04:38
21.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 483
00:07
21.06.2023

Koniec wtorkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

00:05
21.06.2023

Parlament Słowacji uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego

Słowacka Rada Narodowa przyjęła we wtorek uchwałę uznającą Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Autorzy rezolucji, reprezentujący partie prozachodnie, podkreślili, że w kontekście obecnej wojny Rosji z Ukrainą, w której Rosja chce zniszczyć ukraińską tożsamość narodową i ponownie fizycznie wyeliminować Ukraińców jako naród, konieczne jest wyraźne wskazanie działań Rosji w przeszłości i zrobienie wszystko, co możliwe, aby takie działania nigdy więcej się nie powtórzyły ani na Ukrainie, ani w żadnym innym kraju na świecie.

23:54
20.06.2023

Rosjanie zintensyfikowali transfer broni w kierunku Berdiańska

Najeźdźcy dostarczają drogą morską ciężarówki z amunicją do Berdiańska, odnotowuje się również aktywny ruch rosyjskich helikopterów w kierunku miasta Połohy - poinformował na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola. Według niego skrócono również „okres szkolenia zmobilizowanych żołnierzy o azjatyckim wyglądzie importowanych z Rosji, z 3-4 tygodni do tygodnia”.

23:41
20.06.2023

Litewskie służby celne zaostrzają zasady przewozu towarów przez Rosję i Białoruś

Spedytorzy przewożący niektóre towary z Litwy w tranzycie przez terytorium Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białoruś będą musieli od 3 lipca składać specjalną deklarację producenta - podała telewizja LRT. Na zatwierdzonej przez Służbę Celną liście znalazło się kilkadziesiąt towarów podwójnego przeznaczenia, które mogą być wykorzystane do celów wojskowych lub do zwiększenia mocy produkcyjnych rosyjskiego przemysłu. W oświadczeniu producent będzie musiał potwierdzić, że zna sprzedawcę i nabywcę swoich towarów w państwie trzecim, a także, że będą one przewożone tranzytem przez Białoruś lub Rosję, że nie będą odsprzedawane ani przeładowywane w tych krajach oraz kto jest ich odbiorcą końcowym w kraju trzecim.

23:23
20.06.2023

Ukraiński wywiad: Rosyjscy żołnierze nie znają rzeczywistych strat

Rosyjskiemu personelowi wojskowemu nie mówi się o rzeczywistych stratach ich wojsk na Ukrainie, choć sami zdają sobie sprawę, że są one bardzo duże - wynika z rozmowy dwóch rosyjskich wojskowych, której nagranie zostało opublikowane przez ukraiński wywiad. Rozmówcy omówili także kwestię rosyjskiego ataku na Kijów. - Uderzyliby w Kijów taką bombą, że grzyb unosiłby się i opadał - wyrażał nadzieję pierwszy rosyjski żołnierz, na co drugi powiedział mu: „Oczywiście”.

22:59
20.06.2023

Prezydent Słowacji nie będzie kandydować na drugą kadencję

Decyzja Zuzany Čaputovej może mieć szersze konsekwencje, gdyż „jest postrzegana jako gwarant niepopularnych wśród słowackich obywateli dostaw broni na Ukrainę” - pisze niemiecka agencja dpa.

Czytaj więcej

Zuzana Čaputová nie będzie ubiegać się o drugą kadencję, choć byłaby faworytką
22:38
20.06.2023

Prezydent Cypru wykluczył dostawy broni na Ukrainę

Cypr nie zamierza dostarczać broni Ukrainie, bo pozostałby w takim wypadku bez ochrony - powiedział prezydent Cypru Nikos Christodulidis na wtorkowej na konferencji prasowej, poświęconej efektom studni sprawowania przez niego władzy. Podkreślił natomiast, że celem jego rządu na pięć lat jest zwiększenie wydatków na obronność, wzmocnienie siły odstraszania i osiągnięcie poziomu 2 proc. PKB wydatków na wojsko.

22:08
20.06.2023

Zełenski: Nie ma tu miejsca dla morderców i terrorystów, i nigdy nie będzie

Nawiązując do ostatniego ataku rosyjskich dronów oraz ostrzelania ukraińskich ratowników w Chersoniu Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu powiedział, że „każde takie rosyjskie uderzenie, każdy rosyjski atak terrorystyczny jest za każdym razem argumentem, że okupanci nie mają i nie będą mieli szans przebywać gdzieś na ukraińskiej ziemi”. - Nie ma tu miejsca dla morderców i terrorystów, i nigdy nie będzie - zapowiedział, dziękując za ofiarność obrońcom Ukrainy. - Teraz nasi żołnierze na południu i wschodzie bardzo aktywnie niszczą wroga, fizycznie oczyszczając Ukrainę. Tak będzie nadal - zapowiedział prezydent Ukrainy.

- Obrona przed terrorem to zniszczenie terrorystów. I to jest gwarancja, że ​​złe państwo już nigdy nie będzie miało okazji sprowadzić zła na Ukrainę - dodał Zełenski.

21:39
20.06.2023

Niemiecki kontrwywiad spodziewa się nasilenia rosyjskiego szpiegostwa

W związku z rosyjską wojną przeciwko Ukrainie, Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, czyli niemiecki kontrwywiad cywilny, spodziewa się „bardziej agresywnych działań szpiegowskich ze strony Rosji” w Niemczech. Thomas Haldenwang, szef Urzędu Ochrony Konstytucji, podczas prezentacji raportu za 2022 rok ocenił, że Rosja dostosuje swoje metody do sytuacji i „będzie działać bardziej agresywnie i w bardziej zakamuflowany sposób w przyszłości”. – Może to obejmować wykorzystanie tak zwanych nielegałów (czyli oficerów wywiadu przemyconych do Niemiec z fałszywymi tożsamościami i działających poza oficjalnymi strukturami – red.), ale także nasilone cyberataki, aż po akty sabotażu - mówił.

Thomas Haldenwang nie chciał komentować liczby rosyjskich szpiegów w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie. Zaznaczył jednak, że wielu rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych z Niemiec, dzięki czemu Urząd Ochrony Konstytucji był w stanie „znacznie ograniczyć” liczbę szpiegów.

21:10
20.06.2023

Kolejny zastrzyk finansowy UE dla Kijowa

Komisja Europejska chce przeznaczyć dodatkowe 50 mld euro dla Ukrainy do 2027 roku. Ponadto zabiega o zgodę państw UE na wydanie dodatkowych 15 mld euro na kwestie migracyjne. KE przedstawiła we wtorek połówkowy przegląd siedmioletniego budżetu UE (na okres 2021-27), który został przyspieszony o około rok w porównaniu z planem zaakceptowanym przez Brukselę w 2020 roku.

– Mieliśmy trzy lata kryzysu za kryzysem. Kulminacją stała się wojna, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie. Wstrząsy wtórne odczuliśmy bardzo boleśnie. To wzrost cen energii, wyższa inflacja, wyższe stopy procentowe. Dziś znajdujemy się zatem w zupełnie innym świecie niż w 2020 roku, kiedy wynegocjowano obecny budżet wieloletni – tłumaczyła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji.

20:40
20.06.2023

Budanow: Rosyjskie wojska z Kachowki wiedziały, że tama będzie wysadzona

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rosyjskie wojsko, które znajdowało się na terenie elektrowni wodnej Kachowka, zostało wezwane do opuszczenia jej terenu przed wysadzeniem zapory - powiedział w ukraińskiej telewizji Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

- Najciekawsze jest to, że na pół godziny (przed wysadzeniem – red.) dywizja, która znajdowała się w elektrowni Kachowka otrzymała wiadomość przez sieć radiową z poleceniem bardzo szybkiego zebrania się i opuszczenia tego obszaru. W tym samym czasie przybyła specjalna grupa zadaniowa. A potem stało się to, co się stało - tłumaczył. Według Budanowa wszystkie jednostki wojsk rosyjskich, które były w pobliżu, tak naprawdę nie wiedziały, co się wydarzy, i wysadzenie zapory w Nowej Kachowce zaskoczyło ich tak samo, jak i wszystkich innych.

Szef wywiadu zapewnił, że wysadzenie zapory zostało przeprowadzone celowo przez Rosjan. - Wszystkie plotki, pogłoski, że mogło być inaczej – to wszystko nieprawda. Jest całkiem sporo dowodów, które bezpośrednio pokazują nam, jak do tego wszystkiego doszło - zauważył.

20:10
20.06.2023

Dziennikarze odkryli w Austrii willę córki Putina

W jednym z najsłynniejszych austriackich kurortów, Kitzbühel, znajduje się warta 10 mln euro willa, która prawdopodobnie należy do rosyjskiego oligarchy Arkadija Rotenberga i służyła rekreacyjnie córce Putina Marii Woroncowej - wynika z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez austriacką gazetę „Der Standard” wraz z międzynarodowymi partnerami. Oficjalnie ani lokalne władze, ani austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie wiedzą, kto faktycznie jest właścicielem „800-metrowego domu ze wspaniałym widokiem, ogrodem i basenem”.

„Rotenberg jest objęty sankcjami UE i USA od 2014 roku. Wszystkie aktywa oligarchy powinny już dawno zostać zamrożone w UE – przynajmniej tak powinno być w teorii” - pisze „Der Standard”. Austriacka Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu od kwietnia 2022 roku próbuje ustalić prawdziwych właścicieli domu. Służby specjalne nie wykluczają, że mienie należy do osoby objętej sankcjami, ale to podejrzenie „na razie” nie zostało formalnie potwierdzone.

19:42
20.06.2023

Daniłow: Priorytet kontrofensywy: „wykrwawienie artyleryjskie” wroga

„Siły Obronne Ukrainy prowadzą jednocześnie działania ofensywne i obronne. Wojsko rozwija zarówno własne operacje ofensywne, jak i odpiera ofensywy i kontrataki wroga” - przekazał na Facebooku Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dodał, że okupanci aktywnie przeciwdziałają ukraińskiej kontrofensywie, intensyfikując działania wojenne na wschodzie w rejonie operacyjnym Doniecka (w rejonach Marijanki i Awdijiwki), gromadząc rezerwy, przede wszystkim z wojsk powietrznodesantowych. Według Daniłowa „celem jest całkowite zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego”. „Obrońcy Ukrainy krok po kroku posuwają się naprzód w kierunku celów wyznaczonych przez naczelne dowództwo, mając za jeden z głównych priorytetów ochronę życia żołnierzy i ludności cywilnej” - podkreślił.

19:13
20.06.2023

Malar: Kontrofensywa na południu idzie zgodnie z planem

- Na południu trwa ofensywa w kilku kierunkach. Tam wszystko dzieje się zgodnie z planem ustalonym przez wojsko. Są pewne postępy we wszystkich kierunkach, w których porusza się nasze wojsko. Ale wróg nie zrezygnuje z zajętych pozycji ot tak, a więc trwają zacięte walki - poinformowała w ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Wiceminister podkreśliła, że Rosjanie minują pola, a na Zaporożu nawet tereny zaludnione, na których mieszkają ludzie, bez ich ostrzeżenia. - Idziemy do przodu stopniowo, małymi krokami, ale bardzo pewnie - zapewniła.

18:43
20.06.2023

20-letnia córka Kadyrowa wyróżniona za „wybitny wkład w rozwój medycyny” w Czeczenii

O tym, że dwudziestoletnia córka Ramzana Kadyrowa, zastępczyni szefa sekretariatu ojca, została odznaczona Orderem Kadyrowa, ustanowionym na cześć szefa Republiki Czeczeńskiej, poinformował Achmed Dudajew, piastujący w czeczeńskim rządzie funkcję ministra odpowiedzialnego za kontrolę mediów i komunikacji.

Czytaj więcej

Córka Ramzana Kadyrowa odznaczona Orderem Kadyrowa. „Ogromny wkład w rozwój medycyny”
18:19
20.06.2023

Ukraiński wywiad: Rosja nie przekazała Białorusi ani jednej głowicy nuklearnej

Do tej pory Rosja nie przeniosła na Białoruś ani jednej głowicy nuklearnej - powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją Kyryło Budanow, szef Głównego Departamentu Wywiadu MON Ukrainy. - Proces przygotowań do ewentualnego transferu (rosyjskiej broni jądrowej na Białoruś – red.) faktycznie trwa. Trwa przygotowywanie magazynów. Ale na razie nie przeniesiono ani jednej głowicy – zapewnił, zaprzeczając twierdzeniom Władimira Putina w tej sprawie.

17:51
20.06.2023

Pożar fabryki prochu w Tambowie

Co najmniej cztery osoby zginęły a kolejnych dwanaście zostało rannych w wyniku pożaru, do którego doszło w fabryce prochu w mieście Kotowsk (obwód tambowski) w środkowej części Rosji. Gubernator Maksim Jegorow zapewnił, że przyczyną pożaru „był czynnik ludzki, a nie atak terrorystyczny”. Podkreślił też, że „pracownicy zakładu i mieszkańcy sąsiednich osiedli nie są zagrożeni”, a firma „działa normalnie i jej cykl technologiczny nie został zakłócony, produkcja nie została zatrzymana”.

17:22
20.06.2023

Szef MSZ za premiera na konferencji ws. odbudowy Ukrainy

Organizowana w stolicy Wielkiej Brytanii konferencja, poświęcona kwestiom powojennej odbudowy Ukrainy, zgromadzi przedstawicieli rządów, biznesu i społeczeństw obywatelskich zaangażowanych we wspieranie Ukrainy w realizacji programu reform oraz w działaniach na rzecz demokracji. Na konferencji będzie również szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau - zapowiedziało we wtorek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Przybędzie tam w zastępstwie premiera Mateusza Morawieckiego.

„Ukraine Recovery Conference” odbędzie się w Londynie w dniach 21-22 czerwca br.

16:55
20.06.2023

Zełenski pogratulował nowemu premierowi Finlandii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem Twittera przesłał gratulacje Petteriemu Orpo, nowemu premierowi Finlandii. „Liczę na kontynuację aktywnej ukraińsko-fińskiej współpracy w celu przybliżenia naszego wspólnego zwycięstwa i przywrócenia pokoju w Europie” - napisał.

16:25
20.06.2023

Jedna trzecia arsenału Ukrainy w naprawie

Ukraiński rząd w tym roku zaczął analizować swoje wcześniejsze zakupy i wykluczać problematycznych wykonawców. Sprawa dotyczy nie tylko dostawców z Zachodu, ale także ukraińskich państwowych firm zbrojeniowych.

Czytaj więcej

"NYT": Na Ukrainę trafia zepsuta broń. Niezrealizowane milionowe kontakty
15:56
20.06.2023

Ambasador Rosji oblany farbą. Śledztwo umorzone

Do zdarzenia doszło 9 maja ubiegłego roku przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich na warszawskiej Ochocie, przy ul. Żwirki i Wigury.

Czytaj więcej

Umorzone śledztwo ws. oblania ambasadora Rosji farbą. Nikt nie poniesie konsekwencji
15:27
20.06.2023

W środę nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone ogłoszą w środę nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy - zapowiedział sekretarz stanu Antony Blinken.

- Prezydent Joe Biden powiedział, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne… Będziemy nadal działać zgodnie z tym zobowiązaniem, w tym poprzez nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który możemy ogłosić jutro - mówił Blinken na konferencji prasowej w Wielkiej Brytanii.

14:57
20.06.2023

Cztery ofiary eksplozji w fabryce prochu w Rosji

Gubernator obwodu tambowskiego, Maksym Jegorow poinformował, że w wyniku eksplozji w fabryce prochu w Kotowsku są ofiary śmiertelne. Służby ratunkowe informują o czterech ofiarach śmiertelnych, lekarze walczą o życie dwóch innych osób.

14:44
20.06.2023

Pożar i eksplozja w fabryce prochu w Rosji

W Kotowsku, w obwodzie tambowskim, w płomieniach stanęła fabryka prochu - informuje służba prasowa lokalnego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. O 14:10 czasu lokalnego pojawiła się informacja o pożarze i eksplozji. Na miejsce udała się jednostka straży pożarnej. Nie ma informacji o ofiarach.

14:33
20.06.2023

Rosjanin, który zniszczył czołg Leopard, otrzymał milion rubli nagrody od prywatnej fundacji

O wypłacie miliona rubli nagrody (ok. 12 tys. dolarów) żołnierzowi, który zniszczył niemieckiego leoparda na Ukrainie, informuje Ministerstwo Obrony Rosji. W ubiegły piątek Ministerstwo Obrony Rosji informowało, że jak dotąd ponad 10 tys. rosyjskich żołnierzy otrzymało nagrody finansowe za zniszczony ukraiński sprzęt wojskowy.

14:00
20.06.2023

Resort obrony Rosji podał nowe dane o ukraińskich stratach

Według gen. Igora Konaszenkowa, rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji, od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić na Ukrainie ok. 440 samolotów, 240 śmigłowców, 4 713 bezzałogowych statków powietrznych, 426 zestawów przeciwlotniczych, 10 222 czołgi i pojazdy opancerzone, 1 126 wyrzutni rakiet, 5 175 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 11 066 jednostek sprzętu specjalnego.

13:44
20.06.2023

W Krzywym Rogu przedsiębiorcom, którzy nie oszczędzają wody, będzie odcinany dostęp do niej

Informacje takie przekazuje szef wojskowej administracji Krzywego Rogu, Ołeksandr Wikuł, na swoim kanale w serwisie Telegram.

13:29
20.06.2023

Banki z krajów UE wciąż działają w Rosji. EBC stawia ultimatum

Raiffeisen Bank i UniCredit wciąż trzymają się rosyjskiego rynku, bo daje im on ogromne zyski.

Czytaj więcej

EBC stracił cierpliwość: europejskie banki mają opuścić Rosję. Natychmiast
13:12
20.06.2023

Połów ryb w zbiornikach wodnych na południowej Ukrainie zabroniony do odwołania

Na terenie obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego zabroniony jest - do odwołania stanu nadzwyczajnego - połów ryb i pozyskiwanie innych zasobów wodnych w związku z powodzią wywołaną zniszczeniem zapory na Dnieprze i spowodowanym przez klęskę żywiołową zanieczyszczeniem rzeki i wód Morza Czarnego, do którego ona wpada. 

12:38
20.06.2023

Kreml: Nie ma stabilnych podstaw do negocjacji z Kijowem

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla przekonywał w czasie rozmowy z dziennikarzami, że Władimir Putin jest "otwarty na dialog i kontakt" w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie, ale - jak dodał - "ze względu na stanowisko jakie zajmuje reżim w Kijowie, nie sposób mówić o stabilnym gruncie do negocjacji".

12:20
20.06.2023

Siergiej Szojgu: Od początku kontrofensywy Ukraińcy zaatakowali rosyjskie pozycje 263 razy

- Reżim kijowski użył dużej liczby zachodnich broni i elitarnych formacji, których personel został przeszkolony przez specjalistów z NATO - powiedział minister obrony Rosji na posiedzeniu kierownictwa Ministerstwa Obrony Rosji komentując przebieg ukraińskiej kontrofensywy. 

Czytaj więcej

Siergiej Szojgu: Ukraina chce zaatakować terytorium Rosji zachodnimi rakietami
11:50
20.06.2023

Wołodymyr Zełenski: Bronimy życia naszych obywateli, naszej wolności, naszej niepodległości, naszych wartości

"Nie ma niczego w tej brutalnej wojnie toczącej się na naszej ziemi, co uczyniłoby naszą Ukrainę źródłem wojny lub terytorium tych, którzy chcą odbierać coś innym" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

11:22
20.06.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: W ciągu doby Ukraińcy ostrzelali sześć rejonów obwodu

Wiaczesław Gładkow pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o ostrzelaniu m.in. rejonu biełgorodzkiego, w którym znajduje się Biełgorod, stolica obwodu. Na wieś Sołncewka miały spaść 23 pociski artyleryjskie. 

10:55
20.06.2023

W wyniku nocnego ataku na Ukrainę uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia w obwodach kijowskim i mikołajowskim

10:46
20.06.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono 32 z 35 dronów-kamikadze

Celem ataku były m.in. Kijów i Lwów. Zaporoże miało zostać zaatakowane Iskanderami.

Czytaj więcej

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Pierwszy atak na Kijów od 18 dni
10:24
20.06.2023

Rosjanie odcięci od ważnej technologii

General Electric nie będzie już dalej serwisować turbin gazowych i parowych w rosyjskich elektrociepłowniach.

Czytaj więcej

General Electric porzuca Rosję. To poważny cios w rosyjską energetykę
10:21
20.06.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Kurachowe i Awdijiwkę w obwodzie donieckim

Zdjęcia skutków ostrzału zamieścił na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

10:16
20.06.2023

Duński parlament zatwierdził pomoc wojskową dla Ukrainy wartą 2,95 mld euro

Informację taką przekazał minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

10:07
20.06.2023

Ukraina: Wydano nakaz aresztowania byłego wiceministra. Chodzi o korupcję

W komunikacie specjalnej prokuratury nie pada nazwisko wiceministra, jednak wszystko wskazuje na to, iż chodzi o Wasyla Łozyńskiego, który został odwołany ze stanowiska w drugiej połowie stycznia 2023 r. Polityk stracił stanowisko w rządzie Denysa Szmyhala dzień po tym, jak jego bliski współpracownik został zatrzymany podczas odbierania łapówki w wysokości 400 tys. dolarów.

Czytaj więcej

Korupcja na Ukrainie. Były minister aresztowany. Miał wziąć 400 tys. dolarów łapówki
09:55
20.06.2023

SBU zatrzymała mężczyznę, który zbierał informacje o ruchach ukraińskich wojsk w rejonie Bachmutu

Zatrzymany to mieszkaniec Konstantyniwki, miejscowości w obwodzie donieckim.

09:39
20.06.2023

Głównodowodzący armii Ukrainy gen. Walerij Załużny pojawił się z naszywką baby Yody na mundurze

09:33
20.06.2023

Atak ukraińskich dronów na okupowaną Nową Kachowkę

Okupowana przez Rosjan Nowa Kachowka na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim została zaatakowana przez ukraińskie drony - podały władze okupacyjne. W wyniku ataku rannych miało zostać trzech cywilów. Stan jednej z kobiet ma być poważny.

09:08
20.06.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 12,816 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 28,1 tys. osób. W tym samym czasie na Ukrainę z Polski wyjechało 27,9 tys. osób, a od 24 lutego - 10,972 mln.

09:02
20.06.2023

Brytyjski resort obrony: Jewgienij Prigożyn przedstawił własną propozycję kontraktu Ministerstwu Obrony Rosji

Jak czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego Ministerstwa Obrony Prigożyn domaga się odpowiedzi od resortu obrony Rosji po tym jak przedstawił Ministerstwu własną wizję kontraktu, jaki jego Grupa Wagnera mogłaby zawrzeć z resortem. Wcześniej Ministerstwo Obrony wprowadziło obowiązek zawarcia do 1 lipca z resortem kontraktu przez wszystkie ochotnicze formacje wojskowe walczące na Ukrainie.

08:18
20.06.2023

Ambasadorowie krajów G7: podwajamy wysiłki, by pozbawić Rosję komponentów do produkcji rakiet

„Ambasadorowie G7 wspierają wszystkich Ukraińców, którzy doświadczają ciągłego zagrożenia i zniszczeń spowodowanych rosyjskimi atakami rakietowymi. Podwajamy nasze wysiłki, aby pozbawić Rosję komponentów, których używa do ataków na ludność cywilną i infrastrukturę na Ukrainie” - napisano w oświadczeniu.

08:08
20.06.2023

Macron: system SAMP/T został dostarczony na Ukrainę

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Ukraina otrzymała już francusko-włoski system przeciwrakietowy średniego zasięgu SAMP/T.

Według Macrona system już działa i „chroni kluczowe obiekty i życie”.

07:57
20.06.2023

Gen. Bieniek sugeruje, że Ukraina rozpocznie zasadniczą fazę kontrofensywy przed szczytem NATO

- Spodziewam się, że po tej krótkiej przerwie i wyciągnięciu wniosków Sztab Generalny (Sił Zbrojnych Ukrainy) wybierze kierunek i to uderzenie zostanie wykonane. Tym bardziej, że zbliża się szczyt (NATO) w Wilnie - Ukraina będzie chciała zademonstrować, że sprzęt, który otrzymała, determinacja, którą mają, wyszkolenie jest na tyle dobre, że Ukraina ma na tyle woli, by odzyskiwać swoje ziemie - mówił w TVN24 gen. Mieczysław Bieniek.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy. Gen. Bieniek wskazuje, czego brakuje ukraińskiej armii
07:32
20.06.2023

Lwów: W związku z atakiem Rosjan trzy tramwaje zmieniają swoje trasy

Informacje takie podał mer miasta Andrij Sadowy. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że w związku z nocnym atakiem na Lwów, w czasie którego trafiony miał być obiekt infrastruktury krytycznej, trasa 3 z 9 tramwajów zostanie skrócona, a na tory zostanie wysłanych mniej składów tramwajowych.

07:24
20.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: My atakujemy na południu, Rosjanie chcą atakować na wschodzie

"Wróg nie porzucił celu dotarcia do granic administracyjnych obwodu donieckiego i ługańskiego" - oświadczyła Hanna Malar.

Czytaj więcej

Ukraina o kontrofensywie: Decydujący cios dopiero nadejdzie
07:01
20.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 221 460 żołnierzy, 3 997 czołgów, 7 750 pojazdów opancerzonych, 3 888 zestawów artyleryjskich, 614 wyrzutni rakiet, 372 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 306 śmigłowców, 3 393 bezzałogowe statki powietrzne, 1 214 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 645 pojazdów (w tym cystern), 531 jednostek sprzętu specjalnego.

06:58
20.06.2023

W nocy nad obwodem mikołajowskim zestrzelono trzy drony-kamikadze

Informacje o zestrzeleniu dronów Shahed 136/131 przekazuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.

06:26
20.06.2023

Ukraińskie oddziały mogą tymczasowo wstrzymać kontrofensywę, by dokonać zmiany taktyki

Po dwóch tygodniach walk na froncie – głównie w stepach na wschód od Dniepru po Bachmut – atakującym nie udało się nigdzie przerwać linii rosyjskiej obrony. W trzech z czterech miejsc ataku Ukraińcy nawet nie doszli do głównych rosyjskich pozycji.

Czytaj więcej

Ukraina. Koniec kontrofensywy czy tylko taktyczna przerwa
05:57
20.06.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono 28 z 30 dronów-kamikadze

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podaje, że ok. 20 dronów zniszczono nad Kijowem. Nocny atak na Kijów był pierwszym powietrznym atakiem na ukraińską stolicę od 18 dni.

05:54
20.06.2023

Według Joe Bidena Władimir Putin może użyć broni atomowej

W ubiegłym tygodniu Aleksandr Łukaszenko ogłosił, że na Białoruś trafiły już pierwsze rosyjskie taktyczne głowice jądrowe o mocy trzykrotnie większej niż te, które zrzucono na Hiroszimę i Nagasaki (bomba zrzucona na Hiroszimę miała moc ok. 20 kiloton).

Czytaj więcej

Biden: Groźba użycia przez Putina broni atomowej jest realna
05:31
20.06.2023

Atak na Lwów: Trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej

O skutkach nocnego ataku na Lwów informuje gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki. "Wstępnie: we Lwowie trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej. Nikt nie został ranny" - pisze Kozicki. "Wszystkie służby pracują na miejscu" - dodaje.

05:28
20.06.2023

MSZ Ukrainy: Nie mamy kontaktu z ukraińskimi jeńcami na Węgrzech

9 czerwca wicepremier Węgier, Zsolt Semjen, potwierdził, że Węgry zgodziły się przyjąć grupę ukraińskich jeńców wojennych. "To był mój ludzki i patriotyczny obowiązek. przywieźliśmy z Moskwy 11 jeńców wojennych z Zakarpacia” – czytamy na oficjalnej stronie Semjena na Facebooku.

Czytaj więcej

Ukraińscy jeńcy wojenni na Węgrzech. Kijów twierdzi, że nie ma z nimi kontaktu
05:06
20.06.2023

UE przekaże Ukrainie 50 mld euro na sfinansowanie funkcjonowania administracji

Pieniądze mają być też przeznaczone na sfinansowanie odbudowy zniszczonej przez wojnę infrastruktury kraju.

Czytaj więcej

UE gotowa przekazać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 50 mld euro
05:05
20.06.2023

W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm powietrzny

Mieszkańcy obwodu mają udać się do schronów.

04:31
20.06.2023

Zełenski o kontrofensywie: Państwo zła nie ma fortyfikacji i rezerw, które zatrzymają Ukrainę

Mówiąc o przebiegu ukraińskiej kontrofensywy Wołodymyr Zełenski, w swoim nocnym przemówieniu przekonywał, że na niektórych odcinkach frontu Ukraińcy posuwają się naprzód, na niektórych bronią swoich pozycji i opierają się natarciom okupantów i intensywnym atakom. - Nie straciliśmy pozycji. Tylko je wyzwalamy. Oni tylko tracą. Generalnie to sytuacja presji, naszej presji, która pozwala nam torować drogę naszej fladze. (...) Państwo zła nie ma takich fortyfikacji lub rezerw, które powstrzymają Ukrainę. Ponieważ jesteśmy na swojej ziemi, a to daje nam wielką siłę - mówił ukraiński prezydent.

04:29
20.06.2023

Obwód sumski ostrzelany 16 razy w ciągu doby

Sumska obwodowa administracja wojskowa poinformowała, że w wyniku ostrzału obwodu sumskiego zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

04:28
20.06.2023

W nocy w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza

Kijowska obwodowa administracja wojskowa informowała w nocy o ataku z użyciem dronów-kamikadze.

04:25
20.06.2023

Ukraińska policja zidentyfikowała 18 rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się przemocy seksualnej

Jak informuje ukraińskie MSW wszyscy podejrzani o dopuszczenie się przemocy seksualnej wobec cywilów, których tożsamość udało się zidentyfikować, zostali poinformowani in absentia o wszczęciu przeciw nim postępowania w związku z naruszeniem praw i zwyczajów prowadzenia konfliktu zbrojnego. Ukraińska policja prowadzi obecnie śledztwo w 53 sprawach dotyczących przemocy seksualnej, jakiej mieli dopuścić się rosyjscy żołnierze. 10 tych przypadków dotyczy sytuacji, w których ofiarami były dzieci.

04:19
20.06.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoże

Zaporoże i przedmieścia tego miasta były celem zmasowanego, rosyjskiego ostrzału w nocy z 19 na 20 czerwca - poinformował Jurij Malaszko, szef zaporoskiej administracji obwodowej na swoim kanale w serwisie Telegram. "Zaporożem i jego przedmieściami wstrząsnął kolejny, zdradziecki masowy atak wroga. Celem najeźdźców była infrastruktura komunikacyjna, nieruchomości i sprzęt sektora rolniczego oraz popularny obiekt wypoczynkowy" - napisał Malaszko. Jak dodał na razie nie ma informacji o osobach, które ucierpiałyby w ataku.

04:18
20.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 481