Chodzi o ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. To przepisy, które mają sprostać wyśrubowanym wymogom Komisji Europejskiej dotyczącym realizacji inwestycji mogących mieć wpływ na środowisko. Przy okazji wprowadza się zmiany w formalnościach budowlanych (art. 140 tej ustawy).
[srodtytul]Potrzebne postępowanie administracyjne[/srodtytul]
– Z nowej ustawy wynika, że realizacja prostych obiektów budowlanych będzie wymagała pozwolenia na budowę – wyjaśniła Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. – Chodzi o te wymienione w art. 29 prawa budowlanego. Są to m. in.: wolno stojące budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 25 mkw. (na każdych 500 mkw. powierzchni działki można postawić tylko jeden z tych obiektów).
– Chodzi przy tym nie o każdą inwestycję, lecz tylko o te, które mogą mieć negatywny wpływ na obszary Natura 2000. Nie muszą być też bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru – wyjaśnił Artur Kawicki, ekspert w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, były dyrektor wydziału zajmującego się oddziaływaniem na środowisko w Ministerstwie Środowiska.
Przypomnijmy: obszary Natura 2000 są to tereny, na których znajdują się ptaki, rośliny, zwierzęta lub ich siedliska objęte ochroną (obecnie stanowią one ok. 18,95 proc. powierzchni Polski, planuje się jednak objąć tą ochroną kolejne tereny).