04:34
19.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 299
00:22
19.12.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:20
19.12.2022

Przywracanie zasilania na Ukrainie

Na Ukrainie po ostatnich atakach rosyjskich na obiekty infrastruktury krytycznej trwa przywracanie dostaw energii elektrycznej. W niedzielę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w weekend przywrócono dostawy prądu 9 milionom osób.

00:12
19.12.2022

Zełenski: Utrzymujemy Bachmut

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do niedzielnej narady ukraińskiego dowództwa wojskowego. Powiedział, że rozmawiano o sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim. - Kluczowy jest Bachmut. Utrzymujemy miasto, choć okupanci robią wszystko, by nie pozostała w nim ani jedna cała ściana - oświadczył.

00:03
19.12.2022

Żywycki o ostrzale na północy Ukrainy

W niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały teren dwóch hromad (gmin) w obwodzie sumskim - podał szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. Dodał, że ostrzał moździerzowy i artyleryjski nie przyniósł ofiar w ludziach.

23:40
18.12.2022

Chłań: Rosjanie chcą wzmocnić kierunek zaporoski

Deputowany do rady obwodu chersońskiego Serhij Chłań powiedział, że Rosjanie przesuwają część swych sił z rejonów Kachowki i Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim w kierunku granicy obwodu zaporoskiego. - I tam wzdłuż tych głównych szlaków okupanci zbudowali fortyfikacje - dodał.

23:23
18.12.2022

Czerewaty: Rosjanie bez powodzenia próbują przebić się przez ukraińską obronę

- Wojska rosyjskie nadal koncentrują swoje wysiłki, by przebić się przez linię obrony armii ukraińskiej na wschodzie Ukrainy, ale obecnie nie są w stanie tego zrobić - przekazał rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Dodał, że na froncie wschodnim Rosjanie ponoszą znaczne straty w ludziach i sprzęcie.

23:01
18.12.2022

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie mikołajowskim

Obwodowa administracja wojskowa zaleca mieszkańcom udanie się w bezpieczne miejsce.

22:39
18.12.2022

Rosyjska flota ćwiczyła ostrzał na Bałtyku

W działaniach wzięły udział korwety rakietowe.

Czytaj więcej

Rosyjskie okręty wojenne na Bałtyku. Rosjanie przeprowadzili ostrzał w ramach ćwiczeń
22:19
18.12.2022

Doniesienia o ostrzale Chersonia

Przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa podała, że w wyniku dzisiejszego ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.

21:57
18.12.2022

Kułeba krytykuje decyzję FIFA

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba krytycznie ocenił fakt, że FIFA nie zgodziła się na emisję wystąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przed finałem mundialu w Katarze. Zdaniem Kułeby, był to przejaw hipokryzji, że sport jest poza polityką. Minister ocenił, że za decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej stało "tchórzostwo".

21:20
18.12.2022

Nieoficjalnie: Ławrow przybył do Mińska

Według informacji pojawiających się w mediach społecznościowych, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wylądował w stolicy Białorusi. Jak dotąd nie ma potwierdzenia tych doniesień ze strony władz w Mińsku ani w Moskwie.

20:56
18.12.2022

W Odessie transport elektryczny zostanie wznowiony

W poniedziałek w Odessie pracę wznowi publiczny transport elektryczny, którego kursowanie zostało przerwane po zmasowamym ataku rosyjskim.

20:30
18.12.2022

Remont jednego z ukraińskich bloków jądrowych

Ukraiński koncern Energoatom poinformował, że w jednej z elektrowni jądrowych jeden z bloków energetycznych zostanie poddany pracom naprawczym.

19:58
18.12.2022

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

Wojska rosyjskie próbują odzyskać utracone pozycje na kierunku łymańskim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Według tego źródła, Rosjanie przywracają infrastrukturę kolejową na zajętych przez siebie obszarach obwodu zaporoskiego w celu usprawnienia swej logistyki. Jak czytamy, wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonach Bachmutu i Awdijiwki.

19:24
18.12.2022

Zełenski wezwał o wsparcie Ukrainy w jej staraniach o przywrócenie pokoju

 "Każdy cieszy się z pokoju" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze. Co przed finałem chciał powiedzieć Zełenski? Jest nagranie
18:54
18.12.2022

Ukraińskie służby ostrzegaja przed cyberatakiem

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, ukraińska Państwowa Służba Łączności ostrzega przed nowym cyberatakiem wymierzonym w przedstawicieli sektora bezpieczeństwa i obronności.

18:21
18.12.2022

Narada ukraińskiego dowództwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zorganizował dziś kolejne spotkanie Sztabu Naczelnego Wodza. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny i dowódcy liniowi poinformowali o sytuacji na froncie. Omówiono też przebieg akcji likwidowania skutków rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną.

17:57
18.12.2022

Szmyhal: Potrzebujemy broni

"To jest kwestia przetrwania Ukrainy" - napisał szef ukraińskiego rządu.

Czytaj więcej

Premier Ukrainy: Apelujemy o pomoc w zapobieżeniu ludobójstwu naszego narodu
17:42
18.12.2022

Prezes PiS o wybuchu wojny: Wiedzieliśmy

Pewne analizy dość długo sugerowały, iż działania wskazujące na Ukrainę jako cel agresji mogły być tzw. maskirowką, a prawdziwy kierunek ataku był na północy - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Czytaj więcej

Kaczyński: Wiedzieliśmy, że wojna wybuchnie. Prezes PiS mówił o „maskirowce”
17:22
18.12.2022

Zełenski: Wygrać powinien pokój

FIFA nie zgodziła się, by przed rozpoczęciem finału mistrzostw świata w Katarze wyemitowane zostało wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W niedzielę nagranie z oświadczeniem Zełenskiego opublikowała strona ukraińska. W materiale wideo prezydent Ukrainy powiedział, że na boisku w Katarze zobaczymy dziś święto ludzkiego ducha, a różne kraje rozstrzygną, kto jest silniejszy w uczciwej grze na murawie, a nie na polu bitwy. Zełenski dodał, że Ukraina potrzebuje pokoju i zaznaczył, że władze w Kijowie zaprezentowały formułę pokojową. "Wojna powinna przegrać, a wygrać powinien pokój" - podkreślił.

16:55
18.12.2022

Podolak: Rosja musi przegrać

Nie będzie nowych kompromisów ani nowych porozumień mińskich na rzecz rosyjskich morderców - napisał w mediach społecznościowych doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ocenił, że Rosja musi przegrać, wycofać się z terenów Ukrainy i "zapłacić rachunek" za wojnę. "Tylko w ten sposób można przywrócić światu bezpieczeństwo, stabilność i przewidywalność" - dodał.

16:26
18.12.2022

Rosjanie nie mają na Morzu Czarnym pocisków Kalibr

Marynarka Wojenna Ukrainy podała w mediach społecznościowych, że na wodach Morza Czarnego znajduje się osiem rosyjskich okrętów - żaden nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.

15:57
18.12.2022

Dwie ofiary eksplozji miny w obwodzie charkowskim

Policja obwodu charkowskiego podała, że 15 grudnia zaginęło dwóch mieszkańców wsi Dowheńke (rejon iziumski), którzy poszli szukać zaginionego bydła. W niedzielę ciała mężczyzn zlokalizowano za pomocą drona. Z informacji ukraińskiej policji wynika, że dwaj mężczyźni zginęli na skutek eksplozji miny pozostawionej przez wojska rosyjskie.

15:17
18.12.2022

Wielogodzinny ostrzał miasta Orichiw

Szef władz obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch, poinformował, że wojska rosyjskie przez siedem godzin nieprzerwanie ostrzeliwały dziś miasto Orichiw. Dodał, że pociski spadły w terenie zamieszkałym, ale nie było ofiar w ludziach.

14:38
18.12.2022

Mer Melitopola: Najeźdźcy zabraniają Ukraińcom opuszczania okupowanych terytoriów

W ciągu ostatniego tygodnia okupanci wypuścili na Zaporoże tylko 174 osoby z zajmowanych terenów w czterech obwodach - przekazał na Telegramie mer Melitopola Iwan Fedorow, oceniając, że w ten sposób „raszyści rozpoczęli nową turę terroru”.  Z jego informacji wynika, że blokuje się także wyjazd alternatywnymi trasami ewakuacyjnymi. Wcześniej można było wyjechać z okupowanych terenów przez obwód doniecki lub Krym w kierunku Gruzji lub Estonii i Łotwy. „Jednak przypadki zawracania ukraińskich samochodów przez Rosjan na granicy Rosji z krajami europejskimi są coraz częstsze” - podkreślił.

14:09
18.12.2022

Zełenski: Rosja deportowała około dwóch milionów Ukraińców, w tym wiele dzieci

Dane o liczbie dzieci przymusowo wywiezionych z Ukrainy przez Rosję są różne, ale chodzi o deportację ok. 2 mln obywateli Ukrainy, w tym wielu dzieci - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskich kanałów telewizyjnych TF1 i LCI, informuje Ukrinform.

Oficjalne ukraińskie dane mówią, że do niedzieli, w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 450 dzieci, a 863 zostało rannych.

13:35
18.12.2022

W obwodzie kijowskim przy wsparciu Polski otwarto kolejne miasteczko modułowe dla tych, którzy stracili swoje domy

W Horence w obwodzie kijowskim otwarto miasteczko modułowe dla osób, które straciły swoje domy z powodu wojny. Domy zostały oddane do zamieszkania w sobotę. Miasteczko modułowe składa się z dwóch części, z których każda zawiera 22 pomieszczenia do zamieszkania z podstawowymi meblami i niezbędnymi rzeczami. Pokoje są przystosowane do przyjęcia łącznie 176 osób.

Podobne miasteczka założono m.in w Irpieniu, Buczy i Borodiance.

12:53
18.12.2022

Rosjanie w sobotę zaatakowali 9 regionów Ukrainy

Poprzedniej doby rosyjska armia zaatakowała dziewięć regionów na wschodzie, południu i północy Ukrainy - poinformowali gubernatorzy. Zginęło co najmniej 4 cywilów.

12:08
18.12.2022

Bruksela ma sposób na niedobory prądu w Ukrainie

Unia Europejska kupi zielony prąd z Azerbejdżanu.

Czytaj więcej

Unia Europejska kupi z Azerbejdżanu zielony prąd, który uratuje Ukrainę
11:49
18.12.2022

Eksplozje nad rosyjskim Biełgorodem

Agencja RIA Nowosti informuje o kilku eksplozjach nad Biełgorodem. Prawdopodobnie uruchomiono systemy obrony powietrznej.

11:46
18.12.2022

Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia

Ranne zostały trzy osoby. Stan jednej z osób jest ciężki.

11:44
18.12.2022

Kissinger: Chęć  uczynienia Rosji bezsilną, a nawet dążenie do rozpadu Rosji, może wywołać chaos

- Rozpad Rosji lub zniszczenie jej zdolności do prowadzenia polityki strategicznej może przekształcić jej terytorium obejmujące 11 stref czasowych w sporną próżnię - uważa były sekretarz stanu USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Henry Kissinger.

Czytaj więcej

Kissinger: Zbliża się czas na wynegocjowanie pokoju na Ukrainie
11:20
18.12.2022

Minister spraw zagranicznych Niemiec: Rozejm na warunkach Rosji nie poprawi sytuacji Ukraińców

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie widzi nadziei na zakończenie wojny na Ukrainie w najbliższym czasie i podkreśla, że rozejm na warunkach Rosji nie poprawi sytuacji Ukraińców.

Czytaj więcej

Szefowa MSZ Niemiec ostrzega przed zawieszeniem broni na rosyjskich warunkach
11:02
18.12.2022

600 tys. mieszkańców obwodu kijowskiego bez prądu

W obwodzie kijowskim stopniowo przywracane są dostawy ciepła po rosyjskim ostrzale, a awaryjne przerwy w dostawie prądu trwają - ponad 600 tysięcy osób nadal nie ma prądu.

10:15
18.12.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 98 280 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła także 2 987 czołgów, 5 963 opancerzone wozy bojowe, 4 579 pojazdów i zbiorników paliwa, 1 948 systemów artyleryjskich, 410 systemów rakietowych wielokrotnego użytku, 211 systemów obrony powietrznej, 281 samolotów, 264 śmigłowców, 1 649 dronów i 16 łodzi.

09:40
18.12.2022

Ministerstwo Obrony: Szojgu na Ukrainie dokonał przeglądu armii

Czytaj więcej

Minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził okupowane terytorium Ukrainy
09:26
18.12.2022

Rosjanie wyślą artystów na front. Mają poprawić morale 

Jak informuje w swoim raporcie brytyjski wywiad wojskowy, na Ukrainę zostaną wysłani m.in. śpiewacy operowi.

Czytaj więcej

Rosja: Śpiewacy operowi, aktorzy i cyrkowcy wysłani na front. Mają poprawić morale
08:32
18.12.2022

Całodobowa godzina policyjna na okupowanym Zaporożu

Rosjanie wprowadzają całodobową godzinę policyjną w niektórych miejscowościach tymczasowo okupowanego terytorium obwodu zaporoskiego - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:59
18.12.2022

W Kijowie w pełni przywrócono ogrzewanie

- Kijów w pełni przywrócił dostawy ciepła, zakłócone w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Federacji Rosyjskiej - poinformował mer stolicy Witalij Kliczko.

07:52
18.12.2022

Ukraińcy wyłonili swojego reprezentanta na konkursie Eurowizji

Zespół Tworczi będzie reprezentował Ukrainę na Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu.

07:08
18.12.2022

"New York Times": USA chciały powstrzymać Ukrainę przez zabiciem Gierasimowa

Amerykanie jako pierwsi dowiedzieli się, że rosyjski dowódca pojawi się blisko frontu. Informacja ta dotarła też do Ukraińców.

Czytaj więcej

USA próbowały zapobiec zabiciu przez Ukrainę rosyjskiego szefa sztabu generalnego
06:51
18.12.2022

ISW: Kreml próbuje uratować wizerunek Ministerstwa Obrony

Ostatnie wydarzenia w Moskwie oceniają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Jak Kreml "wybiela" Władimira Putina i ratuje wizerunek Ministerstwa Obrony
06:39
18.12.2022

Linia telefoniczna dla Rosjan. Ponad milion połączeń

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że na działającą gorącą linię "Chcę żyć" wykonano ponad 1,2 mln telefonów.

Infolinia pozwala Rosjanom, zarówno im samym, jak i ich jednostkom, poddać się ukraińskiej armii.

06:32
18.12.2022

Sztab Generalny: Ukraina odpiera rosyjskie ataki w pobliżu 15 osiedli w obwodach donieckim, ługańskim

W ciągu ostatniej doby Ukraińcy mieli odeprzeć rosyjskie ataki w 15 miejscowościach.

Sztab Generalny poinformował, że w tym samym okresie armia rosyjska wystrzeliła przeciwko Ukrainie pięć rakiet i ponad 40 MLRS. Siły ukraińskie uderzyły w osiem obszarów koncentracji rosyjskiego personelu, dwa punkty kontrolne i cztery składy amunicji.

Sztab Generalny potwierdził również, że siły ukraińskie 16 grudnia uderzyły w kilka miejsc koncentracji rosyjskich  sił i sprzętu wojskowego, niszcząc jednocześnie dwa składy amunicji w obwodzie zaporoskim. W ataku rannych zostało ponad 150 rosyjskich żołnierzy.

06:20
18.12.2022

Rosyjskie siły ostrzelały obwód sumski z granatników i moździerzy

Siły rosyjskie ostrzelały rejon miejscowości Szałyhyne z granatników, karabinów maszynowych i lekkiej broni - poinformował na Telegramie gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywicki . Inne miejsca w regionie były celem rosyjskich moździerzy. Nie było ofiar.

06:00
18.12.2022

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 297