00:31
08.05.2022

Koniec sobotniej relacji

Na najnowsze doniesienia z Ukrainy zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.

Relację z kolejnego dnia wojny w Ukrainie można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 74
00:13
08.05.2022

W Buczy znaleziono kolbę z radioaktywną substancją, rzekomo skradzioną przez Rosjan z Czarnobyla

O zdarzeniu poinformowano na Telegramie Enerhoatomu, ukraińskiej państwowej spółki, odpowiedzialnej za zarządzanie elektrowniami jądrowymi. Według niej mieszkaniec Buczy odkrył w swoim domu dziwne znalezisko i wezwał na miejsce saperów. „Okazało się, że tło promieniowania kolby zawierającej rtęć było znacznie wyższe niż normalnie” - czytamy we wpisie, który nie wyjaśnia jednak, skąd wiadomo, że kolba wywieziona została z terenu elektrowni atomowej w Czarnobylu. „Substancja została skonfiskowana i przekazana firmie zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych” - stwierdzono jedynie.

23:54
07.05.2022

Zełenski przyznał oznaczenia 216 obrońcom Ukrainy

Prezydent Ukrainy przyznał 216 ukraińskim obrońcom odznaczenia państwowe. Pułkownik Ołeh Heheczkor, dowódca eskadry śmigłowców 11. samodzielnej brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, został pośmiertnie odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy. O przyznanych odznaczeniach Zełenski poinformował w wieczornym przemówieniu.

23:26
07.05.2022

Co najmniej dwie ofiary bombardowania szkoły w Biłohoriwce

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że ugaszony został pożar szkoły w miejscowości Biłohoriwka koło Lisiczańska w obwodzie ługańskim. Na budynek, w którym ukrywało się ok. 90 osób, Rosjanie zrzucili bombę lotniczą. Do tej pory odnaleziono co najmniej dwie ofiary.

23:01
07.05.2022

Zełenski: Przygotowywana jest druga faza ewakuacji z Mariupola

Po tym, jak z terenu zakładów Azowstal udało się ewakuować wszystkich cywilów, drugi etap ma objąć rannych i medyków - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu.

Czytaj więcej

Zełenski polecił przyspieszyć transport paliwa z portów w UE na Ukrainę
22:33
07.05.2022

Obrońcy Mariupola proszą o ewakuację

Major Serhij Wołyna, dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, we wpisie na Facebooku zaapelował o „dołożenie wszelkich starań w celu ewakuacji wojska” z Mariupola. „Czas ucieka, a czas to nasze życie” - stwierdził.

„Wygląda na to, że jesteśmy w piekielnym reality show, w którym my, wojskowi walczymy o życie, wykorzystujemy każdą szansę na ratunek, a cały świat po prostu ogląda ciekawą historię. Takie scenariusze są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych. Jedyna różnica polega na tym, że to nie jest film, a my nie jesteśmy fikcyjnymi postaciami! To prawdziwe życie. Ból, cierpienie, głód, udręka, łzy, strach, śmierć  - to wszystko jest prawdziwe!” - napisał mjr Wołyna.

22:05
07.05.2022

WHO potwierdziła 200 ataków na placówki medyczne na Ukrainie i wezwała Rosję do zakończenia wojny

Dyrektor generalny WHO Tedros Adanom Gebreisus potwierdził 200 ataków (od początku rosyjskiej inwazji) na placówki należące do ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej i wezwał Rosję do „zapewnienia najpotrzebniejszego lekarstwa - pokoju”.

- Te ataki muszą się skończyć. System opieki zdrowotnej nigdy nie powinien być celem - powiedział dr Tedros. 

21:27
07.05.2022

Rosjanie zrzucili bombę na szkołę, w której ukrywała się prawie cała wieś

Z gruzów szkoły w Biłohoriwce uratowano dotąd około 30 osób z 90, które się tam schroniły.

Czytaj więcej

Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na szkołę, w której ukrywało się około 90 osób
20:53
07.05.2022

Szef MSZ Ukrainy: Potrzebujemy specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni

„Potrzebujemy specjalnego trybunału ds. zbrodni w czasie agresji na Ukrainie, aby pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskich przywódców” - zaapelował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Przypomniał, że w piątek przemawiał w tej sprawie na międzynarodowej konferencji w Wilnie, dotyczącej tej sprawy.

20:29
07.05.2022

Rosja twierdzi, że zestrzelono pięć ukraińskich samolotów w pobliżu Wyspy Wężowej

Rosyjskie samoloty zestrzeliły ukraiński bombowiec Su-24 i myśliwiec Su-27 oraz trzy śmigłowce Mi-8 w pobliżu Wyspy Wężowej - powiedział w sobotę Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Według niego unieszkodliwiono też dwa ukraińskie drony Bayraktar TB2.

Konaszenkow nie przekazał żadnych szczegółów, dotyczących rzekomych zestrzeleń, nie pokazał też żadnych dowodów. Ukraińskie siły nie potwierdziły strat. Eksperci od dawna kwestionują rosyjskie raporty, zauważając, że według nich Rosja strąciła już więcej ukraińskich dronów, niż Kijów kiedykolwiek posiadał.

20:02
07.05.2022

Trzech żołnierzy „Azowa” zginęło w czasie ewakuacji cywilów

Trzech żołnierzy Pułku Azow zginęło, a sześciu kolejnych zostało rannych, gdy pomagali w Mariupolu w ewakuacji ludności cywilnej z zakładów hutniczych Azowstal. Poinformował o tym na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Według jego relacji jednego z obrońców Mariupola potrącił samochód, a dwóch kolejnych zaatakowano z drona.

19:38
07.05.2022

Rzecznik: MSZ oczekuje, że prezydent Warszawy nie udzieli zgody na planowane przez ambasadę Rosji zgromadzenie 9 maja

Przedstawiciele resortu dyplomacji komentowali pismo Rafała Trzaskowskiego ws. planowanych przez rosyjską ambasadę obchodów Dnia Zwycięstwa.

Czytaj więcej

MSZ „zdumione” pismem Trzaskowskiego ws. planów ambasady Rosji dotyczących obchodów 9 maja
19:10
07.05.2022

Były szef MSZ: Jest to wojna na wyniszczenie i żeby ją wstrzymać, należy wygrać z Rosjanami

Eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że im więcej osiągną Ukraińcy, „im bardziej pokonają Rosjan”, tym bardziej bezpieczna jest Polska.

Czytaj więcej

Waszczykowski: Tej wojny nie da się zatrzymać metodami dyplomatycznymi
18:40
07.05.2022

Wicepremier Ukrainy potwierdza zakończenie ewakuacji cywilów z Azowstalu

„Rozkaz prezydenta został wykonany: wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze zostały ewakuowane z Azowstalu. Ta część akcji humanitarnej Mariupola została zakończona”- przekazała w mediach społecznościowych Iryna Wereszczuk, ukraińska wicepremier i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych.

Czytaj więcej

Dzieci, kobiety i osoby starsze ewakuowane z terenu Azowstalu
18:29
07.05.2022

Ciężki ostrzał rakietowy Odessy

Według lokalnych mediów, portowe miasto Odessa znalazło się pod ciężkim ostrzałem rakietowym. Ukraińskie portale informują o co najmniej czterech atakach rakietowych.  Pojawiły się również doniesienia o wybuchach na terenie pobliskich obwodów: chmielnickiego, mikołajowskiego i połtawskiego.

17:59
07.05.2022

Rosjanie czyszczą teren wokół zbombardowanego teatru w Mariupolu

Rosyjscy najeźdźcy sprzątają gruzy Donieckiego Akademickiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w ukraińskim mieście portowym Mariupol, który zbombardowali 16 marca - pokazują nowe zdjęcia satelitarne, wykonane 6 maja. Teren ten jest obecnie kontrolowany przez agresora.

W porównaniu ze zdjęciami satelitarnymi wykonanymi 29 kwietnia, nowe pokazują dźwig w pobliżu budynku. Ponadto chodniki po północnej i południowej stronie teatru, które wcześniej były pokryte gruzem po bombardowaniach, zostały teraz oczyszczone.

4 maja agencja Associated Press poinformowała, że w bombardowaniu teatru zginęło blisko 600 osób.

17:36
07.05.2022

Niemiecka Lewica: Embargo na ropę bardziej uderza w teren b. NRD niż w Putina

Zdaniem Sörena Pellmanna brak rozwiązań przejściowych dla terenu byłej NRD może doprowadzić do wstrząsów społecznych i gospodarczych.

Czytaj więcej

Niemiecka Lewica chce, by embargo na rosyjską ropę nie dotyczyło wschodnich Niemiec
17:17
07.05.2022

Organizatorzy festiwalu Mastercard OFF Camera pamiętali o Ukrainie

Wszystkie filmy konkursu polskiego miały więc napisy w języku ukraińskim, w kinach zarezerwowana też była pewna pula bezpłatnych miejsc przeznaczona dla Ukraińców. Przede wszystkim zaś odbył się specjalny pokaz filmu Ołeha Sencowa „Nosorożec”.

Czytaj więcej

Mastercard OFF Camera. Ukraina w Krakowie
16:52
07.05.2022

Kliczko: Celem Rosjan było i pozostaje zdobycie serca Ukrainy - Kijowa

- Pytanie brzmi: czy będą w stanie, czy nie? Jasno odpowiadam: nigdy! - zapewnił mer miasta.

Czytaj więcej

Kliczko przekonany, że Rosjanie nie zdobędą Kijowa. „Wybijemy im zęby”
16:26
07.05.2022

Liz Truss: Zwalczać nie tylko Putina, ale i innych autokratów

Konserwatywna polityk zwróciła uwagę, że wydarzenia na Ukrainie są bacznie obserwowane przez autokratów i potencjalnych agresorów na całym świecie

Czytaj więcej

Brytyjska minister wzywa społeczność międzynarodową do zwalczania autokratów
15:51
07.05.2022

Europosłanka PiS: Komisarze UE chętnie jeżdżą na polsko-ukraińskie przejścia graniczne ronić krokodyle łzy

- Ale w ślad za tymi gestami powinny pójść konkretne decyzje, także finansowe, których wciąż nie ma - oceniła Beata Kempa.

Czytaj więcej

Beata Kempa: Niemcy i Francja z całą pewnością mają problem z praworządnością
15:24
07.05.2022

Saperzy Gwardii Narodowej kontynuują oczyszczanie terytorium Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia

14:53
07.05.2022

Potężne wybuchy w Odessie

„W Odessie słychać wybuchy. Mieszkańcy miasta widzą rakiety” – poinformował w Telegramie portal Suspilne Odessa.  Nad miastem widać kłęby czarnego dymu.

14:41
07.05.2022

Ukraińcy zatopili rosyjski okręt desantowy koło Wyspy Węży

Agencja Ukrinform podała, że siły ukraińskie zatopiły rosyjski kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Zestrzelono też rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost.

14:38
07.05.2022

W Donbasie trwają intensywne walki

Pozycje ukraińskiej armii są nieustannie atakowane w obwodach donieckim i ługańskim. Rosjanie ostrzeliwują tam także obiekty cywilne. W obwodzie ługańskim intensywne walki trwają w okolicach Popasnej, Rubiżnego i Siewierodoniecka. W obwodzie donieckim w nocy Rosjanie ostrzeliwali wzdłuż całej linii frontu. Pociski spadały na budynki mieszkalne w Kramatorsku, Małotaraniwce, Dużkiwce.

14:24
07.05.2022

Ukraińcy zestrzelili 14 rosyjskich dronów w ciągu doby

Co najmniej 14 kolejnych rosyjskich dronów zwiadowczych typu Orłan-10 zestrzeliła minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza – poinformowały w sobotę ukraińskie siły powietrzne.

13:55
07.05.2022

Trzaskowski: Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie

"Chcę jasno powiedzieć, nie wyrażam zgody na uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza, kiedy w tym samym czasie rosyjski żołnierz morduje niewinnych ludzi" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w odpowiedzi na plany Ambasady Rosji organizowania uroczystości w stolicy Polski.

Czytaj więcej

Trzaskowski: Uroczystości planowane na 9 maja przez Ambasadę Rosji to prowokacja
13:25
07.05.2022

Włosi zatrzymali jacht Putina

Włoskie władze argumentują, że pomiędzy właścicielem jachtu a przedstawicielami władz rosyjskich i osobami, wobec których nałożono sankcje, istnieje „znaczny związek gospodarczy i biznesowy”.

Czytaj więcej

Włochy zatrzymały jacht „Szeherezada”, nieoficjalnie znany jako jacht Putina
13:04
07.05.2022

Macron: Francja chce przywrócenia pokoju w Europie

"Francja dalej będzie inspiracją dla świata" - powiedział prezydent Francji podczas zaprzysiężenia na drugą kadencję. "Musimy działać, aby uniknąć eskalacji po rosyjskiej agresji na Ukrainie, wspierać zwycięstwo odwagi i demokracji, i zbudować nowy pokój w Europie, nową autonomię na naszym kontynencie" - oświadczył.

Czytaj więcej

Francja: Macron ponownie zaprzysiężony na prezydenta
12:53
07.05.2022

Gaz z Rosji mniej pożądany

" W 2022 roku wygasają umowy Gazpromu z operatorami w Macedonii Północnej, Holandii i Serbii oraz dla szeregu niemieckich firm. Można się więc spodziewać, że nie wszyscy będą chcieć kontynuować współpracę - uważa Maria Biełowa, dyrektor ds. badań w Vygon Consulting.

Czytaj więcej

Są kolejni chętni na gaz inny niż z Rosji
12:46
07.05.2022

Zełenski: Niech Scholz przyjedzie 9 maja

Rząd w Kijowie ponownie zaprasza kanclerza Niemiec. Scholz mógłby podjąć „bardzo zdecydowany krok polityczny” i przyjechać do stolicy Ukrainy w najbliższy poniedziałek, 9 maja – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem. Ponowne zaproszenie nastąpiło dzień po telefonicznej rozmowie między Zełenskim a prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, w której wyjaśnili trwające od ponad trzech tygodni nieporozumienia związane z jego odwołaną podróżą do Kijowa.

12:23
07.05.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła ponad 25 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25,1 tys. żołnierzy, 2713 pojazdów opancerzonych i 1122 czołgi, a także 199 samolotów i 155 śmigłowców - podał w sobotę ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

11:56
07.05.2022

Brytyjska grupa motoryzacyjna wycofuje się z Rosji

Inchcape, działający w 32 krajach kończy działalność w Rosji. Brytyjska grupa dealerska podjęła decyzję o sprzedaniu rosyjskich oddziałów tamtejszemu kierownictwu firmy.

Czytaj więcej

Jedna z największych europejskich sieci dealerskich kończy działalność w Rosji
11:24
07.05.2022

Rosyjska propaganda ma nowy symbol wojny w Ukrainie

Litera Z już nie wystarcza, dlatego rosyjscy propagandyści wykorzystują wizerunek staruszki spod Charkowa jako dowód na to, że w Ukrainie ma miejsce „wyzwalanie Rosjan”. Kim jest osoba, która stała się nowym symbolem wojny w Ukrainie?

Czytaj więcej

Już nie litera Z. Rosja ma nowy symbol wojny w Ukrainie: staruszka z flagą ZSRR
11:05
07.05.2022

Nowi właściciele przejmą Chelsea z rąk Abramowicza w maju

Londyński klub w wydanym komunikacie poinformował, że wszelkie warunki zakupu klubu przez grupę prowadzoną przez Chearlake Capital i Todda Boehly'ego zostały uzgodnione. Procedura ma zakończyć się do końca maja.

Czytaj więcej

FC Chelsea ma nowych właścicieli. Rekordowa cena za "The Blues"
10:25
07.05.2022

50 cywilów ewakuowano z huty Azowstal w Mariupolu

Ewakuowani to cywile, którzy ukrywali się w podziemiach Azowstalu. Zarówno Rosja, jak i Ukraina potwierdziły, że z miasta wywieziono 50 osób, w tym 11 dzieci. “Mamy nadzieję, że wkrótce dotrą w bezpieczne miejsce po tym, jak spędzili dwa miesiące w podziemnym schronie” - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński.

09:59
07.05.2022

Straż Graniczna: Do Polski przyjechało ponad 3,2 miliona uchodźców

Straż Graniczna poinformowała, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało już 3 miliony 212 tys. uchodźców.

Czytaj więcej

Nowe dane o uchodźcach. Jest już ich ponad 3,2 mln
09:35
07.05.2022

Kijów wraca do życia [fotorelacja]

Tuż przed wybuchem wojny Kijów był trzymilionową metropolią. Gdy do miasta zbliżało się wojsko rosyjskie, wielu mieszkańców wyjechało. Gdy z końcem marca oblężenie ustało, wielu z nich wróciło, ale nie wszyscy. W mieście wciąż nie widać tłumów ludzi, na ulicach nie ma samochodowych korków, a wiele sklepów i restauracji wciąż nie działa - pisze i fotografuje nasz korespondent Paweł Rochowicz.

