Kontrofensywa Ukrainy: Amerykanie walczący w Donbasie mówią o dużych stratach

Dwóch byłych amerykańskich żołnierzy, walczących obecnie jako ochotnicy na Ukrainie w ramach (cudzoziemcy są rekrutowani do specjalnego Мiędzynarodowego Legionu Sił Zbrojnych Ukrainy), w rozmowie z ABC News mówi o dużych stratach, jakie Ukraińcy ponoszą w czasie kontrofensywy.

Publikacja: 18.08.2023 07:07

W czasie kontrofensywy Ukraińcy mają ponosić ciężkie straty

W czasie kontrofensywy Ukraińcy mają ponosić ciężkie straty

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 541

Obaj rozmówcy ABC News dwa tygodnie temu zostali ranni w czasie operacji ukraińskich Sił Zbrojnych na wschodniej Ukrainie.

Kontrofensywa: Jednostka, w której walczył Amerykanin, straciła 85 proc. stanu

Amerykanie przebywają obecnie w szpitalu w Kijowie, ale liczą na przerzut do Niemiec, gdzie z ich ciał miałyby zostać usunięte odłamki, którymi zostali ranieni - podaje ABC News.

Byli żołnierze USA mówią, że ich oddział miał przejąć kontrolę nad wsią na przedmieściach Doniecka, stolicy obwodu donieckiego okupowanej przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy przełamali pierwszą linię obrony?

Jeden z Amerykanów, były żołnierz USA z Teksasu, który posługuje się pseudonimem "Tango" twierdzi, że jego jednostka złożona z kilkudziesięciu żołnierzy straciła 85 proc. stanu. 40 proc. żołnierzy jednostki zostało tak ciężko rannych, że uznano ich za niezdolnych do dalszej walki.

Drugi Amerykanin, weteran armii USA, posługujący się pseudonimem "Goldfish" podkreśla, że widać wyraźnie, iż kontratakujący Ukraińcy mierzą się z "dobrze zorganizowanym oporem" Rosjan.

Kontrofensywa Ukrainy rozpoczęła się 4 czerwca, ale jak dotąd nie doprowadziła do dużego przełamania na froncie. Ukraińcy zdołali jednak posunąć się kilka kilometrów naprzód na południu, odnoszą też pewne sukcesy w rejonie Bachmutu. Według najnowszej analizy think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Ukraińcy mogli w rejonie miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim sforsować pierwszą linię obrony Rosjan, na którą składały się gęste pola minowe znajdujące się pod kontrolą ogniową rosyjskiej artylerii.

Ukraina nie publikuje żadnych danych na temat swoich strat

"Goldfish", pochodzący z Alaski mówi o tym, że Ukraińcy walczą z "profesjonalnymi siłami".

ABC News podaje, że rozmawiało też z dwoma ukraińskimi żołnierzami, którzy zostali ranni w ostatnich kilku tygodniach.

Kontrofensywa jest chaotyczna? Amerykanin: Ukraińcy dobrze walczą

Obywatel jednego z państw Zachodu, który ma doświadczenie wojskowe i również walczy na Ukrainie jako ochotnik, w rozmowie z ABC News twierdzi, że działania ofensywne, w których on uczestniczył, były chaotyczne. - Straciliśmy trzy leopardy jednego dnia, ponieważ kazano im jechać przez pole minowe - mówi.

Czytaj więcej

Ukraiński dron atakował rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Inny spadł na Moskwę

Jego zdaniem nowo mobilizowanym ukraińskim żołnierzom często brakuje odpowiedniego szkolenia niezbędnego do prowadzenia skomplikowanych działań ofensywnych.

Mężczyzna, który walczy na Ukrainie od ponad roku twierdzi, że ok. 80 proc. z kilkudziesięciu członków jego batalionu, którzy brali udział w działaniach ofensywnych zostało rannych od początku czerwca. Jednak - jak dodaje - nie było wśród nich ofiar śmiertelnych.

Rozmówca ABC News twierdzi też, że Ukraińcy nie wykorzystują pełnego potencjału zachodniego sprzętu - m.in. bojowych wozów piechoty bradley, ponieważ brak im szkolenia i doświadczenia.

Tymczasem Amerykanie, z którymi rozmawiało ABC News, przekonują, że ukraińska kontrofensywa jest dobrze prowadzona, a ciężkie straty ponoszone przez Ukraińców są czymś czego należy oczekiwać w czasie tak dużej kontrofensywy przeciwko okopanemu wrogowi.

- Nie będzie szybka i zdecydowana. Tak kontrofensywa nie działa. Oni (Ukraińcy) ponoszą straty. To normalne - mówi "Tango".

Z kolei "Goldfish" chwali Ukraińców za to, że "dobrze walczą".

Ukraina nie publikuje żadnych danych na temat swoich strat podając tylko dane o stratach Rosjan.

Obaj rozmówcy ABC News dwa tygodnie temu zostali ranni w czasie operacji ukraińskich Sił Zbrojnych na wschodniej Ukrainie.

Kontrofensywa: Jednostka, w której walczył Amerykanin, straciła 85 proc. stanu

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. Wystrzelono osiem rakiet
Konflikty zbrojne
ISW analizuje ofensywę Rosji w obwodzie charkowskim. Wskazano przyczynę porażki
Konflikty zbrojne
Pojmano izraelskich żołnierzy? Armia Izraela zaprzecza
Konflikty zbrojne
Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Polskie wojsko poderwało myśliwce
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy