Uczestniczki spotkania opowiedziały mu o swoich przejściach i wyrażały nadzieję, że wkrótce uzyskają oficjalne przeprosiny od rządu za tolerowanie tych instytucji.
Enda Kenny spotkał się w irlandzkiej ambasadzie z 17 kobietami, mieszkającymi w Wielkiej Brytanii, odkąd zbiegły z tak zwanych Pralń Magdalenek w Irlandii. Pralnie Magdalenek były skrzyżowaniem domu pokuty, aresztu i obozu pracy dla kobiet lekkich obyczajów, matek nieślubnych dzieci, drobnych przestępczyń, ale też sierot i niechcianych lub niepełnosprawnych dziewcząt.
Od początku XIX wieku pensjonariuszki, kierowane tam przez Kościół lub własne rodziny, zarabiały praniem na utrzymanie instytucji, bez żadnej zapłaty, za to często karane i pozbawione prawa opuszczenia zakładu. Ten surowy reżim nie zmienił się po uzyskaniu przez Irlandię niepodległości w 1922 roku. Od tego czasu do zamknięcia ostatniej Pralni Magdalenek w Dublinie, w 1996 roku, trafiło do nich 10 tysięcy dziewcząt i kobiet, w tym co piąta na mocy decyzji władz państwowych.
W 2002 roku powstał film "Siostry Magdalenki" ukazujący ciemne strony tych instytucji.
Obejrzyj trailer filmu "Siostry Magdalenki"