Rosja: Więziony opozycjonista zapłaci grzywnę, bo nie meldował władzom co robi

Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza został ukarany grzywną w wysokości 50 tys. rubli (ok. 560 dolarów) za to, że nie dostarczył szczegółowego raportu na temat swoich działań, do czego jest zobligowany jako osoba uznana za "zagranicznego agenta". Tymczasem Kara-Murza odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za zdradę w kolonii karnej na Syberii.

Publikacja: 01.12.2023 13:05

Władimir Kara-Murza

Władimir Kara-Murza

Foto: PAP/EPA

Osoby fizyczne i organizacje uznane w Rosji za tzw. zagranicznych agentów muszą, na mocy obowiązującego w Rosji prawa, regularnie przedstawiać szczegółowe raporty dotyczące ich działań i finansów.

Dlaczego Władimira Karę-Murzę uznano za "zagranicznego agenta"?

Kara-Murza, posiadacz rosyjskiego i brytyjskiego obywatelstwa, został w kwietniu skazany na 25 lat więzienia pod zarzutem zdrady i szerzenia "fałszywych informacji" o wojnie Rosji na Ukrainie.

Czytaj więcej

Opozycjonista Władimir Kara-Murza umieszczony w kolonii karnej na Syberii. Na 25 lat

Za "zagranicznego agenta" Kara-Murzę uznano 22 kwietnia 2022 roku - tego samego dnia, gdy został aresztowany po wystąpieniach w USA i Europie, w których oskarżał Rosjan o bombardowanie cywilów na Ukrainie.

Kara-Murza jest jednym z czołowych rosyjskich opozycjonistów, po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą pozostał w Rosji i nadal krytykował Władimira Putina. 

Władimir Kara-Murza został aresztowany po wystąpieniach w USA i Europie, w których oskarżał Rosjan o bombardowanie cywilów na Ukrainie.

Ilja Jaszyn ukarany grzywną za wpis na Telegramie, choć nie może z niego korzystać

Inny uwięziony opozycjonista, Ilja Jaszyn, został ukarany grzywną w wysokości 45 tys. rubli przez moskiewski sąd za to, że nie dołączył obowiązkowej adnotacji o tym, że jest "zagranicznym agentem" napisanej wersalikami przy wpisie w serwisie Telegram.

- Nie mam możliwości umieszczania wpisów. Jestem w kolonii karnej, a wcześniej byłem w areszcie - powiedział cytowany przez agencję RIA Jaszyn, występując, za pośrednictwem wideołącza, z więzienia w obwodzie smoleńskim.

Jaszyn nie zgodził się przy tym z określaniem go mianem "zagranicznego agenta".

Ilia Jaszyn to wieloletni sojusznik Aleksieja Nawalnego, najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty. Został skazany w grudniu 2022 roku na 8,5 roku więzienia za materiały umieszczane na YouTube, w których oskarżał rosyjską armię o popełnienie zbrodni wojennych w podkijowskiej Buczy.

Sam Nawalny odsiaduje wyrok ponad 30 lat więzienia pod licznymi zarzutami.

Osoby fizyczne i organizacje uznane w Rosji za tzw. zagranicznych agentów muszą, na mocy obowiązującego w Rosji prawa, regularnie przedstawiać szczegółowe raporty dotyczące ich działań i finansów.

Dlaczego Władimira Karę-Murzę uznano za "zagranicznego agenta"?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Czy Kamala Harris nadaje się na prezydenta USA?
Polityka
Joe Biden pomylił nazwiska Donalda Trumpa i Kamali Harris. Mówiąc o Zełenskim powiedział "Putin"
Polityka
Konta założone po inwazji na Ukrainę zalały Niemcy i Francję dezinformacją przed wyborami
Polityka
Przywódcy NATO pytają o stan Bidena. Orbán porównuje sytuację do katastrofy Titanica
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Współpracownicy Joe Bidena uważają, że powinien wycofać się z wyborów
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą