00:03
05.03.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:58
05.03.2023

Czerewatyj: Nie ma masowego wycofywania się wojsk ukraińskich z Bachmutu

Rzecznik wschodniego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że Bachmut pozostaje pod kontrolą wojsk ukraińskich.

Czytaj więcej

Walki o Bachmut. Ukraińska armia: Miasto jest pod naszą kontrolą
23:41
05.03.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach sił rosyjskich

W sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe oraz dziesięć uderzeń z powietrza, a także cztery ostrzały za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Ukrainy dodając, że były ofiary wśród ludności cywilnej oraz zniszczenia infrastruktury cywilnej w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim i chersońskim.

23:18
05.03.2023

Dodatkowe rosyjskie siły w obwodzie kurskim

Gubernator graniczącego z Ukrainą obwodu kurskiego, Roman Starowojt, poinformował w mediach społecznościowych, że w regionie rozmieszczone zostaną dodatkowe "siły i środki" Ministerstwa Obrony Rosji.

22:52
05.03.2023

Ukraiński minister: Taktyka Rosjan coraz bardziej terrorystyczna

- Z powodu braku sukcesów na froncie, ich (Rosjan - red.) taktyka staje się coraz bardziej terrorystyczna - ostrzeliwują regiony, zabijają ludność cywilną, niszczą infrastrukturę - powiedział wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Pawluk.

22:19
04.03.2023

Nazarenko: Każda godzina w Bachmucie to piekło

Droga Konstantynówka-Bachmut jest pod kontrolą wojsk ukraińskich - powiedział Wołodymyr Nazarenko, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Ukrainy. - Każda godzina w Bachmucie to piekło - dodał zaznaczając, że wojska rosyjskie przed tygodniem odniosły zwycięstwa na północ i północny zachód od Bachmutu. - W ciągu ostatnich kilku dni linia frontu została ustabilizowana - zadeklarował.

21:50
04.03.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało o rosyjskim ostrzale moździerzowym w obwodach czernihowskim i sumskim. Brak doniesień o ofiarach w ludziach.

21:15
04.03.2023

Dyplomata: Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii więcej czołgów

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko powiedział Radiu Swoboda, że po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii uzgodniono, że Kijów otrzyma od Londynu 28 czołgów Challenger 2 - dwa razy więcej, niż początkowo deklarowała strona brytyjska.

20:49
04.03.2023

Kolejna ofiara eksplozji miny

W piątek w obwodzie chersońskim trzej technicy naprawiający linię energetyczną weszli na minę. Doszło do eksplozji. Szef miejscowych władz Jewhen Ryszczuk podał, że jeden z pracowników służby remontowo-konserwacyjnej zginął na miejscu, zaś drugi mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń 4 marca.

20:23
04.03.2023

Zełenski dziękuje obrońcom Bachmutu

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował ukraińskim żołnierzom walczącym o Bachmut (obwód doniecki).

19:54
04.03.2023

W obwodzie chersońskim zginął mężczyzna

W wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie hromady (gminy) Tiaginka zginął 57-letni mężczyzna - podały służby prasowe miejscowych władz. W zaatakowanej wsi uszkodzonych zostało także kilka prywatnych budynków.

19:29
04.03.2023

Liczba ofiar ataku rakietowego na Zaporoże wzrosła do 11

Pod gruzami domu w Zaporożu znaleziono ciało kolejnej osoby. Tym samym liczba ofiar ataku rakietowego na blok mieszkalny w Zaporożu wzrosła do 11 - podał Ukrinform.

19:01
04.03.2023

MSZ: Polska popiera utworzenie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie

Napaść zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi akt agresji, który przez swój charakter, powagę i skalę jest rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych. Stanowi również zbrodnię agresji - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

18:39
04.03.2023

Bartkiewicz: Moskwa musi być dalej duszona sankcjami

Władimir Putin chciał blitzkriegu na Ukrainie. Kiedy to mu się nie udało przeszedł do planu "B". Chce nas wojną na Ukrainie zmęczyć. Znużyć - pisze Artur Bartkiewicz.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Nie pozwólmy złu wygrać w ciszy. Z tą Rosją nie mamy o czym rozmawiać
18:07
04.03.2023

Natowski generał o stratach Rosji na Ukrainie

Zdaniem szefa Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM), straty Rosji w ludziach na Ukrainie przekraczają 200 tys.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Amerykański generał: Rosja straciła ponad 200 tysięcy żołnierzy
17:46
04.03.2023

Załużny i Eyre rozmawiali o pomocy wojskowej dla Ukrainy

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, gen. Wałerij Załużny, poinformował, że spotkał się z szefem Sztabu Obrony Kanady. Załużny i gen. Wayne Eyre omówili "kwestię dostaw pomocy wojskowej: broni i amunicji" - czytamy. Załużny zadeklarował, że Ukraina i Kanada będą nadal rozwijać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

17:15
04.03.2023

Ukraińcy ustalili pozycję Rosjan za pomocą rosyjskiego drona

W obwodzie charkowskim Państwowa Służba Graniczna Ukrainy ujawniła lokalizację rosyjskiego oddziału za pomocą zwiadowczego drona wystrzelonego przez Rosjan - podało DPSU.

16:47
04.03.2023

Niemcy radzą sobie bez gazu z Rosji

Import z innych rynków i oszczędności w zużyciu gazu sprawiły, że Berlin przetrwał zakręcenie kurka przez Gazprom.

Czytaj więcej

Niemcy poradzili sobie bez gazu z Rosji. Koniec z zależnością
16:13
04.03.2023

Dwie ofiary ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego za pomocą artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, w rejonie nikopolskim zginęły dwie osoby - 57-letnia kobieta i 68-letni mężczyzna.

15:38
04.03.2023

Zapowiada się ostra walka o stanowisko prezesa Banku Światowego

Rosja nie zamierza poprzeć kandydata USA i szuka własnego przedstawiciela.

Czytaj więcej

Rosjanie mieszają w Banku Światowym. Chodzi o nowego prezesa
15:11
04.03.2023

Miedwiediew: Fabryka czołgów na Ukrainie? Przywitamy ją salwami

- Doniesienia, że ​​koncern Rheinmetall zamierza zbudować fabrykę czołgów na Ukrainie, wydają się prymitywnym trollingiem, ale jeśli się tam pojawią, Rosja na to zareaguje – ostrzegł na swoim kanale na Telegramie Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa. Były rosyjski prezydent i premier ocenił, że jeśli Niemcy zdecydują się na inwestycję, to Moskwa „czeka na to”. „Wydarzenie to zostanie należycie uczczone salutami z Kalibrów (rakiet - red.) i innych urządzeń pirotechnicznych” - wygrażał.

15:04
04.03.2023

Bruksela odpuszcza rosyjskim bankom

- Europejskie banki mogą używać faksu lub poczty elektronicznej w transakcjach z rosyjskimi bankami, które są odłączone od SWIFT, ale nie są objęte sankcjami.

Czytaj więcej

Faks i e-mail zamiast SWIFT. Dziwna decyzja Brukseli w sprawie Rosji
14:43
04.03.2023

Przewodnicząca PE: Nie będzie pokoju bez osądzenia Putina

Przywództwo wojskowe i polityczne Federacji Rosyjskiej, w tym Władimir Putin, musi zostać pociągnięte do odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie. Bez tego pokój nie będzie możliwy - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami we Lwowie Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. - Nie chodzi już o to, jak (to zrobić – red.) - podkreśliła, dodając, że „ktokolwiek jest odpowiedzialny za te zbrodnie (na Ukrainie - red.), musi ponieść karę”.

14:16
04.03.2023

Więcej rosyjskich rakiet na Morzu Czarnym

Od południa polskiego czasu Rosja zwiększyła liczbę jednostek na Morzu Czarnym z pociskami manewrującymi Kalibr na pokładzie. Obecnie na morzu są cztery takie okręty, z których najeźdźcy mogą wystrzelić 24 rakiety - poinformowało na Facebooku Dowództwo Operacyjne „Południe”.

13:51
04.03.2023

Fabryka czołgów na Ukrainie? Niemiecka firma negocjuje

Niemiecki Rheinmetall rozważa budowę fabryki czołgów na Ukrainie, która mogłaby zapewnić 400 sztuk Panter rocznie - podaje portal biznesalert.pl, powołując się na wypowiedź prezesa tej firmy Armina Pappergera dla N-TV. Decyzja ma zapaść w ciągu dwóch miesięcy. Według Pappergera koszt wybudowania fabryki miałby wynieść 200 mln euro.

Czytaj więcej

Niemcy zbudują fabrykę czołgów na Ukrainie? Negocjacje trwają
13:20
04.03.2023

Paweł Kowal: Strach się bać, co będzie gdy papież pojedzie na Węgry

Po ostatniej wypowiedzi papieża strach się bać, co będzie, kiedy w kwietniu pojedzie na Węgry i zaczną z Viktorem Orbánem dyskutować czy to Rosja napadła Ukrainę - ocenił na Twitterze Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W ostatnim wywiadzie papież Franciszek przyznał, że wojna Rosji z Ukrainą jest „ogromnym okrucieństwem”, a także wspomniał o brutalności najemników i torturowaniu ukraińskich dzieci. Ale nie potępił Rosji. — Każda wojna jest porażką. To się zaczęło od Kaina i Abla i nadal trwa. Dla mnie to jest bardzo bolesne i nie mogę wybrać strony — powiedział.

12:50
04.03.2023

Trwa zbiórka na łódź taktyczną dla Gwardii Narodowej

Zbiórka odbywa się pod hasłem „Na pomoc Ukrainie, na złość Putinowi”. Do tej pory zebrano ponad 150 tys. zł. Cel zbiórki to 800 tys. zł.

Czytaj więcej

Fundacja GROM i gen. Skrzypczak zbierają na łódź taktyczną dla Ukraińców. „Na złość Putinowi”
12:21
04.03.2023

Biden rozmawiał w Białym Domu z Scholzem. Nie było oficjalnego powitania ani konferencji

To relacje znacznie mniej spektakularne niż te, która ostatnio cechują Polskę i USA. Niemiecki kanclerz inaczej, niż ma to w zwyczaju, nie zabrał nawet na pokład swojego samolotu dziennikarzy.

Czytaj więcej

Biden i Scholz razem przeciw Chinom. Ostrzegają Xi Jinpinga
11:51
04.03.2023

Sondaż dla rp.pl: Większość Polaków chce całkowitego zamknięcia granicy Polski z Białorusią

Obecnie na granicy Polski z Białorusią otwarte pozostaje jedynie główne przejście graniczne w Krotoszczynie, niedaleko Terespola.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków chce zamknięcia granicy z Białorusią
11:21
04.03.2023

20 francuskich generatorów dla ukraińskiego miasta

Miasto Nieżyn obwodzie czernihowskim otrzymało 20 generatorów elektrycznych jako pomoc od francuskich partnerów. Poinformowała o tym na Facebooku miejska rada. „Nieżyn otrzymał 10 generatorów o mocy 2,8 kW i 10 generatorów o mocy 3,3 kW od obrony cywilnej Fédération Nationale de Protection Civile (FNPC)” – czytamy we wpisie.

10:52
04.03.2023

Wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na Zaporoże

Do dziesięciu wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na blok mieszkalny w Zaporożu. Wśród zabitych jest jedno dziecko. „Do godziny 07:00 4 marca ratownicy wydobyli ciała trzech kolejnych mieszkańców budynku. W sumie ratownicy wydobyli spod gruzów budynku 10 ciał” - czytamy we wpisie Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Do ataku na budynek doszło w nocy 2 marca.

10:25
04.03.2023

Ursula von der Leyen przybyła z wizytą na Ukrainę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła Ukrainę po raz drugi od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji. - Niezmiernie się cieszę, że jestem na Ukrainie – po raz drugi od początku wojny. W tym roku wszyscy widzieliśmy bezprecedensową odwagę i opór bardzo odważnych ludzi – powiedziała podczas krótkiej rozmowy z dziennikarze. Poinformowała, że ​​odbyła już spotkania z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem i prokuratorem generalnym Andrijem Kostinem.

09:57
04.03.2023

ISW o „kontrolowanym wycofywaniu” Ukraińców z Bachmutu

Ukraińska armia prawdopodobnie tworzy warunki do kontrolowanego wycofania się z części Bachmutu — twierdzi w sobotniej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojn (ISW). „Dane geolokalizacyjne z 3 marca potwierdzają, że wojska ukraińskie zniszczyły dwa kluczowe mosty w rejonie Bachmutu - jeden przez rzekę Bachmutiwkę w północno-wschodnim Bachmucie i jeden wzdłuż trasy Chromowo-Bachmut na zachód od Bachmutu” -czytamy w analizie. „Zapobiegawcze niszczenie mostów jest prawdopodobnie wskaźnikiem, że wojska ukraińskie mogą dążyć do zahamowania ruchu rosyjskiego we wschodnim Bachmucie i ograniczenia potencjalnych dróg ucieczki Rosjan na zachód z Bachmutu" - dodano.

09:18
04.03.2023

Siły rosyjskie ostrzeliwują obwód dniepropetrowski

Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy z 3 na 4 marca społeczności Nikopola i Margańca - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

Foto: Serhij Łysak/Telegram

08:48
04.03.2023

Ukraińcy podali nowe dane o rosyjskich stratach

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie stracili w ciągu ostatniej doby ok. 820 żołnierzy. Dodatkowo obrońcy Ukrainy zniszczyli m. in. 12 należących do najeźdźców systemów artylerii, 10 opancerzonych wozów piechoty i 4 czołgi.

08:20
04.03.2023

Szojgu odwiedził rosyjskich żołnierzy w Doniecku

„Minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję zgrupowania wojsk Wostok w specjalnej strefie operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej nazywa się inwazję na Ukrainę - red.) i wręczył walczącym odznaczenia i medale” - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Nagranie, opublikowane przez resort, pokazuje Szojgu lecącego helikopterem, rozmawiającego z dowódcą grupy, gen. Rustamem Muradowem i prowadzącego spotkanie.

07:52
04.03.2023

Alert powietrzny we wschodniej Ukrainie

We wschodnich regionach Ukrainy najpierw odwołano alarm powietrzny, by po kilkunastu minutach ogłosić go ponownie. Obecnie obowiązuje w obwodach donieckim, charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, sumskim, połtawskim i kirowohradzkim oraz stale w obwodzie ługańskim i na Krymie.

07:43
04.03.2023

Dane ukraińskiego sztabu: W piątek odparto ponad 150 ataków

Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatniej doby odparły ponad 150 ataków najeźdźców na pięciu kierunkach - przekazał w raporcie na Facebooku Sztab Generalny. Rosjanie mieli atakować na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, oraz w okolicy miast Awdijiwka i Szachtarsk. Według Sztabu okupacyjna armia „każdego dnia ponosi znaczne straty w zasobach ludzkich”. Wcześniej informowano o przeciążeniu placówek medycznych w okupowanych miejscowościach obwodu donieckiego. Teraz „tendencja nie zanikła – niedawno jeden ze szpitali w Gorłówce otrzymał polecenie zwiększenia liczby łóżek dla rannych żołnierzy”.

07:14
04.03.2023

Studenci z Mariupola zmuszani do oddawania krwi

Studencki Nadazowskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego w okupowanym przez Rosjan Mariupolu zostali zmuszeni do oddania krwi na rzecz najeźdźców - przekazał na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola. W przypadku odmowy grozić im miały „negatywne konsekwencje”. Andriuszczenko w swoim wpisie dodał, że w szkołach w okolicznych wsiach odbywają się propagandowe „lekcje odwagi”, na których nauczyciele – opowiadają nastolatkom o „bohaterstwie” żołnierzy z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

06:45
04.03.2023

Alarm powietrzny w sześciu regionach Ukrainy

W obwodach donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, połtawskim, kirowohradzkim i mikołajowskim ogłoszony został alert powietrzny.

06:28
03.03.2023

Przewodnicząca PE z wizytą na Ukrainie

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przybyła z wizytą na Ukrainę. Poinformowała o tym, zamieszczając na Twitterze zdjęcie z opisem w języku angielskim i po ukraińsku. „Dobrze być z powrotem na Ukrainie. Z odważnymi ludźmi, którzy zainspirowali świat. Z bohaterami, którzy nie chcą się poddać. Z tymi, którzy poświęcili wszystko dla naszych wartości. Z Europejczykami, których domem jest nasza Unia Europejska” - napisała.

Metsola jako pierwszy polityk ze struktur Unii Europejskiej odwiedził Ukrainę i przemawiał przed członkami Rady Najwyższej już w kwietniu ubiegłego roku, kiedy wokół Kijowa sytuacja była bardzo napięta.

06:05
03.03.2023

Premier Finlandii chce rozmawiać o myśliwcach dla Ukrainy

- Ukraina potrzebuje cięższego arsenału, aby mogła wyrzucić wojska Rosji ze swojego terytorium - powiedziała w piątek premier Finlandii Sanna Marin. - Wierzę, że będziemy rozmawiać na forum europejskim nie tylko ona temat (przekazania) obrony przeciwlotniczej, ale nawet myśliwców - dodała podczas spotkania z szefem hiszpańskiego rządu Pedro Sanchezem w Helsinkach.

05:50
03.03.2023

Zapis piątkowej relacji

Wydarzenia z 373. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 373