Stanowisko Europejskiej Partii Ludowej w sprawie rezolucji PE na temat sytuacji w Polsce

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, stało się - ze względu na wielkość kraju, siłę jego gospodarki oraz pozycję geopolityczną - wydarzeniem dużej wagi.

Aktualizacja: 12.04.2016 16:17 Publikacja: 12.04.2016 16:10

Stanowisko Europejskiej Partii Ludowej w sprawie rezolucji PE na temat sytuacji w Polsce

Foto: PAP/EPA

Red

Znaczenie Polski tłumaczy uwagę, z jaką instytucje Unii Europejskiej śledzą rozwój bieżących wydarzeń w  tym kraju. Od objęcia władzy przez nowy rząd minęło już pięć miesięcy. Niestety, te pięć miesięcy zostało zdominowanych przez kryzys konstytucyjny i jego implikacje dla Unii Europejskiej. Jako Grupa EPL, największa frakcja w Parlamencie Europejskim, w pełni uznajemy fakt, że nowy rząd Polski został demokratycznie wybrany i nie podważamy jego prawa do wdrażania swojego programu. Niemniej, Unia Europejska potrzebuje aktywnego polskiego rządu w Unii. Interesy Polski są interesami Unii i vice versa. Niestety, wydaje się, że obecnie, Polska nie podziela tego podejścia. Polska administracja nie jest już tak jak w poprzednim okresie, aktywnie zaangażowana w kształtowanie polityki unijnej. Może to szkodzić polskim interesom.

Grupa EPL i polski rząd mają różne poglądy w wielu kwestiach. Zatem, musimy mieć wolę współpracy i rozwiązywania spornych kwestii. Musimy także łagodzić potencjalne napięcia.  Dotychczasowe relacje nowego rządu z Komisją Europejską i innymi instytucjami Unii są naznaczone brakiem szacunku.  Jest rzeczą naturalną, że proponowane rozwiązania i środki bywają przedmiotem dyskusji i z niektórymi można się nie zgadzać. Jednakże różnica zdań może być wyrażona z szacunkiem dla drugiej strony. Należymy, w końcu wszyscy, do tego samego kręgu europejskiej demokracji i rządów prawa. 

Podstawowe znaczenie ma to, że demokracja nie oznacza jedynie władzy większości; prawa mniejszości powinny być szanowane. Demokracja działa na zasadzie podziału władzy i mechanizmów kontroli i równowagi. Ta zasada winna być respektowana.  W innym razie demokracja prowadzi do tyranii większości. Polski Trybunał Konstytucyjny i jego wyroki muszą być uznawane, ponieważ jest on filarem mechanizmu kontroli i równowagi. Sam fakt posiadania większości parlamentarnej nie daje prawa do arbitralnych decyzji, ponieważ prowadzi to do pogwałcenia praworządności.  Opinie, wraz z oceną sytuacji niezależnej Komisji Weneckiej, ale także Trybunału Konstytucyjnego, mają dla nas bardzo duże znaczenie. Fakty mówią same za siebie: Polska, z powodu wprowadzonych ostatnio, pospiesznych zmian prawnych, ma problemy z praworządnością. Oczekujemy, że polski rząd poważnie potraktuje te obawy i z całą powagą wdroży wszystkie zalecenia Komisji Weneckiej przywracając w pełni, prawa Trybunału Konstytucyjnego.

Wielokrotnie, oceniając sytuację w Polsce, kreślono paralele do sytuacji w innym kraju członkowskim - na Węgrzech.  Jednakże Węgry zaakceptowały rady Komisji Europejskiej. Węgry, na prośbę instytucji europejskich, zaakceptowały także zmiany w konstytucji.  Węgry broniły interesu narodowego, co jest rzeczą całkowicie zrozumiałą, ale premier Wiktor Orban rozumiał jednocześnie, że jego kraj jest częścią Unii Europejskiej i że Komisja Europejska stoi na straży traktatów, tych samych, które obowiązują zarówno Węgry, Niemcy jak i Polskę.  Apeluję teraz do rządu polskiego o przyjęcie takiej samej postawy.

Jesteśmy wdzięczni Platformie Obywatelskiej za jej konstruktywne podejście oraz gotowość samokrytycznego odniesienia się do niektórych własnych działań. Oparta na dialogu strategia, jaką zastosowała PO podczas ośmiu lat swoich rządów, okazała się sukcesem. Wystarczy spojrzeć na ilość funduszy, jakie polski rząd zdołał wynegocjować dla Polski w wieloletnim budżecie UE 2014-20. 

Polska otrzymała te środki, ponieważ została uznana za wiarygodnego partnera.  Posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy należą do mojej frakcji, bronią polskiego interesu poprzez wspólną pracę ze swoimi partnerami, nie tylko z frakcji EPL.  Nowi przywódcy PO i PSL  robią to samo w ramach Europejskiej Partii Ludowej i na wspólnych szczytach przywódców państw członkowskich. PiS natomiast kreuje negatywny obraz  Polski, poprzez wypychanie jej poza główny proces decyzyjny. Nie jest to dobre ani dla Polski ani, w dłuższej perspektywie, dla polskiego społeczeństwa.

Polityka krajowa będzie kluczowa dla Prawa i Sprawiedliwości. Już można zdefiniować potencjalne zagrożenia. Agencje ratingowe, jak Moody's ostrzegły, że brak zażegnania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego będzie miał negatywny wpływ na wiarygodność kraju i zaufanie inwestorów i prawdopodobnie stworzy atmosferę niepewności gospodarczej.

Unia Europejska jest oparta na kompromisie i współpracy, a nie na konfrontacji. Oparta jest na zasadach wspólnego zaufania, szacunku, a także, jak zapisano w traktatach "na zasadzie lojalnej współpracy".  Wszyscy członkowie Unii mają takie same prawa.  Nie chodzi o konflikt między Unią Europejską i Polską. Bruksela jest Warszawą a Warszawa, Brukselą.  Bruksela chroni wartości , na, których oparta jest Unia. Komisja Europejska jest po to, żeby ułatwić dialog, pomóc tam gdzie jest to możliwe, ale wyniki rozmów zależą od stron sporu w Polsce. Kryzys wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego może być rozwiązany przez dialog i bez dalszej interwencji Komisji Europejskiej, ale, żeby to się stało trzeba przywrócić poszanowanie dla istniejącego ładu konstytucyjnego.

Pod stanowiskiem podpisali się:

Manfred Weber - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) Przewodniczący
 
Esteban Gonzalez Pons - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) Wiceprzewodniczący
 
Françoise Grossetete - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) Wiceprzewodnicząca

Lara Comi - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) Wiceprzewodnicząca

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1155
Świat
Ukraina: Kto może zastąpić pomoc wywiadowczą USA i Starlinki Muska?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1154
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1150