04:40
30.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 645
00:05
30.11.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:57
29.11.2023

Pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Norwegii

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po raz pierwszy osobiście spotkał się ze swoim norweskim odpowiednikiem Espenem Bartem Eide.

Kułeba wyraził wdzięczność Norwegii za jej konsekwentne wsparcie, zwłaszcza długoterminowego programu Nansena dotyczącego pomocy wojskowej i cywilnej dla Ukrainy, a także za poparcie integracji Ukrainy z NATO.

23:34
29.11.2023

Bloomberg: Córka Putina pomaga poszerzać wpływy Rosji w Afryce

Jak podaje Bloomberg, młodsza córka prezydenta Władimira Putina, Katerina Tichonowa, wspiera wysiłki Rosji na rzecz zacieśnienia silnych więzi z Afryką, udostępniając specjalistyczną wiedzę cyfrową.

Bloomberg twierdzi, że Rosja rywalizuje o wpływy na kontynencie z USA, Chinami i UE, wzmagając wysiłki na rzecz poprawy stosunków z Afryką, zapewniając specjalistyczną wiedzę cyfrową w ramach planu wspieranego przez młodszą córkę prezydenta Rosji Władimira Putina.

Około trzydziestu afrykańskich urzędników otrzymało w przyszłym miesiącu zaproszenia do Moskwy na spotkania z inwestorami i rosyjskimi specjalistami IT świadczącymi usługi cyfrowe mające na celu poprawę zarządzania.

Tichonowa kieruje Centrum Innopraktika, które jest stowarzyszone z Narodową Fundacją Rozwoju Intelektualnego i wspiera projekt.

22:55
29.11.2023

Rosja po raz drugi tego wieczoru wystrzeliła na całą Ukrainę wiele grup dronów

Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że zarejestrowano grupy szturmowych UAV zmierzających na północny zachód od obwodu chersońskiego i z obwodu zaporoskiego w kierunku obwodu dniepropietrowskiego.

Wydano ostrzeżenie o nalotach w obwodach mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim i charkowskim.

22:22
29.11.2023

Rada Miasta Zaporoża przeznaczyła 5 mln hrywien na drony dla wojska

Rada Miasta Zaporoża przeznaczyła 5 mln hrywien na drony dla wojska

„Na drony dla wojska przeznaczyliśmy 5 mln. Pula środków na program obronny w 2023 r. przekracza już 276 mln hrywien (z czego ponad 32 mln na zakup dronów)” – napisał pełniący obowiązki mera Zaporoża Anatolij Kurtew.

Wcześniej informowano, że władze regionalne Zaporoża przeznaczyły na pomoc wojsku 1,2 miliarda hrywien w pierwszych 10 miesiącach tego roku. W zeszłym roku kwota ta wyniosła 476 mln hrywien.

21:53
29.11.2023

Polska nie weźmie udziału w spotkaniu ministrów OBWE

Polska nie będzie w tym tygodniu uczestniczyć w spotkaniu ministerialnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Macedonii Północnej ze względu na zaproszenie tam ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Szymon Szynkowski vel Sęk, obecnie szef MSZ,  powiedział, że ani on, ani żaden z wiceministrów nie będzie obecny na posiedzeniu OBWE.

 - Po prostu nie możemy ignorować faktu, że przy stole organizacji, która ma budować pokój i bezpieczeństwo w Europie, będzie obecny minister spraw zagranicznych Rosji – wyjaśnił.

Nazywając obecność Ławrowa „niedopuszczalną”, Szynkowski vel Sęk dodał, że Polska podziela stanowisko państw bałtyckich, które wcześniej zapowiadały pominięcie spotkania OBWE.

21:13
29.11.2023

Kułeba: Z miliona obiecanych pocisków UE dostarczyła Ukrainie 300 tys.

UE zapowiedziała dostarczenie Ukrainie miliona pocisków do marca 2024.

Podczas spotkania Rady Ukraina-NATO minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że dotąd UE przekazała 300 tys. pocisków.

- Nie mam powodów sądzić, że Zachodowi brakuje woli politycznej, aby zwiększyć pomoc dla Ukrainy. Jednak aby osiągnąć rezultaty w tej dziedzinie, należy wykonać wiele wysoce technicznej i bardzo profesjonalnej pracy  – powiedział ukraiński polityk.

20:53
29.11.2023

Turcja zapowiada ratyfikację wniosku Szwecji do NATO

Turcja poinformowała, że spodziewa się ratyfikować szwedzki wniosek o przystąpienie do NATO w ciągu kilku tygodni, oznajmił szwedzki minister spraw zagranicznych.

Turcja zaprzeczyła jednak, jakoby podała harmonogram ratyfikacji.

Turcja poparła w kwietniu wniosek Finlandii o członkostwo, ale nadal nie zrobiła tego samego w przypadku Szwecji.

20:24
29.11.2023

Szef MSW Łotwy poinformował, że nie ma planów całkowitego zamknięcia granicy z Rosją i Białorusią

Łotwa nie planuje całkowitego zamknięcia granic z Rosją i Białorusią, powiedział agencji LETA minister spraw wewnętrznych Rihard Kozlovskis.

Zauważył, że łotewskie organy spraw wewnętrznych uważnie monitorują dalszy rozwój sytuacji w związku z przepływami nielegalnej imigracji. Minister nie zaprzeczył, że w ostatnim czasie spadła liczba prób nielegalnego wjazdu na Łotwę z Białorusi. Jeśli sytuacja ulegnie radykalnej zmianie i zagrozi bezpieczeństwu narodowemu, być może Łotwa całkowicie zamknie swoją wschodnią granicę – powiedział Kozlovskis.

Wcześniej w połowie września rząd Łotwy podjął decyzję o zawieszeniu przejścia granicznego Silene. 16 października weszła w życie decyzja łotewskiego rządu o wstrzymaniu funkcjonowania punktów kontrolnych Pedega i Vientula na granicy łotewsko-rosyjskiej.

19:55
29.11.2023

Dwóch rosyjskich zakładników uwolnionych przez Hamas na prośbę Putina

Hamas twierdzi, że na prośbę Władimira Putina uwolnił dwóch obywateli Rosji przetrzymywanych jako zakładników na ogarniętym wojną terytorium Gazy.

„W odpowiedzi na wysiłki prezydenta Rosji islamski ruch oporu Hamas uwolnił w środę dwóch więźniów posiadających obywatelstwo rosyjskie, którzy niedawno zostali przekazani Czerwonemu Krzyżowi” – oznajmili przedstawiciele Brygady Al Qassam, wojskowego skrzydła Hamasu.

19:24
29.11.2023

Francja blisko porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą

Francuskie MSZ zamierza na początku przyszłego roku sfinalizować umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Negocjacje trwają od miesięcy.

Umowa ma określić sposób przepływu wsparcia z Francji na Ukrainę w zakresie pomocy humanitarnej, wojskowej i finansowej. Przedstawiciele rządu w Paryżu mają nadzieję, że dwustronne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostanie sfinalizowane na początku 2024 r.

18:56
29.11.2023

Słowacja przedłuży zakaz i rozszerzy listę ukraińskich produktów

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rolnictwa zatwierdzoną 29 listopada słowacki rząd planuje przedłużyć i rozszerzyć zakaz na ukraińskie produkty rolne.

Rząd ma zamiar dodać miód, jęczmień, mąkę pszenną, soję oraz cukier trzcinowy lub buraczany do listy zakazanych produktów rolnych.

Zakaz dotyczył wcześniej czterech zbóż, czyli pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, i będzie obowiązywał do końca 2023 roku.

Słowacki Minister Rolnictwa „będzie aktualizował tę listę, jeśli będzie to konieczne, uzasadnione rozwojem sytuacji na rynku” – stwierdzono w rezolucji. W uchwale uznano, że zakaz jest konieczny ze względu na „brak systemowego rozwiązania paneuropejskiego i jednostronne zakazy dwóch sąsiadujących ze sobą krajów”, odnosząc się do Polski i Węgier.

18:28
29.11.2023

Syn Kadyrowa został honorowym obywatelem Doniecka

Młody, 16-letni Adam Kadyrow miał wnieść "znaczący osobisty wkład w rozwój stosunków kulturalnych między Donieckiem a Groznym i poprawę wizerunku Doniecka” - brzmi uzasadnienie tej decyzji.

17:59
29.11.2023

Rosja ogranicza prawa migrantów

Ograniczenia statusu migracyjnego przewidziane w projekcie ustawy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji mają najprawdopodobniej sprawić, że służba wojskowa stanie się jedną z niewielu możliwości pozostania w kraju - pisze amerykański Instytut Studiów Nad Wojną.

Czytaj więcej

ISW: Rosja chce ograniczyć prawa migrantów, aby zmusić ich do walki z Ukrainą
17:27
29.11.2023

Ukraińska grupa hakerska BLACKJACK włamała się na stronę internetową rosyjskiego Ministerstwa Pracy i Opieki Socjalnej

Atak przygotowano we współpracy z SSU.

Hakerzy uzyskali dostęp do dużej liczby dokumentów: statystyk dotyczących tzw. „służby wojskowej”, danych personalnych personelu wojskowego, materiałów z raportów dla Prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz zaświadczeń o liczbie protez. Osobny zestaw informacji dotyczy czasowo okupowanych obwodów charkowskiego i zaporoskiego oraz ich obecnego „przywództwa”.

17:00
29.11.2023

Sondaż: Tylko 5 proc. Ukraińców jest przeciwnych przystąpieniu do UE i NATO

Według sondażu opublikowanego 29 listopada przez Rating Sociology Group jedynie 5 proc. Ukraińców jest przeciwnych przystąpieniu do Unii Europejskiej lub NATO.

Zdecydowana większość Ukraińców opowiada się za przystąpieniem zarówno do UE, jak i NATO, choć od lata poziom poparcia nieznacznie spadł.

W sumie 78 proc. Ukraińców głosowałoby za przystąpieniem do UE, gdyby referendum odbyło się teraz, co oznacza spadek z 85 proc. w lipcu, a 77 proc.  opowiada się za przystąpieniem do NATO, co oznacza spadek z 83 proc.  w lipcu.

16:34
29.11.2023

Niemcy przekażą kolejne 11,5 mln euro funduszowi NATO-Ukraina

Niemcy wpłacają dodatkowe 11,5 mln euro do funduszu powierniczego NATO-Ukraina.

Poinformowała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock na platformie społecznościowej X,

„Rada NATO-Ukraina będzie siłą napędową, która jeszcze bardziej przybliży Ukrainę do NATO. Standardy NATO, planowanie zdolności i reforma sił mają kluczowe znaczenie w tym procesie. Niemcy wnoszą dodatkowe 11,5 mln euro do Funduszu Powierniczego NATO-Ukraina”, napisała Baerbock.

16:02
29.11.2023

Stoltenberg: Zdolność Ukrainy do wdrażania reform w czasie wojny jest imponująca

- Ukraina dokonała konkretnych zmian, zwłaszcza w walce z korupcją – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, dodając, że kroki te pomagają temu krajowi „przybliżyć się do członkostwa w NATO”.

15:48
29.11.2023

68-letni mężczyzna zginął w ostrzale przedmieść Chersonia przez Rosjan

Do ostrzału przedmieść Chersonia doszło ok. 16 czasu lokalnego - wynika z komunikatu chersońskiej administracji wojskowej.

15:25
29.11.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń

Ok. 14 Rosjanie ostrzelali Chersoń z okupowanego, lewego brzegu Dniepru - poinformował Roman Mroczko, szef wojskowej administracji Chersonia. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne.

14:59
29.11.2023

Armenia alarmuje: Rosjanie zatrzymują na granicy nasze ciężarówki

Armenia rozpoczęła pilne konsultacje na forum Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, po tym gdy Rosja zaczęła zatrzymywać na granicy między krajami coraz większą liczbę ormiańskich ciężarówek. Wahan Kerobjan, minister gospodarki Armenii powiedział, że liczba takich przypadków wzrosła gwałtownie w ostatnich dniach. - To dziwne, gdy 35 ciężarówek jest zawracanych (na granicy) przez cały rok, a potem w ciągu zaledwie dwóch dni kolejnych 35 ciężarówek (jest zawracanych), gdy nic się nie zmieniło w naszych regulacjach lub jakości produktów dostawców - podkreślił Kerobjan.

14:43
29.11.2023

Na Ukrainę trafiły 203 tys. dawki szczepionki na COVID-19 zmodyfikowanej tak, by chronić przed wariantem Omikron

Szczepionki trafiły na Ukrainę przekazane przez UNICEF za pośrednictwem programu COVAX. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że szczepionka trafi do wszystkich obwodów Ukrainy.

14:32
29.11.2023

Sekretarz generalny NATO: Ukraina odepchnęła rosyjską flotę od Morza Czarnego

Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady NATO-Ukraina mówił, że na Morzu Czarnym Ukraińcy "odepchnęli rosyjską flotę" i "ustanowili szlak eksportu zboża, wzmacniając światowe bezpieczeństwo żywnościowe".

14:03
29.11.2023

Ukraiński dron zestrzelony nad obwodem rostowskim

Informacje o zestrzeleniu drona podało Ministerstwo Obrony Rosji.

13:54
29.11.2023

Legion "Wolność Rosji" walczy obecnie na trzech odcinkach frontu na Ukrainie

Zastępca dowódcy Legionu "Wolność Rosji", złożonego z rosyjskich ochotników walczących po stronie ukraińskiej armii w wojnie z Rosją, Maksymilian "Cezar" Andronikow oświadczył, że bojownicy Legionu walczą obecnie na odcinkach kupiańskim, charkowskim i donieckim na ukraińskim froncie i dokonują niewielkich wtargnięć na terytorium Rosji, o których jednak zazwyczaj nie informują publicznie.

13:32
29.11.2023

Wojna zjada pieniądze Kremla

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku dług publiczny Rosji wzrósł o blisko 12 proc. i stanowi 17 proc. PKB.

Czytaj więcej

Wojna zwiększa zadłużenie Rosji. Kreml mówi o wzroście gospodarczym
13:25
29.11.2023

Przewodniczący parlamentu Ukrainy: Pogłoski o konflikcie kierownictwa kraju z kierownictwem armii to rosyjska propaganda

Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy w rozmowie z serwisem "Politico" stwierdził, że "plotki" na temat konfliktu między kierownictwem państwa, a kierownictwem armii, są szerzone przez "rosyjskie kanały" i stanowią "rosyjską propagandę".

13:20
29.11.2023

Paul Whelan, Amerykanin odsiadujący wyrok w rosyjskim więzieniu, został pobity przez współwięźnia

Dave Whelan, brat byłego żołnierza piechoty morskiej, który został skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo, podkreślił, że uważa, iż brat był celem ataku, ponieważ jest obywatelem USA, a "antyamerykańskie uprzedzenia nie są czymś niezwykłym wśród więźniów".

Czytaj więcej

Amerykanin, odsiadujący wyrok w Rosji, zaatakowany w więzieniu
12:45
29.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zajęciu wsi w obwodzie donieckim

Jednostki rosyjskiego zgrupowania "Południe" miały zająć - przy wsparciu lotnictwa i artylerii - wieś Artiemowskoje w obwodzie donieckim.

12:10
29.11.2023

Kreml: Rosja potraktuje pojawienie się polskich doradców wojskowych na granicy Finlandii z Rosją jako zagrożenie

- Z tego powodu (wysłania polskich doradców wojskowych na granicę Finlandii - red.) napięcie może się pojawić, po pojawieniu się dodatkowych żołnierzy na granicy, bo Finowie muszą być świadomi, że to będzie stanowiło dla nas zagrożenie - rosnąca koncentracja jednostek wojskowych u naszych granic - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Polska wysyła doradców wojskowych do Finlandii. Jest reakcja Rosji
11:46
29.11.2023

Polska wyśle doradców wojskowych do Finlandii w związku z sytuacją na granicy Finlandii z Rosją

We wtorek pojawiła się informacja, że Finlandia zamknie wszystkie przejścia na granicy z Rosją dla ruchu osobowego w związku z rosnącą presją na granicę ze strony imigrantów chcących ubiegać się o azyl w Finlandii.

11:34
29.11.2023

OECD przewiduje, ze gospodarka Rosji w 2023 roku wzrośnie o 1,1 proc.

Z szacunków OECD wynika, że w 2024 roku PKB Rosji wzrośnie o 1 proc.  We wrześniu OECD przewidywało, że w 2023 roku gospodarka Rosji wzrośnie o 0,8 proc., a w 2024 r. - o 0,9 proc.

11:05
29.11.2023

Nadal nie wszędzie na Ukrainie mieszkańcy mają dostęp do prądu

W związku z atakiem zimy prąd nie dociera nadal do 521 miejscowości w 11 obwodach.

10:38
29.11.2023

W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym 639 żołnierzy

Dowódca walczącego na południu Ukrainy zgrupowania "Tawria" poinformował, że w ciągu doby Rosjanie stracili na południu cztery czołgi, 7 bojowych wozów piechoty, cztery zestawy artyleryjskie i 9 innych pojazdów. Czterech Rosjan dostało się w czasie walk do niewoli.

10:09
29.11.2023

Amerykanie nakładają sankcje na greckich armatorów

Amerykanie przestali prosić greckich armatorów o zaniechanie łamania sankcji na transport rosyjskiej ropy. Teraz właścicielom tankowców grozi więzienie i zakaz wpływania do portów USA.

Czytaj więcej

Biały Dom stracił cierpliwość. Więzienie dla greckich armatorów tankowców
10:04
29.11.2023

Stoltenberg: Ukraińska armia odniosła już wielkie zwycięstwa

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, we wspólnym z szefem MSZ Ukrainy oświadczeniu, przed rozpoczęciem szczytu Ukraina-NATO stwierdził, że Ukraińcy zdołali "odepchnąć Rosjan na północy, wschodzie i południu" i "zadać ciężkie straty rosyjskim okupantom". - To wielkie zwycięstwa Ukrainy - dodał.

09:37
29.11.2023

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy podkreśla, że Ukraina nigdy nie domagała się wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę

Przed spotkaniem Rady Ukraina-NATO na szczeblu szefów MSZ Kułeba powiedział, że najlepszym sposobem na uniknięcie wysłania wojsk NATO na Ukrainę jest pomoc udzielana przez Zachód Ukrainie.

09:30
29.11.2023

W okupowanej części obwodu chersońskiego zaatakowano budynek, w którym spotykali się przedstawiciele rosyjskich okupantów

Do ataku miało dojść we wsi Juwiliejne. Informacje na ten temat przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy piszący o sytuacji na terenach okupowanych.

08:43
29.11.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 511 dzieci

Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej informacji wynika, że od 24 lutego 2022 roku 1 148 dzieci zostało rannych na Ukrainie w wyniku działań militarnych.

08:34
29.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,391 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 17 tys. osób, a w tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 16,7 tys. osób (od początku wojny - 15,598 mln osób).

08:01
29.11.2023

Obwód zaporoski ostrzelany 153 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje szef zaporoskiej administracji obwodowej, Jurij Małaszko. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

07:53
29.11.2023

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 128 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału cztery osoby zostały ranne.

07:41
29.11.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Łącznie na pokładach obu okręt.ów znajduje się osiem pocisków Kalibr - podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:20
29.11.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 21 dronów-kamikadze i dwa pociski Ch-59

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:17
29.11.2023

We wtorek wieczorem nad obwodem dniepropietrowskim strącono osiem dronów kamikadze

Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Serhij Łysak.

06:58
29.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 327 850 żołnierzy, 5 538 czołgów, 10 312 pojazdów opancerzonych, 7 908 zestawów artyleryjskich, 910 wyrzutni rakiet, 600 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 944 bezzałogowe statki powietrzne, 1 567 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 348 pojazdów (w tym cystern), 1 121 jednostek sprzętu specjalnego.

06:34
29.11.2023

87 potyczek na ukraińskich frontach w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 14 ataków rakietowych, 80 ataków powietrznych i 68 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych. Rosjanie atakowali też cele na Ukrainie przy użyciu 21 dronów-kamikadze Shahed 136/131 (wszystkie drony miały zostać zniszczone).

06:18
29.11.2023

Nad Podolskiem zestrzelono dron lecący w kierunku Moskwy

O zestrzeleniu drona poinformował mer Moskwy, Siergiej Sobianin. Dron miał zostać zestrzelony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

06:15
29.11.2023

Walka o schedę po Prigożynie wcale się nie zakończyła

Według obliczeń CIA na przykład z kopalń złota w Mali najemnicy zarabiają do 10 mln dolarów miesięcznie, nikt w Moskwie nie pozwoli im samodzielnie zarządzać takimi kapitałami. Amerykanie sądzą, że Kreml będzie chciał kontrolować takie dochody, by choć częściowo finansować nimi wojnę z Ukrainą.

Czytaj więcej

Rosja ma kłopot z afrykańskim spadkiem po Grupie Wagnera
06:06
29.11.2023

Wołodymyr Zełenski zdecydował ostatnio, po raz pierwszy od początku wojny, o przeprowadzeniu demobilizacji części żołnierzy

uż niedługo do swoich domów mają wrócić ci, którzy rozpoczynali zasadniczą służbę wojskową jeszcze w 2021 roku. Chodzi o niemal 30 tys. ludzi, którym dowództwo ukraińskiej armii musi znaleźć zmienników na frontach wojny z Rosją. Władze w Kijowie szukają też pomysłu na to, jak powstrzymać ucieczkę przed wojskiem za granicę mężczyzn w wieku poborowym.

Czytaj więcej

Jak Ukraina i Rosja mobilizują żołnierzy
05:50
29.11.2023

Najpierw intensywne opady śniegu i burze, a teraz opady deszczu zatrzymują rosyjski szturm na Awdijiwkę

- Zaczęli ostrzeliwać centrum miasteczka z Doniecka. Nasza brygada utrzymuje pozycje, ale nie widzimy, by nadciągał jakiś sprzęt (ciężki) - powiedział Serhij Czechocki, ukraiński oficer biorący udział w obronie miasta, na antenie ukraińskiej telewizji.

