04:40
22.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 484
00:11
22.06.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:59
22.06.2023

Eksplozje w Krzywym Rogu, Charkowie i Połtawie

Alarmy lotnicze ogłoszono w obwodach całej środkowej Ukrainy

23:37
21.06.2023

Kliczko o naciskach i próbie zdyskredytowania go po skandalu z zamkniętymi schronami w Kijowie

  - Dzisiaj trwa ostra kampania mająca na celu zdyskredytowanie władz miasta i mnie osobiście. Niekończące się poszukiwania, paraliżujące pracę wydziałów i służb miasta, w czasie wojny wprowadzają chaos w zarządzaniu stolicą - mówił Kliczko w nagraniu umieszczonym na Facebooku,

Czytaj więcej

Skandal ze schronami w Kijowie. Odżywa konflikt Kliczko-Zełenski
23:12
21.06.2023

Wszystkie łotewskie helikoptery dla Ukrainy

Taką informację przekazał podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Londynie łotewski premier Krisjanis Karinš.

Czytaj więcej

Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie swoje helikoptery
22:48
21.06.2023

Politico: Szkolenia na F-16 w Rumunii?

Europejscy urzędnicy ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają, że propozycja szkolenia ukraińskich pilotów w Rumunii jest przedmiotem dyskusji.

Czytaj więcej

Zachód myśli o Rumunii jako o miejscu szkolenia Ukraińców na F-16
22:31
21.06.2023

Hakerzy związani z Rosją stanowią zagrożenie dla kanadyjskiego sektora energetycznego

Hakerzy związani z Rosją mogą dążyć do zakłócenia potężnego kanadyjskiego sektora ropy i gazu ziemnego, zwłaszcza że Ottawa jest silnym zwolennikiem Ukrainy, powiedziała agencja wywiadowcza Canadian Communications Security Establishment (CSE).

Agencja przypomina, że Rosja wielokrotnie przeprowadzała niszczycielskie cyberataki przeciwko swoim przeciwnikom w miarę eskalacji kryzysów geopolitycznych.

„Oceniamy, że ze względu na ich wyższą tolerancję na ryzyko, wzrost ich liczby i aktywności, a także liczbę wrażliwych celów w całym sektorze” – napisano w ocenie zagrożenia.

22:00
21.06.2023

Kirgistan, Rosja i Kazachstan ratyfikowały umowę o  wymianie danych osobowych obywateli

21:43
21.06.2023

Ambasador Rosji krytykuje brytyjskiego premiera

Ambasador jest przekonany, że premier rządu w Londynie powinien podejmować więcej działań prowadzących do rozmów pokojowych miedzy Moskwą a Kijowem

Czytaj więcej

Ambasador Rosji: Sunak przyjmuje tę samą „linię militarną” co Johnson
21:22
21.06.2023

Przedstawiciel USA będzie obecny przy przesłuchaniu Evana Gerschkovicha

Departament Stanu USA powiedział, że reprezentant ambasady USA będzie obecny na przesłuchaniu zatrzymanego dziennikarza Evana Gershkovicha w czwartek w Rosji, ale nie ma szczegółów na temat tego, czego można się spodziewać na przesłuchaniu.

- Nadal uważamy, że cały ten proces prawny, który dotyczy Evana, jest fikcją – powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel na środowym briefingu prasowym. - „Wyraźnie powiedzieliśmy, że Evan jest niesłusznie zatrzymany za to, że po prostu wykonuje swoją pracę jako dziennikarz.

20:57
21.06.2023

MSZ Rosji żali się na usunięcie popiersia Jurija Gagarina z Kijowa

"Zełenski zburzył wszystkie pomniki wybitnych postaci rosyjskiej kultury i historii!" - obwieszcza rosyjski resort spraw zagranicznych.

20:36
21.06.2023

Szefowie MSZ Ukrainy i Turcji rozmawiali o umowie zbożowej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spotkał się w środę ze swoim tureckim odpowiednikiem Hakanem Fidanem na marginesie konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy w Londynie.

„Omawialiśmy wiele obszarów, w których Ukraina i Turcja mogą rozwijać współpracę dwustronną. Potwierdziłem zainteresowanie Ukrainy utrzymaniem i rozszerzeniem Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, a także mobilizacją globalnego wsparcia dla Formuły Pokojowej” – napisał Kuleba w tweecie.

We wtorek ONZ  poinformowała, że eksport w ramach inicjatywy „znacznie spadł ze szczytowego poziomu 4,2 miliona ton w październiku 2022 r. do 1,3 miliona ton w maju

„Sekretarz Generalny jest rozczarowany spowolnieniem tempa kontroli i wyłączeniem portu Jużny/Piwdennyj z Inicjatywy Czarnomorskiej. Spowodowało to ograniczenie ruchu statków wchodzących i wychodzących z ukraińskich portów morskich, prowadząc do do spadku podaży podstawowych artykułów spożywczych na rynki światowe” – czytamy w oświadczeniu.

20:16
21.06.2023

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Odessę  wzrosła do 4

Czwarta ofiara rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę 14 czerwca zmarła w szpitalu.

21 czerwca przy wsparciu partnerów międzynarodowych dwie osoby, które zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego 14 czerwca, zostały wysłane do Austrii na operację.

19:59
21.06.2023

Wielka Brytania z zadowoleniem przyjmuje ukraińskie reformy dotyczące cyfryzacji i transparentności

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii wyraził zadowolenie z kroków podjętych przez Ukrainę w zakresie cyfryzacji i przejrzystości.

- Wielka Brytania jest wieloletnim przyjacielem i partnerem w ukraińskiej drodze do reform i walki z korupcją - powiedział James Cleverly podczas panelu w ramach Konferencji Odbudowy Ukrainy, dwudniowego wydarzenia, które rozpoczęło się w Londynie.

Wyrażając zadowolenie z partnerstwa między Wielką Brytanią a Ukrainą w tym zakresie, brytyjski sekretarz powiedział, że wszyscy widzą postępy, jakie poczynił ukraiński rząd w zakresie reform.

19:37
21.06.2023

"Wojna" nadal niezgodna z rosyjską konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że decyzje podejmowane przez organy państwowe w celu „obrony interesów Federacji Rosyjskiej i jej obywateli oraz wspierania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” nie mogą być arbitralnie kwestionowane na podstawie subiektywnych opinii.

Czytaj więcej

Rosyjski TK podtrzymuje zakaz krytykowania "wojskowej operacji specjalnej"
19:21
21.06.2023

Zełenski przemawiał na Konferencji w sprawie Odrodzenia Ukrainy w Londynie

"Kiedy mówimy o ożywieniu, mówimy o milionach miejsc pracy, miliardach zysków firm i bilionach PKB. I to nie tylko dla Ukrainy. (...) Także dla krajów, które chcą i będą żyć swobodnie pomimo wszelkich drapieżnych ambicji różnych putinów, których mózgi są zatrute marzeniami o wojnie” - mówił Zełnski.

18:56
21.06.2023

Okupujący Zaporoską Elektrownię Jądrową Rosjanie chcą pompować wodę ze Zbiornika Kachowskiego

„Ukraińska Zaporoska Elektrownia Jądrowa planuje wznowić pompowanie wody, która nadal pozostaje dostępna pomimo znacznego obniżenia poziomu  w Zbiorniku Kachowka,  spowodowanej zniszczeniem zapory w dolnym biegu rzeki na początku tego miesiąca” – poinformowała MAEA w oświadczeniu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przekazała w zeszłym tygodniu, że nie jest jasne, czy możliwe będzie pompowanie wody ze zbiornika do chłodzenia reaktorów i zużytego paliwa w największej elektrowni jądrowej w Europie, biorąc pod uwagę, jak bardzo spadł poziom w zbiorniku.

Podczas gdy elektrownia może polegać na innych źródłach wody, w tym na stawie chłodzącym, w którym według MAEA wody wystarczy na kilka miesięcy, pompowanie jej z płytkiego już Zbiornika Kachowskiego ma opóźnić konieczność uzupełniania stawu.

18:31
21.06.2023

Raiffeisen nie będzie już wykonywał przelewów w euro dla rosyjskich firm i klientów

Austriacki bank wprowadził zakaz, który dotyczy przelewów do 12 krajów, które wciąż wspierają Rosję, przyjmują Rosjan i ich firmy.

Czytaj więcej

Raiffeisen wycofuje się z Rosji. Drobnymi kroczkami
18:07
21.06.2023

Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe

RAF w komunikacie: „Rosyjski samolot nie spełniał międzynarodowych norm, nie współpracując z regionalnymi agencjami kontroli przestrzeni powietrznej”.

Czytaj więcej

Rosyjskie samoloty w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. RAF poderwał myśliwce
17:46
21.06.2023

Amerykańskie bombowce wylądowały w Szwecji

Dwa amerykańskie samoloty B-1B Lancer wylądowały na lotnisku Lulea-Kallax w północnej Szwecji.

Czytaj więcej

Amerykańskie bombowce w Szwecji. Pierwszy raz we współczesnej historii
17:24
21.06.2023

UE debatuje nad zamrożonymi rosyjskimi aktywami dla Ukrainy

Jak wynika z cytowanego przez Bloomberga dokumentu, członkowie unijnej grupy roboczej nie widzą „wiarygodnej drogi prawnej pozwalającej na konfiskatę zamrożonych aktywów wyłącznie na tej podstawie, że są one objęte unijnymi sankcjami”.

Czytaj więcej

UE nie znajduje mechanizmu konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów
17:11
21.06.2023

W 11. pakiecie sankcji Unia zakaże dostaw rosyjskiej ropy południową nitką rurociągu Przyjaźń

Na czarną listę trafi też kolejnych 70 osób fizycznych i 30 osób prawnych z Rosji

Czytaj więcej

Koniec „Przyjaźni”. 11. pakiet sankcji zatrzyma południową nitkę ropociągu
16:56
21.06.2023

Rosja oskarża Ukrainę o wysłanie na front zakażonych komarów

Rosyjski generał twierdzi, że Ukraińcy będą przenosić komary do stanowisk wojsk rosyjskich przy pomocy specjalnych dronów.

Czytaj więcej

Rosja oskarża Ukrainę o używanie nowych broni: komarów, gołębi, nietoperzy
16:38
21.06.2023

Rosja uznaje rosyjski WWF za "organizację niepożądaną"

Rosja uznała lokalny oddział Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) za „niepożądaną organizację”.

Prokurator generalny Rosji oskarżył rosyjski oddział grupy o przedstawianie „zagrożeń dla bezpieczeństwa w sferze gospodarczej”.

Dodał, że WWF prowadził „tendencyjne” kampanie przeciwko przemysłowi energetycznemu, naftowemu i gazowemu, które miały na celu „skrępowanie” rozwoju gospodarczego Rosji.

W maju Rosja zdelegalizowała lokalny oddział Greenpeace.

16:14
21.06.2023

Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Pakiet będzie zawierać m.in. ciągniki siodłowe MAN HX81 i przyczepy, 2000 sztuk amunicji 155 mm. Zapowiedziano również dostawę partii bliżej nieokreślonej liczby pocisków dla systemu obrony powietrznej Patriot.

15:52
21.06.2023

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce: Miny mogą dopłynąć do Morza Czarnego

Miny, wypłukane z ziemi przez powódź po zniszczeniu tamy mogą dopłynąć do plaż wokół morza Czarnego.

Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać miny przeciwpiechotne, tzw. miny motylkowe. Bardzo lekkie, 50-60 gramowe miny wypełnione płynnymi materiałami wybuchowymi, unoszą się na wodzie i mogą zostać przeniesione na duże odległości.

15:24
21.06.2023

UE nakłada 11 pakiet sankcji na Rosję

Ambasadorowie Unii Europejskiej uzgodnili 11. pakiet sankcji wobec Rosji - poinformowała w środę szwedzka prezydencja Rady UE. „Pakiet obejmuje środki mające na celu przeciwdziałanie obchodzeniu sankcji" - napisano w komunikacie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła pakiet sankcji, mówiąc, że „zada on kolejny cios machinie wojennej Putina zaostrzonymi ograniczeniami eksportowymi, wymierzonymi w podmioty wspierające Kreml”.

15:06
21.06.2023

Nieoficjalnie:  UE nie ma prawnych możliwości przekazania zamrożonego majątku Rosji Ukrainie

Grupa robocza Unii Europejskiej doszła do wniosku, że nie ma prawnych możliwości konfiskaty zamrożonego mienia Rosji  i przekazania go do odbudowy  Ukrainy.

14:59
21.06.2023

Władimir Putin: Ukraina straciła 245 czołgów w czasie kontrofensywy

Putin przekonywał, że kontrofensywa Ukrainy znalazła się w impasie, ponieważ Ukraińcy ponieśli duże straty. Jak stwierdził Ukraińcy stracili w czasie walk 245 czołgów i 678 wozów bojowych różnego typu.

14:34
21.06.2023

Władimir Putin zapowiada rozbudowę rosyjskiej triady atomowej

- Najważniejszym zadaniem jest rozwój triady nuklearnej, która jest kluczowym gwarantem bezpieczeństwa wojskowego Rosji i globalnej stabilności - mówił Władimir Putin w czasie spotkania z absolwentami uczelni wojskowych.

Czytaj więcej

Putin o rakietach przenoszących 10 głowic atomowych, Szojgu o wojnie Zachodu z Rosją
14:02
21.06.2023

Na konferencji w Londynie padają zobowiązania ws. pomocy finansowej dla Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak zapowiedział, że Wielka Brytania udzieli Ukrainie gwarancji na pożyczki w Banku Światowym rzędu 3 mld dolarów. Z kolei szefowa KE, Ursula von der Leyen zapowiedziała, że UE przekażę Ukrainie pomoc o wartości 50 mld dolarów - w postaci grantów, niskooprocentowanych pożyczek i gwarancji kredytowych. Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, zapowiedział, że USA przekażą Ukrainie pomoc o wartości 1,3 mld dolarów, w tym 520 mln dolarów na przegląd sieci energetycznej w tym kraju. Z kolei szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy przekażą Ukrainie w 2023 roku pomoc humanitarną o wartości 381 mln euro.

Czytaj więcej

Ukraina potrzebuje kolejnych 6 mld dolarów na odbudowę kraju
13:58
21.06.2023

Kolejny alarm w obwodzie charkowskim

W obwodzie charkowskim kolejny raz w środę ogłoszono alarm powietrzny.

13:32
21.06.2023

Karani w rosyjskim wojsku? Senat Rosji mówi "tak"

Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, poparła projekt ustawy zezwalającej karanym oraz osobom o ograniczonej sprawności do podpisywania kontraktów na zawodową służbę wojskową. Przepisy mają dotyczyć okresów mobilizacji, stanu wojennego oraz wojny. Według ustawy, sprawcy szczególnie poważnych przestępstw, jak terroryzm, nie będą mogli pójść do wojska. Nowe przepisy podnoszą granicę wieku dla służby kontraktowej w przewidzianych ustawą okresach do 70 lat w przypadku oficerów wyższej rangi i 65 lat w pozostałych przypadkach.

13:30
21.06.2023

Chiny gwałtownie zmniejszyły import rosyjskiej ropy

O ile w maju Chiny kupiły rekordowo dużo ropy z Rosji, o tyle w czerwcu import ten zmniejszył się aż o połowę. Import ropy z Rosji przez kraje Unii zmalał przez rok od inwazji Kremla na Ukrainę, ale nie znikł.

Czytaj więcej

Chińska huśtawka z rosyjską ropą: w czerwcu import gwałtownie spadł
13:14
21.06.2023

Morze Czarne niesie miny zabrane przez Dniepr w czasie powodzi po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce

Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego dowództwa operacyjnego Zgrupowania Wojsk "Południe", ogłosiła na konferencji prasowej, że przy brzegu w obwodach odeskim i mikołajowskim zauważono unoszące się na wodzie miny, z których dziewięć eksplodowało w sposób niekontrolowany.

12:48
21.06.2023

Kreml mówi o "nieprzewidywalnej" polityce USA po słowach Joe Bidena, który nazwał Xi Jinpinga "dyktatorem"

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że słowa Bidena stoją w sprzeczności z działaniami sekretarza stanu USA, Antony'ego Blinkena, który chciał złagodzić napięcia w relacjach USA z Chinami.

Czytaj więcej

Biden nazwał Xi "dyktatorem". Chiny mówią o "prowokacji". Jest reakcja Kremla
12:43
21.06.2023

Dzieci w rosyjskich szkołach będą się uczyć o obrażeniach jakich można doznać po wejściu na minę

Specjalny program edukacyjny przygotuje Fundusz Ochrony Dzieci we współpracy z Ministerstwem Obrony Rosji. Ponadto Moskiewski Państwowy Uniwersytet Psychologii i Pedagogiki, ma przygotować program rehabilitacji dla dzieci, które uczestniczyły w działaniach wojennych - zapowiedziała przedstawicielka resortu edukacji Rosji.  

12:17
21.06.2023

Niemcy w 2023 roku dostarczą Ukrainie pomoc humanitarną wartą 381 mln euro

Informację taką przekazała szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock, w czasie wystąpienia na konferencji w Londynie, poświęconej pozyskiwaniu funduszy dla walczącej z Rosją Ukrainy.

11:41
21.06.2023

USA przekażą Ukrainie pomoc wartą 1,3 mld dolarów

Zapowiedział to, w czasie konferencji w Londynie, sekretarz stanu USA, Antony Blinken. Ze słów Blinkena wynika, że środki te mają pomóc Ukrainie dokonać przeglądu sieci energetycznej, zmodernizować porty, kolej i inne elementy infrastruktury krytycznej.

11:37
21.06.2023

"Porozumienie zbożowe" wygaśnie 17 lipca?

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że nie ma warunków do przedłużenia tzw. porozumienia zbożowego, ponieważ część porozumienia, dotycząca ułatwienia eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, nie została wypełniona. Jeśli porozumienie zawarte między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą 22 lipca 2022 roku nie zostanie przedłużone, wygaśnie 17 lipca. Wówczas szlak dla ukraińskiej żywności przez Morze Czarne zostanie zamknięty.

11:33
21.06.2023

Putin spotka się w czwartek z premierem Kataru

22 czerwca Władimir Putin ma przyjąć na Kremlu premiera i szefa MSZ Kataru, Muhammada ibn Abdula Rahmana Al Thaniego. O wizycie premiera Kataru w Moskwie poinformował Dmitrij Pieskow.

11:29
21.06.2023

Zełenski do uczestników konferencji w Londynie: Nie ma miejsca na świecie potrzebującego odbudowy tak, jak Ukraina

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przemawiając do uczestników dwudniowej konferencji w Londynie, poświęconej pozyskaniu funduszy na odbudowę Ukrainy, mówił, że "każdy dzień rosyjskiej agresji skutkuje nowymi ruinami". - Tysiące, tysiące i tysiące zniszczonych domów, zniszczony przemysł, zniszczone życia - mówił. Zełenski oskarżył też Rosję o ekobójstwo, które ma być następstwem zniszczenia zapory na Dnieprze, w Nowej Kachowce.

11:20
21.06.2023

Szef okupacyjnych władz Krymu skomentował wyrok holenderskiego Sądu Najwyższego ws. Złota Scytów

Po decyzji holenderskiego Sądu Najwyższego Allard Pierson Museum, w którym obecnie znajduje się kolekcja, musi zwrócić te skarby sztuki Państwu Ukraińskiemu, a nie muzeom na Krymie.

Czytaj więcej

Rosjanie liczą, że na wojnie z Ukrainą "zdobędą" Złoto Scytów
11:00
21.06.2023

Ursula von der Leyen na konferencji w Londynie ogłasza zapowiedzianą wcześniej pomoc finansową dla Ukrainy

UE zdecydowała się przekazać Ukrainie pakiet pomocy finansowej wart 50 mld euro.

10:43
21.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy mówi o rosyjskiej ofensywie w Donbasie

"Generalnie na wschodzie nasze jednostki utrzymują swoje pozycje, odpierają stałe ataki wroga i zadają maksymalne straty okupantom" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram ukraińska wiceminister obrony, Hanna Malar.

Czytaj więcej

Ukraina przyznaje, że Rosjanie podjęli ofensywę na wschodzie
10:40
21.06.2023

Rosjanie potwierdzili śmierć szefa sztabu 35. Armii gen. Siergieja Goriaczewa na Ukrainie

09:37
21.06.2023

W ciągu doby sześć rejonów w obwodzie biełgorodzkim ostrzelane ze strony Ukrainy

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o atakach na swoich kanałach w serwisach Telegram.

09:34
21.06.2023

Alarm powietrzny w obwodzie charkowskim

Ostrzeżenie dla mieszańców wydano ok. godz. 9:30 czasu polskiego.

09:33
21.06.2023

Pojawiają się doniesienia o wysadzeniu w powietrze torów na okupowanym Krymie

Tory miały zostać wysadzone w powietrze w pobliżu Teodozji. w związku z uszkodzeniem torów anulowane zostały kursy dwóch pociągów - podaje Euromaidan.

09:20
21.06.2023

W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania z ataku dronów w obwodzie moskiewskim

Czytaj więcej

Atak dronów w pobliżu Moskwy. Celem jednostka wojskowa?
09:19
21.06.2023

FSB twierdzi, że udaremniła atak terrorystyczny w okupowanej części obwodu zaporoskiego

W związku ze sprawą zatrzymano kilku mieszkańców okupowanego Melitopola, podejrzanych o pracę dla ukraińskich służb specjalnych.

09:13
21.06.2023

Trzy drony próbowały atakować cele w obwodzie moskiewskim

Informacje takie przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. Drony zostały obezwładnione za pomocą środków do walki radioelektronicznej - podkreśla resort obrony Rosji w komunikacie. Rosjanie twierdzą, że drony były ukraińskie i usiłowały dokonać "ataków terrorystycznych na cele w obwodzie moskiewskim".

08:54
21.06.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

W ciągu minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały teren 18 osad w obwodzie zaporoskim, w wyniku czego cztery osoby zostały ranne - podał szef lokalnych władz Jurij Małaszko.

08:20
21.06.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 12,844 mln osób

20 czerwca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 27,8 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 24,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 10,997 mln osób.

08:07
21.06.2023

Alarmy powietrzne na Ukrainie

Na terenach obwodów dniepropietrowskiego i czernihowskiego ogłoszono alarmy powietrzne.

07:54
21.06.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosjanie przekonani, że Ukraina może uderzyć na Krym

W najnowszym raporcie z Ukrainy resort obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że rozbudowa linii obronnych Rosjan na podejściach do Krymu wskazuje, iż Rosjanie wierzą, że Ukraińcy mogą bezpośrednio uderzyć na Krym.

07:37
21.06.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęły dwie osoby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:17
21.06.2023

Obwód chersoński ostrzelany 72 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że na obwód spadły w ciągu doby 345 pociski. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych.

07:14
21.06.2023

Dwa drony spadły w pobliżu jednostki wojskowej w obwodzie moskiewskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Andriej Worobiow. Drony miały spaść w pobliżu magazynów jednostki wojskowej ok. 5:30 i 5:50 w wyniku strącenia ich przez rosyjskich żołnierzy.

06:45
21.06.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono sześć dronów-kamikadze

Ponadto Ukraińcy mieli strącić cztery drony rozpoznawcze.

06:42
21.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 222 tys. żołnierzy, 4 006 czołgów, 7 771 pojazdów opancerzonych, 3 920 zestawów artyleryjskich, 615 wyrzutni rakiet, 375 zestawów przeciwlotniczych, 314 samolotów, 306 śmigłowców, 3 428 bezzałogowych statków powietrznych, 1 214 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 667 pojazdów (w tym cystern), 539 jednostek sprzętu specjalnego.

06:41
21.06.2023

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegają przed możliwym atakiem z użyciem dronów-kamikadze

Drony mogą nadlecieć z południa - wynika z komunikatu.

06:37
21.06.2023

W Paryżu słabnie nadzieja, że Ukraińcom uda się odzyskać utracone od 24 lutego 2022 ziemie

Sojusznicy są zaangażowani w trudne rozmowy w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO przed szczytem paktu w Wilnie 11–12 lipca. Emmanuel Macron nie chce, aby już wtedy zostało wystosowane oficjalne zaproszenie dla Ukraińców. Zależy mu natomiast na określeniu wiarygodnej ścieżki dojścia do takiego członkostwa w przyszłości. – Nasze stanowisko w tej sprawie jest w tej chwili bliższe Polsce niż Niemcom – cytuje „Le Monde” jednego ze swoich rozmówców.

Czytaj więcej

Ukraina w NATO: Francja bliżej Polski niż Niemiec
06:36
21.06.2023

Ukraińska ofensywa zamieniła się w serię starć o lokalnym znaczeniu

Zdobywane i tracone są setki metrów terenu, a głównymi celami ataków i kontrataków stają się poszczególne wioski.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Woda opada, front zastyga
06:27
21.06.2023

Od 1 lipca za raje podatkowe Rosja uznawać będzie kraje Unii Europejskiej

Rosja uzna za raje podatkowe m.in. Holandię, Cypr, Luksemburg, gdzie jest zarejestrowanych najwięcej firm rosyjskich. A także Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Szwajcarię, Kanadę, Koreę Południową, Singapur i Tajwan. Jak wyjaśniają rosyjscy urzędnicy, do listy dodano „kraje, które zaprzestały wymiany informacji podatkowej z Rosją”.

Czytaj więcej

Rosja strzeliła sobie gospodarczego samobója
06:07
21.06.2023

Szef kancelarii Zełenskiego ostrzega, że delfiny w Morzu Czarnym mogą wyginąć

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak pisze, że ok. 150 martwych delfinów znaleziono na plażach Morza Czarnego w Turcji i Bułgarii po zniszczeniu zapory na Dnieprze, co wywołało ogromną powódź w obwodzie chersońskim.

Czytaj więcej

Ukraina alarmuje: Przez Rosjan delfiny w Morzu Czarnym mogą wyginąć
05:49
21.06.2023

Premier Ukrainy spotkał się z królem Karolem III

Denys Szmyhal zamieścił zdjęcia ze spotkania z królem na swoim kanale w serwisie Telegram.

05:47
21.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Nie oceniajmy kontrofensywy tylko po pokonanych przez wojsko kilometrach

"Jest jasne, że ludzie chcieliby, aby było jak w filmie - wyreżyserowanym, gdzie wszystko dzieje się bardzo szybko. O 13 film się zaczyna, po godzinie jest koniec i jest jasne, co się stało" - napisała Hanna Malar na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy. Wiceminister obrony: Nie będzie jak w filmie
05:22
21.06.2023

Premier Indii o stanowisku swojego kraju ws. wojny na Ukrainie: Naszym priorytetem jest pokój

Narendra Modi, premier Indii, przebywający z wizytą w USA, pytany przez "Wall Street Journal" o krytykę stanowiska Indii ws. wojny na Ukrainie i powstrzymywanie się Delhi od potępienia rosyjskiej agresji odparł, że "nie sądzi, by taki punkt widzenia był szeroko rozpowszechniony w USA" i dodał, że priorytetem Indii jest pokój.

05:18
21.06.2023

W obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje

Wcześniej na części Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

04:57
21.06.2023

Pentagon przyznaje, że doszło do błędnych szacunków wartości pomocy wojskowej dla Ukrainy

Wartość pomocy została przeszacowana o 6,2 mld dolarów.

Czytaj więcej

USA zawyżyły wartość pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie o 6,2 mld dolarów
04:33
21.06.2023

Zełenski: Okupanci nie mają szans pozostać gdziekolwiek na ukraińskiej ziemi

- Nie ma tu miejsca dla morderców i terrorystów i nie będzie - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Teraz nasi wojownicy na południu i wschodzie bardzo aktywnie niszczą wroga, fizycznie oczyszczają Ukrainę. To będzie trwać w przyszłości - dodał.

04:30
21.06.2023

W nocy w pięciu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Syreny alarmowe rozległy się w obwodach sumskim, kijowskim, połtawskim, czerkaskim i kirowohradzkim. Alarm ma związek z wysłaniem przeciwko celom na Ukrainie dronów-kamikadze.

04:26
21.06.2023

Niemcy będą mieć nowego ambasadora w Rosji

Alexander Graf Lambsdorff, obecnie wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej FDP, zostanie nowym niemieckim ambasadorem w Rosji. Rzecznik niemieckiego MSZ poinformował, że strona niemiecka uzyskała zgodę Rosji (agrément) na objęcie przez Lambsdorffa stanowiska niemieckiego ambasadora w Federacji Rosyjskiej. Swoją misję dyplomatyczną ma rozpocząć latem. Na stanowisku ambasadora w Rosji zastąpi Gézę Andreasa von Geyra.

04:22
21.06.2023

Koncern Raytheon uzyskał kontrakt od Pentagonu na produkcję pocisków powietrze-powietrze m.in. dla Ukrainy

Raytheon, w ramach wartego 1,15 mld kontraktu zawartego z koncernem przez Pentagon, ma wyprodukować pociski kierowane średniego zasięgu powietrze-powietrze AMRAAM, które trafią do armii USA, a także do Bahrajnu, Belgii, Bułgarii, Kanady, Finlandii, Węgier, Włoch, Japonii, Holandii, Norwegii, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz na Ukrainę. Za granicę mają trafić pociski, których wartość wynosi 39 proc. wartości kontraktu. Kontrakt ma zostać zrealizowany do 31 stycznia 2027 roku.

04:18
21.06.2023

Dwie rosyjskie korwety ćwiczyły zwalczanie okrętów podwodnych na Morzu Południowochińskim

O ćwiczeniach poinformowała rosyjska Flota Pacyfiku. W ćwiczeniach brały udział korwety "Gromkij" i "Sowierszcziennyj". Załogi korwet ćwiczyły wykrywanie okrętów podwodnych. Ponadto marynarze na obu okrętach przechodzili szkolenie z obrony przed sabotażem.

04:17
21.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 482