W sezonie grzewczym nawet w dużych miastach plastikowe opakowania czy opony samochodowe lądują w piecach. Nie zawsze jednak wiadomo, komu zgłosić proceder nielegalnego palenia odpadów.
– Organami właściwymi do kontrolowania i tym samym zapobiegania nieprawidłowemu postępowaniu z odpadami jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska lub wójt, burmistrz, prezydent miasta – mówi Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska.
W praktyce bywa z tym różnie, o czym przekonała się jedna z warszawskich czytelniczek „Rz". Zadzwoniła do wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska i dowiedziała się, że ta zajmuje się poważniejszymi przypadkami zatruwania środowiska.
– Inspekcja nie kontroluje osób fizycznych, dlatego skargi na sąsiadów przekazujemy straży miejskiej – potwierdza Maria Suchy z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Dodaje, że nawet mali przedsiębiorcy nie są kontrolowani przez inspekcję. W zasięgu zainteresowania wojewódzkich inspektorów są natomiast przedsiębiorcy, których działalność wymaga odpowiedniego pozwolenia na korzystanie ze środowiska.
Zdaniem Jadwigi Sołtysek z kancelarii KSP Legal & Tax Advice ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska daje szerokie uprawnienia inspektorom.