Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja zgodziła się na wyznaczenie przez Niemcy nowego ambasadora w Moskwie.
Podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy, która rozpoczęła się w Londynie 21 czerwca, łotewski premier Krisjanis Karinš zapowiedział, że śmigłowce, które pozostają na wyposażeniu łotewskich sił zbrojnych, trafią wkrótce na Ukrainę.
Karinš powiedział, że jego rząd zdecydował o udzieleniu pomocy wojskowej Ukrainie już w listopadzie-grudniu 2021 r., kiedy dyskutowano o groźbie rosyjskiej napaści i gdy pierwsze przenośne systemy obrony powietrznej Stinger przybyły na Ukrainę zaledwie dzień przed inwazją.
1,3 proc. łotewskiego PKB na pomoc dla Ukrainy
- Od tego czasu nasz rząd wydał ponad 1,3 proc. naszego PKB na różne rodzaje pomocy dla Ukrainy, w tym 1 proc. na pomoc wojskową. Wszystkie nasze pociski Stinger są teraz na Ukrainie. Mieliśmy flotę helikopterów, a ostatnie z nich wkrótce zostaną odmalowane i pojadą na Ukrainę – dodał premier.
Czytaj więcej
Grupa krajów NATO może być skłonna do wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli państwa członkowskie, w tym USA, nie zapewnią Kijowowi namacalnych gwarancji bezpieczeństwa na szczycie Sojuszu w Wilnie - powiedział były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.