W Wielkiej Brytanii pojawią się amerykańskie F-35. Trafi tam też broń atomowa USA?

Dwie eskadry amerykańskich myśliwców F-35 mają wkrótce pojawić się w bazie brytyjskich sił powietrznych w Lakenheath, największej bazie sił USA na Wyspach - informuje "The Telegraph".

Publikacja: 31.08.2023 05:39

Myśliwiec F-35

Myśliwiec F-35

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 554

"The Telegraph" pisze, że pojawienie się w Wielkiej Brytanii myśliwców piątej generacji, zdolnych do przenoszenia broni atomowej, może być zapowiedzią rozpoczęcia nowej zimnej wojny.

Amerykańskie głowice atomowe pojawią się w bazie Lakenheath w Wielkiej Brytanii

Brytyjski dziennik pisze, że amerykańskie myśliwce trafią do brytyjskiej bazy sił powietrznych wkrótce.

Myśliwce F-35 mogą nie tylko przenosić taktyczną broń atomową, ale też brać udział w gromadzeniu informacji wywiadowczych.

"The Telegraph" pisze jednocześnie, że z oficjalnych dokumentów wynika, iż na terenie Wielkiej Brytanii znów może pojawić się amerykańska broń atomowa.

Czytaj więcej

Korea Północna ćwiczyła atak atomowy na Koreę Południową

Z dokumentów ujawnionych przez Kongres USA wynika, że siły powietrzne zażądały przekazania im 50 mln dolarów na stworzenie dodatkowej infrastruktury, która może być związana z pojawieniem się broni atomowej w bazie Lakenheath.

Źródło "The Telegraph" twierdzi, że amerykańskie F-35 pojawią się w bazie Lakenheath pod koniec 2023 roku, albo w 2024 roku.

54 myśliwce F-35 mają zastąpić stacjonujące obecnie w tej bazie F-15.

- To nowsze, mające więcej możliwości myśliwce, które mają większy zasięg (...) co jest kluczowe, jeśli miałyby zostać wykorzystane do precyzyjnego uderzenia z użyciem broni atomowej - mówi rozmówca dziennika.

54

Tyle myśliwców F-35 ma trafić do bazy w Wielkiej Brytanii

Do 2008 roku w bazie Lakenheath znajdowało się 110 amerykańskich głowic atomowych.

Powrót broni atomowej USA do Wielkiej Brytanii to początek nowej zimnej wojny?

Ani Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, ani kancelaria brytyjskiego premiera nie komentują doniesień o powrocie amerykańskich głowic atomowych na Wyspy.

Jednak rozmówca "The Telegraph" podkreśla, że USA i Wielką Brytanię łączy "specjalna relacja", a oba kraje "nie ujawniają tajemnic".

Powrót broni atomowej USA do Wielkiej Brytanii, zdaniem ekspertów, jest dowodem, że Zachód wchodzi w okres nowej zimnej wojny.

Tobias Ellwood, parlamentarzysta Partii Konserwatywnej zwraca uwagę, że plany umieszczenia w Wielkiej Brytanii głowic atomowych USA jest "potężnym wskaźnikiem jak groźny i złożony stał się świat".

- Jeśli uważają, że w szerszym interesie bezpieczeństwa jest umieszczenie tej broni w Wielkiej Brytanii, to powinniśmy to wspierać - dodaje.

"The Telegraph" pisze, że pojawienie się w Wielkiej Brytanii myśliwców piątej generacji, zdolnych do przenoszenia broni atomowej, może być zapowiedzią rozpoczęcia nowej zimnej wojny.

Amerykańskie głowice atomowe pojawią się w bazie Lakenheath w Wielkiej Brytanii

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Tajwan ma nowego prezydenta. Chinom się on nie podoba
Dyplomacja
Viktor Orbán mówi, że Robert Fico jest "między życiem a śmiercią"
Dyplomacja
Xi Jinping mówi, jak zakończyć wojnę na Ukrainie
Dyplomacja
Xi gotów wraz z Putinem stać na straży sprawiedliwości na świecie
Dyplomacja
Francja beszta Azerbejdżan. Obwinia Baku o zamieszki na wyspie pośrodku oceanu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?