04:41
01.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 555
00:12
01.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:07
01.09.2023

Zełenski zdymisjonował szefa Obwodowej Administracji Państwowej w Iwano-Frankowsku

Prezydent Wołodymyr Zełenski zdymisjonował szefa Obwodowej Administracji Państwowej w Iwano-Frankowsku Oleksandra Jaroszczuka za przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwości.

23:47
01.09.2023

"Niezidentyfikowany obiekt” zneutralizowany nad obwodem pskowskim

Gubernator obwodu pskowskiego Michaił Wiediernuikow poinformował, że "obserwatorzy z jednego z punktów kontroli przestrzeni powietrznej znaleźli na niebie pojedynczy niezidentyfikowany obiekt".

Został zneutralizowany

23:24
31.08.2023

Zełenski zapowiedział start w wyborach prezydenckich

Prezydent będzie walczyć o następną kadencję, jeśli wybory odbędą się podczas wojny,

Czytaj więcej

Zełenski: Jeśli wybory będą w czasie wojny - wystartuję
22:59
31.08.2023

Szef ONZ "nie spodziewa się pokoju w najbliższej przyszłości"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że nie spodziewa się w najbliższym czasie pokoju na Ukrainie

Zapytany, czy jego zdaniem rozmowy na ten temat są możliwe podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w połowie września, szef Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiedział: - Skłamałbym, gdybym powiedział, że uważam, że widzimy w w najbliższym horyzoncie możliwość pokoju na Ukrainie.

- Myślę, że jeszcze nie osiągnęliśmy celu – powiedział. - I dlatego tak ważne jest podjęcie działań w celu ograniczenia dramatycznie negatywnych skutków tej wojny w stosunku do świata.

22:26
31.08.2023

Rosyjska grupa paramilitarna „przeprowadziła atak dronem” w Rosji

Rosyjska grupa partyzancka przyznała się do niedzielnego ataku dronów w Kursku w Rosji.

Proukraiński Rosyjski Korpus Ochotniczy (RVC) oświadczył, że „ponownie przekroczył nieszczelną granicę bez ingerencji”, po czym uderzył w lotnisko wojskowe.

„Wszystkie zamierzone cele zostały zniszczone. Podkreślamy: uzasadnione cele, które przyniosły smutek i śmierć pokojowym ukraińskim miastom” – napisała grupa w Telegramie.

22:04
31.08.2023

Putin chce kontrolować wagnerowców

Źródła Bloomberga blisko Ministerstwa Obrony i dwie inne osoby powiązane z Grupą Wagnera, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, przekazały, że wysoki urzędnik z rosyjskiego resortu obrony  jest gotowy przejąć kierowanie operacjami Grupy Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej.

Czytaj więcej

Putin chce przejąć kontrolę nad imperium najemników Grupy Wagnera
21:40
31.08.2023

Rosja przeniosła systemy obrony powietrznej z Wysp Kurylskich

Ekspert uważa, że wojsko rosyjskie zabrało z Wysp Kurylskich także stare czołgi i artylerię. Według niego broń przechowywana w ośrodku wojskowym na Sachalinie zostanie wysłana na front Ukrainy, w ramach przygotowań do kolejnego ataku.

Czytaj więcej

Rosja przeniosła systemy rakietowe ze spornych z Japonią Wysp Kurylskich
21:17
31.08.2023

Media rosyjskie informują o ataku dronów na obwód briański

20:48
31.08.2023

Fundacja Noblowska wznawia zaproszenie dla ambasadorów Rosji i Białorusi

Po roku przerwy, spowodowanym rosyjską napaścią na Ukrainę.

Czytaj więcej

Po roku przerwy ambasadorzy Rosji i Białorusi zaproszeni na rozdanie nagród Nobla
20:20
31.08.2023

Eksplozje i strzały w Teodozji na okupowanym Krymie

19:55
31.08.2023

Bloomberg: działalność Grupy Wagnera w Afryce i na Bliskim Wschodzie przejdzie pod kontrolę rosyjskiego Ministerstwa Obrony

Źródła Bloomberga podają, że jeden z wysokich urzędników resortu obrony jest gotowy przejąć dowództwo nad operacjami najemników w Republice Środkowoafrykańskiej. 

19:28
31.08.2023

Szef NATO potwierdza, że  w przyszłym roku ustąpi ze stanowiska

Jens Stoltenberg opuści  stanowisko sekretarza generalnego NATO w październiku 2024 r.

Miał ustąpić w tym roku, ale w obliczu wojny na Ukrainie sojusz przedłużył jego kadencję o kolejne 12 miesięcy, aby utrzymać doświadczonego przywódcę na czele łącznie przez 10 lat.

- To zaszczyt pełnić funkcję sekretarza generalnego NATO i ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy w Europie toczy się wojna na pełnych obrotach, ale tak, to moja ostatnia kadencja - powiedział Stoltenberg.

- Potrzebujemy, aby Europa i Ameryka Północna zjednoczyły się, a bycie sekretarzem generalnym i pomaganie w tym było naprawdę wielkim przywilejem - dodał.

19:04
31.08.2023

Węgry nie dopuściły do odblokowania kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy

Szef dyplomacji europejskiej Josep Borrell powiedział, że ze względu na stanowisko Węgier Unia Europejska na posiedzeniu Rady UE w Toledo nie była w stanie odblokować kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy z Europejskiego Funduszu Pokoju.

18:46
31.08.2023

Ukraina przeznacza 800 milionów hrywien na wzmocnienie „celu numer jeden” Rosji

Mer Kijowa przeznaczył 800 mln hrywien (17,2 mln funtów) na budowę fortyfikacji w stolicy.

Choć nie ma bezpośrednich oznak kolejnego szturmu na miasto, Rosja próbowała je zająć w pierwszej fazie inwazji w lutym 2022 roku i regularnie ostrzeliwuje jego mieszkańców.

- Kijów jest i będzie priorytetowym celem wroga – powiedział Serhij Popko, szef  administracji wojskowej miasta.

Mer Witalij Kliczko zapowiedział także, że przeznaczy 300 mln hrywien (6,4 mln funtów) z budżetu miasta na potrzeby sił zbrojnych Ukrainy.

18:22
31.08.2023

Kreml przerzuca wagnerowców z Białorusi do Afryki

Przywódcy polityczni Federacji Rosyjskiej podjęli decyzję o przewiezieniu do połowy września większości najemników Wagnera z Białorusi do krajów afrykańskich.

Zgodnie z planem wagnerowcy opuszczą Białoruś i udadzą się do Nigru, Libii, Sudanu, Mali, Republiki Środkowoafrykańskiej i Mozambiku.

Mniejszość najemników pozostanie, aby instruować jednostki specjalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi, aby przeciwdziałać ewentualnemu buntowi przeciwko Łukaszence lub podpisać kontrakt z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej na wojnę z Ukrainą”.

17:56
31.08.2023

Rosyjski węgiel zmienia kierunek

Do 2030 r. największym klientem rosyjskich kopalni staną się Indie.

Czytaj więcej

Nowy kraj stanie się kluczowym odbiorcą rosyjskiego węgla
17:27
31.08.2023

Szef MSZ Litwy wzywa Zachód do zwiększenia dostaw broni dla Ukrainy

Niezapewnienie Ukrainie wsparcia, którego potrzebuje do obrony przed rosyjską inwazją, będzie oznaczać wyższe koszty dla wszystkich, w tym dla krajów europejskich, uważa minister spraw zagranicznych Litwy Gabrelius Landsbergis.

Landsbergis ostro skrytykował wyrażane w niektórych zachodnich stolicach próby krytykowania tempa ukraińskiej kontrofensywy, zauważając, że jest to jego główne zmartwienie, ponieważ na Ukrainę narasta obecnie „nieuzasadniona” presja.

- Kiedy przygotowywaliśmy się do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, wydawało się, że istnieje jasny sposób na kontrofensywę: wyślemy to, co mamy, a następnie będziemy oczekiwać, że Ukraina dokona cudu – powiedział minister.  - A jeśli nie będą mogli działać wystarczająco szybko, niektórzy mogą powiedzieć: „Szkoda, teraz muszą negocjować". Nie możemy dać się złapać w pułapkę umysłu – powiedział.

17:02
31.08.2023

Brytyjski gigant zbrojeniowy podpisał umowę z Ukrainą

Największy brytyjski wykonawca sektora obronnego podpisał umowy z rządem Ukrainy na zwiększenie dostaw broni i innego sprzętu.

Jak podała firma, BAE Systems otworzyło również zakład na Ukrainie i planuje tam produkować lekkie działa kal. 105 mm.

16:57
31.08.2023

Ukraina twierdzi, że Rosja ogranicza racje żywnościowe dla żołnierzy

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar twierdzi, że wsparcie logistyczne dla rosyjskiego personelu wojskowego stale się pogarsza, a dostawy żywności dla poszczególnych jednostek wojskowych na okupowanych obszarach Ukrainy zostały ograniczone.

Dodała, że „stosowanie ograniczeń żywnościowych do karania personelu stało się jedną z charakterystycznych cech tzw. specjalnej operacji wojskowej Związku Radzieckiego na Ukrainie”.

16:34
31.08.2023

Podczas walk na Ukrainie zginął brytyjski ochotnik

Brat poległego, Daniel, napisał, że 22-letni Samuel Newey przebywał na Ukrainie od ponad roku.

"Samuel Newey właśnie skończył 21 lat, kiedy zdecydował się pojechać na Ukrainę, aby 'przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi'” – napisał jego brat w poście na Facebooku.

16:15
31.08.2023

Dostawy amunicji UE za małe dla Ukrainy

Josep Borrell chce, że UE wyszkoliła w tym roku nie 30 tysięcy żołnierzy ukraińskich, jak pierwotnie planowano, ale 40 tysięcy.

Czytaj więcej

Ukraina potrzebuje więcej pocisków. Rosja wystrzeliwuje ich nawet 10 razy więcej
15:59
31.08.2023

Nieznane nagranie. Prigożyn mówił, że "wszystko w porządku"

Na powiązanym z Grupą Wagnera kanale w serwisie Telegram opublikowano nieznane dotąd nagranie Jewgienija Prigożyna. "Dla tych, którzy zastanawiają się, czy żyję, czy nie - teraz jest weekend, druga połowa sierpnia, jestem w Afryce" - mówi Prigożyn na nagraniu zapewniając, że "wszystko jest w porządku".

Słowo "weekend" może sugerować, że nagranie zostało wykonane 19 lub 20 sierpnia, na 3 lub 4 dni przed śmiercią Jewgienija Prigożyna, który wraz ze swymi bliskimi współpracownikami zginął w katastrofie lotniczej pod Moskwą 23 sierpnia.

15:48
31.08.2023

Łukaszenko o żądaniach Polski ws. Grupy Wagnera

Rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko powiedział, że żądania Polski i państw bałtyckich w sprawie natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terytorium Białorusi są "nieuzasadnione i głupie", informują białoruskie media państwowe. Zdaniem Łukaszenki, obecność wagnerowców na Białorusi jest uzasadniona, ponieważ w Polsce i krajach bałtyckich (państwach NATO) stacjonują zagraniczni żołnierze.

15:29
31.08.2023

Wicepremier: 180 tys. Ukraińców omyłkowo otrzymuje świadczenia

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, poinformowała, iż na podstawie audytu stwierdzono, że ok. 180 tys. obywateli Ukrainy omyłkowo otrzymuje świadczenia przysługujące tzw. osobom wewnętrznie przesiedlonym. Ustalono, mówiła Wereszczuk, że 109 tys. takich Ukraińców stale przebywa za granicą, w 60 tys. przypadków dwoje członków rodziny pobierało świadczenia na te same dzieci. Świadczenia wypłacane są też na konta ok. 10 tys. osób, które figurują w rejestrach jako zmarłe.

15:08
31.08.2023

Zełenski: Ukraina potrzebuje ok. 160 myśliwców F-16

W wywiadzie dla portugalskiej telewizji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do tematu samolotów F-16, które jego kraj ma otrzymać od partnerów z Zachodu. - Mamy porozumienie w sprawie przyszłej dostawy 50-60 myśliwców (...). W sumie potrzebujemy około 160 myśliwców, aby mieć potężne siły powietrzne, które nie dadzą Rosji możliwości dominacji w przestrzeni powietrznej - powiedział.

14:46
31.08.2023

Minister obrony Ukrainy straci stanowisko?

"Ukraińska Prawda" pisze, że minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow może wkrótce zostać odwołany. Nowym szefem resortu obrony miałby zostać Rustem Umerow, przewodniczący Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy.

14:23
31.08.2023

Nowy brytyjski minister zapowiada wsparcie dla Ukrainy

Nowym ministrem obrony Wielkiej Brytanii został Grant Shapps. Zastąpił on na tym stanowisku Bena Wallace'a, który zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią złożył rezygnację. W swym pierwszym publicznym oświadczeniu w nowej roli nowy minister podziękował swemu poprzednikowi i zapowiedział dalsze brytyjskie wsparcie dla Ukrainy "w jej walce z barbarzyńską inwazją Putina".

13:58
31.08.2023

Nieoficjalnie: Spotkanie Putin i Erdogan 4 września

Tureckie media podają, że prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan, spotkają się 4 września w Soczi. To, że wkrótce obaj przywódcy odbędą rozmowy na terenie Federacji Rosyjskiej zapowiadał wcześniej Kreml.

13:34
31.08.2023

Zełenski: Skutecznie użyto broni dalekiego zasięgu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, iż wysłuchał raportu ministerstwa przemysłu strategicznego o ukraińskiej produkcji. "Udane użycie naszej broni dalekiego zasięgu: cel został trafiony w odległości 700 kilometrów!" - napisał.

13:09
31.08.2023

Reuters: Orlen czarteruje tanie tankowce używane przez Rosję

W ostatnich miesiącach grupa Orlen wyczarterowała przynajmniej 10 tankowców, które przewoziły rosyjską ropę do Azji - podał Reuters na podstawie informacji uzyskanych od dwóch handlowców i w oparciu o dane z londyńskiej giełdy. W drodze powrotnej tankowce te dostarczają arabską ropę do rafinerii na Litwie i w Polsce.

Czytaj więcej

Reuters: Orlen czarteruje tankowce używane także do przewozu rosyjskiej ropy
12:51
31.08.2023

Rosja twierdzi, że powstrzymała ukraińskich dywersantów w obwodzie briańskim

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) podała, że wraz z innymi służbami "stłumiła działalność ukraińskiej grupy dywersyjno-terrorystycznej", w skład której mieli wchodzić m.in. pracownicy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz ukraińskiego wywiadu.

Według rosyjskich służb, celem sabotażystów miało być "popełnienie serii głośnych aktów terrorystycznych" na terenie obiektów infrastruktury wojskowej i energetycznej. W komunikacie podano, że w trakcie działań operacyjno-bojowych w obwodzie briańskim dwie osoby zostały zabite, a pięć zatrzymano.

Obwód briański graniczy z północnymi obwodami Ukrainy - czernihowskim i sumskim.

Kijów odmówił komentarza. "Nie komentujemy fantazji rosyjskich służb specjalnych" - taką odpowiedź SBU cytuje CNN.

12:25
31.08.2023

Ukraińcy informują o akcji partyzantów w Mariupolu

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu co najmniej cztery rosyjskie pojazdy zostały podpalone i zniszczone przez ukraińskich partyzantów - podał w mediach społecznościowych lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

11:59
31.08.2023

USA nakładają sankcje na rosyjskie samoloty

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na samoloty biznesowe należące do rosyjskich firm. Restrykcje objęły dziewięć maszyn klasy biznes oraz 117 samolotów regularnych rosyjskich linii, w tym Aerofłotu.

Czytaj więcej

Biały Dom uziemia rosyjskie odrzutowce. Nowe sankcje
11:42
31.08.2023

Ukraińskie wojsko o walkach na wschodzie

- Obecnie na kierunku wschodnim toczą się zacięte walki, wróg używa całego swojego sprzętu lotniczego i artyleryjskiego. Rosyjskim okupantom nie brak pocisków. Codziennie wystrzeliwują dziesiątki tysięcy pocisków na pozycje naszych obrońców na kierunku wschodnim - powiedział szef biura prasowego Wschodniego Zgrupowania Sił Ukrainy, Ilia Jewlasz. Według niego, najtrudniejszy z punktu widzenia sił ukraińskich pozostaje kierunek łymańsko-kupiański, gdzie ma koncentrować się 110 tys. żołnierzy wojsk rosyjskich.

11:19
31.08.2023

Szkolenie wojskowe w szkołach na Krymie

Na anektowanym przez Rosję Krymie od 1 września uczniowie klas 5-9 będą w ramach zajęć pozalekcyjnych przechodzić kurs "Podstawy szkolenia wojskowego", zaś uczniowie klas 10 i 11 będą mieli zajęcia z zakresu podstaw szkolenia wojskowego w ramach programu edukacji z zakresu bezpieczeństwa. Informacje o sprawie podała rosyjska agencja TASS.

10:59
31.08.2023

Ukraińskie wojsko o walkach na kierunku tawrijskim

- Teraz aktywność działań wojennych na kierunku tawrijskim nieco się zmniejszyła, ale wróg nadal próbuje kontratakować - powiedział rzecznik ukraińskiego zgrupowania wojsk "Tawria", walczącego na południu Ukrainy, Ołeksandr Sztupun. Cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform rzecznik dodał, że w rejonie Marjinki Rosjanie prowadzą nieudane ataki, a siły ukraińskie "uspokoiły wroga" w pobliżu Awdijiwki.

Ołeksandr Sztupun oświadczył, że w ciągu ostatniej doby na omawianym przez niego odcinku frontu straty wojsk rosyjskich wyniosły 181 ludzi i 15 jednostek sprzętu.

10:40
31.08.2023

W jednym z obwodów Ukrainy język polski ma być nauczany jako obcy

Planujemy wprowadzenie języka polskiego jako obcego do szkół obwodu połtawskiego - oświadczył w mediach społecznościowych przewodniczący Połtawskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Biłeńki. Inicjatywa ma być realizowana w ramach projektu "Wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego poprzez wdrożenie rozwiązań partycypacyjnych i integracyjnych".

10:19
31.08.2023

Kolejni piloci z Ukrainy mają rozpocząć szkolenie na F-16

Ukraińskie Siły Powietrzne mają nadzieję, że wkrótce druga i trzecia grupa pilotów z Ukrainy rozpocznie szkolenie z obsługi samolotów F-16 - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat. Zaznaczył, że część pilotów pozostanie na Ukrainie, by chronić niebo kraju.

09:58
31.08.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podało, że wojska rosyjskie wciąż ostrzeliwują tereny przygraniczne w obwodach sumskim i czernihowskim. ciągu ostatniej doby odnotowano 17 ostrzałów (168 eksplozji) z różnych rodzajów broni - czytamy.

09:37
31.08.2023

Od początku wojny zginęło 503 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 503 dzieci, a 1117 zostało rannych.

09:16
31.08.2023

Kułeba o hiszpańskiej pomocy wojskowej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się z szefem MSZ Hiszpanii. "Otwarcie unijnych rozmów akcesyjnych Ukrainy w 2023 r. jest najwyższym priorytetem. Ukraina podejmuje wszystkie niezbędne kroki, podobnie jak UE" - napisał w mediach społecznościowych.

Szef ukraińskiej dyplomacji przekazał, że rozmawiano także o rozszerzeniu hiszpańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

08:59
31.08.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał za pomocą artylerii (odnotowano 67 uderzeń), wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet oraz dronów na cele na terenie obwodu zaporoskiego - podał szef lokalnej administracji Jurij Małaszko. Jedna osoba została ranna, wpłynęło 20 zgłoszeń o uszkodzeniach budynków mieszkalnych, gospodarczych i obiektów infrastruktury - dodał.

08:48
31.08.2023

Brak okrętów z Kalibrami na Morzu Czarnym

Według ukraińskiej marynarki wojennej, według stanu na godz. 8:00 na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią cztery rosyjskie okręty, z których żaden nie jest zdolny do odpalania pocisków manewrujących Kalibr.

08:25
31.08.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,123 mln osób

30 sierpnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 30 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 32,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 13,412 mln osób.

08:06
31.08.2023

W okupowanej części obwodu zaporoskiego rozpoczęły się wybory do władz lokalnych

Rosjanie rozpoczęli wybory do władz lokalnych okupowanej części obwodu zaporoskiego, który jesienią 2022 roku został nielegalnie anektowany przez Rosję. W przedterminowym głosowaniu, w czasie którego mieszkańcy mają głosować w domach, do których przyjdą urzędnicy odpowiedzialni za organizację wyborów, uprawnionych do oddania głosu jest 214 127 mieszkańców obwodu. Głosowanie w tej formule potrwa osiem dni.

07:47
31.08.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęły dwie osoby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko pisze też o pięciu osobach rannych w wyniku ostrzału.

07:39
31.08.2023

Na Krymie eksplozje w rejonie poligonu Starokrymskiego i lotniska Kirowskie

Informacje takie przekazuje kanał "Krymskij Wieter" w serwisie Telegram.

07:11
31.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 263 020 żołnierzy, 4 436 czołgów, 8 604 pojazdy opancerzone, 5 507 zestawów artyleryjskich, 734 wyrzutnie rakiet, 500 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 417 bezzałogowych statków powietrznych, 1 445 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 976 pojazdów (w tym cystern), 830 jednostek sprzętu specjalnego.

07:07
31.08.2023

Rano rosyjska obrona powietrzna strąciła drona lecącego w stronę Moskwy

O strąceniu drona poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram mer Moskwy, Siergiej Sobianin. Dron miał zostać strącony nad rejonem woskriesieńskim obwodu moskiewskiego. O zestrzeleniu drona informuje też Ministerstwo Obrony Rosji. 

07:03
31.08.2023

O 7 czasu moskiewskiego lotnisko w Pskowie wznowiło pracę bez ograniczeń

Informację taką przekazała rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego (Rosawiacja). W nocy z 29 na 30 sierpnia lotnisko w Pskowie zostało zaatakowane przez ukraińskie drony - po ataku lotnisko tymczasowo przestało obsługiwać cywilne loty.

06:50
31.08.2023

Kadyrow publikuje zdjęcie z Putinem, zapewnia, że jest jego "piechurem"

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną komentując wpis odnotowuje, że Kadyrow chce zdystansować się od Jewgienija Prigożyna, twórcy Grupy Wagnera, który zginął w katastrofie lotniczej z 23 sierpnia. Wpisowi towarzyszy zdjęcie Kadyrowa z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Po śmierci Prigożyna Kadyrow się przestraszył? Zapewnia, że jest "piechurem" Putina
06:24
31.08.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon berysławski w obwodzie chersońskim

Informacje o ataku przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe". Humeniuk mówiła, że Rosjanie "nadal niszczą infrastrukturę rolniczą, siła rolnictwa w regionie nie daje im spokoju". Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" dodała, że w nocy Rosjanie ostrzeliwali miejscowości na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. 

06:15
31.08.2023

Unia pozostaje jednym z głównych klientów Rosji, jeśli chodzi o surowce energetyczne

Mimo embarga na węgiel i ropę naftową oraz decyzji Moskwy o zablokowaniu większości gazociągów, państwa Unii Europejskiej ciągle kupują energię do Rosji. Najwięcej Węgry, które – podobnie jak Słowacja i Bułgaria – dostały wyjątek od embarga na ropę. Ale UE kupuje ciągle gaz, w tym przede wszystkim rośnie import LNG, czyli gazu skroplonego.

Czytaj więcej

Więcej rosyjskiego LNG płynie do UE. Kto go kupuje?
05:41
31.08.2023

Do bazy Lakenheath w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku mają trafić amerykańskie myśliwce F-35

"The Telegraph" spekuluje, że w Wielkiej Brytanii może pojawić się też amerykańska broń atomowa.

Czytaj więcej

W Wielkiej Brytanii pojawią się amerykańskie F-35. Trafi tam też broń atomowa USA?
05:14
31.08.2023

Na Morzu Czarnym pojawił się okręt, który może wystrzelić kilka pocisków Kalibr jednocześnie

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że na wodach Morza Czarnego pojawiła się korweta klasy Bujan-M, która jest w stanie wystrzelić jednocześnie kilka pocisków Kalibr. Korweta ma być uzbrojona w osiem takich pocisków.

04:43
31.08.2023

Zełenski: Negocjujemy dostawy nowych zestawów przeciwlotniczych dla Ukrainy

- Dziękuję każdemu wojownikowi, który broni każdego dnia i każdej nocy ukraińskiego nieba. Pracujemy bardzo ciężko, by dostarczyć Ukrainie nowych zestawów obrony przeciwlotniczej. To nie jest czas, by mówić publicznie o szczegółach, ale negocjacje na temat dodatkowych zestawów obrony powietrznej trwają z różnymi partnerami - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:40
31.08.2023

W środę wieczorem nad obwodem briańskim zestrzelono dwa drony

Nagrania ilustrujące atak pojawiły się na kanałach w serwisie Telegram.

04:37
31.08.2023

Na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje

Eksplozje miały rozlec się w środę wieczorem w rejonie miejscowości Perewalne, gdzie stacjonuje 126. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Obrony Wybrzeża Floty Czarnomorskiej. Niektórzy świadkowie twierdzą, że oprócz eksplozji słychać było odgłosy przypominające wymianę ognia.

04:35
31.08.2023

Łotewska pomoc dla Ukrainy przekroczyła poziom 1 proc. PKB

Takie wyliczenia przedstawiła w hiszpańskim Toledo, przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów obrony państw UE, minister obrony Łotwy Ināra Mūrniece. - Dziś koncentrujemy nasze wysiłki na szkoleniu ukraińskich żołnierzy - dodała.

04:32
31.08.2023

Rosyjski rząd będzie omawiał kwestię dodatkowych środków dla 11 zamkniętych lotnisk w południowej i środkowej Rosji

Chodzi o lotniska zamknięte dla ruchu cywilnego po rozpoczęciu wojny na Ukrainie - to m.in. porty lotnicze w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie nad Donem i Symferopolu. W 2022 roku władze Rosji przekazały im łącznie 7,6 mld rubli (ok. 80 mln dolarów) na poprawę ich sytuacji finansowej. W tym roku lotniska otrzymały dodatkowe 2,5 mld rubli (ok. 26 mln dolarów).

04:27
31.08.2023

Rosja znów oskarża koalicję pod wodzą USA o naruszanie przestrzeni powietrznej nad Syrią

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii, oskarżył "siły tzw. międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej" na czele której stoi USA, o stwarzanie niebezpiecznych sytuacji w przestrzeni powietrznej nad Syrią. Z jego słów wynika, że w ciągu doby doszło do ośmiu przypadków naruszenia protokołów z 9 grudnia 2019 roku, które były związane z przelotami bezzałogowych statków powietrznych nieuzgodnionych ze stroną rosyjską. Ponadto w rejonie Al-Tanf cztery pary myśliwców F-35, trzy pary myśliwcó F-16 i para myśliwców Typhoon oraz dwa wielozadaniowe drony MQ-1C miały 18 razy naruszać przestrzeń powietrzną.

04:25
31.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 553