Włoskie władze argumentują, że pomiędzy właścicielem jachtu a przedstawicielami władz rosyjskich i osobami, wobec których nałożono ograniczenia, istnieje „znaczny związek gospodarczy i biznesowy”. Jacht pod banderą Kajmanów znajdował się w porcie miasta Marina di Carrara.

Serwis SuperYachtFan szacuje koszt jachtu na 700 mln dol. Jednostka zbudowana została przez niemiecką Luerssen w 2020 roku, ma dwa lądowiska dla helikopterów, basen, kino, luksusowe kabiny, salę konferencyjną.

Czytaj więcej

FBI zatrzymało superjacht rosyjskiego oligarchy. Dokumenty pogrążają właściciela

Długość jachtu to 140 m (boisko piłkarskie liczy 105 m). Według The New York Times takich jachtów jest na świecie 14 sztuk, ale tylko właściciel Szeherezady pozostaje nieznany. Urzędnicy w Stanach Zjednoczonych poinformowali New York Times, że jacht był rzekomo powiązany z Putinem.

Czytaj więcej

Superjacht rosyjskiego miliardera zniknął z radarów. Jest poza zasięgiem sankcji

Zwolennicy więzionego przez rosyjski reżim opozycjonisty Aleksieja Nawalnego także są tego zdania. Odnieśli się do posiadanej przez siebie listy załogi, która ma zawierać kilku pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSO), którzy zajmują się bezpieczeństwem Putina.

Według innych wersji jacht może oficjalnie należeć do biznesmena Eduarda Chudainatowa, niegdyś prezesa Rosniefti, człowieka z bardzo bliskiego otoczenia Putina. Nie podlega on sankcjom UE. Tę wersję potwierdza wystąpienie włoskich władz do Komisji Europejskiej, o objęcie właściciela Szeherezady sankcjami.

Od września ubiegłego roku jacht jest zacumowany do remontu w stoczni w miejscowości Marina di Carrara w Toskanii. W piątek miał odpłynąć.

Włochy od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę zamrażają aktywa Rosjan, którzy zostali objęci antyrosyjskimi sankcjami. Na początku kwietnia poinformowano, że władze skonfiskowały mienie za łączną kwotę 900 mln euro.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