Reklama
Rozwiń

Trybunał: Polska zapłaci 100 tys. euro dziennie za naruszenia nakazu natychmiastowego zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej

Polska ma natychmiast zaprzestać gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. Za naruszenie nakazu Trybunał zasądzi karę pieniężną w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Aktualizacja: 20.11.2017 18:08 Publikacja: 20.11.2017 17:21

Świerki na ścieżce "Pod Dębami" w Puszczy Białowieskiej w miejscowości &#34

Świerki na ścieżce "Pod Dębami" w Puszczy Białowieskiej w miejscowości Świnoroje, 17 bm. Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu 17 października br. ma rozpocząć się kolejne wysłuchanie ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej. Spotkanie dotyczyć będzie wydanego przez wiceprezesa Trybunału Antonio Tizzano środka tymczasowego z lipca br., w którym nakazano natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy.

Foto: PAP/ Artur Reszko

Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać działań aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. W razie stwierdzenia naruszenia tego nakazu Trybunał zasądzi zapłatę przez Polskę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 000 euro dziennie - takie postanowienie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie  C-441/17 R Komisja Europejska przeciwko Polsce.

Komisja wniosła  skargę przeciwko Polsce 20 lipca 2017 r. Domagała się  stwierdzenia, że Polska uchybiła zobowiązaniom spoczywającym na niej na mocy dyrektywy siedliskowej, a także dyrektywy ptasiej. KE wniosła do Trybunału o nakazanie Polsce, aby w oczekiwaniu na wyrok Trybunału rozstrzygający sprawę co do istoty zaprzestała, z wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu, aktywnych działań gospodarki leśnej, w tym zwłaszcza usuwania ponadstuletnich martwych świerków oraz wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Puszczy Białowieskiej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono