Władimir Putin: Wkrótce gotowe do użycia będą rakiety przenoszące 10 głowic atomowych

Władimir Putin, prezydent Rosji zapowiedział, że Rosja będzie "nadal rozwijać wojska triady nuklearnej" (wojska uzbrojone w broń atomową składające się z komponentów: lądowego, morskiego i powietrznego), ponieważ jest to kluczem do bezpieczeństwa wojskowego kraju i światowej stabilności.

Aktualizacja: 21.06.2023 15:14 Publikacja: 21.06.2023 14:29

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 483

- Najważniejszym zadaniem jest rozwój triady nuklearnej, która jest kluczowym gwarantem bezpieczeństwa wojskowego Rosji i globalnej stabilności - mówił Putin w czasie spotkania z absolwentami uczelni wojskowych.

Siergiej Szojgu: Zachód prowadzi prawdziwą wojnę z Rosją

Według Putina "już niemal połowa jednostek Strategicznych Sił Rakietowych wyposażono w najnowsze zestawy rakietowe Jars, a jednostki są wyposażane w nowoczesne zestawy rakietowe Awangard z hipersoniczną głowicą manewrującą".

Czytaj więcej

Rosja, broń atomowa i groźby wobec Polski i Zachodu. "Beton będzie się topić"

- W bliskiej przyszłości pierwsze wyrzutnie Sarmat z nową rakietą osiągną gotowość bojową - podkreślił Putin.

Nowa generacja rakiet międzykontynentalnych Sarmat ma być zdolna do przenoszenia 10 lub większej liczby głowic atomowych.

Wcześniej Siergiej Szojgu na spotkaniu z absolwentami rosyjskich uczelni wojskowych mówił, że "kolektywny Zachód" prowadzi "prawdziwą wojnę" z Rosją.

Będziemy kontynuować modernizację produkcji zestawów kontrbateryjnych

Władimir Putin, prezydent Rosji

Szojgu wyjaśnił, że wojna ma postać "niekończących się sankcji, wywoływania konfliktów militarnych w sąsiadujących z Rosją krajach i dostarczania pomocy Kijowowi".

Minister obrony dodał, że obecnie przesądza się przyszłość Rosji. - Przesądzana jest jej geopolityczna przyszłość - zaznaczył.

Putin odniósł się do ukraińskiej kontrofensywy i stwierdził, że ukraińska armia "poniosła ciężkie straty" w związku z czym na froncie "zapanował spokój".

- Co dziwne, w tej chwili obserwujemy pewien zastój. Wynika to z tego, że wróg ponosi poważne straty zarówno w ludziach, jak i w sprzęcie – powiedział prezydent Rosji.

Jak dodał Rosjanie zniszczyli "245 czołgów i 678 pojazdów opancerzonych różnego typu".

Władimir Putin: Drony dla wszystkich rosyjskich wojsk

Putin w czasie spotkania mówił też, że Rosja przyspieszy produkcję bezzałogowych statków powietrznych i wyposaży w nie wszystkie typy wojsk.

- Będziemy kontynuować modernizację produkcji zestawów kontrbateryjnych, a także dostawy bezzałogowych statków powietrznych (...) które sprawdziły się w warunkach bojowych. Przyspieszymy ich masową produkcję, niezbędne jest dostarczenie ich wszystkim jednostkom wojskowym, w tym drużynom, plutonom, kompaniom i batalionom - wyliczał Putin.

Putin mówił też, że obecnie rosyjska armia musi prowadzić działania bojowe co sprawia, że w sposób szczególny rosi zapotrzebowanie na kadrę oficerską.

Konflikty zbrojne
Rosja nie boi się pomocy USA dla Ukrainy. "Sytuacja na froncie się nie zmieni"
Konflikty zbrojne
Wyjaśniło się, dlaczego Izrael nie uderza na Iran? Doniesienia o układzie z USA
Konflikty zbrojne
Czy światu grozi III wojna światowa? Ukraiński premier ostrzega
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"