Czytaj więcej

Pogoda zatrzymała szturm Rosjan na Awdijiwkę
05:29
29.11.2023

Wiceszef MSZ Rosji mówi, że relacje między Waszyngtonem a Moskwą są tak napięte, iż możliwe jest ich zerwanie

Siergiej Riabkow zapewnił też, że USA nie wygrają wyścigu zbrojeń z Rosją.

Czytaj więcej

Rosja: Nie potrzebujemy kontaktów z NATO, może dojść do zerwania relacji z USA
05:11
29.11.2023

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA twierdzi, że Rosja nie zawrze pokoju z Ukrainą przed poznaniem wyniku wyborów prezydenckich w USA

- Spodziewam się, że Putin nie zawrze pokoju lub znaczącego pokoju przed poznaniem wyników naszych wyborów (prezydenckich) - powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu, który zgodził się mówić o postanowieniach spotkania szefów MSZ państw NATO pod warunkiem zachowania anonimowości.

Czytaj więcej

USA nie spodziewają się pokoju na Ukrainie przed listopadem 2024 roku
04:47
29.11.2023

Wołodymyr Zełenski mówi o skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina musi "rozwijać i wzmacniać mobilne grupy obrony przeciwlotniczej" i pozyskiwać skuteczne zestawy obrony przeciwlotniczej. Podkreślał też, że otrzymane już zestawy Patriot i NASAMS okazały się "wysoce skuteczne" i podziękował partnerom Ukrainy za ich dostawy.

04:43
29.11.2023

Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF) wyślą okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, by chronić podwodną infrastrukturę

Informację taką przekazało estońskie Ministerstwo Obrony. JEF to koalicja pod wodzą Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzą kraje północnej Europy. Swoje okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i cieśnin duńskich wyślą Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Finlandia, Szwecja i Estonia.

04:37
29.11.2023

Na terenach okupowanego obwodu ługańskiego nie wszędzie przywrócono dostawy gazu

Informacje takie przekazuje Ługańska Administracja Obwodowa na swoim profilu na Facebooku. Dostaw gazu nie przywrócono w rejonach swatowskim i kremińskim. W efekcie wielu mieszkańców obwodu pozbawionych ma być ogrzewania.

04:34
29.11.2023

Mołdawia zapowiada zniesienie stanu wyjątkowego obowiązującego w tym kraju od lutego 2022 roku

Przedstawiciel rządu miał powiedzieć przedstawiając wniosek o przedłużenie stanu wojennego o kolejnych 30 dni na forum parlamentu, że jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, będzie to ostatnie przedłużenie. Stan wyjątkowy obowiązuje w Mołdawii od lutego 2022 roku. Został wprowadzony w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju, za jaki władze w Kiszyniowie uznały wojnę toczącą się na Ukrainie.

04:32
29.11.2023

Polska otrzymała 11 i 12 egzemplarz samolotu FA-50

O zakończeniu pierwszego etapu dostaw samolotów szkolno-bojowych zakupionych w Korei Południowej, poinformował na Twitterze minister obrony, Mariusz Błaszczak.

04:29
29.11.2023

Rosja: Nie było negocjacji między Antonym Blinkenem a wicepremierem Rosji na marginesie szczytu APEC w San Francisco

Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji zaprzeczył doniesieniom, jakoby na marginesie szczytu APEC w San Francisco doszło do negocjacji między Antonym Blinkenem a stojącym na czele delegacji rosyjskiej wicepremierem Rosji, Aleksiejem Owerczukiem. Riabkow przyznał jednocześnie, że na szczycie APEC doszło do kontaktów między przedstawicielami USA i Rosji, ale odbywały się one "na poziomie eksperckim" i dotyczyły przede wszystkim negocjacji na temat treści oświadczenia wydanego na zakończenie szczytu.

04:22
29.11.2023

Rosyjski resort obrony informuje o ostrzelaniu ukraińskich pozycji artyleryjskich w rejonie Łymanu

Pozycje ukraińskiej artylerii ostrzelały załogi haubic 2A36 Hiacynt-B, które wcześniej otrzymały koordynaty pozycji Ukraińców dostarczone przez rozpoznanie. Ponadto Rosjanie mieli ostrzelać ukraińskie składy amunicji.

04:22
29.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 643