Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy przełamali pierwszą linię obrony?

Ostatnie ukraińskie zdobycze na pograniczu między obwodami donieckim i zaporoskim (m.in. zdobycie wsi Urożajne) są prawdopodobnie taktycznie znaczące, ze względu na kształt rosyjskich linii obrony - pisze w swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na ukraińskich frontach think tank z USA, Instytut studiów nad wojną.

Aktualizacja: 18.08.2023 06:46 Publikacja: 18.08.2023 06:02

Ukraińcy prowadzą ofensywę na co najmniej trzech kierunkach

Ukraińcy prowadzą ofensywę na co najmniej trzech kierunkach

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 541

ISW przytacza słowa ukraińskiego pułkownika, Petro Czernyka, który 15 sierpnia mówił o trójwarstwowej rosyjskiej linii obrony na południowej Ukrainie.

Kontrofensywa Ukrainy: Trzy warstwy rosyjskiej obrony

Pierwszą warstwę tej linii mają stanowić pola minowe rozciągające się na kilka kilometrów w głąb bronionego terytorium. Drugą warstwę stanowi artyleria, sprzęt pancerny i zgrupowania wojsk. Trzecia warstwa to pozycje na tyłach, gdzie znajdują się rosyjskie rezerwy.

"Ostatnie ukraińskie postępy na północ i północny-wschód od Robotyne (10 km na południe od Orichiwa) w zachodnim obwodzie zaporoskim mogą pozwolić ukraińskim siłom na działanie za linią gęstych pól minowych" - pisze ISW.

"Jeśli rejony wokół drugiej linii rosyjskiej obrony są mniej zaminowane, co prawdopodobnie sprzyjałoby szybszym zdobyczom (terytorialnym) Ukrainy" - zauważają analitycy think tanku. ISW zastrzega, że nie jest w stanie ocenić jak bardzo zaminowane są tereny, do których dotarli Ukraińcy.

ISW zauważa też, że Rosjanie rzucili duże zasoby do utrzymania takich miejscowości jak Robotyne i Urożajne, a ostatnie ukraińskie zdobycze w tych rejonach wskazują na słabnięcie rosyjskich wojsk broniących tych pozycji.

Think tank z USA: Rosjanom brak rezerw, będą osłabiać linie obronne

Zdaniem think tanku Rosjanom brakuje "znaczących rezerw operacyjnych".

"Intensywne wysiłki Rosjan, by utrzymać te miejscowości zamiast wycofać z nich swoje wojska wskazują, że Ukraińcy musieli gruntownie osłabić rosyjskie jednostki przed natarciem" - ocenia ISW.

Czytaj więcej

Ukraiński dron atakował rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Inny spadł na Moskwę

W ostatnim czasie Rosjanie mieli przerzucić w rejon miejscowości Robotyne jednostki 7. Dywizji Powietrzno-Desantowej co wskazuje na duże straty poniesione na tym odcinku przez Rosjan. Jednostki te stacjonowały wcześniej w obwodzie chersońskim.

"Brak operacyjnych rezerw Rosjan oznacza, że rosyjskie siły będą musiały wzmacniać określone odcinki frontu kosztem innych, osłabiając rosyjskie linie obronne i dając ukraińskim siłom szanse na wykorzystanie tego" - czytamy w analizie ISW.

Rosjanie mieli przerzucić w rejon miejscowości Robotyne jednostki 7. Dywizji Powietrzno-Desantowej

Think tank ocenia, że Rosjanie będą musieli cofnąć się na drugą linię obrony, jeśli nie otrzymają wystarczającego wsparcia, w przypadku ukraińskiego przełamania.

ISW pisze też, że Ukraińcy nadal prowadzą działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - bachmuckim, berdiańskim i melitopolskim.

Na kierunku bachmuckim Ukraińcy mieli osiągnąć pewne postępy w rejonie Kliszczijiwki (7 km na południowy-zachód od Bachmutu).

W obwodzie zaporoskim Ukraińcy mieli posunąć się naprzód na południowy-zachód od Nowopokrowki (16 km na południowy-wschód od Orichiwa).

W piątek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 256 510 żołnierzy, 4 332 czołgi, 8 410 pojazdów opancerzonych, 5 193 zestawy artyleryjskie, 714 wyrzutni rakiet, 486 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 276 bezzałogowych statków powietrznych, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 658 pojazdów (w tym cystern) i 783 jednostki sprzętu specjalnego.

ISW przytacza słowa ukraińskiego pułkownika, Petro Czernyka, który 15 sierpnia mówił o trójwarstwowej rosyjskiej linii obrony na południowej Ukrainie.

Kontrofensywa Ukrainy: Trzy warstwy rosyjskiej obrony

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji
Konflikty zbrojne
Kongresmeni z USA: Pozwólmy Ukrainie atakować Rosję naszą bronią