zbrojeniowego) utajniono, a część wydatków przerzucono na przedsiębiorców i bogate rosyjskie miasta, jak Moskwa czy Petersburg. I wygląda na to, że będzie to największy budżet wojskowy w Rosji od czasów zimnej wojny.

Czytaj więcej

Putina stać, by przez lata walczyć z Ukrainą
06:06
01.12.2023

Gen. Walerij Załużny rozmawiał telefonicznie z najwyższym rangą amerykańskim generałem

O rozmowie głównodowodzącego ukraińskiej armii z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Charlesem Brownem informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:32
01.12.2023

Rankiem w północnych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Zagrożone atakiem dronów mają być obwody: kijowski, czernihowski, sumski i połtawski.

05:06
01.12.2023

Szef MSW Ukrainy: W 2023 roku Rosjanie ostrzeliwali obszary zamieszkane na Ukrainie 59 tys. razy

Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy, poinformował ambasadorów państw G7 o liczbie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w 2023 roku - informuje ukraińskie MSW. Kłymenko przekazał, że ukraińskie służby odnotowały ok. 101 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w ciągu ostatnich 11 miesięcy - wśród nich są ostrzał terenów zamieszkanych, deportacje i nielegalne pozbawienie mienia. W wyniku rosyjskiego ostrzału terenów zamieszkanych w 2023 roku 11 tys. Ukraińców zostało rannych, a 2 tys. zginęło.

04:36
01.12.2023

Wołodymyr Zełenski informuje o odznaczeniu pięciu oficerów walczących na kupiańskim odcinku frontu

- Byłem w Kupiańsku - to ważne, by wspierać nasze miasto i naszych obrońców. Spotkałem się z generałem Syrskim i dowódcami, którzy walczą na odcinku kupiańskim. Odznaczyłem pięciu oficerów, którzy byli na spotkaniu (...). Dziękuję wam, wojownicy, za waszą wytrwałość i waszą codzienną, ciężką pracę - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:34
01.12.2023

Obwód sumski ostrzelany 24 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału moździerzowego miasta Seredyna-Buda ranny został 39-letni mężczyzna.

04:31
01.12.2023

Przestanie obowiązywać porozumienie o współpracy ws. granicy między Finlandią a Rosją

Porozumienie miała wypowiedzieć Rosja, która poinformowała o tym stronę fińską w październiku. Teraz o wygaśnięciu porozumienia poinformował fiński rząd - porozumienie przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku. Porozumienie zawarto w 2012 roku - na jego mocy Rosja i Finlandia wspólnie angażowały się w "socjoekonomiczny rozwój obszarów przygranicznych".

04:27
01.12.2023

Argentyna nie dołączy do BRICS

Po wyborze na prezydenta Javiera Mileia Argentyna zmieniła stanowisko ws. przystąpienia do BRICS, forum współpracy międzynarodowej, do którego należą Rosja, Brazylia, Indie, Chiny i RPA. O tym, że Argentyna nie przystąpi do BRICS, mimo wcześniejszych deklaracji, napisała na platformie X (dawny Twitter) Diana Mondino, która w przyszłej administracji ma zostać szefową MSZ.

04:23
01.12.2023

Od piątku Rosjanie mogą wysyłać pytania do Władimira Putina

Na wybrane pytania Putin odpowie 14 grudnia, podczas programu "Linia bezpośrednia" połączonego z dużą konferencją prasową. Putin odpowie na pytania Rosjan po raz pierwszy od wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.

04:22
01.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 645