Czytaj więcej

Stolica Ukrainy liże wojenne rany
09:11
07.05.2022

„Neue Osnabruecker Zeitung": „Kości zostały rzucone. Niemcy wysyłają do Ukrainy wysoce nowoczesne haubicoarmaty"

"To już zupełnie inny kaliber pomocy niż brzmiące jak alibi zapowiedzi dostarczenia kiedyś tam starych dział przeciwlotniczych. Ale czy dostarczając kolejny sprzęt, Berlin dostarcza też agresorowi – Władimirowi Putinowi kolejny argument, aby uznać Niemcy za stronę wojny? Odpowiedź jest prosta: nie. To nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie dostawy broni. Putin może – jeśli uzna to za stosowne – zakwalifikować każdą z osobną jako wrogi akt. Czy to uczyni, dowiemy się być może w poniedziałek, gdy Rosja z pełnym patosem będzie wspominać zwycięstwo 77 lat temu nad nazistowskimi Niemcami" - komentuje niemiecka gazeta.

08:29
07.05.2022

Brytyjski wywiad: Wojna przynosi poważne straty Rosjanom

Najlepiej wyposażone rosyjskie jednostki wojskowe odnoszą poważne straty, informuje brytyjski wywiad wojskowy. Odtworzenie sił zbrojnych Rosji po tym konflikcie zajmie Moskwie dużo czasu, a koszty będą olbrzymie. Według najnowszych informacji wywiadowczych, w walkach na Ukrainie został zniszczony jeden z najbardziej zaawansowanych rosyjskich czołgów T-90M, wyposażony w systemy nawigacji satelitarnej.

07:34
07.05.2022

Nancy Pelosi chce uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA popiera wniosek Kijowa o o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W wywiadzie dla telewizji MSNBC oświadczyła, iż miejsce mocarstwa nuklearnego, którego przywódca grozi użyciem broni atomowej, dokonuje inwazji na inny kraj, a żołnierze dopuszczają się zbrodni, jest na liście takich państw.

07:09
07.05.2022

Ambasadorowie UE będą rozmawiać o sankcjach wobec Rosji

W sobotę kontynuowane będą rozmowy ambasadorów państw unijnych w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Piątkowa narada nie przyniosła rezultatów. Nie ma zgody w sprawie okresów przejściowych dotyczących embarga na import ropy z Rosji, które ma wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy.

07:02
07.05.2022

Prezydent USA ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, tym razem o wartości 150 milionów dolarów. Decyzję podjął prezydent Joe Biden. Dodatkowe uzbrojenie obejmuje 25 tysięcy pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, mobilne radary przeciwartyleryjskie, drony oraz części zamienne.

Czytaj więcej

USA przekażą kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy
06:47
07.05.2022

Chrabota: Kreml kłamie o Polakach

W tej wojnie na pierwszej linii frontu jest systemowe kłamstwo, ukrywające się pod pozornie niewinnie brzmiącym określeniem fake newsa - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Kreml kłamie o Polakach
06:40
07.05.2022

Prezydent USA i premier Kanady rozmawiali o pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy

O telefonicznej rozmowie Joe Bidena i Justina Trudeau poinformował Biały Dom.

06:33
07.05.2022

W Donbasie Ukraińcy odparli osiem ataków Rosjan

Dowództwo Operacji Sił Połączonych informuje na swoim profilu na Facebooku, że w ciągu ostatniej doby, w czasie odpierania ataków Rosjan, zniszczono trzy czołgi, osiem zestawów artyleryjskich, siedem bojowych wozów piechoty, trzy jednostki sprzętu inżynieryjnego i jeden inny pojazd. Ponadto nad Donbasem zestrzelono siedem dronów Orlan-10.

06:29
07.05.2022

W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono co najmniej 14 celów powietrznych

Dowództwo Sił Powietrznych informuje, że na froncie południowo-wschodnim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej 14 rosyjskich dronów Orlan-10. "Polowanie trwa" - czytamy na profilu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku. Rosjanie wykorzystują drony Orlan-10 głównie do rozpoznania powietrznego i koordynowania ognia artyleryjskiego.