Reklama

Rosyjskie samoloty w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. RAF poderwał myśliwce

Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne wysłały swoje myśliwce do Estonii, aby przechwycić rosyjskie samoloty wojskowe przelatujące w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO - poinformowała w środę RAF.

Publikacja: 21.06.2023 18:45

Rosyjski samolot nie spełniał międzynarodowych norm

Rosyjski samolot nie spełniał międzynarodowych norm

Foto: Twitter/Royal Air Force

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 483

„Tajfuny RAF ze 140 Ekspedycyjnego Skrzydła Powietrznego (EAW) w Estonii zostały wysłane w celu przechwycenia Tu-134 rosyjskiej marynarki wojennej i dwóch samolotów Su-27 „Flanker” B lecących w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO” – poinformowały brytyjskie siły powietrzne na Twitterze.

RAF dodaje, że „rosyjski samolot nie spełniał międzynarodowych norm, nie współpracując z regionalnymi agencjami kontroli przestrzeni powietrznej”.

Rosyjski Tu-134 to dwusilnikowy samolot odrzutowy z czasów Związku Radzieckiego, a Su-27 to wyprodukowany w Rosji dwusilnikowy myśliwiec znany ze swojej wyjątkowej zwrotności i zaawansowanych możliwości walki powietrznej.

Reklama
Reklama

Brytyjskie siły powietrzne udostępniły zdjęcia odrzutowca Typhoon podążającego w bliskiej odległości za samolotem rosyjskiej marynarki wojennej. Powiedział, że zdjęcia odrzutowców są wystarczająco wyraźne, aby zobaczyć słowa „Flota Bałtycka” napisane  cyrylicą na boku rosyjskiego samolotu Tupolew Tu-134.

Wzmożona aktywność rosyjskich sił powietrznych w pobliżu przestrzeni NATO

Brytyjskie siły powietrzne poinformowały, że przez trzy kolejne tygodnie myśliwce RAF były wysyłane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów lecących w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO.

14 czerwca Tajfuny próbowały przechwycić samolot rosyjskich sił powietrznych Iljuszyn Ił-20 Coot-A i dwa samoloty Su-27 Flanker B lecące w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Bałtyckim. Na początku tego miesiąca tajfuny RAF dwukrotnie przechwyciły wiele rosyjskich samolotów w ciągu mniej niż 24 godzin.

Czytaj więcej

Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba

9 czerwca Tajfuny zostały wezwane do przechwycenia AN12 „CUB” i AN72 „COALER”, które leciały na południe z kontynentalnej części Rosji w kierunku obwodu kaliningradzkiego. 8 czerwca Tajfuny i Gripeny Szwedzkich Sił Powietrznych zostały zmuszone do przechwycenia rosyjskiego samolotu szpiegowskiego, eskortowanego przez myśliwiec Suchoj Su-27 lecący w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO i Szwecji.

Zwiększone napięcia między Rosją a NATO, w kontekście wojny Moskwy z Ukrainą, doprowadziły do zwiększonej liczby przypadków przechwytywania rosyjskich samolotów wojskowych podczas lotu w bliskiej odległości od przestrzeni powietrznej NATO nad regionem bałtyckim. Spotkania te stały się powtarzającym się schematem, ponieważ rosyjskie samoloty wojskowe często zbliżają się lub wchodzą w przestrzeń powietrzną państw członkowskich NATO, takich jak Estonia, Łotwa i Litwa.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1389
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. Milion osób w Odessie bez prądu i wody
Konflikty zbrojne
Pete Hegseth odsuwa sekretarza armii od negocjacji pokojowych?
Konflikty zbrojne
„Wojna to sens istnienia Rosji”. Mychajło Podolak o roli USA i przyszłości Europy
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Konflikty zbrojne
Wenezuela oskarża USA o kradzież tankowca i piractwo
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama