00:21
18.12.2022

Dalsza część relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 298
00:10
18.12.2022

Niemcy nie dostarczą Ukrainie czołgów

Wspieramy Ukrainę najlepiej jak potrafimy - powiedział kanclerz Olaf Scholz.

Czytaj więcej

Kanclerz Olaf Scholz: Niemcy nie przekażą Ukrainie czołgów
23:55
18.12.2022

Rosjanie szukali instrukcji obsługi swoich karabinów w Wikipedii

Kierowani na front żołnierze nie mieli zapewnionej wystarczającej ilości żywności, podstawowych środków medycznych, krótkofalówek, ale też broni. Część z nich była zmuszona do używania karabinów Kałasznikowa z lat 70. XX wieku.

Czytaj więcej

Rosja na wojnie: Mapy z lat 60., instrukcje obsługi broni z Wikipedii
23:27
18.12.2022

Ukraińskie media pokazują konsekwencje rosyjskiego ataku na Bachmut

22:57
17.12.2022

Francja nie poczuwa się do odpowiedzialności za zamach na związanego z Grupą Wagnera Dmitrija Sytego

Syty, założyciel "Domu Rosyjskiego" w w Republice Środkowoafrykańskiej, został ciężko ranny w piątek, gdy wybuchła adresowana do niego przesyłka.

Przed utratą przytomności miał powiedzieć, że do przesyłki dołączona była kartka z informacją: "To dla was od wszystkich Francuzów".

Francuska minister ds. Europy i spraw zagranicznych Catherine Colonna odrzuciła oskarżenia.

- To oskarżenie jest dobrym przykładem rosyjskiej propagandy i chorej fantazji, która czasami charakteryzuje tę propagandę  – powiedziała Colonna w oświadczeniu dla CNN. - Nie będę ogólnie komentować stanowiska Grupy Wagnera, która zajmuje się godnymi pożałowania egzekucjami na ludności cywilnej. Miałabym wiele do powiedzenia na ich temat, ale teraz nie czas – dodała.

22:32
17.12.2022

Siły rosyjskie próbują odzyskać utracone pozycje w kierunku Łymanu

"Wróg nadal koncentruje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach Bachmut i Awdijiwka. Na kierunku Łyman wróg próbuje odzyskać utraconą pozycję. W innych kierunkach wróg koncentruje wysiłki na powstrzymywaniu działań jednostek Sił Obronnych Ukrainy” – czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:00
17.12.2022

Prezydent Zełenski ponownie apeluje o systemy obrony powietrznej

Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do zachodnich sojuszników o zapewnienie Ukrainie środków do obrony jej przestrzeni powietrznej.

- Znajdźcie okazję, aby zapewnić Ukrainie niezawodną ochronę nieba, niezawodną tarczę obrony powietrznej. Dacie radę – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu. - Kiedy to się stanie, główna forma rosyjskiego terroru – terror rakietowy – stanie się po prostu niemożliwa.

21:32
17.12.2022

Rosja reaguje na zamknięcie sześciu kanałów TV w Mołdawii

„Uważamy ten zakaz za bezprecedensowy akt cenzury politycznej, za nadużycie zasady pluralizmu mediów i rażące naruszenie prawa do swobodnego dostępu do informacji, którego przestrzeganie regularnie deklaruje kierownictwo polityczne Republiki Mołdawii — powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Czytaj więcej

Rosja o blokadzie kanałów TV w Mołdawii: Cyniczne naruszenie praw mniejszości
21:08
17.12.2022

Słynny Szklany Most w Kijowie ponownie otwarty dla pieszych

Popularna kładka dla pieszych w centrum Kijowa została ponownie otwarta po uszkodzeniu w rosyjskim ataku na stolicę Ukrainy w październiku.

Most, znany miejscowym jako Szklany Most lub Most Kliczki, łączy dwa centralne parki w Kijowie.

20:49
17.12.2022

W ciągu doby miliony ludzi odzyskało prąd

Po masowych rosyjskich atakach na system wytwarzania energii elektrycznej, w ciągu ostatnich 24 godzin Ukraina przywróciła zasilanie prawie 6 milionom ludzi

20:23
17.12.2022

Jak wyglądaja obiekty energetyczne po rosyjskich atakach

20:04
17.12.2022

Ostrzał przedmieść Chersonia. Jedna osoba nie żyje, dwie ranne

Rosyjskie rakiety zniszczyły domy cywilne oraz szkołę, szpital i kościół.

19:33
17.12.2022

Premier Sunak bada pomoc dla Ukrainy

Inicjatywa premiera Sunaka wzbudziła niepokój w niektórych przedstawicielach rządu, ponieważ brytyjscy dowódcy wojskowi twierdzą, że dostawy broni dla Ukrainy mogą okazać się decydujące w nadchodzących miesiącach.

Czytaj więcej

Premier Rishi Sunak zlecił audyt brytyjskiej pomocy dla Ukrainy
19:09
17.12.2022

Do Azji wysłano 145 tys. ton ukraińskiej pszenicy

Cztery statki zawierające łącznie 145 000 ton (około 160 000 ton amerykańskich) ukraińskiej pszenicy wyruszyły do Azji w ramach inicjatywy „Ziarno z Ukrainy” -  poinformowało w sobotę Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy.

W oświadczeniu dodano również, że „92 statki oczekują na inspekcję przez JCC (Wspólne Centrum Koordynacyjne) w Bosforze”, ale stwierdzono, że kolejka wciąż rośnie z powodu „sztucznych ograniczeń Rosji dotyczących rejestracji do inspekcji”.

18:38
17.12.2022

Rosja otrzymała dostawy z Iranu

Iran wysłał nową partię dronów Shahed-131 i Shahed-136.

Czytaj więcej

Iran dostarczył Rosji nową partię dronów kamikadze
18:06
17.12.2022

Oligarchowie masowo pozywają UE

Łącznie 61 bogaczy z Rosji i Białorusi pozwało Brukselę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Wspierający zbrodniczą wojnę oligarchowie czują się pokrzywdzeni umieszczeniem ich na unijnej liście sankcyjnej. Boją się, że już nigdy nie zobaczą swoich miliardów, luksusowych rezydencji i wielkich jachtów.

Czytaj więcej

Oligarchowie pozywają Unię za sankcje. Walczą o swoje być albo nie być
17:29
17.12.2022

Rosyjskie rakiety spadły na dom opieki dla seniorów

Rosyjski pocisk uderzył dziś w placówkę opieki nad osobami starszymi we wsi Stepaniwka w obwodzie chersońskim.

W budynku ośrodka zniszczone zostały bramy, wybite okna i drzwi, uszkodzony został dach i ganek. Nie ma ofiar ani rannych.

17:06
17.12.2022

Instytut Studiów nad Wojną: Rosja zintensyfikuje ataki na Kijów

Siły rosyjskie prawdopodobnie zintensyfikują swoje ataki na Kijów, aby wzbudzić niezadowolenie społeczne w stolicy, ale jest mało prawdopodobne, aby te ataki rakietowe złamały wolę Ukrainy - piszą w najnowszym raporcie analitycy z amerykańskiego ISW.

16:38
17.12.2022

Łukaszenko wystawia rachunki

Łukaszenko wie, że ostatni skok Putina może być też jego ostatnim skokiem.

Czytaj więcej

Łukaszenko targuje się z Zachodem i Putinem
16:14
17.12.2022

We Władywostoku płonie fabryka słodyczy

Pożar objął 2 tys. m kwadratowych.

15:46
17.12.2022

Przywrócono dostawy energii elektrycznej w większości części obwodu charkowskiego

W sobotę po południu dostawy energii elektrycznej do północno-wschodniego obwodu charkowskiego zostały w dużej mierze wznowione.

15:41
17.12.2022

Niemcy uruchomiły swój pierwszy terminal LNG

Po pół roku od decyzji Berlina, Niemcy mają pierwszy terminal LNG, umożliwiający import gazu z wielu krajów. Podczas 13 lat rządów Angeli Merkel nie powstał ani jeden taki terminal. Merkel blokowała wszystkie inicjatywy, uzależniając kraj od dostaw gazu z Rosji.

Czytaj więcej

Niemcy mają pierwszy w historii terminal LNG. Będę kolejne
15:17
17.12.2022

Szef CIA: Agencja nie uważa, by Rosjanie poważnie myśleli o negocjacjach

Bill Burns, dyrektor CIA, powiedział, że wraz z nadejściem zimy nastąpiło „zmniejszenie tempa walk”, ale uważa, że rosyjskie ataki na infrastrukturę będą kontynuowane.

- Tempo coraz bardziej brutalnych ataków Putina na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę  się nie zmniejsza - powiedział Burns.

14:44
17.12.2022

Pomnik Lenina w Melitopolu oblany czerwoną farbą

Monument postawiony ku czci wodza bolszewików w okupowanym przez Rosjan Melitopolu został oblany czerwoną farbą - poinformował na Telegramie mer miasta Iwan Fedorow. Pomnik znajduje się w pobliżu „komisariatu policji”, w którym okupanci - według Ukraińców - mieli dokonać egzekucji cywilnych więźniów z Ukrainy.

14:17
17.12.2022

Scholz: Aby zakończyć wojnę, musimy rozmawiać z Putinem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że nadal chce utrzymywać otwarte kanały komunikacji z Kremlem, mimo słabych perspektyw na sukces rozmów z Władimirem Putinem. - Naszym celem jest, aby Rosja zaprzestała agresywnej wojny, a Ukraina obroniła swoją integralność - powiedział w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung”. Dodał, że „konieczne będą rozmowy” z rosyjskim przywódcą, niezależnie od tego, czy będą się one odbywały przez telefon, wideołącze czy „długi stół”, przy którym Putin spotykał się z przedstawicielami Zachodu po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

- Putinie, przerwij tę wojnę - zaapelował po raz kolejny Scholz do prezydenta Rosji.

13:48
17.12.2022

W Wielkiej Brytanii zainstalowano karykaturalny pomnik Putina - można w niego rzucać jajkami

Mieszkańcy wsi Bell End w angielskim hrabstwie Worcestershire zainstalowali złoty posąg Putina z męskim narządem płciowym na głowie. Pomnik w centrum miejscowości został wzniesiony jako znak protestu przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Twórca monumentu, który chce pozostać anonimowy, zostawił także kilka pudełek z jajkami, którymi przechodnie mogą rzucać w pomnik. Jak poinformował koordynator akcji, planowana jest sprzedaż miniatur pomnika, która ma pomóc zebrać fundusze dla organizacji charytatywnej wspierającej ukraińskich uchodźców.

13:20
17.12.2022

Indonezyjski gigant korzysta na zwyżkach cen węgla

Zerwanie handlu surowcami energetycznymi między Rosją a Zachodem w wyniku wojny w Ukrainie napędziło wzrost cen węgla na świecie. To się przełożyło na wyniki przedsiębiorstw z branży. Najmocniej rosnącą spółką świata w 2022 roku okazał się producent węgla z Indonezji.

Czytaj więcej

Producent węgla z Indonezji najmocniej rosnącą spółką świata w 2022 roku
12:52
17.12.2022

Morawiecki skomentował wpis prorosyjskiej byłej minister z Austrii

„Moskwa + śnieg = piękno” - napisała trzy dni temu na swoim koncie na Twitterze Karin Kneissl, w latach 2017-2019 minister spraw zagranicznych Austrii, słynnej ze ślubu z przedsiębiorcą Wolfgangem Meilingerem, w którym wziął udział Władimir Putin. Kneissl dołączyła dwa zdjęcia z zasypanej śniegiem Moskwy.

„Śnieg, ciemność, wojna” - napisał w sobotę premier Mateusz Morawiecki, załączając link do wpisu Austriaczki i dodając cztery zdjęcia z pozbawionych prądu Kijowa i Charkowa.

12:23
17.12.2022

Alarm powietrzny na Ukrainie odwołany

Ukraińskie kanały na Telegramie poinformowały o odwołaniu alarmu powietrznego, który wcześniej był ogłoszony na terenie całego kraju.

11:54
17.12.2022

Ubezpieczyciele wychodzą z Ukrainy, Rosji i Białorusi

Firmy ubezpieczeniowe zamierzają wycofać się z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Dotyczy to zwłaszcza samolotów latających na Ukrainę bądź statków pływających po Morzu Czarnym.

Czytaj więcej

Ubezpieczyciele szykują się do ucieczki z Ukrainy, Rosji i Białorusi
11:27
17.12.2022

Według Ukraińców Rosjanie stracili w piątek ponad 400 żołnierzy

Ukraiński Sztab Generalny podał najnowsze, szacunkowe dane dotyczące rosyjskich strat na Ukrainie.

10:58
17.12.2022

Alarm powietrzny w całej Ukrainie

Według niektórych ukraińskich źródeł alarm może być spowodowany rosyjskimi ćwiczeniami, w tym z użyciem bombowców strategicznych. Nie ma bowiem na razie doniesień o zestrzeleniach rosyjskich rakiet bądź uderzeniach.

10:23
17.12.2022

Rosjanie ostrzelali Kramatorsk. Mer pokazał skalę zniszczeń

Ołeksandr Honczarenko, mer Kramatorska, miasta w obwodzie donieckim niedaleko linii frontu, opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia zniszczeń, spowodowanych ostatnim atakiem rakietowym Rosji na miasto.

09:54
17.12.2022

Gen. Hodges: Mobilizacja w Rosji była kompletną bzdurą

Były dowódca sił lądowych USA w Europie, emerytowany generał broni Ben Hodges, ocenił, że przesadą jest mówienie o nowej, potężnej ofensywie Rosji na Ukrainę na początku przyszłego roku. Amerykański generał na Twitterze stwierdził, iż wątpi, by Rosja była w stanie zgromadzić odpowiednie duże siły w tym czasie. „Ostatnia częściowa mobilizacja była kompletną bzdurą. Wyolbrzymianie potencjału nowych rosyjskich operacji ofensywnych podsyca tych, którzy szukają powodów, by nie dalej wspierać Ukrainy” - napisał.

09:32
17.12.2022

Pentagon o szkoleniu ukraińskich wojsk: Zima będzie bardzo dynamicznym okresem

Proces wzmacniania zdolności bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy, który zapewniają Stany Zjednoczone, będzie przebiegał w trybie „pilnym”, ponieważ okres zimowy ma być dynamiczny - powiedziała zastępczyni asystenta amerykańskiego sekretarza obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper w wywiadzie dla Głosu Ameryki.

- Zima będzie bardzo dynamicznym okresem. Myślę, że niektórzy ludzie myślą o zimie jako o czasie odpoczynku i przezbrojenia, ale nie widzimy żadnych oznak, że Ukraińcy zamierzają się zatrzymać i spodziewamy się, że Rosjanie również mogą próbować osiągnąć jakiś postęp - powiedziała. Zaznaczyła, że ​​Stany Zjednoczone zamierzają co miesiąc zwiększać liczbę szkolonych przez siebie ukraińskich wojskowych. Ponadto, według niej, amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie koncentrować się na sprzęcie obrony przeciwlotniczej.

09:02
17.12.2022

Mieszkańcy Kijowa mają już wodę

W Kijowie w pełni przywrócone zostało zaopatrzenie w wodę - przekazał na Telegramie mer miasta Witalij Kliczko. „Połowa mieszkańców Kijowa ma już ciepło i pracujemy nad przywróceniem go wszystkim mieszkańcom miasta. Obecnie dwie trzecie mieszkańców Kijowa ma dostęp do energii” - poinformował. Kliczko zaznaczył, że stosuje się harmonogramy wyłączeń awaryjnych, bo brak prądu jest znaczny

08:29
17.12.2022

Pod gruzami domu w Krzywym Rogu znaleziono ciało półtorarocznego dziecka

W Krzywym Rogu, pod gruzami trzypiętrowego budynku, trafionego przez rosyjską rakietę, ratownicy znaleźli w nocy ciało półtorarocznego chłopca - poinformował Wałentyn Rezniczenko, szef dniepropietrowskiej administracji. We wpisie na Telegramie przypomniał, że piątkowy atak rakietowy na miasto spowodował śmierć czterech osób - Rosjanie zabili 64-letnią kobietę i rodzinę z małym synem. Trzynaście osób zostało rannych, wśród nich czworo dzieci.

08:00
17.12.2022

W Odessie obrona powietrzna zestrzeliła dwa rosyjskie pociski

W okolicy Odessy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dwa pociski typu Oniks, wystrzelone z terenów okupowanego Krymu - poinformował na Telegramie rzecznik Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Braczuk.

Oniks to pociski przeciwokrętowe. Rosjanie już od maja używają ich jednak także do zwalczania celów lądowych, co oceniane jest jako akt desperacji spowodowany brakami w magazynach.

07:31
17.12.2022

Rosjanie do końca roku mogą się wycofać z Kachowki

Rosjanie przerzucają poszczególne jednostki i wycofują część swoich wojsk z Kachowki i Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim - poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła najeźdźcy rozpowiadają wśród lokalnych mieszkańców, że Kachowka zostanie opuszczona przez wojska rosyjskie do końca tego roku. Dlatego miejscowym kolaborantom ma być proponowana przeprowadzka na okupowany przez Rosjan Krym - przekazał rzecznik sztabu Ołeksandr Sztupun.

07:03
17.12.2022

Metro znów działa w Kijowie

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że o 7.30 lokalnego czasu (6.30 w Polsce) kursy wznowiło kijowskie metro. Zawieszenie jego działalności było spowodowane piątkowym, masowym atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę.

06:43
17.12.2022

Eksplozje w Doniecku

Lokalne kanały na Telegramie informują o wybuchach, które były słyszane w okupowanym przez Rosjan Doniecku. Nie ma na razie potwierdzenia tych doniesień ze strony oficjalnych źródeł.

06:38
17.12.2022

Ponad 12 lat więzienia za wskazywanie ruchów ukraińskich wojsk

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o skazaniu aresztowanego w sierpniu mieszkańca obwodu donieckiego, który kolaborował z Rosjanami.

Czytaj więcej

Mieszkaniec obwodu donieckiego skazany na 12 lat więzienia za wskazywanie Rosjanom pozycji systemów HIMARS
06:09
16.12.2022

W Kijowie przywrócono dostawy wody

W piątek godzinę przed północną zakończono w Kijowie najważniejsze prace, mające na celu przywrócenie zaopatrzenia w wodę w stolicy - poinformował późnym wieczorem mer miasta Witalij Kliczko, zaznaczając, że przywracanie pełnej sprawności systemu wodociągów potrwa jeszcze kilka godzin, co oznacza, że realnie woda w kranach w stolicy Ukrainy pojawi się w nocy. Kliczko dodał, że obecnie służby miejskie robią wszystko, co w ich mocy, aby jak najszybciej przywrócić dostawy ciepła do kijowskich mieszkań. ciepło do domów mieszkańców Kijowa.

05:55
16.12.2022

Zapis piątkowej relacji

Wydarzenia z 296. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 296