Odstrzał dzików na wschodniej granicy

W pasie o szerokości ok. 50 km od granicy z Ukrainą i Białorusią populacja dzików zostanie ograniczona do 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy.

Aktualizacja: 27.01.2016 09:29 Publikacja: 27.01.2016 07:18

Odstrzał dzików na wschodniej granicy

Foto: Fotorzepa, Przemysław Wierzchowski

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików. Konieczne jest bowiem ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej afrykański pomór świń (ASF).

Działania mające na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się (ASF) podejmowane są, odkąd w lutym 2014 r. na terenie wschodniej Polski stwierdzono przypadek ASF u martwego dzika.

Tak jak przewiduje projekt, właściwy powiatowy lekarz weterynarii ma podpisywać z myśliwymi lub kołami łowieckimi umowy na odstrzał dzików. Wskaże w nich obszar, na którym ma być dokonany, i liczbę osobników.

Oprócz tego umowa określi też termin wykonania takiego zadania oraz wskaże miejsce dostarczania zabitych zwierząt. Ponadto umowa ma przewidywać zwrot kosztów, jakie w związku z takimi działaniami poniosą myśliwi.

Projekt określa także województwa i gminy, w których taki odstrzał zostanie przeprowadzony. I np. w województwie warmińsko-mazurskim będą to okolice Ełku, Kalinowa i Prostek. W województwie podlaskim takie działania przewiduje się np. w pobliżu Augustowa i Suwałk.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem