Schwytano chronionego wieloryba? „W USA poluje się na jelenie. To jest to samo”

Jeden z najbogatszych Islandczyków, Kristján Loftsson, odniósł się do oskarżeń, jakoby jego firma wielorybnicza nielegalnie zabiła chronionego płetwala błękitnego.

Aktualizacja: 12.07.2018 16:05 Publikacja: 12.07.2018 16:01

Schwytano chronionego wieloryba? „W USA poluje się na jelenie. To jest to samo”

Foto: AdobeStock

adm

- Nigdy nie złapaliśmy płetwala błękitnego w naszych wodach, ponieważ są one chronione - powiedział CNN Kristján Loftsson, dyrektor zarządzający Hvalur hf. - Gdy zbliżamy się do płetwala błękitnego, jest dla nas jasne, że zostawiamy go w spokoju - dodał.

Czytaj także: Norwegia zabije więcej wielorybów

Grupa antywielorybnicza Sea Shepherd stwierdziła w środę, że wHvalfjordur na Islandii firma Loftssona złapała i zamordowała płetwala błękitnego. Ochotnicy monitorujący wieloryby sfotografowali grupę osób ubraną w pomarańczowe kombinezony, badających wielkie zwłoki.

Największe istniejące gatunki, płetwale błękitne, są gatunkiem chronionym i od 1978 roku celowo nie są łapane, informuje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

Loftsson twierdzi, że wieloryb, o którym mowa był gatunkiem hybrydowym, który nie jest chroniony przez prawo islandzkie. Powiedział także, że jeśli był to płetwal błękitny, został zabity przypadkiem. - Ale różnica między tymi a błękitnymi jest łatwa do zauważenia - powiedział Loftsson.

Grupy działające na rzecz ochrony wielorybów oraz specjaliści, nie zgadzają się jednak z tłumaczeniem biznesmena. Adam A. Pack, badacz i profesor biologii na Uniwersytecie Hawajskim w Hilo, potwierdził, że na zrobionych zdjęciach widać płetwala błękitnego. - Wystarczy spojrzeć na płetwę grzbietową, na szpiczaste płetwy piersiowe i wielkość zwierzęcia - podkreślił. Zanotowano również brak białej wargi oraz charakterystyczne cętkowanie.

Choć władze Islandii zamierzają wykonywać testy genetyczne, aby określić gatunki łapanych wielorybów, może to potrwać miesiące. W oświadczeniu rząd stwierdził, że “kwestia została bardzo poważnie potraktowana przez rząd, a odpowiednie władze badają sprawę. Wstępne informacje sugerują, że złapane zwierzę prawdopodobnie nie jest płetwalem błękitnym, a raczej hybrydą”.

Zdjęcia opublikowane przez grupę Sea Shepherd wywołały oburzenie wśród obrońców praw zwierząt. Bo choć walka z wielorybnictwem nie jest nowością, to ta sprawa przyciągnęła większą uwagę i wywołała oburzenie ze względu na rzadkość występowania i status ochronny płetwala błękitnego.

Pomimo ostrej krytyki, z którą zmierzył się Loftsson, twierdzi on, że większość Islandczyków popiera wielorybnictwo. - Jesteśmy wielkim rybackim narodem - powiedział. - W USA są polowania na jelenie. To jest to samo - podkreślił. Stwierdził także, że wielorybnictwo nie stanowi problemu, o ile wielorybnicy trzymają się przepisów i limitów.

Płetwal błękitny to największe znane zwierzę w historii Ziemi. Długość ciała tego ssaka dochodzi do 33 metrów, a masa ciała do 190 ton. Masowe polowania na wieloryby w XX stuleciu sprawiły, że populacja płetwali błękitnych zmniejszyła się wielokrotnie.

Społeczeństwo
Prognoza pogody IMGW na luty. Prawdziwa zima w końcu nadejdzie?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Społeczeństwo
Ile pieniędzy zebrał WOŚP od początku działalności? Kwota jest imponująca
Społeczeństwo
Znów skandal związany z Pride of Poland. Nabywca nie zapłacił za gwiazdę aukcji
Społeczeństwo
Rafael Nadal wspiera WOŚP. Na aukcji rakieta podpisana przez tenisistę
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Społeczeństwo
Śnieg, marznące opady i mgła. W tych rejonach zapanują trudne warunki drogowe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego