Kwestie światopoglądowe mocno różnicują Polaków. IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej" zapytał o pięć kwestii: stosunku do aborcji, związków partnerskich, finansowania in vitro, religii w szkołach i napływu imigrantów. We wszystkich odpowiedziach wielkie znaczenie dla deklarowanych poglądów ma płeć, miejsce zamieszkania, a przede wszystkim poglądy polityczne.
Czytaj także: Godek: Geje chcą adoptować dzieci, bo chcą je molestować i gwałcić
Duże kontrowersje budzą pytania dotyczące związków partnerskich. O ile zdecydowana większość respondentów (75,8 proc.) zgadza się na wprowadzenie związków partnerskich dla osób różnej płci , o tyle w pytaniu dotyczącym osób tej samej płci 50 proc. jest temu przeciwna. Jeszcze bardziej nieprzychylna jest opinia badanych dotycząca małżeństw jednopłciowych: 64,6 proc. jest im przeciw, a 27,2 – za. Zdecydowane „nie" badani mówią też adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Przeciw jest 73,1 proc., za – 16,7 proc., a ponad 10 proc. nie ma zdania.
Więcej liberalizmu badani wykazują w sprawie aborcji. Prawie 50 proc. respondentów opowiada się za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, a 28,7 proc. jest za ułatwieniem dostępu do aborcji z innych przyczyn niż wymienione obecnie w ustawie, a tylko niespełna 15 proc. chciałoby zaostrzenia prawa.