Korespondencja z Budapesztu
W EuroSkills brało udział ponad 600 zawodników rywalizujących w 37 konkurencjach. Na terenie budapeszteńskiego Expo, w siedmiu wielkich halach, rywalizowano w obrębie sześciu kluczowych sekcji: Technologii komunikacji i informacji; Technologii wytwarzania i inżynierii; Technologii konstrukcyjnych i budowlanych; Transportu i logistyki; Usług socjalnych oraz Sztuk kreatywnych i mody.
Tradycyjnie największym zainteresowaniem widzów cieszyły się dyscypliny przezywające renesans popularności płynący na fali telewizyjnych talent-show, jak choćby gotowanie, moda czy stylizacja kosmetyczna. Tam gdzie rywalizowano w tych specjalnościach, trudno było się przebić przez tłum przyglądających się rywalizującym zawodnikom i zawodniczkom.
Spektakularnie w Budapeszcie wypadła Polska, bowiem w hali, gdzie prezentowano największe osiągnięcia EuroSkills, jak i organizatorów nadchodzących edycji (Graz, St. Petersburg) oraz WorldSkills (Kazań), ulokowany został wielki TIR, czyli Mobilne Centrum Edukacji które jest wizytówka Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
- Obecność Polski w budapeszteńskim EuroSkills to bardzo ważny element promocji naszej ojczyzny – powiedział obecny w miejscu zawodów ambasador Polski w tym kraju, pan Jerzy Snopek. Z jednej strony włączamy się do bardzo elitarnych zawodów z drugiej, swoją obecnością pokazujemy zainteresowanie ?szeroką sferą edukacji szkolnictwa branżowego. To doświadczenie jest bezcenne, zarówno z perspektywy uczestników jak i ewentualnych naszych aspiracji do organizacji imprezy w Polsce w przyszłości – dodał.