00:03
19.08.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 542
23:59
18.08.2023

Bułgarski minister: „Nie możemy wykluczyć” starcia NATO z Rosją na Morzu Czarnym

- Bułgaria stara się zapobiec eskalacji napięć na Morzu Czarnym, ale nie można wykluczyć otwartego starcia między NATO a Rosją -  powiedział bułgarski minister obrony Todor Tagariew.

Zapytany, czy istnieje możliwość konfrontacji Sojuszu z siłami rosyjskimi na Morzu Czarnym, minister powiedział: - Nie możemy wykluczyć takiej opcji. Pracujemy nad tym, aby jej zapobiec. Rosja nieustannie prowokuje NATO.

Napięcia w regionie Morza Czarnego zaczęły narastać po wycofaniu się Rosji z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, po czym nastąpiły ataki na ukraińską infrastrukturę portową i groźby pod adresem żeglugi cywilnej.

23:50
18.08.2023

Grupy dronów w przestrzeni powietrznej Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne informują, że w przestrzeń powietrzną kraju weszły wystrzelone przez Rosjan grupy dronów kamikadze.

„Grupy Szahedów przemieszczają się ze wschodu na zachód wzdłuż granic obwodów charkowsko-sumskiego i połtawsko-czernihowskiego” — donoszą Siły Powietrzne.

Nie ma jeszcze informacji o liczbie tych grup i liczbie dronów.

W tych czterech regionach, a także w położonym dalej na wschód obwodzie czerkaskim i w obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm lotniczy.

23:36
18.08.2023

Ukraińscy lekarze wojskowi usunęli trzonek miny z ciała żołnierza

Stan pacjenta jest stabilny.

23:16
18.08.2023

Biden: Konsekwencje wojny na Ukrainie „wykraczają daleko poza Europę”

W uwagach po trójstronnym szczycie z premierem Japonii Fumio Kishidą i prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeolem, prezydent USA Joe Biden wyraził uznanie dla przywódcy Japonii za jego odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Odpowiadając na pytania japońskiego reportera w Camp David w stanie Maryland, Biden powiedział, że Japonia „wykazała silne przywództwo również poprzez G7 i przyczyniła się do znacznej pomocy finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, a także do nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego. tak wiele innych narodów pociągających Rosję do odpowiedzialności za pomocą międzynarodowych sankcji”.

Biden powiedział, że kiedy dzwonił do Kishidy w sprawie Ukrainy, nie musiał go „do niczego przekonywać”.

„Rosja już przegrała. Nie może osiągnąć swojego pierwotnego celu, który deklarowała. Nie jest to możliwe. … Przywództwo Japonii od pierwszego dnia było krytyczne, aby wyjaśnić, że konsekwencje wojny wykraczają daleko poza Europę” – powiedział.

22:45
18.08.2023

USA: Ukraińcy mogą nie osiągnąć jednego z celów kontrofensywy

Jednym z głównych celów długo oczekiwanej ukraińskiej kontrofensywy było odbicie Melitopola na południu kraju.

Czytaj więcej

USA: Ukrainie może się nie udać kluczowy cel kontrofensywy
22:17
18.08.2023

Litwa instaluje ogrodzenie na granicy z Białorusią

21:48
18.08.2023

Jedna osoba nie żyje po rosyjskim ostrzale wioski w pobliżu Chersonia

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi w pobliżu  Chersonia - poinformowała prokuratura generalna. Prokuratorzy nie podali szczegółów zdarzenia i nie podali nazwy wsi, ale stwierdzili, że kilka prywatnych domów zostało uszkodzonych.

Cztery osoby zostały ranne po tym, jak Rosja ostrzeliwała dzielnicę mieszkaniową miasta Czasiw Jar położonego w obwodzie donieckim w pobliżu Bachmutu.

21:23
18.08.2023

Pracownicy Kolei Krymskiej zaangażowani w szpiegowanie pasażerów

Na okupowanym Krymie Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji nakazała pracownikom nielegalnie utworzonej Kolei Krymskiej podsłuchiwanie rozmów pasażerów i zaglądanie w ekrany ich telefonów.

Poinformował o tym na telegramie ruch oporu Atesz.

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa wydali  polecenia personelowi administracji Kolei Krymskich. Zaapelowali do kolejarzy o czujność i zgłaszanie proukraińskich nastrojów i wypowiedzi.

Rosyjskie służby specjalne miały rzekomo aresztować ludzi na podstawie sygnałów od konduktorów pracujących w pociągach.

21:00
18.08.2023

"NYT" - raport o stratach

Autorzy raportu ostrzegli, że dane dotyczące ofiar pozostają trudne do oszacowania, ponieważ uważa się, że Moskwa rutynowo zaniża liczbę zabitych i rannych w czasie wojny, a Kijów nie ujawnia oficjalnych danych.

Czytaj więcej

"The New York Times": Pół miliona ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę
20:24
18.08.2023

Powstaje nowa trójstronna umowa zbożowa?

Niemiecki "Bild" twierdzi, że Rosja, Turcja i Katar przygotowują nową trójstronną umowę zbożową.

Czytaj więcej

"Bild": Rosja, Turcja i Katar przygotowują nową trójstronną umowę zbożową
20:07
18.08.2023

Wojska rosyjskie całkowicie zniszczyły Maryinkę w obwodzie donieckim

Dziennikarz niemieckiego "Bilda" Julian Röpck zestawił przedwojenne zdjęcia 9-tysięcznej wówczas Maryinki ze zdjęciami rosyjskimi z czasu wojny.

19:44
18.08.2023

W sierpniu zacznie się szkolenie Ukraińców na F-16

Koalicja 11 krajów ma w tym miesiącu rozpocząć w Danii szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi samolotów F-16.

Szkolenie zostało uzgodnione dzień po tym, jak Ukraina oświadczyła, że w oparciu o obecne ramy czasowe nie będzie w stanie obsługiwać samolotów jesienią lub zimą.

19:28
18.08.2023

Ponad połowa Niemców mówi "nie"

52 proc. Niemców jest przeciwko wysłaniu pocisków Taurus na Ukrainę.

Czytaj więcej

Sondaż. Ponad połowa Niemców przeciwko dostawom rakiet Taurus na Ukrainę
19:00
18.08.2023

Stany Zjednoczone przedłużają tymczasowy status chroniony dla obywateli Ukrainy i Sudanu

Stany Zjednoczone przedłużyły swój tymczasowy status chroniony dla obywateli Ukrainy i Sudanu do wiosny 2025 r., powołując się na trwające konflikty w dwóch rozdartych wojną krajach.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych w oddzielnych oświadczeniach poinformował, że przedłuży tymczasowy status ochronny (TPS) dla obu krajów na 18 miesięcy od 20 października 2023 r. do 19 kwietnia 2025 r.

„Trwająca wojskowa inwazja Rosji na Ukrainę i wynikający z niej kryzys humanitarny wymagają, aby Stany Zjednoczone nadal zapewniały bezpieczeństwo i ochronę Ukraińcom, którzy mogą nie być w stanie wrócić do swojego kraju” – napisał sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas. „Będziemy nadal oferować nasze wsparcie obywatelom Ukrainy poprzez tę tymczasową formę pomocy humanitarnej”.

18:37
18.08.2023

Posterunek okupacyjnej policji w Enerhodarze zaatakowany przez drony

Kwatera główna tzw. „policji” pracującej dla rosyjskich władz okupacyjnych w Enerhodarze podobno została zaatakowana przez drony

Wyżsi oficerowie,  pracujący dla rosyjskich władz okupacyjnych, zostali ranni w wyniku eksplozji

Rannych przebadano i hospitalizowano, po czym władze okupacyjne wysłały trzy karetki pogotowia, aby przewieźć ich do okupowanego Melitopola. Następnie ranni oficerowie zostaną przetransportowani helikopterami do Rosji - poinformował w swoim raporcie wywiad wojskowy.

18:11
18.08.2023

63 kraje poparły Ukraińską Formułę Pokoju

Osiem kolejnych krajów poparło Ukraińską Formułę Pokoju, zwiększając łączną liczbę do 63 państw.

Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, poinformował, że w piątek odbyło się spotkanie z ambasadorami Albanii, Cypru, Malezji, Mołdawii, Malty, Słowenii, Tajlandii i Wietnamu, podczas którego dyplomaci poinformowali, że przyłączają się do ukraińskiej Formuły Pokojowej.

17:52
18.08.2023

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Republiki Gwinei

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, powiedział, że rozmawiał w piątek z ministrem spraw zagranicznych Republiki Gwinei dr Morissandą Kouyaté o sposobach wzmocnienia „współpracy w handlu, edukacji i organizacjach międzynarodowych” między oboma krajami.

17:35
18.08.2023

Prawie 200 leków zniknie z rosyjskich aptek

Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej przesłało do szpitali listę 196 leków, które wkrótce znikną z rosyjskiego rynku. Niektóre z nich nie mają odpowiedników w Rosji. Lista obejmuje antybiotyki, leki onkologiczne, szczepionki, niektóre leki na kaszel, przeciwgorączkowy Paracetamol, lek przeciwskurczowy No-Spa i wiele innych leków.

17:06
18.08.2023

Kanada nakłada sankcje na Rosjan

Kanada nakłada sankcje na 15  osób i trzy podmioty, co według Ottawy jest odpowiedzią na rosnący poziom łamania praw człowieka i przemocy, z jaką spotykają się przeciwnicy polityczni i krytycy w Rosji, donosi Reuters, powołując się na ministerstwo spraw zagranicznych.

Sankcjonowane osoby i podmioty to wyżsi urzędnicy rosyjskiego rządu, sądownictwa i komisji śledczej, a także sądów finansowanych ze środków federalnych, podało ministerstwo w oświadczeniu.

16:45
18.08.2023

Liga Mistrzów. Szachtar Donieck rozegra swoje mecze fazy grupowej na Volksparkstadion w Hamburgu

Nie mogąc gościć drużyn rywali na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji, domowe mecze Szachtar rozegrał w zeszłym sezonie w Warszawie.

W tym sezonie swoje domowe mecze Szachtar rozegra w Niemczech na Volksparkstadion w Hamburgu

Mistrz Ukrainy przekazał, że UEFA zgodziła się, aby drużyna mogła grać w Hamburgu, gdzie prawdopodobnie przyciągnie wsparcie Ukraińców, którzy uciekli przed wojną i mieszkają w Niemczech i innych krajach.

16:18
18.08.2023

Mołdawia: Decyzja Rosji godna ubolewania

Wysoki rangą urzędnik mołdawski nazwał decyzję Rosji o odmowie wjazdu dla mołdawskich urzędników  godną ubolewania, donosi Reuters.

- To nie pierwszy raz, kiedy rosyjskie władze uciekają się do takich środków – powiedział Igor Zacharow, doradca ds. komunikacji ministra spraw zagranicznych Mołdawii.

Rosja zakazała wjazdu kilku mołdawskim urzędnikom po „nieprzyjaznej” decyzji Mołdawii o wydaleniu 22 rosyjskich dyplomatów – poinformowało w piątek rosyjskie MSZ.

15:59
18.08.2023

"Washington Post": Rosyjski wywiad oferował pieniądze za wykolejanie pociągów z bronią dla Ukrainy

Opisując sprawę gazeta powołuje się m.in. na rozmowy z kilkunastoma funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa w Polsce, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

"Washington Post": Rosyjscy agenci mieli wysadzać pociągi w Polsce
15:56
18.08.2023

Dostarczali Ukrainie wadliwą amunicję. Trzej przedsiębiorcy podejrzani

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że ujawniono korupcję w sprawie produkcji "dużej partii amunicji dla Sił Zbrojnych Ukrainy". Chodzi o realizację kontraktu zawartego przed inwazją Rosji na Ukrainę. Wartość zamówienia to 270 milionów hrywien. Według SBU, w sprawę zamieszani są kierownicy trzech prywatnych firm, które otrzymały od Ministerstwa Obrony Ukrainy zamówienie na produkcję amunicji.

Amunicja miała zostać dostarczona do lutego 2022 r. Według SBU, przedsiębiorcy zrealizowali jedynie część umowy, a dostarczona amunicja okazała się wadliwa ze względu na zastosowanie w niej prochu niskiej jakości, co uniemożliwiało użycie amunicji w warunkach bojowych. SBU podała, że przedsiębiorcy nie dostarczyli ani jednej sztuki amunicji zgodnie z zamówieniem.

Trwa śledztwo, podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

15:40
18.08.2023

Humeniuk: Uderzymy też w mosty pontonowe

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk powiedziała na konferencji prasowej, że po ukraińskich atakach mosty Czonharski i Geniczesk są "znacznie zniszczone", ale Rosjanie próbują je naprawiać i starają się organizować przeprawy pontonowe. - Powinni zdawać sobie sprawę, że jeśli uderzamy w nieruchome mosty, to uderzymy też w pontonowe - dodała.

15:18
18.08.2023

Dwaj cywile ranni w obwodzie chersońskim

Chersońska prokuratura regionalna podała, że ok. godz. 14:00 czasu lokalnego w Berysławiu wojska rosyjskie zrzuciły z drona ładunki wybuchowe, a w wyniku eksplozji dwie osoby cywilne zostały ranne.

14:55
18.08.2023

Orban przekonuje, że w Europie tylko Węgry i Watykan dążą do pokoju na Ukrainie

Zdaniem Viktora Orbana koniec wojny oznaczałby koniec problemów gospodarczych jego kraju.

Czytaj więcej

Viktor Orban: Gdyby wojna się skończyła problemy gospodarcze by zniknęły
14:32
18.08.2023

Nad obwodem kurskim Rosjanie przechwycili ukraińskiego drona-kamikadze

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt. Dron miał zostać sprowadzony na ziemię za pomocą urządzenia do walki radioelektronicznej. Z wpisu Starowojta wynika, że dron przenosił ładunek wybuchowy i był przeznaczony do użycia jako dron-kamikadze.

14:28
18.08.2023

Import paliw z Rosji urósł rekordowo, dzięki zniżkom dawanym przez rosyjskie koncerny

Do grupy państw, które bez skrupułów korzystają na rosyjskiej wojnie, pomagając agresorowi omijać sankcje dołączyły Brazylia, Maroko i Tunezja.

Czytaj więcej

Brazylia, Maroko, Tunezja też pomagają Rosji mijać sankcje
14:24
18.08.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa informuje o intensywniejszym ostrzale jej pozycji w rejonie Awdijiwki

Gwardia Narodowa pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że jej pozycje są ostrzeliwane przez czołgi, moździerze i artylerię.

14:11
18.08.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału wsi Wiriwka rana została 17-latka - informuje Ołekandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

13:44
18.08.2023

Rosja zakazała wjazdu na swoje terytorium wskazanym przedstawicielom władz Mołdawii

Ambasador Mołdawii w Rosji został wezwany do MSZ Rosji, gdzie przekazano mu protest w związku z decyzją Kiszyniowa o zmniejszeniu liczby pracowników rosyjskich placówek dyplomatycznych w Mołdawii. Rosja potraktowała to jako "krok wrogi, który prowadzi do dalszego niszczenia relacji Rosji z Mołdawią". W ramach asymetrycznej odpowiedzi Rosja zamknęła swoją granicę dla wybranych przedstawicieli władz Mołdawii - poinformował rosyjski MSZ w wydanym komunikacie.

13:13
18.08.2023

Ławrow ma przewodniczyć delegacji rosyjskiej w czasie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Polecenie przewodzenia rosyjskiej delegacji w czasie sesji ZO ONZ wydał Ławrowowi prezydent Rosji, Władimir Putin. W skład delegacji wejdą - oprócz Ławrowa - wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Werszynin, przewodniczący komisji ds. stosunków międzynarodowych Rady Federacji, Grigorij Karasin, stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, Wassilij Nebenzia oraz przewodniczący komisji ds. stosunków międzynarodowych rosyjskiej dumy, Leonid Słucki.

12:38
18.08.2023

Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy Zaporoża

Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego publikuje zdjęcia ilustrujące skutki ataku.

12:29
18.08.2023

Ukraińscy rolnicy zebrali 27,3 mln ton zbóż - podaje Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy

W obwodach połtawskim, winnickim odeskim zbiory wczesnych zbóż już się zakończyły - wynika z komunikatu resortu. 

11:48
18.08.2023

Dwie osoby zginęły, cztery zostały ranne w rosyjskich ostrzałach Ukrainy w ciągu ostatniej doby

17 sierpnia Rosjanie ostrzeliwali 127 miejscowości i 89 obiektów infrastruktury.

11:22
18.08.2023

Japonia poderwała myśliwce w związku z pojawieniem się rosyjskich samolotów

Japoński resort obrony poinformował, że Japonia poderwała w piątek myśliwce, po tym jak nad Morzem Japońskim (Wschodnim) i Morzem Południowochińskim zaczęły krążyć dwa rosyjskie samoloty dalekiego rozpoznania Ił-38.

11:17
18.08.2023

Białoruś: Ponad tysiąc samochodów czeka na wjazd do państw UE

Białoruski Komitet Granicy Państwowej informuje o wzroście liczby samochodów stojących w kolejkach przed przejściami granicznymi między Białorusią a państwami UE. Obecnie na wjazd do UE czeka 390 ciężarówek i 575 samochodów osobowych.

11:09
18.08.2023

Ukraiński wywiad: Rosja co miesiąc mobilizuje 20 tys. osób

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, mówił o tym na konferencji prasowej. Jusow przytoczył przy tym ostatnią wypowiedź mera Moskwy, Siergieja Sobianina, który przyznał, że na Ukrainie walczy 45 tys. mieszkańców Moskwy. - Wcześniej liczba ta wynosiła 35 tysięcy. To oznacza, że mer przyznał, iż w kilka miesięcy zmobilizowano 10 tysięcy moskwian. Na różne sposoby, różnymi metodami, ale ta kampania trwa - podkreślił Jusow.

11:02
18.08.2023

Na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram pojawiła się informacja, że ktoś powiesił flagę Ukrainy w Niżnym Nowogrodzie

Flaga miała zostać powieszona na budynku rosyjskiej FSB. Szybko ją usunięto.

10:59
18.08.2023

Rosyjski dowódca twierdzi, że wojna na Ukrainie zmierza do rozejmu

Zdaniem Aleksandra Chodakowskiego, dowódcy batalionu "Wostok", Rosja nie jest w stanie pokonać Ukrainy militarnie.

Czytaj więcej

Rosyjski dowódca: Rosja nie pokona Ukrainy militarnie
10:20
18.08.2023

Szwedzki parlament zatwierdził wart 270 mln euro pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

"To pomoże chronić naszych obywateli i wypchnąć rosyjskich okupantów z naszego kraju" - napisał w serwisie X (dawny Twitter) szef resortu obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

10:12
18.08.2023

W porcie w rosyjskim Noworosyjsku wybuchł duży pożar

W płomieniach miały stanąć w porcie drewniane palety. Ogień objął 1 300 m2. Z ogniem walczy kilkudziesięciu strażaków.

09:49
18.08.2023

Chiński koncern Alibaba na czarnej liście

Chiński gigant trafił na listę sponsorów rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Chiński Alibaba kolejnym sponsorem rosyjskiej wojny
09:47
18.08.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali dwie wsie w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału wsi Biłożerka i Dniprowskie ranna została kobieta. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gazociąg - podaje chersońska prokuratura obwodowa.

09:25
18.08.2023

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu rozległy się eksplozje

Informacje takie przekazuje ukraiński mer miasta, Iwan Fedorow.

09:23
18.08.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali Wuhłedar 24 razy

Z kolei wieczorem Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę - podał gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

09:20
18.08.2023

Pojawiło się kolejne nagranie ilustrujące zniszczenia po nocnym ataku drona na Moskwę

Uszkodzony został jeden z budynków Expocentre w stolicy Rosji.

08:48
18.08.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali dwukrotnie obwód sumski

Dwa razy ostrzelane miało zostać miasto Seredyna-Buda, na które spadło osiem pocisków.

08:32
18.08.2023

NEXTA zamieszcza kolejne nagranie ilustrujące skutki nocnego ataku drona na Moskwę

08:30
18.08.2023

Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 14,711 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 34,7 tys. osób - podaje Straż Graniczna. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 31,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 12,965 mln osób.

08:20
18.08.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęła jedna osoba

Dwie osoby zostały w ciągu doby ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego - informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

08:16
18.08.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 20 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego. Małaszko publikuje też zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ostrzału.

08:05
18.08.2023

Od początku wojny zginęło 502 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 502 dzieci, a 1099 zostało rannych.

07:48
18.08.2023

Na Ukrainie doszło w czwartek do zamachu na życie zastępcy szefa Państwowej Służby Podatkowej

O zamachu poinformował przewodniczący komisji ds. polityki finansowej, podatkowej i celnej Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, Danyło Hetmancew.

Czytaj więcej

Ukraina: Próba zabójstwa zastępcy szefa Państwowej Służby Podatkowej
07:28
18.08.2023

Obwód chersoński ostrzelany 48 razy w ciągu doby

Gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin poinformował, że na terenie obwodu chersońskiego spadło w ciągu doby 207 pocisków. W wyniku ostrzału nikt jednak nie ucierpiał.

07:24
18.08.2023

Pojawiają się nowe nagrania z nocnego ataku drona na Moskwę

07:12
18.08.2023

61 proc. Rosjan uważa, że najbardziej opłaca im się oszczędzanie w rublach

Takie wyniki sondażu podaje podporządkowana rosyjskim władzom pracownia badania opinii Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Wśród osób w wieku 31-45 lat oszczędzanie w rublach za najkorzystniejsze uważa 64 proc. Oszczędzanie w zagranicznych walutach za bardziej opłacalne, niż oszczędzanie w rublach, uważa 15 proc. respondentów, w tym 31 proc. ankietowanych w grupie wiekowej 18-30. Badanie przeprowadzono w dniach 21-23 lipca na grupie 1 500 respondentów.

07:08
18.08.2023

Ukraińcy mają ponosić duże straty w czasie działań prowadzonych w ramach kontrofensywy

Mówią o tym dwaj amerykańscy ochotnicy walczący na Ukrainie z Rosjanami.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Amerykanie walczący w Donbasie mówią o dużych stratach
06:43
18.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 256 510 żołnierzy, 4 332 czołgi, 8 410 pojazdów opancerzonych, 5 193 zestawy artyleryjskie, 714 wyrzutni rakiet, 486 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 276 bezzałogowych statków powietrznych, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 658 pojazdów (w tym cystern) i 783 jednostki sprzętu specjalnego.

06:42
18.08.2023

Po ataku drona tymczasowo wstrzymano działanie podmoskiewskich lotnisk

Siedem lotów skierowano na inne lotniska.

06:34
18.08.2023

W czwartek Rosjanie ostrzelali Nikopol i Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim

Informacje takie przekazuje Jewhen Ewtuszenko, szef nikopolskiej administracji. Z jego wpisu wynika, że w ciągu doby Nikopol był ostrzelany dwa razy przez rosyjską artylerię a Marhaniec - raz. W wyniku ostrzału uszkodzonych miało zostać 12 budynków mieszkalnych, osiem budynków niemieszkalnych, wybuchły też trzy pożary.

06:20
18.08.2023

Prezydent Łotwy: Mamy do czynienia z wojną hybrydową i trzeba być przygotowanym na wszystkie ewentualności

- Nasi polscy i litewscy przyjaciele patrzą na korytarz suwalski jako jeden z możliwych scenariuszy. Wilno jest bardzo blisko granicy z Białorusią. Niektóre z naszych dużych miast też leżą blisko granicy, jak Daugavpils (Dyneburg). Ale uważamy, że każdy rodzaj prowokacji czy ataku Grupy Wagnera wobec Łotwy, Litwy czy Polski musiałby być i byłby traktowany jak prowokacja Rosji przeciw państwu NATO. Co powodowałoby natychmiastowe zastosowanie artykułu 5. Putin otwarcie przyznał przecież zaraz po buncie z czerwca, że Grupa Wagnera jest finansowana przez rosyjski rząd - mówi w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim Edgars Rinkēvičs, nowy prezydent Łotwy.

Czytaj więcej

Edgars Rinkēvičs, prezydent Łotwy: Z Rosją same złe scenariusze
06:05
18.08.2023

Think tank z USA: Rosjanom brakuje rezerw, będą osłabiać linie obronne

W ostatnim czasie Rosjanie mieli przerzucić w rejon miejscowości Robotyne jednostki 7. Dywizji Powietrzno-Desantowej co wskazuje na duże straty poniesione na tym odcinku przez Rosjan. Jednostki te stacjonowały wcześniej w obwodzie chersońskim.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy przełamali pierwszą linię obrony?
05:41
18.08.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem uderzeń na zgrupowania wroga

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z raportu Sztabu wynika też, że ukraińskie lotnictwo zaatakowało dwa zestawy przeciwlotnicze. Ponadto nad Ukrainą strącono dwa śmigłowce Ka-52 w ciągu ostatniej doby i cztery drony rozpoznawcze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały cztery jednostki artylerii na pozycjach ogniowych, dwa składy amunicji i jedną stację walki radioelektronicznej.

05:21
18.08.2023

W obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny

W nocy gubernator obwodu, Jurij Małaszko ostrzegał, że obwód zaporoski może zostać ostrzelany przez rosyjskie zestawy przeciwlotnicze S-300.

04:58
18.08.2023

W sieci pojawiają się nagrania ilustrujące skutki upadku drona w Moskwie

Mimo iż mer Moskwy Siergiej Sobianin informuje, że w wyniku ataku nikt nie ucierpiał, na nagraniach widać karetki pogotowia.

Czytaj więcej

Ukraiński dron atakował rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Inny spadł na Moskwę
04:31
18.08.2023

Wołodymyr Zełenski dziękuje Niemcom za pomoc w "ochronie przed rosyjskim terrorem"

- Chciałbym dziś podkreślić naszą współpracę z Niemcami. Krok po kroku, nasze porozumienia z kanclerzem (Olafem) Scholzem są wdrażane. Dwa nowe (zestawy przeciwlotnicze) IRIS-T zostały dostarczone Ukrainie. To potężny i bardzo potrzebny zestaw obrony powietrznej. Dziękujemy, Niemcy, za waszą pomoc w ochronie przed rosyjskim terrorem - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:28
18.08.2023

Minister obrony Czech zasugerowała, że Czesi mogą przekazać śmigłowce Mi-24 Ukrainie

Jana Černochová, minister obrony Czech, we wpisie na Twitterze zasugerowała, że wycofywane ze służby w czeskiej armii śmigłowce Mi-24, zastępowane przez nowe śmigłowce dostarczone Czechom przez USA, mogą zostać przekazane Ukrainie. "Historia 'dwudziestek czwórek' jeszcze się nie kończy (...). Mogą być nadal wykorzystywane tam, gdzie wszelki sprzęt wojskowy jest obecnie potrzebny do obrony przed agresorami. I tam, gdzie nasza pomoc trafiała od wielu miesięcy i nadal będzie" - napisała Černochová w serwisie X (dawny Twitter).

04:24
18.08.2023

W czwartek wieczorem nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono drona

O zestrzeleniu drona poinformował gubernator obwodu, Władimir Gładkow. Obrona powietrzna miała zestrzelić drona nad rejonem szebekińskim, nad wsią Nikolskoje.

04:18
18.08.2023

Rosjanie informują o zniszczeniu drona morskiego, który próbował atakować rosyjskie okręty

Do próby ataku doszło 237 km na południowy zachód od okupowanego przez Rosjan Sewastopola. Dron morski, który atakował okręty, został zniszczony - podało Ministerstwo Obrony Rosji. "W czasie odpierania ataku, bezzałogowa łódź wroga została zniszczona ogniem z broni pokładowej okrętów Floty Czarnomorskiej - okrętu patrolowego Pytliwyj i okrętu patrolowego Wasylij Bykow, przed osiągnięciem celu ataku" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Rosji. Resort podaje też, że po zniszczeniu drona okręty nadal wykonują powierzone im zadania. Do próby ataku miało dojść w czwartek o 22:55 czasu moskiewskiego. Celem ataku były okręty Floty Czarnomorskiej wykonujące zadania z zakresu kontroli żeglugi w południowo zachodniej części Morza Czarnego - podkreśla Ministerstwo Obrony Rosji.

04:14
18.08.2023

O zestrzeleniu drona nad Moskwą informuje też resort obrony Rosji

Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że "ukraiński dron zmienił trajektorię i spadł w rejonie nabrzeża Krasnopriesnienskaja w wyniku aktywności obrony powietrznej". Do ataku miało dojść ok. 4 rano czasu moskiewskiego. Dron, po trafieniu przez zestaw obrony powietrznej, "spadł na niemieszkalny budynek" - podkreśla Ministerstwo Obrony Rosji.

04:11
18.08.2023

W nocy rosyjska obrona powietrzna strąciła drona, który próbował wlecieć do Moskwy

O zestrzeleniu drona informuje mer Moskwy, Siergiej Sobianin. Szczątki drona miały spaść w rejonie hali Expocentre. Nie ma informacji o zniszczeniach lub ofiarach - podkreśla mer stolicy Rosji na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:11
18.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 540