- Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna – powiedział minister Henryk Kowalczyk.
Dodał, że trwają ostatnie testy informatyczne, ale już od najbliższego poniedziałku wszyscy obywatele mogą składać wnioski.
Przypomnijmy, że o dofinansowanie można starać się od 19 września 2018 r. Zainteresowanie było olbrzymie. W programie wykryto jednak dość znaczący błąd: dofinansowanie nie zostało zwolnione z podatku od osób fizycznych. Minister Środowiska obiecał wprowadzenie termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Stosowna nowelizacja ustaw podatkowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.
Do 31 grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie w całym kraju przyjęły formalnie ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Na dedykowanym portalu beneficjenta założono ponad 100 tys. kont. Pierwsze umowy są już podpisywane.
- Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio – ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków. Do tej pory, czyli do 17 stycznia 2019 r., podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania" – podkreślił prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.