23:33
19.08.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:25
19.08.2023

Ukrainę odwiedził amerykański myśliwiec F-16

Dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk poinformował, że Ukrainę odwiedził amerykański myśliwiec F-16, który lądował na tamtejszych lotniskach. "Samolot F-16 był na Ukrainie. Lądował na naszych lotniskach, prowadziliśmy wspólne szkolenie z pilotami F-16 i mamy już pewne doświadczenie w obsłudze samolotów F-16" - powiedział Oleszczuk.

23:16
19.08.2023

Putin nie pojawi się na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

We wrześniowej, corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie weźmie udział Władimir Putin Nie było go tam też w ubiegłym roku. To kolejny międzynarodowy szczyt, na którym nie pojawi się rosyjski przywódca. Zamiast niego, w Nowym Jorku ma się zjawić szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

22:59
19.08.2023

„The Telegraph”: Chiny zbroją Rosję

Chiny pomagają uzbroić Rosję w helikoptery, drony, celowniki optyczne i wyposażyć w metale używane przez przemysł obronny, poinformował brytyjski dziennik "The Telegraph". Jak informują dziennikarze śledczy gazety, kilka rosyjskich firm, w tym objętych międzynarodowymi sankcjami, zajmujących się produkcją wyrzutni rakiet, pojazdów opancerzonych i bombowców strategicznych, otrzymało dziesiątki tysięcy przesyłek z Chiny od początku inwazji na Ukrainę do pierwszego kwartału tego roku. Tuż przed wybuchem wojny, Chińczycy, za pośrednictwem firmy produkującej zabawki mieli też wysłać do Rosji 1000 dronów.

22:21
19.08.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazało zdjęcie sześcioletniej Sofii

Sześcioletnia Sofia, która zginęła dziś od rosyjskiego pocisku w Czernihowie. Za kilka dni po raz pierwszy miała  pójść do szkoły" - post tej treści opublikowało w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Ukrainy.

21:49
19.08.2023

Ławrow straszy “bezpośrednią konfrontacją mocarstw nuklearnych”

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł przed “bezpośrednią konfrontacją mocarstw nuklearnych”. Oświadczył, że Rosja musi “wysyłać oponentom wstrzemięźliwe sygnały”. Zdaniem Ławrowa, “posiadanie broni nuklearnej jest jedyną możliwą odpowiedzią na zewnętrzne zagrożenia bezpieczeństwa naszego kraju. Uważamy, że takiemu rozwojowi sytuacji należy zapobiegać. Dlatego właśnie musimy przypominać o wysokim ryzyku militarnym i politycznym oraz wysyłać naszym oponentom wstrzemięźliwe sygnały” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji, cytowany przez agencję Reuters. Ławrow wyraził opinię, że Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom z NATO grozi “sytuacja bezpośredniej konfrontacji zbrojnej mocarstw nuklearnych”.

21:04
19.08.2023

Reznikow: Ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na F-16

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16. Szkolenie potrwa co najmniej sześć miesięcy.

20:35
19.08.2023

MSZ Francji: Atak na Czernihów to nowa ilustracja tchórzostwa i cynizmu Rosji

"Francja z całą mocą potępia rosyjskie ataki na centrum Czernihowa, które były wymierzone w uniwersytet i teatr, powodując co najmniej sześć ofiar śmiertelnych i 37 rannych, w tym 11 dzieci” – napisał w oświadczeniu francuski MSZ. "Francja będzie kontynuować swoje wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne i będzie nadal wspierać ukraińskie i międzynarodowe sądy, aby zapewnić, że zbrodnie te nie pozostaną bezkarne”.

19:57
19.08.2023

Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy o sytuacji na frontach

W ciągu dnia rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili naloty na pozycje ukraińskich obrońców w większości obszarów, ostrzelali pozycje z artylerii i moździerzy, a także po raz kolejny próbowali odzyskać utracone wcześniej pozycje w pobliżu miejscowości Urożajne, w rejonie Szachtarska. W ciągu dnia doszło tam do 26 starć bojowych. Jednocześnie Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operację ofensywną na kierunku Melitopolu i Berdiańska. W ciągu dnia lotnictwo przeprowadziło siedem uderzeń na obszary skupienia wrogich wojsk, broni i sprzętu wojskowego oraz jeden na kompleks rakietowy powietrznodesantowy — podał Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w wieczornym raporcie o sytuacji na frontach.

19:26
19.08.2023

Prezydent Ukrainy na audiencji u króla Szwecji

Wołodymyr Zelenski i jego małżonka zostali przyjęci na audiencji przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa i królową Sylwię. "Jesteśmy wdzięczni za wszechstronne wsparcie Szwecji dla naszego kraju w walce o niepodległość i integralność terytorialną. Wysoko cenimy sobie potężną pomoc Szwecji we wszystkich możliwych obszarach. To znaczący wkład w walkę Ukraińców o wolność i europejską przyszłość" - napisał Zełenski na Telegramie.

18:51
19.08.2023

Ambasador Ukrainy w Polsce: Rosja zostanie ukarana za swoje zbrodnie

"Czernihów. Po zakończeniu prac ratowniczych ostateczna liczba ofiar ataku rosyjskiego: zginęło 7 osób, 129 zostało rannych, w tym 15 dzieci i 15 policjantów. Rodzinie i bliskim składam szczere wyrazy współczucia... Rosja zostanie ukarana za swoje zbrodnie, a Ukraina - zwycięży" - napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w mediach społecznościowych.

18:27
19.08.2023

Wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na Czernihów

Akcja poszukiwawczo-ratunkowa w Czernihowie została zakończona. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko podał ostateczną liczbę ofiar. Poszkodowanych zostało 136 osób: 7 zginęło, 129 zostało rannych, w tym 15 dzieci i 15 policjantów.

17:58
19.08.2023

ONZ potępia atak na Czernihów

„Atak na główny plac dużego miasta rano, gdzie spacerują ludzie, jest haniebnym czynem” – napisała w specjalnym oświadczeniu koordynatorka humanitarna ONZ na Ukrainie, Denise Brown. „Potępiam ten powtarzający się schemat rosyjskich ataków na zaludnione obszary Ukrainy, ataków, które powodują śmierć, zniszczenia i rosnące potrzeby humanitarne. To musi się skończyć.” – oznajmiła urzędniczka ONZ.

ONZ

17:23
19.08.2023

Zełenski negocjuje dostawy myśliwców

Prezydent Ukrainy zapowiedział podczas konferencji prasowej z premierem Szwecji, że w najbliższych dniach będzie prowadził negocjacje z kilkoma państwami w sprawie dostarczenia Ukrainie zachodnich myśliwców.

16:54
19.08.2023

Do Brześcia przyjechał transport rosyjskich żołnierzy

Do Brześcia na Białorusi przyjechał pierwszy transport ze sprzętem i żołnierzami armii rosyjskiej, którzy mają wziąć udział w ćwiczeniach „Interakcja-2023” w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - poinformowała grupa monitoringu Biełaruski Hajun. Ćwiczenia białorusko-rosyjskie będą trwały od 1 do 6 września i odbędą się głównie na poligonie w pobliżu granicy z Polską. Wojska rosyjskie mają przebywać na Białorusi do 9 wrześni

16:11
19.08.2023

Prezydent Ukrainy przedstawił szczegóły rozmów między Ukrainą i Szwecją

"Dzisiaj przedstawiamy naszą umowę na wspólną produkcję CV90 na Ukrainie, na lokalną produkcję i naprawy. Dołożymy wszelkich starań, aby pierwszy wyprodukowany na Ukrainie CV90 pojawił się jak najszybciej." - napisał prezydent Ukrainy po spotkaniu z premierem Szwecji.

Przywódcy rozmawiali także o możliwości wykorzystania przez Ukrainę szwedzkich myśliwców Gripen. Rząd Szwecji wydał zgodę na testowe loty ukraińskich pilotów, ale nie podjął decyzji o przekazaniu samolotów.

"Przygotowujemy teraz przekazanie nowego, 13. pakietu szwedzkiej pomocy wojskowej. W tym pakiecie jet amunicja, części zamienne i sprzęt do rozminowywania. Wszystko to doda siły Ukrainie na polu bitwy." - napisał Wołodymyr Zełenski.

15:25
19.08.2023

Wołodymyr Zełenski o produkcji bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie

- Uzgodniliśmy produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie - poinformował prezydent Ukrainy po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.

"Mamy szeroki program współpracy, ale współpraca w dziedzinie obronności jest jednym z głównych priorytetów. W tym potężne szwedzkie CV90. Nasi wojownicy już dobrze je wykorzystują na polu bitwy. Zamierzamy je również produkować na Ukrainie" - napisał wcześniej w mediach społecznościowych.

14:50
19.08.2023

Rheinmetall w sierpniu rozpocznie naprawę czołgów Leopard na Ukrainie

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zamierza rozpocząć naprawę czołgów Leopard dostarczonych ukraińskim siłom zbrojnym na Ukrainie jeszcze w sierpniu - powiedział prezes zarządu spółki Armin Papperger.

Papperger wyjaśnił, że pierwszych 12 ukraińskich specjalistów, którzy zajmą się tym zadaniem, przechodzi szkolenie w Niemczech, a kolejnych 12 przyjedzie później.

Ponadto potwierdził, że koncern chciałby jak najszybciej rozpocząć produkcję czołgów na Ukrainie.

- Może to nastąpić szybko, na Ukrainie jest wystarczająco dużo dobrze wyposażonych fabryk czołgów z czasów radzieckich - wyjaśnił Papperger.

14:24
19.08.2023

Borrell porównał Rosję do "stacji benzynowej, której właściciel ma bombę atomową"

Szef dyplomacji UE uważa, że Rosja nie może się równać z Chinami, które są "prawdziwym graczem geopolitycznym".

Czytaj więcej

Szef dyplomacji UE: Rosja to stacja benzynowa z bombą atomową
14:09
19.08.2023

Wzrosła liczba ofiar ataku w Czernihowie

Władze informują, że w porannym ataku zginęło 7 osób, a 90 jest rannych.

13:14
19.08.2023

Jak przygotowywano się do ataków na Most Krymski?

SBU zdradza szczegóły dwóch ataków na przeprawę łączącą Rosję z okupowanym półwyspem.

Czytaj więcej

Ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi. Szczegóły pierwszego ataku na Most Krymski
13:11
19.08.2023

Nagrano moment ataku na centrum Czernihowa

Władze Ukrainy informują, że w ataku zginęło 6 osób, w tym dziecko. 42 osoby zostały ranne.

12:37
19.08.2023

Brytyjczycy podsumowali ostatni tydzień ataków Rosjan i Ukraińców

Obie strony stoją przed poważnym wyzwaniem w próbie zdobycia przewagi - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad ocenia skuteczność ukraińskich i rosyjskich działań ofensywnych
12:30
19.08.2023

Ukraiński dron zaatakował lotnisko wojskowe w rosyjskim obwodzie nowogrodzkim

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o pożarze i uszkodzeniu jednego z samolotów bojowych.

11:54
19.08.2023

Konsekwencje ataku rakietowego w Czernihowie

"Oto, czym jest sąsiedztwo z państwem terrorystycznym, przeciwko czemu jednoczymy cały świat. Rosyjski pocisk trafił w samo centrum miasta, w nasz Czernihów. Plac, politechnika, teatr. Zwykła sobota, którą Rosja zamieniła w dzień bólu i straty. Są zabici, są ranni. Moje kondolencje dla tych, którzy stracili bliskich! Wszystkie służby są na miejscu. Ratownicy, policja, lekarze. Wszyscy, którzy są potrzebni" - napisał Wołodymyr Zełenski.

11:27
19.08.2023

Rosjanie zaatakowali centrum Czernihowa

Gubernator obwodu czernihowskiego poinformował, że na miasta prawdopodobnie spadła rakieta balistyczna. Ze wstępnych raportów wynika, że są ofiary wśród cywilów.

11:10
19.08.2023

Zagrożenie atakiem rakietowym w kilku regionach Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne wydały ostrzeżenie dla obwodów: czernihowskiego, połtawskiego i sumskiego.

10:17
19.08.2023

Zełenski z wizytą w Szwecji

Prezydent Ukrainy w sobotę rozpoczął wizytę w Szwecji. Zełenskiemu towarzyszy małżonka.

09:59
19.08.2023

Rosjanie informują o nocnym ataku rakietowym na Krym

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w nocy siły ukraińskie próbowały zaatakować anektowany Krym za pomocą przerobionego systemu rakietowego obrony powietrznej S-200. Pocisk miał zostać zestrzelony.

09:58
19.08.2023

Daleko od sukcesu ukraińskiej kontrofensywy

Nawet politycy w Kijowie starają się już nie składać (jak na początku wojny) pustych obietnic i unikają populistycznych stwierdzeń o tym, że Ukraina powróci na Krym „za pół roku”. Wojna będzie długa.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy. Daleko do baśniowego happy endu
09:01
19.08.2023

Putin w Rostowie nad Donem

Kreml poinformował, że prezydent Rosji spotkał się z rosyjskimi dowódcami kierującymi działaniami na Ukrainie.

Czytaj więcej

Putin spotkał się z generałami w pobliżu granicy z Ukrainą
08:11
19.08.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 257 010 żołnierzy na Ukrainie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 19 sierpnia, że Rosja straciła 257 010 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę 24 lutego ubiegłego roku.

Liczba ta obejmuje 500 ofiar, które siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniego dnia.

Według raportu, Rosja straciła także 4 340 czołgów, 8 424 opancerzone wozy bojowe, 7 665 pojazdów i zbiorników paliwa, 5 212 systemów artyleryjskich, 714 systemów rakietowych wielokrotnego rażenia, 486 systemów obrony powietrznej, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 282 drony i 18 łodzi.

08:03
19.08.2023

Amerykanie oceniają szansę dotarcia Ukraińców do Melitopola

Zdaniem amerykańskiego wywiadu ukraińskie wojska mogą nie dotrzeć do Melitopola podczas trwającej kontrofensywy.

Czytaj więcej

USA: Ukraińcy mogą nie odzyskać strategicznie ważnego miasta Melitopol
07:18
19.08.2023

Ukraińcy strącili w nocy 15 z 17 Shahedów

Rosjanie wystrzelili bezzałogowe maszyny z rejony Kurska.

07:14
19.08.2023

Biden: Rosja nie może już osiągnąć celu jaki sobie założyła na Ukrainie

Zdaniem prezydenta USA, Rosjanie na Ukrainie "już przegrali".

- Przywództwo Japonii od pierwszego dnia było kluczowe, dając jasno do zrozumienia, że konsekwencje wojny wykraczają daleko poza Europę - mówił.

Czytaj więcej

Biden: Rosja już przegrała. Nie może osiągnąć pierwotnego celu na Ukrainie
06:49
19.08.2023

Rosja ostrzelała 9 osiedli w obwodzie sumskim 

Obwód został ostrzelany 22 razy i odnotowano ponad 120 eksplozji. Siły rosyjskie wykorzystały ostrzał artyleryjski i moździerzowy do przeprowadzenia ataków.

Nie odnotowano żadnych ofiary.

06:37
19.08.2023

Putin opuści Zgromadzenie Ogólne ONZ we wrześniu

Władimir Putin nie weźmie udziału w tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 

Zamiast swojego udziału, Putin upoważnił delegację, w skład której wchodzą wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin, a także ambasador ONZ Wasilij Nebenzia i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Leonid Słucki.

06:26
19.08.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 541