- Jeśli przestanę myśleć nad tym, co mogę zrobić lepiej, co zrobić, by wejść piętro wyżej jako piłkarz, to będzie znaczyło, że zbliżam się ku końcowi – mówił Michałowi Kołodziejczykowi kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

– Nie czułem wstydu, nie miałem kompleksów. Zrozumiałem, że jestem wybrańcem, że to szansa, której zwyczajnie nie mogę zmarnować – stwierdził w rozmowie z Michałem Kołodziejczykiem piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak.

Co trzeci respondent uważa, że najlepszy polski piłkarz w historii to Robert Lewandowski. 12 proc. badanych wskazało Kazimierza Deynę, a niewiele mniejszy odsetek Zbigniewa Bońka oraz Włodzimierza Lubańskiego.

 

- W podziale na płeć kobiety znacznie częściej wskazywały na Roberta Lewandowskiego (39 proc. vs 28 proc. mężczyzn). Mężczyźni częściej niż kobiety wskazywali Włodzimierza Lubańskiego (14 proc. vs 7 proc. kobiet). W podziale na wiek, wraz z jego wzrostem spada odsetek osób wskazujących Roberta Lewandowskiego – z 50 proc. wśród osób do 24 lat, do 23 proc. wśród osób powyżej 50 lat. Najstarsi częściej uważali, że najlepszym polskim piłkarzem jest Włodzimierz Lubański (25 proc. vs 5 proc. w najmłodszej grupie). Robert Lewandowski częściej wskazywany był również przez osoby o najniższym poziomie wykształcenia (43 proc.), badanych o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (35 proc.) oraz mieszkańców wsi (37 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

"Najlepszy trener na świecie" to tytuł książki Jacka Gmocha. Z jednej strony to wywiad rzeka. Z drugiej – literatura science fiction – pisze Stefan Szczepłek.

"Nie ma przepisu na piłkarza” – tłumaczył Marcin Dorna, trener reprezentacji Polski do lat piętnastu, w rozmowie ze Stefanem Szczepłkiem o roli rodziców i agentów w wychowaniu młodych zawodników.