Kontrofensywa Ukrainy. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar: Nie będzie jak w filmie

Z analizy think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) i z ostatniego wpisu wiceminister obrony Ukrainy, Hanny Malar w serwisie Telegram wynika, że obecnie Ukraińcy prowadzą działania ofensywne na dwóch odcinkach frontu na południu, przerwali je zaś w rejonie Bachmutu.

Publikacja: 21.06.2023 05:45

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 483

Malar pisze, że na południu Ukrainy "ofensywa jest prowadzona na kilku kierunkach".

Wiceminister obrony Ukrainy o kontrofensywie: Rosjanie stawiają zacięty opór

"Wszystko dzieje się tu zgodnie z planem przygotowanym przez armię. Są określone postępy na wszystkich kierunkach, na których porusza się nasza armia. Ale wróg po prostu nie podda zajmowanych pozycji, dlatego trwają zacięte walki (...)" - napisała Malar, która już dzień wcześniej sygnalizowała, że Rosjanie stawiają Ukraińcom zacięty opór.

"Wróg kładzie pola minowe, jest potwierdzenie, że w obwodzie zaporoskim zaminowane są nawet tereny, na których mieszkają ludzie" - dodała stwierdzając, że Rosjanie nie ostrzegają cywilów przed minami.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Kijów przyznaje, że sytuacja na wschodzie kraju jest trudna

"Posuwamy się naprzód, stopniowo, małymi krokami, ale bardzo pewnie" - przekonywała też Malar mówiąc, iż Ukraińcy "wyszarpują wrogowi każdy metr" swojego terytorium.

Malar wyjaśniła też, że na południu walki trwają tam, gdzie naciera ukraińska armia, a Rosjanie są w defensywie. Natomiast - jak dodała - na kierunkach kupiańskim i łymańskim, na wschodzie Ukrainy, to Rosjanie nacierają a Ukraińcy się bronią.

Jest jasne, że ludzie chcieliby, aby było jak w filmie

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy

Wiceminister obrony Ukrainy po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch dni zaapelowała, by nie oceniać skuteczności ofensywy po liczbie pokonanych przez nacierającą armię kilometrów lub liczbę wyzwolonych miejscowości. "Jest o wiele więcej kryteriów oceny. (...) wiele zadań postawiono armii" - podkreśliła.

"Jest jasne, że ludzie chcieliby, aby było jak w filmie - wyreżyserowanym, gdzie wszystko dzieje się bardzo szybko. O 13 film się zaczyna, po godzinie jest koniec i jest jasne, co się stało" - napisała Malar.

"Oczywiście to nie stanie się w życiu, wojna jest czymś zupełnie innym. Nacieramy stopniowo, z problemami, mierząc się z zażartym oporem wroga" - dodała.

"Ale, oczywiście, główny cios dopiero nadejdzie" - podsumowała sugerując, że kontrofensywa nie weszła jeszcze w swoją zasadniczą fazę.

Think tank: Rosjanie otwarcie mówią o ukraińskiej kontrofensywie

ISW w swojej analizie pisze o natarciu Ukraińców w rejonie administracyjnej granicy między obwodami zaporoskim i donieckim oraz w zachodniej części obwodu zaporoskiego. Think tank zauważa, że strona rosyjska podaje, iż rosyjskie jednostki odpierają natarcie Ukraińców w rejonie miejscowości Orichiw, na zachodnim Zaporożu.

Czytaj więcej

Siergiej Szojgu: Ukraina chce zaatakować terytorium Rosji zachodnimi rakietami

Think tak z USA zauważa też, że otwarcie o trwającej kontrofensywie mówił w czasie spotkania z kierownictwem resortu obrony Rosji minister obrony tego kraju, Siergiej Szojgu. Szojgu mówił, że kontrofensywa zaczęła się 4 czerwca (co jest zgodne z tym o czym mówią zachodni analitycy) i wyliczał, iż od jej początku Ukraińcy przeprowadzili 263 ataki na pozycje Rosjan.

ISW odnotowuje, że jest to zmiana podejścia Rosji do komunikowania o sytuacji na froncie - w przypadku ukraińskiej kontrofensywy w obwodach charkowskim i chersońskim jesienią 2022 roku Rosjanie długo nie informowali o sytuacji w tych rejonach, w efekcie w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej nagle pojawiała się informacja o gwałtownym załamaniu frontu.

Malar pisze, że na południu Ukrainy "ofensywa jest prowadzona na kilku kierunkach".

Wiceminister obrony Ukrainy o kontrofensywie: Rosjanie stawiają zacięty opór

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Pentagon o ataku na Sewastopol z użyciem broni USA: Niech Rosja skończy wojnę
Konflikty zbrojne
Zełenski dymisjonuje kontrowersyjnego dowódcę. Żołnierze chcą śledztwa
Konflikty zbrojne
Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Drugi front Izraela jedynie kwestią czasu
Konflikty zbrojne
Ukraina wystrzeliła pierwsze rakiety HIMARS na terytorium Rosji. MSZ grozi USA odwetem
Konflikty zbrojne
Dmitrij Pieskow: Oferta Władimira Putina dla Ukrainy aktualna mimo ataku na Sewastopol
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży