00:13
03.12.2023

Koniec sobotniej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.

00:08
03.12.2023

Prorosyjski wiec w centrum Paryża. Przemawiał Polak?

Kilkadziesiąt osób z flagami ZSRR, Rosji i samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej demonstrowało w parku pod Wieżą Eiffla w Paryżu, manifestując „wsparcie dla mieszkańców Donbasu”. Na plakatach uczestników widniały hasła: „Przestańcie zbroić Ukrainę”, „Przestańcie dręczyć Donbas”. Według doniesień propagandowej agencji rosyjskiej RIA Nowosti, w czasie demonstracji doszło do wystąpień obywateli Serbii, Bułgarii, Francji i Polski, ale nie ujawniono nazwisk przemawiających. Kontrmanifestujących Ukraińców od prorosyjskiej manifestacji oddzieliła policja.

23:54
02.12.2023

Ogromny pożar strawił giełdę samochodową w Rosji

W sobotę na terenie giełdy samochodowej w mieście Nabierieżnyje Czełny w Tatarstanie wybuchł potężny pożar. Powierzchnia, którą objął ogień, to 6800 metrów kwadratowych. W gaszeniu pożaru wzięło udział ponad 130 strażaków i 40 jednostek sprzętu gaśniczego. Nie ma informacji o ofiarach, przyczyny pożaru nie są na razie znane.

23:46
02.12.2023

Lloyd Austin: Nie pozwolimy Putinowi wygrać

Od Putina po Chiny, od Hamasu po Iran, nasi rywale i wrogowie chcą podzielić i osłabić Stany Zjednoczone - i oddzielić nas od naszych sojuszników i partnerów. Dlatego w tym momencie historii Ameryka nie może się zachwiać - ocenił w sobotę Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych podczas przemówienia, wygłoszonego na Reagan National Defense Forum w Simi Valley w Kalifornii. - Zarówno w Izraelu, jak i na Ukrainie, demokracje walczą z bezwzględnymi wrogami, którzy chcą je unicestwić. Nie pozwolimy Hamasowi ani Putinowi wygrać. Nie pozwolimy też, by nasi wrogowie nas podzielili lub osłabili - zapowiedział szef Pentagonu.

Austin podkreślił, że trwająca już 21 miesięcy wojna Rosji z Ukrainą sprawiła, że rosyjskie wojsko zostało poważnie osłabione. - Przede wszystkim jest to zasługa niezwykle odważnych ukraińskich żołnierzy. Ale osiągnięcia Ukrainy wynikają również z dwupartyjnego przywództwa USA - i z koalicji około 50 krajów, którą stworzyliśmy - zauważył. - Jak powiedział prezydent Biden: „W obliczu zagrożenia dla pokoju i stabilności na świecie, dla demokratycznych wartości, które są nam drogie, dla samej wolności, zrobiliśmy to, co zawsze: Stany Zjednoczone wkroczyły do akcji”. Jestem dumny z tego, że nasi sojusznicy i partnerzy podjęli działania razem z nami - powiedział sekretarz obrony USA.

23:25
02.12.2023

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły o wystrzeleniu przez Rosjan dronów kamikadze

Wojska rosyjskie wystrzeliły drony szturmowe Shahed, zarejestrowano ruch bezzałogowców w kierunku obwodu mikołajowskiego - przekazały na Telegramie Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. W południowych obwodach, również w obwodzie winnickim czy kirowohradzkim, ogłoszono alert powietrzny.

23:10
02.12.2023

Zełenski dziękuje Niemcom za pomoc wojskową

- Chciałbym wyróżnić Niemcy – niemiecką pomoc dla naszej obrony i naszych działań - mówił w swoim tradycyjnym, wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Jestem szczególnie wdzięczny za jasną realizację porozumień dotyczących obrony powietrznej Ukrainy – dotyczących wzmocnienia naszej tarczy powietrznej. To ratowanie życia tysięcy Ukraińców – to naprawdę mocny wynik naszej dwustronnej współpracy z kanclerzem Scholzem, ze wszystkimi w Niemczech, którzy popierają ochronę życia i praworządność międzynarodową. Jest też kolejny pakiet obronny, w szczególności bardzo potrzebne pociski dla artylerii kalibru 155. Dzięki, Olaf! - przemawiał.

22:33
02.12.2023

Rosjanie zabili ukraińskich jeńców. Egzekucja w pobliżu Awdijiwki

Według kanału DeepState na Telegramie, który opublikował nagranie z egzekucji, Rosjanie natknęli się na ziemiankę ukraińskich obrońców w pobliżu miejscowości Stepowe w obwodzie donieckim.

Czytaj więcej

Rosjanie dokonali egzekucji ukraińskich jeńców. Do sieci trafiło nagranie
21:57
02.12.2023

Ukraiński minister obrony spotkał się z ambasadorem Wielkiej Brytanii

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się z ambasadorem Wielkiej Brytanii na Ukrainie Martinem Harrisem i pogratulował mu nominacji. „Rustem Umerow podziękował Martinowi Harrisowi za pomoc udzieloną Ukrainie przez Wielką Brytanię (...) Minister podkreślił, że wszelkie zakupy powinny być przejrzyste, a wszystkie dostawy powinny przebiegać nieprzerwanie” - czytamy w komunikacie, opublikowanym przez resort.

Foto: mil.gov.ua

Sam Umerow podkreślił na Facebooku, że Wielka Brytania była pierwszym krajem europejskim, który wysłał armii ukraińskiej broń, aby odeprzeć rosyjską agresję. Minister zaproponował regularne rozmowy telefoniczne ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Grantem Shappsem. „Uważam, że takie rozmowy byłyby dobrą okazją do konsultacji we wszystkich kwestiach związanych z naszą współpracą z Wielką Brytanią i Sojuszem Północnoatlantyckim” – zauważył.

21:41
02.12.2023

Rheinmetall bliski uruchomienia fabryki sprzętu wojskowego na Ukrainie

Sprawy przyspieszyły, bo znalazł się inny sposób na uruchomienie produkcji. - Nie zbudujemy nowych zakładów, ale będziemy wynajmować, odnawiać, a następnie obsługiwać istniejące zakłady jako Rheinmetall. Wydają się być całkiem dobrze chronione – zapewnił dyrektor generalny koncernu Armin Papperger.

Czytaj więcej

Niemieckie czołgi z fabryki na Ukrainie. Kreml już grozi atakiem
21:03
02.12.2023

Partyzanci na Krymie odkryli pozycje rosyjskich systemów S-300

Partyzanci krymscy przeprowadzili rozpoznanie pozycji wojsk rosyjskich w obwodzie sackim w zachodniej części okupowanego Krymu. Poinformowali o tym we wpisie na Facebooku, w którym wyjaśnili, że „w trakcie rozpoznania ujawnionych zostało kilka ukrytych miejsc tymczasowego rozmieszczenia przeciwnika, obiektów inżynieryjnych oraz rozmieszczenia systemu obrony powietrznej”. „Wzdłuż wybrzeża budowane są fortyfikacje” - czytamy we wpisie, w którym podkreślono, że w pobliżu jednej z wsi odkryto „całą dywizję systemów obrony powietrznej S-300”. „Wiemy znacznie więcej i wszystkie uzyskane informacje przekazaliśmy odpowiednim strukturom” - przekazali partyzanci, publikując zdjęcia z rozpoznania.

20:27
02.12.2023

Szef MAEA skomentował kolejną awarię w dostawie prądu do elektrowni w Zaporożu

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) stwierdził, że ósma przerwa w dostawie prądu w elektrowni jądrowej w Zaporożu stanowi kolejne przypomnienie o niepewnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, na którą mogą mieć wpływ wydarzenia odległe od samej energetyki jądrowej. Dodał, że MAEA w dalszym ciągu robi wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec awarii jądrowej. -Wzywam również wszystkie strony, aby nie podejmowały żadnych działań, które mogłyby zagrozić elektrowni – powiedział Grossi.

19:48
02.12.2023

Dodatkowe przejścia mają rozładować zatory na granicy polsko-ukraińskiej

Polska zaproponowała kolejne przejście dla ciężarówek wracających na pusto.

Czytaj więcej

Polska proponuje dodatkowe przejście dla aut wracających z Ukrainy na pusto
19:12
02.12.2023

Atak dronem kamikadze na Nikopol

Rosjanie zaatakowali w sobotę Nikopol w obwodzie dniepropetrowskim. Drom kamikadze uszkodził budynek przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - poinformował Serhij Łysak, szef regionalnej administracji wojskowej. „Mieszkańcom nic się nie stało” - podkreślił we wpisie na Facebooku.

18:34
02.12.2023

Rząd Niemiec wysłał Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

Na stronie internetowej rządu RFN opublikowano zaktualizowaną listę sprzętu dostarczonego Ukrainie. Według tych danych Kijów otrzymał 3840 pocisków kal. 155 mm, 250 zestawów materiałów wybuchowych, dwa pojazdy do obrony granicy, 25 dalmierzy laserowych i pięć dronów. Ponadto nowy pakiet obejmuje cztery ciągniki 8x8 HX81 i cztery naczepy, a także 15 karabinów snajperskich HLR 338 i 60 tys. nabojów do nich.

17:56
02.12.2023

Wysłannik papieża chce wkrótce odwiedzić Ukrainę

Kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, wyraził chęć złożenia w najbliższej przyszłości wizyty na Ukrainie - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, po rozmowie telefonicznej z hierarchą.

17:19
02.12.2023

Liberia, Wyspy Marshalla i Panama pomagają Rosji?

USA, UE i Wielka Brytania zarzucają Liberii, Wyspom Marshalla i Panamie, że pomagają Rosji obchodzić sankcje na transport ropy naftowej. Jeśli nie zrobią porządku z zarejestrowanymi u siebie armatorami słono za to zapłacą.

Czytaj więcej

Zachód uszczelnia sankcje na rosyjską ropę. Żaden tankowiec się nie prześlizgnie
16:39
02.12.2023

Helsinki dementują rosyjskie „bzdury” o przygotowaniach Finlandii do wojny

Finlandia i NATO nie mają zamiaru atakować Rosji ani nikogo innego - powiedział fiński minister obrony Antti Häkkiänen, cytowany przez Yle.

- To kompletna bzdura. Finlandia, a także nasi zachodni partnerzy i sojusznicy podejmują działania wyłącznie dla własnej ochrony – mówił, komentując ostatnie twierdzenia rosyjskich propagandystów. - Rosja zawsze takimi stwierdzeniami stara się wywrócić wszystko do góry nogami – zauważył minister.

16:02
02.12.2023

Dwie sabotażystki otruły rosyjskie wojsko na Krymie. 24 osoby nie żyją

W okupowanym przez Rosję Symferopolu dwie sabotażystki otruły 35 obywateli Rosji. 24 z nich zmarło, 11 przebywa w szpitalu - twierdzi serwis sprotyv.info, powołując się na rosyjskie media. Z doniesień tych wynika, że kobiety poczęstowały rosyjskich okupantów jedzeniem i wódką z dodatkiem arsenu i strychniny.

15:24
02.12.2023

MSW: Od początku wojny wykryto ponad 250 przypadków handlu ludźmi

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. do października 2023 r. wykryto 264 przestępstwa związane z artykułem kodeksu karnego dotyczącym handlu ludźmi. Zarzuty usłyszało dotąd 169 osób - poinformowało na Facebooku ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Policja w ciągu ostatnich dwóch lat rozbiła sześć zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi. Ponadto w latach 2022–2023 za ofiary w postępowaniu karnym dotyczącym handlu ludźmi uznano 215 osób, w tym 23 dzieci.

14:45
02.12.2023

SBU: Poroszenko planował spotkanie z Orbanem. Rosja chciała wykorzystać je przeciwko Ukrainie 

Służba Bezpieczeństwa ma informacje, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

SBU i agencje wywiadowcze otrzymały informacje o przygotowywaniu przez rosyjskie służby specjalne prowokacji na arenie międzynarodowej przeciwko Ukrainie.

Służby specjalne oświadczyła, że zwróciła się do Kancelarii Prezydenta, Gabinetu Ministrów i Rady Najwyższej Ukrainy z propozycją uwzględnienia informacji o planach wroga przy organizowaniu i zatwierdzaniu zagranicznych podróży ukraińskich delegacji.

Kierownictwo Rady Najwyższej nie wydało zgody na wyjazd Poroszenki za granicę.

14:19
02.12.2023

Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Niemcy przekażą m.in. wozy HX81, samochody, systemy do wykrywania dronów, amunicję artyleryjską i karabiny snajperskie.

14:00
02.12.2023

ISW: Szojgu określa ofensywy jako "aktywną obronę", aby obniżyć oczekiwania 

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu fałszywie charakteryzuje rosyjskie operacje ofensywne na Ukrainie jako "aktywną obronę", aby "złagodzić oczekiwania" co do zdolności jego wojska do osiągnięcia celów - stwierdził Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Zarówno Szojgu, jak i prezydent Władimir Putin określili rosyjską próbę zdobycia Awdijiwki w obwodzie donieckim jako "aktywną obronę". 

ISW stwierdziło, że określanie ataku na Awdijiwkę jako "aktywnej obrony" jest celowo mylące, ponieważ miasto jest "znaną stabilną ukraińską pozycją obronną od 2014 roku".

13:14
02.12.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 331 110 żołnierzy

Rosja straciła 331 110 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Liczba ta obejmuje 1 070 ofiar, które siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniej doby.

Według raportu Rosja straciła również 5 571 czołgów, 10 385 opancerzonych wozów bojowych, 10 410 pojazdów i zbiorników paliwa, 7 941 systemów artyleryjskich, 913 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 602 systemy obrony powietrznej, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 994 drony, 22 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

13:00
02.12.2023

Druga grupa ukraińskich wojskowych przeszła szkolenie z obsługi systemów Patriot w Niemczech 

Kolejnych 70 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zakończyło szkolenie w zakresie obsługi systemu obrony powietrznej Patriot. Szkolenie trwało sześć tygodni.

12:18
02.12.2023

Zełenski: Jesteśmy w nowej fazie wojny 

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina wkracza w nową fazę wojny z Rosją. 

- Jesteśmy w nowej fazie wojny. Zima w ogóle jest nową fazą. Ponieważ wojna zimowa toczy się nie tylko na linii frontu, ale także wewnątrz miast ze względu na dużą liczbę dronów używanych przez wroga, ze względu na dużą liczbę pocisków rakietowych - mówił prezydent.

- Dlatego wojna zimowa jest złożona. To wojna o dostawy energii i wody. I widać, że Rosja uderza we wszystkie te cele - dodał.

11:49
02.12.2023

Partyzanci w Melitopolu zaatakowali Rosjan

Głównego Zarządu Wywiadu poinformował, że ukraińskie siły oporu zniszczyły w Melitopolu cysternę z paliwem. W wyniku eksplozji miało zginąć kilku Rosjan.

11:11
02.12.2023

Alarm lotniczy w Kijowie

10:47
02.12.2023

Niemcy dążą do zmniejszenia kwoty, jaką przekazują na unijny fundusz dla Ukrainy

Niemcy dążą do zmniejszenia kwoty, jaką przekazują na fundusz Unii Europejskiej na broń dla Ukrainy - wynika z dokumentu, do którego dotarła redakcja "The Daily Telegraph".

Obecnie Niemcy przeznaczają na fundusz 20 mld euro.

10:43
02.12.2023

Były szef CIA wyjaśnia, dlaczego nie osiągnięto przełamania podczas ukraińskiej kontrofensywy

Były dyrektor CIA i były dowódca kierowanej przez USA koalicji w Iraku i Afganistanie, David Petraeus, uważa, że letnia kontrofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się sukcesem, ponieważ zachodni sprzęt dotarł na front zbyt późno.

- Nasze zwlekanie z podjęciem decyzji w sprawie M1 Abrams, opóźnienia w zatwierdzeniu czołgów Leopard, opóźniliśmy decyzje w sprawie amunicji kasetowej, która mogłaby być bardzo przydatna, systemów rakietowych dłuższego zasięgu, a wreszcie zachodnich samolotów - powiedział Petraeus.

10:06
02.12.2023

Rheinmetall zamierza rozpocząć produkcję pojazdów opancerzonych na Ukrainie w 2024 r. 

Niemiecki producent broni Rheinmetall planuje produkować pierwsze pojazdy opancerzone na Ukrainie od lata 2024 roku - powiedział prezes Armin Papperger w wywiadzie dla niemieckiego magazynu biznesowego "WirtschaftsWoche"

- Pierwsze transportery opancerzone Fuchs mogą zostać wyprodukowane na Ukrainie późnym latem 2024 roku, około sześć do siedmiu miesięcy po podpisaniu odpowiedniej umowy - powiedział Papperger.

09:30
02.12.2023

Jedyny Shahed, który nie został zestrzelony, uderzył w obiekt infrastruktury w regionie Odessy 

W ataku nikt nie zginął ani nie został ranny. Wybuchł pożar, który został ugaszony przez strażaków.

09:29
02.12.2023

Rosyjskie media: Moskiewska policja robi naloty na kluby LGBTQ 

Policja w Moskwie przeprowadziła w nocy naloty na kilka klubów LGBTQ - podały niezależne rosyjskie media, powołując się na relacje naocznych świadków.

Według Meduzy, policja najechała na trzy kluby nocne i saunę gejowską pod pretekstem poszukiwania narkotyków.

30 listopada Sąd Najwyższy Rosji uznał "międzynarodowy ruch społeczny LGBT" za "organizację ekstremistyczną" i zakazał jej działalności.

09:00
02.12.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie bezskutecznie próbują dostać się na terytorium koksowni w Awdijiwce

"Awdijiwka. Akcje szturmowe rosyjskich najeźdźców są codziennością. Mimo to Siły Obronne odpierają ataki wroga" - czytamy w oświadczeniu.

Według Sztabu Generalnego Ukrainy, Rosjanie używają pojazdów opancerzonych tylko w niektórych miejscach. Cały nacisk kładziony jest na piechotę, którą żołnierze 47. samodzielnej brygady zmechanizowanej, wraz z sąsiednimi jednostkami, eliminują na masową skalę.

08:34
02.12.2023

Cztery rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała, że sobotę na Morzu Czarnym znajdowały się cztery rosyjskie okręty. Wśród nich nie było jednostek rakietowych.

08:23
02.12.2023

Władze Ukrainy rozważają dopuszczenie kibiców na stadiony

Ukraińskie Ministerstwo Młodzieży i Sportu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i agencje bezpieczeństwa opracują procedurę wpuszczania kibiców na stadiony.

Władze kraju opracowują system, który ma sprawić, że wydarzenia sportowe będą "dostępne i jak najbardziej bezpieczne dla widzów".

Szef Ministerstwa Młodzieży i Sportu oczekuje, że umożliwienie widzom wejścia na trybuny "pomoże rozwinąć sektor sportowy, poprawić kondycję finansową organizacji sportowych i naładować kibiców emocjami, których można doświadczyć tylko na stadionie".

08:02
02.12.2023

Ukraińcy strącili w nocy 11 dronów Shahed i pocisk Ch-59

07:26
02.12.2023

Zełenski przyznaje, że konieczna jest większa mobilizacja w związku ze spadkiem liczebności sił zbrojnych 

- Wszystko, co niezbędne dla naszego państwa, dla naszych brygad. Te konkretne wyniki muszą być dokładnie obliczone. Obejmuje to kwestie mobilizacji - powiedział prezydent Ukrainy.

W listopadzie BBC podało oficjalne dane UE ujawniające, że 650 tys. mężczyzn w wieku bojowym uciekło z Ukrainy i otrzymało prawo pobytu w Europie. Uważa się, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa, ponieważ wielu uchodźców nie jest oficjalnie zarejestrowanych w UE lub mogło uciec do innych popularnych miejsc, takich jak USA czy Kanada.

- Wszyscy na Ukrainie rozumieją, że w tym obszarze potrzebne są zmiany - podkreślił Zełenski.

06:41
02.12.2023

Rosyjskie drony używają ukraińskich kart SIM do nawigowania 

Ukraińskie karty SIM wydane przez operatora komórkowego Kyivstar zostały znalezione w zestrzelonych dronach Shahed.

Rosyjscy operatorzy dronów wykorzystują sieć Kyivstar do lepszego sterowania i kierowania dronami Shahed w kierunku celów, z których większość to krytyczna infrastruktura energetyczna - twierdzi Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

06:40
02.12.2023

Ołena Zełenska nie chce, by jej mąż wygrał kolejne wybory

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska powiedziała The Economist, że nie chce, aby prezydent Wołodymyr Zełenski rządził kolejną kadencję i że musi znaleźć coś nowego w życiu.

- Nie chcę, żeby był prezydentem przez kolejną kadencję lub dwie kadencje - powiedziała dziennikarzom.

Zapytana o to, jak wyobraża sobie swoją przyszłość, powiedziała: "Nasza rodzina się zjednoczy. Będziemy mieszkać razem przez cały czas. Potem pojedziemy na wakacje".

06:38
02.12.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 646