Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Norwegii
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po raz pierwszy osobiście spotkał się ze swoim norweskim odpowiednikiem Espenem Bartem Eide.
Kułeba wyraził wdzięczność Norwegii za jej konsekwentne wsparcie, zwłaszcza długoterminowego programu Nansena dotyczącego pomocy wojskowej i cywilnej dla Ukrainy, a także za poparcie integracji Ukrainy z NATO.
Bloomberg: Córka Putina pomaga poszerzać wpływy Rosji w Afryce
Jak podaje Bloomberg, młodsza córka prezydenta Władimira Putina, Katerina Tichonowa, wspiera wysiłki Rosji na rzecz zacieśnienia silnych więzi z Afryką, udostępniając specjalistyczną wiedzę cyfrową.
Bloomberg twierdzi, że Rosja rywalizuje o wpływy na kontynencie z USA, Chinami i UE, wzmagając wysiłki na rzecz poprawy stosunków z Afryką, zapewniając specjalistyczną wiedzę cyfrową w ramach planu wspieranego przez młodszą córkę prezydenta Rosji Władimira Putina.
Około trzydziestu afrykańskich urzędników otrzymało w przyszłym miesiącu zaproszenia do Moskwy na spotkania z inwestorami i rosyjskimi specjalistami IT świadczącymi usługi cyfrowe mające na celu poprawę zarządzania.
Tichonowa kieruje Centrum Innopraktika, które jest stowarzyszone z Narodową Fundacją Rozwoju Intelektualnego i wspiera projekt.
Rosja po raz drugi tego wieczoru wystrzeliła na całą Ukrainę wiele grup dronów
Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że zarejestrowano grupy szturmowych UAV zmierzających na północny zachód od obwodu chersońskiego i z obwodu zaporoskiego w kierunku obwodu dniepropietrowskiego.
Wydano ostrzeżenie o nalotach w obwodach mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim i charkowskim.
Rada Miasta Zaporoża przeznaczyła 5 mln hrywien na drony dla wojska
Rada Miasta Zaporoża przeznaczyła 5 mln hrywien na drony dla wojska
„Na drony dla wojska przeznaczyliśmy 5 mln. Pula środków na program obronny w 2023 r. przekracza już 276 mln hrywien (z czego ponad 32 mln na zakup dronów)” – napisał pełniący obowiązki mera Zaporoża Anatolij Kurtew.
Wcześniej informowano, że władze regionalne Zaporoża przeznaczyły na pomoc wojsku 1,2 miliarda hrywien w pierwszych 10 miesiącach tego roku. W zeszłym roku kwota ta wyniosła 476 mln hrywien.
Polska nie weźmie udziału w spotkaniu ministrów OBWE
Polska nie będzie w tym tygodniu uczestniczyć w spotkaniu ministerialnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Macedonii Północnej ze względu na zaproszenie tam ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
Szymon Szynkowski vel Sęk, obecnie szef MSZ, powiedział, że ani on, ani żaden z wiceministrów nie będzie obecny na posiedzeniu OBWE.
- Po prostu nie możemy ignorować faktu, że przy stole organizacji, która ma budować pokój i bezpieczeństwo w Europie, będzie obecny minister spraw zagranicznych Rosji – wyjaśnił.
Nazywając obecność Ławrowa „niedopuszczalną”, Szynkowski vel Sęk dodał, że Polska podziela stanowisko państw bałtyckich, które wcześniej zapowiadały pominięcie spotkania OBWE.
Kułeba: Z miliona obiecanych pocisków UE dostarczyła Ukrainie 300 tys.
UE zapowiedziała dostarczenie Ukrainie miliona pocisków do marca 2024.
Podczas spotkania Rady Ukraina-NATO minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że dotąd UE przekazała 300 tys. pocisków.
- Nie mam powodów sądzić, że Zachodowi brakuje woli politycznej, aby zwiększyć pomoc dla Ukrainy. Jednak aby osiągnąć rezultaty w tej dziedzinie, należy wykonać wiele wysoce technicznej i bardzo profesjonalnej pracy – powiedział ukraiński polityk.
Turcja zapowiada ratyfikację wniosku Szwecji do NATO
Turcja poinformowała, że spodziewa się ratyfikować szwedzki wniosek o przystąpienie do NATO w ciągu kilku tygodni, oznajmił szwedzki minister spraw zagranicznych.
Turcja zaprzeczyła jednak, jakoby podała harmonogram ratyfikacji.
Turcja poparła w kwietniu wniosek Finlandii o członkostwo, ale nadal nie zrobiła tego samego w przypadku Szwecji.
Szef MSW Łotwy poinformował, że nie ma planów całkowitego zamknięcia granicy z Rosją i Białorusią
Łotwa nie planuje całkowitego zamknięcia granic z Rosją i Białorusią, powiedział agencji LETA minister spraw wewnętrznych Rihard Kozlovskis.
Zauważył, że łotewskie organy spraw wewnętrznych uważnie monitorują dalszy rozwój sytuacji w związku z przepływami nielegalnej imigracji. Minister nie zaprzeczył, że w ostatnim czasie spadła liczba prób nielegalnego wjazdu na Łotwę z Białorusi. Jeśli sytuacja ulegnie radykalnej zmianie i zagrozi bezpieczeństwu narodowemu, być może Łotwa całkowicie zamknie swoją wschodnią granicę – powiedział Kozlovskis.
Wcześniej w połowie września rząd Łotwy podjął decyzję o zawieszeniu przejścia granicznego Silene. 16 października weszła w życie decyzja łotewskiego rządu o wstrzymaniu funkcjonowania punktów kontrolnych Pedega i Vientula na granicy łotewsko-rosyjskiej.
Dwóch rosyjskich zakładników uwolnionych przez Hamas na prośbę Putina
Hamas twierdzi, że na prośbę Władimira Putina uwolnił dwóch obywateli Rosji przetrzymywanych jako zakładników na ogarniętym wojną terytorium Gazy.
„W odpowiedzi na wysiłki prezydenta Rosji islamski ruch oporu Hamas uwolnił w środę dwóch więźniów posiadających obywatelstwo rosyjskie, którzy niedawno zostali przekazani Czerwonemu Krzyżowi” – oznajmili przedstawiciele Brygady Al Qassam, wojskowego skrzydła Hamasu.
Francja blisko porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą
Francuskie MSZ zamierza na początku przyszłego roku sfinalizować umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Negocjacje trwają od miesięcy.
Umowa ma określić sposób przepływu wsparcia z Francji na Ukrainę w zakresie pomocy humanitarnej, wojskowej i finansowej. Przedstawiciele rządu w Paryżu mają nadzieję, że dwustronne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostanie sfinalizowane na początku 2024 r.
Słowacja przedłuży zakaz i rozszerzy listę ukraińskich produktów
Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rolnictwa zatwierdzoną 29 listopada słowacki rząd planuje przedłużyć i rozszerzyć zakaz na ukraińskie produkty rolne.
Rząd ma zamiar dodać miód, jęczmień, mąkę pszenną, soję oraz cukier trzcinowy lub buraczany do listy zakazanych produktów rolnych.
Zakaz dotyczył wcześniej czterech zbóż, czyli pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, i będzie obowiązywał do końca 2023 roku.
Słowacki Minister Rolnictwa „będzie aktualizował tę listę, jeśli będzie to konieczne, uzasadnione rozwojem sytuacji na rynku” – stwierdzono w rezolucji. W uchwale uznano, że zakaz jest konieczny ze względu na „brak systemowego rozwiązania paneuropejskiego i jednostronne zakazy dwóch sąsiadujących ze sobą krajów”, odnosząc się do Polski i Węgier.
Syn Kadyrowa został honorowym obywatelem Doniecka
Młody, 16-letni Adam Kadyrow miał wnieść "znaczący osobisty wkład w rozwój stosunków kulturalnych między Donieckiem a Groznym i poprawę wizerunku Doniecka” - brzmi uzasadnienie tej decyzji.
Rosja ogranicza prawa migrantów
Ograniczenia statusu migracyjnego przewidziane w projekcie ustawy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji mają najprawdopodobniej sprawić, że służba wojskowa stanie się jedną z niewielu możliwości pozostania w kraju - pisze amerykański Instytut Studiów Nad Wojną.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy, który stworzy w Rosji system „kontrolowanego pobytu” dla migrantów, którzy nie mają podstawy prawnej do pobytu w kraju.
Ukraińska grupa hakerska BLACKJACK włamała się na stronę internetową rosyjskiego Ministerstwa Pracy i Opieki Socjalnej
Atak przygotowano we współpracy z SSU.
Hakerzy uzyskali dostęp do dużej liczby dokumentów: statystyk dotyczących tzw. „służby wojskowej”, danych personalnych personelu wojskowego, materiałów z raportów dla Prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz zaświadczeń o liczbie protez. Osobny zestaw informacji dotyczy czasowo okupowanych obwodów charkowskiego i zaporoskiego oraz ich obecnego „przywództwa”.
Sondaż: Tylko 5 proc. Ukraińców jest przeciwnych przystąpieniu do UE i NATO
Według sondażu opublikowanego 29 listopada przez Rating Sociology Group jedynie 5 proc. Ukraińców jest przeciwnych przystąpieniu do Unii Europejskiej lub NATO.
Zdecydowana większość Ukraińców opowiada się za przystąpieniem zarówno do UE, jak i NATO, choć od lata poziom poparcia nieznacznie spadł.
W sumie 78 proc. Ukraińców głosowałoby za przystąpieniem do UE, gdyby referendum odbyło się teraz, co oznacza spadek z 85 proc. w lipcu, a 77 proc. opowiada się za przystąpieniem do NATO, co oznacza spadek z 83 proc. w lipcu.
Niemcy przekażą kolejne 11,5 mln euro funduszowi NATO-Ukraina
Niemcy wpłacają dodatkowe 11,5 mln euro do funduszu powierniczego NATO-Ukraina.
Poinformowała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock na platformie społecznościowej X,
„Rada NATO-Ukraina będzie siłą napędową, która jeszcze bardziej przybliży Ukrainę do NATO. Standardy NATO, planowanie zdolności i reforma sił mają kluczowe znaczenie w tym procesie. Niemcy wnoszą dodatkowe 11,5 mln euro do Funduszu Powierniczego NATO-Ukraina”, napisała Baerbock.
Stoltenberg: Zdolność Ukrainy do wdrażania reform w czasie wojny jest imponująca
- Ukraina dokonała konkretnych zmian, zwłaszcza w walce z korupcją – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, dodając, że kroki te pomagają temu krajowi „przybliżyć się do członkostwa w NATO”.
68-letni mężczyzna zginął w ostrzale przedmieść Chersonia przez Rosjan
Do ostrzału przedmieść Chersonia doszło ok. 16 czasu lokalnego - wynika z komunikatu chersońskiej administracji wojskowej.
Rosjanie ostrzelali Chersoń
Ok. 14 Rosjanie ostrzelali Chersoń z okupowanego, lewego brzegu Dniepru - poinformował Roman Mroczko, szef wojskowej administracji Chersonia. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne.
Armenia alarmuje: Rosjanie zatrzymują na granicy nasze ciężarówki
Armenia rozpoczęła pilne konsultacje na forum Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, po tym gdy Rosja zaczęła zatrzymywać na granicy między krajami coraz większą liczbę ormiańskich ciężarówek. Wahan Kerobjan, minister gospodarki Armenii powiedział, że liczba takich przypadków wzrosła gwałtownie w ostatnich dniach. - To dziwne, gdy 35 ciężarówek jest zawracanych (na granicy) przez cały rok, a potem w ciągu zaledwie dwóch dni kolejnych 35 ciężarówek (jest zawracanych), gdy nic się nie zmieniło w naszych regulacjach lub jakości produktów dostawców - podkreślił Kerobjan.
Na Ukrainę trafiły 203 tys. dawki szczepionki na COVID-19 zmodyfikowanej tak, by chronić przed wariantem Omikron
Szczepionki trafiły na Ukrainę przekazane przez UNICEF za pośrednictwem programu COVAX. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że szczepionka trafi do wszystkich obwodów Ukrainy.
Sekretarz generalny NATO: Ukraina odepchnęła rosyjską flotę od Morza Czarnego
Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady NATO-Ukraina mówił, że na Morzu Czarnym Ukraińcy "odepchnęli rosyjską flotę" i "ustanowili szlak eksportu zboża, wzmacniając światowe bezpieczeństwo żywnościowe".
Ukraiński dron zestrzelony nad obwodem rostowskim
Informacje o zestrzeleniu drona podało Ministerstwo Obrony Rosji.
Legion "Wolność Rosji" walczy obecnie na trzech odcinkach frontu na Ukrainie
Zastępca dowódcy Legionu "Wolność Rosji", złożonego z rosyjskich ochotników walczących po stronie ukraińskiej armii w wojnie z Rosją, Maksymilian "Cezar" Andronikow oświadczył, że bojownicy Legionu walczą obecnie na odcinkach kupiańskim, charkowskim i donieckim na ukraińskim froncie i dokonują niewielkich wtargnięć na terytorium Rosji, o których jednak zazwyczaj nie informują publicznie.
Wojna zjada pieniądze Kremla
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku dług publiczny Rosji wzrósł o blisko 12 proc. i stanowi 17 proc. PKB.
Czytaj więcej
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku dług publiczny Rosji wzrósł o blisko 12 proc. i stanowi 17 proc. PKB. Kreml chwali się, że rosyjski dług jest wciąż jednym z najniższych na świecie.
Przewodniczący parlamentu Ukrainy: Pogłoski o konflikcie kierownictwa kraju z kierownictwem armii to rosyjska propaganda
Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy w rozmowie z serwisem "Politico" stwierdził, że "plotki" na temat konfliktu między kierownictwem państwa, a kierownictwem armii, są szerzone przez "rosyjskie kanały" i stanowią "rosyjską propagandę".
Paul Whelan, Amerykanin odsiadujący wyrok w rosyjskim więzieniu, został pobity przez współwięźnia
Dave Whelan, brat byłego żołnierza piechoty morskiej, który został skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo, podkreślił, że uważa, iż brat był celem ataku, ponieważ jest obywatelem USA, a "antyamerykańskie uprzedzenia nie są czymś niezwykłym wśród więźniów".
Czytaj więcej
Paul Whelan, były żołnierz piechoty morskiej USA, odsiadujący w rosyjskiej kolonii karnej wyrok 16 lat więzienia za szpiegostwo, został zaatakowany przez jednego z więźniów - oświadczył jego brat.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zajęciu wsi w obwodzie donieckim
Jednostki rosyjskiego zgrupowania "Południe" miały zająć - przy wsparciu lotnictwa i artylerii - wieś Artiemowskoje w obwodzie donieckim.
Kreml: Rosja potraktuje pojawienie się polskich doradców wojskowych na granicy Finlandii z Rosją jako zagrożenie
- Z tego powodu (wysłania polskich doradców wojskowych na granicę Finlandii - red.) napięcie może się pojawić, po pojawieniu się dodatkowych żołnierzy na granicy, bo Finowie muszą być świadomi, że to będzie stanowiło dla nas zagrożenie - rosnąca koncentracja jednostek wojskowych u naszych granic - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Jacek Siewiera, szef BBN poinformował we wtorek, że Polska wyśle do Finlandii doradców wojskowych. Na zapowiedź tę zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Polska wyśle doradców wojskowych do Finlandii w związku z sytuacją na granicy Finlandii z Rosją
We wtorek pojawiła się informacja, że Finlandia zamknie wszystkie przejścia na granicy z Rosją dla ruchu osobowego w związku z rosnącą presją na granicę ze strony imigrantów chcących ubiegać się o azyl w Finlandii.
OECD przewiduje, ze gospodarka Rosji w 2023 roku wzrośnie o 1,1 proc.
Z szacunków OECD wynika, że w 2024 roku PKB Rosji wzrośnie o 1 proc. We wrześniu OECD przewidywało, że w 2023 roku gospodarka Rosji wzrośnie o 0,8 proc., a w 2024 r. - o 0,9 proc.
Nadal nie wszędzie na Ukrainie mieszkańcy mają dostęp do prądu
W związku z atakiem zimy prąd nie dociera nadal do 521 miejscowości w 11 obwodach.
W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym 639 żołnierzy
Dowódca walczącego na południu Ukrainy zgrupowania "Tawria" poinformował, że w ciągu doby Rosjanie stracili na południu cztery czołgi, 7 bojowych wozów piechoty, cztery zestawy artyleryjskie i 9 innych pojazdów. Czterech Rosjan dostało się w czasie walk do niewoli.
Amerykanie nakładają sankcje na greckich armatorów
Amerykanie przestali prosić greckich armatorów o zaniechanie łamania sankcji na transport rosyjskiej ropy. Teraz właścicielom tankowców grozi więzienie i zakaz wpływania do portów USA.
Czytaj więcej
Amerykanie przestali prosić greckich armatorów o zaniechanie łamania sankcji na transport rosyjskiej ropy. Teraz właścicielom tankowców grozi więzienie i zakaz wpływania do portów USA. Efekt był natychmiastowy.
Stoltenberg: Ukraińska armia odniosła już wielkie zwycięstwa
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, we wspólnym z szefem MSZ Ukrainy oświadczeniu, przed rozpoczęciem szczytu Ukraina-NATO stwierdził, że Ukraińcy zdołali "odepchnąć Rosjan na północy, wschodzie i południu" i "zadać ciężkie straty rosyjskim okupantom". - To wielkie zwycięstwa Ukrainy - dodał.
Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy podkreśla, że Ukraina nigdy nie domagała się wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę
Przed spotkaniem Rady Ukraina-NATO na szczeblu szefów MSZ Kułeba powiedział, że najlepszym sposobem na uniknięcie wysłania wojsk NATO na Ukrainę jest pomoc udzielana przez Zachód Ukrainie.
W okupowanej części obwodu chersońskiego zaatakowano budynek, w którym spotykali się przedstawiciele rosyjskich okupantów
Do ataku miało dojść we wsi Juwiliejne. Informacje na ten temat przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy piszący o sytuacji na terenach okupowanych.
W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 511 dzieci
Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej informacji wynika, że od 24 lutego 2022 roku 1 148 dzieci zostało rannych na Ukrainie w wyniku działań militarnych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,391 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 17 tys. osób, a w tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 16,7 tys. osób (od początku wojny - 15,598 mln osób).
Obwód zaporoski ostrzelany 153 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje szef zaporoskiej administracji obwodowej, Jurij Małaszko. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.
Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 128 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału cztery osoby zostały ranne.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Łącznie na pokładach obu okręt.ów znajduje się osiem pocisków Kalibr - podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
W nocy nad Ukrainą strącono 21 dronów-kamikadze i dwa pociski Ch-59
Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
We wtorek wieczorem nad obwodem dniepropietrowskim strącono osiem dronów kamikadze
Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Serhij Łysak.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 327 850 żołnierzy, 5 538 czołgów, 10 312 pojazdów opancerzonych, 7 908 zestawów artyleryjskich, 910 wyrzutni rakiet, 600 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 944 bezzałogowe statki powietrzne, 1 567 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 348 pojazdów (w tym cystern), 1 121 jednostek sprzętu specjalnego.
87 potyczek na ukraińskich frontach w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 14 ataków rakietowych, 80 ataków powietrznych i 68 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych. Rosjanie atakowali też cele na Ukrainie przy użyciu 21 dronów-kamikadze Shahed 136/131 (wszystkie drony miały zostać zniszczone).
Nad Podolskiem zestrzelono dron lecący w kierunku Moskwy
O zestrzeleniu drona poinformował mer Moskwy, Siergiej Sobianin. Dron miał zostać zestrzelony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.
Walka o schedę po Prigożynie wcale się nie zakończyła
Według obliczeń CIA na przykład z kopalń złota w Mali najemnicy zarabiają do 10 mln dolarów miesięcznie, nikt w Moskwie nie pozwoli im samodzielnie zarządzać takimi kapitałami. Amerykanie sądzą, że Kreml będzie chciał kontrolować takie dochody, by choć częściowo finansować nimi wojnę z Ukrainą.
Czytaj więcej
Kreml ma duże kłopoty w przejęciu afrykańskich interesów nieżyjącego Jewgienija Prigożyna.
Wołodymyr Zełenski zdecydował ostatnio, po raz pierwszy od początku wojny, o przeprowadzeniu demobilizacji części żołnierzy
uż niedługo do swoich domów mają wrócić ci, którzy rozpoczynali zasadniczą służbę wojskową jeszcze w 2021 roku. Chodzi o niemal 30 tys. ludzi, którym dowództwo ukraińskiej armii musi znaleźć zmienników na frontach wojny z Rosją. Władze w Kijowie szukają też pomysłu na to, jak powstrzymać ucieczkę przed wojskiem za granicę mężczyzn w wieku poborowym.
Czytaj więcej
Kijów szuka pomysłu na skuteczną mobilizację. Putin dużymi pieniędzmi wabi rodaków na wojnę z Ukrainą.
Najpierw intensywne opady śniegu i burze, a teraz opady deszczu zatrzymują rosyjski szturm na Awdijiwkę
- Zaczęli ostrzeliwać centrum miasteczka z Doniecka. Nasza brygada utrzymuje pozycje, ale nie widzimy, by nadciągał jakiś sprzęt (ciężki) - powiedział Serhij Czechocki, ukraiński oficer biorący udział w obronie miasta, na antenie ukraińskiej telewizji.
Czytaj więcej
Złe warunki pogodowe spowolniły rosyjskie ataki na Awdijiwkę - strategicznie położoną miejscowość w obwodzie donieckim, która jest uważana za bramę do okupowanego od 2014 roku Doniecka.
Wiceszef MSZ Rosji mówi, że relacje między Waszyngtonem a Moskwą są tak napięte, iż możliwe jest ich zerwanie
Siergiej Riabkow zapewnił też, że USA nie wygrają wyścigu zbrojeń z Rosją.
Czytaj więcej
Powrót do utrzymywania stosunków między Rosją a NATO jest wykluczony w najbliższej przyszłości - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia".
Przedstawiciel Departamentu Stanu USA twierdzi, że Rosja nie zawrze pokoju z Ukrainą przed poznaniem wyniku wyborów prezydenckich w USA
- Spodziewam się, że Putin nie zawrze pokoju lub znaczącego pokoju przed poznaniem wyników naszych wyborów (prezydenckich) - powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu, który zgodził się mówić o postanowieniach spotkania szefów MSZ państw NATO pod warunkiem zachowania anonimowości.
Czytaj więcej
Władimir Putin nie zawrze pokoju z Ukrainą przed poznaniem wyników wyborów prezydenckich w USA - uważa wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA.
Wołodymyr Zełenski mówi o skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina musi "rozwijać i wzmacniać mobilne grupy obrony przeciwlotniczej" i pozyskiwać skuteczne zestawy obrony przeciwlotniczej. Podkreślał też, że otrzymane już zestawy Patriot i NASAMS okazały się "wysoce skuteczne" i podziękował partnerom Ukrainy za ich dostawy.
Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF) wyślą okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, by chronić podwodną infrastrukturę
Informację taką przekazało estońskie Ministerstwo Obrony. JEF to koalicja pod wodzą Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzą kraje północnej Europy. Swoje okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i cieśnin duńskich wyślą Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Finlandia, Szwecja i Estonia.
Na terenach okupowanego obwodu ługańskiego nie wszędzie przywrócono dostawy gazu
Informacje takie przekazuje Ługańska Administracja Obwodowa na swoim profilu na Facebooku. Dostaw gazu nie przywrócono w rejonach swatowskim i kremińskim. W efekcie wielu mieszkańców obwodu pozbawionych ma być ogrzewania.
Mołdawia zapowiada zniesienie stanu wyjątkowego obowiązującego w tym kraju od lutego 2022 roku
Przedstawiciel rządu miał powiedzieć przedstawiając wniosek o przedłużenie stanu wojennego o kolejnych 30 dni na forum parlamentu, że jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, będzie to ostatnie przedłużenie. Stan wyjątkowy obowiązuje w Mołdawii od lutego 2022 roku. Został wprowadzony w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju, za jaki władze w Kiszyniowie uznały wojnę toczącą się na Ukrainie.
Polska otrzymała 11 i 12 egzemplarz samolotu FA-50
O zakończeniu pierwszego etapu dostaw samolotów szkolno-bojowych zakupionych w Korei Południowej, poinformował na Twitterze minister obrony, Mariusz Błaszczak.
Rosja: Nie było negocjacji między Antonym Blinkenem a wicepremierem Rosji na marginesie szczytu APEC w San Francisco
Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji zaprzeczył doniesieniom, jakoby na marginesie szczytu APEC w San Francisco doszło do negocjacji między Antonym Blinkenem a stojącym na czele delegacji rosyjskiej wicepremierem Rosji, Aleksiejem Owerczukiem. Riabkow przyznał jednocześnie, że na szczycie APEC doszło do kontaktów między przedstawicielami USA i Rosji, ale odbywały się one "na poziomie eksperckim" i dotyczyły przede wszystkim negocjacji na temat treści oświadczenia wydanego na zakończenie szczytu.
Rosyjski resort obrony informuje o ostrzelaniu ukraińskich pozycji artyleryjskich w rejonie Łymanu
Pozycje ukraińskiej artylerii ostrzelały załogi haubic 2A36 Hiacynt-B, które wcześniej otrzymały koordynaty pozycji Ukraińców dostarczone przez rozpoznanie. Ponadto Rosjanie mieli ostrzelać ukraińskie składy amunicji.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanym Mariupolu w ostatnich dniach zamordowano sześciu rosyjskich żołnierzy.