Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 22.10.2015 15:43 Publikacja: 22.10.2015 15:40
Foto: AFP
Rzeczospolita: Dlaczego dla Francji, Wielkiej Brytanii i USA nie będzie pokoju w Syrii, dopóki Baszar Asad nie odejdzie?
Pierre Verluise: Asad ma tyle krwi na rękach, że dla tych krajów całkowicie stracił wiarygodność. Ale to stanowisko polityczne może się zmienić: historia zna mnóstwo przykładów przywódców, którzy mieli na sumieniu zbrodnie, a mimo to uzyskiwali poparcie Zachodu. W polityce moralność tylko wyjątkowo odgrywa kluczową rolę. Jeśli okaże się, że Asad za sprawą rosyjskiej interwencji będzie nie do usunięcia, Zachód weźmie to pod uwagę, stanie się „bardziej elastyczny".
To prawdopodobne?
Rosyjska interwencja została znakomicie pomyślana. Putin potrafił przekształcić słabości Zachodu – strach naszych przywódców przed przeprowadzeniem operacji lądowej w Syrii, a także brak konsekwencji i długofalowego działania – w swoje atuty. Z jednej strony zawieramy umowę z Iranem w sprawie broni atomowej i zniesienia sankcji, a z drugiej dziwimy się, że Teheran korzysta z tego i posyła swoje oddziały do obrony Asada. Zachód uzyskał więc dokładnie odwrotność tego, co zamierzał. Ale mimo wszystko Putin nie będzie rozdawał wszystkich kart w Syrii. Osiągnął natomiast swój główny cel: będzie siedział za stołem negocjacji w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie.
Zachód chciał w Egipcie odejścia Mubaraka, a potem poparł jeszcze bardziej krwawego dyktatora, marszałka Sisiego. Po co w Syrii powtarzać ten sam błąd?
W Egipcie po upadku Mubaraka do władzy w demokratycznych wyborach doszło Bractwo Muzułmańskie. I dopiero gdy się okazało, że jest niekompetentne, Unia i USA postawiły na Sisiego. Ale przyznaję: Zachód jest często niekonsekwentny. Właśnie opublikowaliśmy analizę na temat tego, jak w Afganistanie w 2001 roku, a potem w Iraku i Libii, USA zlekceważyły znaczenie geopolityczne plemion. To jak rachować na podstawie fałszywej tabliczki mnożenia: na końcu musi być katastrofa.
Kanclerz Merkel, inaczej niż prezydent Hollande, uważa, że Asad jest partnerem do rozmów. Dlaczego?
Zapewne to wynik jej dyskusji z Putinem. Unia, jak głosi jej motto, jest zjednoczona w różnorodności. To stanowi o wielkości Europy, a zarazem i jej słabości.
Rozmawiał Jędrzej Bielecki
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski może w nadchodzących dniach przedstawić rodakom Plan Zwycięstwa - zapowiedział w weekend Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 października w Kijowie znów rozległ się alarm lotniczy. W stolicy Ukrainy aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Izrael przeprowadził w nocy atak powietrzny na obiekt przemysłowy w syryjskim mieście Hims i obiekt wojskowy w pobliżu miasta Hama - podają syryjskie media państwowe.
W nocy z 2 na 3 października izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w zachodniej Syrii - podają syryjskie media państwowe.
Spodziewana od kilku dni operacja lądowa Izraela w Libanie rozpoczęła się w nocy z poniedziałku na wtorek. Izraelska armia informuje o przeprowadzaniu "ograniczonych" rajdów na terytorium Libanu.
W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do ataku powietrznego Izraela na stolicę Syrii, Damaszek. W ataku zginęły trzy osoby - podaje syryjska agencja informacyjna SANA.
Izrael przeprowadził w niedzielę, późnym wieczorem, atak powietrzny na Syrię, atakując liczne cele w muhafazie (prowincji) Hana - informują syryjskie media państwowe. W ataku zginęło co najmniej czterech cywilów.
Kilku żołnierzy amerykańskich i sojuszniczych zostało rannych w ataku dronów na amerykańską bazę wojskową w Syrii - poinformował przedstawiciel władz USA. To drugi poważny atak w ostatnich dniach na siły amerykańskie. Według źródła agencji za atakiem mogą stać grupy wspierane przez Iran.
Siły specjalne ukraińskiego wywiadu wojskowego przeprowadziły atak na rosyjską bazę lotniczą w Syrii - donosi "Kyiv Post".
U Asmy Al-Asad, żony prezydenta Syrii Baszara el-Asada wykryto białaczkę - poinformował syryjski Pałac Prezydencki.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”, gościem Bogusława Chraboty był Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Tematem rozmowy były najważniejsze kwestie dotyczące stanu bezpieczeństwa Polski w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich, ochrony granic oraz zmian w strategii migracyjnej zapowiadanych przez premiera Donalda Tuska.
Rosyjska Prokuratura Generalna domagała się ponad 1 miliarda euro (1,09 miliarda dolarów) odszkodowania od międzynarodowego koncernu energetycznego Shell. Wyrok na korzyść Kremla jest przesądzony, podobnie jak fakt, że Shell nie zapłaci ani centa. Sprawa trafiła do sądu w Moskwie.
Wizz Air ogłosił dodanie do bazy samolotów trzymanych na Lotnisku Chopina w Warszawie kolejnej maszyny. Zapowiada, że dzięki temu będzie mógł otworzyć nową trasę i częściej latać na tych już istniejących.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
Prawo Komunikacji Elektronicznej to ustawa, która ma poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnić konsumentom lepszą ochronę. Nowe zasady wejdą w życie 10 listopada. Część osób mogła już otrzymać informacje w tej sprawie od swojego operatora. Co konkretnie ma się zmienić?
Polska nie zamierza naruszać międzynarodowych konwencji chroniących migrantów, ale zwiększy uprawnienia służb mundurowych w sprawach ochrony granicy – wynika z wstępnej wersji „Strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030”. Wcześniej, słowa Donalda Tuska o "zawieszeniu prawa do azylu" wywołały burzę.
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął strategię migracyjną. "Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" — napisał Donald Tusk na platformie X.
– To powinien być trener filozof, z wizją, a nie zwykły rzemieślnik – mówi „Rz” były tenisista Wojciech Fibak o idealnym kandydacie na nowego szkoleniowca Igi Świątek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas