Gdzie powinniśmy oddawać niepotrzebne sprzęty

Niektórych wyrobów nie wolno wyrzucać do śmietnika. Zazwyczaj zalegają one strychy czy podwórka, bo nie wiemy, jak się ich pozbyć

Publikacja: 20.12.2008 07:25

Gdzie powinniśmy oddawać niepotrzebne sprzęty

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Nie pomagają w tym przepisy o odpadach, a zwłaszcza to, jak są realizowane.

Chodzi przede wszystkim o zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Warto pamiętać, że są nim nie tylko kuchenki czy komputery, ale także świetlówki i zabawki elektryczne.

[b]Teoretycznie wyjście jest: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179163]ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym[/link] przewiduje, że kupując nowe urządzenie, można oddać stare. Ale zazwyczaj sklepy nie przyjmują ich już dzień czy dwa później, a niektóre w ogóle nie chcą ich odbierać.[/b]

Restrykcyjne są także przepisy o wrakach samochodowych (auta osobowe i motocykle). Trafiać mają one do stacji demontażu bądź punktu zbierania. Oddający dostaje zaświadczenie o przyjęciu pojazdu, co pozwala go wyrejestrować w gminie. Samo przekazanie jest bezpłatne.

[b]Ani pojazdów, ani zużytego sprzętu nie można oddać na złom, chyba że punkt figuruje w specjalnym rejestrze jako zbierający sprzęt lub jest np. punktem zbierania pojazdów.[/b]

Zakazów trzeba też szukać w regulaminach porządku i czystości w gminach. Zazwyczaj wynika z nich, że do worków i pojemników z odpadami komunalnymi nie należy wrzucać zużytych baterii, przeterminowanych lekarstw, termometrów rtęciowych, gruzu z remontów, odpadów wielkogabarytowych czy żużla. Nie zawsze jednak gmina informuje, w jaki sposób można się pozbyć tych śmieci.

Podajemy więc najczęściej spotykane możliwości pozbycia się niechcianych odpadów ze swojej nieruchomości:

[b]Baterie[/b]

Powinniśmy je wrzucać do pojemników przeznaczonych na nie. Bywają takie w szkołach, niektórych sklepach, urzędach oraz zakładach fotograficznych.

[b]Lekarstwa[/b]

Przeterminowane lub niewykorzystane leki, igły, strzykawki oraz termometry rtęciowe należy oddać do aptek, w których stoją specjalne pojemniki na tego typu odpady.

[b]Zużyty sprzęt AGD (oraz świetlówki)[/b]

Jeśli kupując nowe, nie oddaliśmy starych, pozostaje nam znaleźć adres punktu prowadzonego przez gminę i terminy, w których działa (zazwyczaj kilka godzin tygodniowo). Po wejściu w życie nowych przepisów będzie je można oddać w punkcie serwisowym, jeśli sprzęt nie będzie się nadawał do naprawy, a także w punktach skupu złomu, które wpiszą się do odpowiedniego rejestru.

[b]Akumulatory[/b]

Podczas zakupu nowego wnosimy opłatę depozytową, którą sklep zwraca, gdy odwieziemy mu stary. Ten system działa dobrze.

Kiedy już nie mamy zupełnie gdzie oddać śmieci, pozostaje nam wyjście awaryjne. [b]Obowiązek zabrania od mieszkańców selektywnie zebranych odpadów mają przedsiębiorcy odbierający od nas odpady komunalne.[/b] Dostają bowiem zezwolenia z gmin na wywóz zwykłych śmieci komunalnych, pod warunkiem że będą także odbierali wszystkie selektywnie zbierane odpady komunalne, w tym domowe odpady wielkogabarytowe (np. stare meble), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz resztki z remontów. Wynika to z art. 8 ust. 2 pkt 3b [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180129]ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach[/link].

[b]Niestety usługi te firma zaoferuje nam odpłatnie[/b]. Ponadto wysokość maksymalnych cen nie jest ustalana przez gminę, jak to jest w wypadku wywozu odpadów komunalnych czy nieczystości z szamb. Trzeba się więc liczyć z tym, że [b]za wywiezienie lodówki czy kuchenki zapłacimy 30 – 50 zł, a za pojemnik gruzu czy starych mebli od 200 do ponad 1 tys. zł.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku