Nuland następnie uda się do Skopje, aby przełamać impas polityczny w Macedonii.
Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca wielokrotnie przekładane głosowanie ws. zmian w konstytucji, umożliwiających utworzenie nowego specjalnego sądu nie powiodło się, gdyż liczba głosujących - za, była mniejsza niż wymagane dwie trzecie członków parlamentu. Po gorącej dyskusji, tylko 75 deputowanych głosowało za zmianami, siedmiu głosowało przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Pozostała część deputowanych w 120 osobowej izbie, odmówiła wzięcia udziału w głosowaniu.
Z kolei zaplanowane na przyszły tydzień rozmowy przywódców politycznych Macedonii, określane są mianem „negocjacji ostatniej szansy".
Unijny komisarz Johannes Hahn nazwał obecny etap rozmów fazą krytyczną. Należy podkreślić, że to on jest ojcem sukcesu zapowiedzi przeprowadzenia w przyszłym roku w kwietniu przedterminowych wyborów. Hahn na początku przyszłego tygodnia także udaje się do Skopje z misją ratunkową. Co ważne, wizyta Hahna zbiega się właśnie z zapowiedzianą wcześniej wizytą Nuland.
13 lipca spotka się ona zarówno z premierem Nikołą Gruewskim, jak i szefem opozycji Zoranem Zajewem. Głównym tematem rozmów będzie powołanie rządu przejściowego, który doprowadzi kraj do wyborów. Tylko w tej jednej kwestii odbyły się już trzy tury rozmów - wszystkie kończyły się wyznaczeniem kolejnego terminu spotkania.