EuroSkills 2018: Debiut Polaków

Ponad 70 tysięcy widzów kibicowało uczestnikom olimpiady zawodów EuroSkills 2018 w Budapeszcie. Polacy, którzy pierwszy raz stanęli w szranki z młodzieżą na poziomie europejskim, rywalizowali w rozmaitych specjalizacjach branżowych.

Publikacja: 01.10.2018 12:45

EuroSkills 2018: Debiut Polaków

Foto: Fotorzepa, Piotr Iwicki

Korespondencja z Budapesztu

W EuroSkills brało udział ponad 600 zawodników rywalizujących w 37 konkurencjach. Na terenie budapeszteńskiego Expo, w siedmiu wielkich halach, rywalizowano w obrębie sześciu kluczowych sekcji: Technologii komunikacji i informacji; Technologii wytwarzania i  inżynierii; Technologii konstrukcyjnych i budowlanych; Transportu i logistyki; Usług socjalnych oraz Sztuk kreatywnych i mody.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem widzów cieszyły się dyscypliny przezywające renesans popularności płynący na fali telewizyjnych talent-show, jak choćby gotowanie, moda czy stylizacja kosmetyczna. Tam gdzie rywalizowano w tych specjalnościach, trudno było się przebić przez tłum przyglądających się rywalizującym zawodnikom i zawodniczkom.

Spektakularnie w Budapeszcie wypadła Polska, bowiem w hali, gdzie prezentowano największe osiągnięcia EuroSkills, jak i organizatorów nadchodzących edycji (Graz, St. Petersburg) oraz WorldSkills (Kazań), ulokowany został wielki TIR, czyli Mobilne Centrum Edukacji które jest wizytówka Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

- Obecność Polski w budapeszteńskim EuroSkills to bardzo ważny element promocji naszej ojczyzny – powiedział obecny w miejscu zawodów ambasador Polski w tym kraju, pan Jerzy Snopek. Z jednej strony włączamy się do bardzo elitarnych zawodów z drugiej, swoją obecnością pokazujemy zainteresowanie ?szeroką sferą edukacji szkolnictwa branżowego. To doświadczenie jest bezcenne, zarówno z perspektywy uczestników jak i ewentualnych naszych aspiracji do organizacji imprezy w Polsce w przyszłości – dodał.

Sami uczestnicy, nasi reprezentanci, podkreślali jak ważne są to zawody z punktu widzenia sprawdzenia się w konfrontacji z przedstawicielami innych państw, funkcjonującymi w tej samej branży. Kluczowym wydaje się być aspekt zdobycia nowych doświadczeń, podpatrzenia przedstawicieli innych państw przy pracy, nawiązanie kontaktów zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i towarzyskiej. Nie bez znaczenia był też aspekt psychologiczny, możliwość sprawdzenie się w działaniu „pod presją”. Wszyscy podkreślali bardzo wysoki poziom zawodów. Wyniki zostaną ogłoszone w sobotę, jak pokazują doświadczenie minionych dni, dyskusje jurorów-ekspertów trwać będą do późnych godzin nocnych.

- Nasza obecność będzie procentować w kolejnych latach – powiedziała dopingująca reprezentantów Polski, minister edukacji narodowej, Anna Zalewska. - Musimy być stałymi uczestnikami zarówno EuroSkills jak i WorldSkills, a w przyszłości pokusić się o organizację w Polsce tych zawodów - dodała.

Jeśli tak by się stało, Polskę czeka gigantyczne wydarzenie, przede wszystkim od strony logistycznej. Ma ono jeszcze jedne aspekt: w czasie zmagań swoje najnowsze technologie prezentują wiodące firmy: od maszyn budowlanych, przez motoryzacje, przemysł spożywczy i wiele innych. To na sprzętach tych firm prowadzona jest rywalizacja. To de facto reklama, ale i pewien sposób związania startujących z określona technologią i standardami. W mechatronice, obróbce drewna, metalu i kamienia, motoryzacji, kosmetyce i wielu innych specjalizacjach, to typowe działanie na zasadzie win-win.

Społeczeństwo
BBC: W Polsce narastają antyukraińskie nastroje
Społeczeństwo
Szkocja robi krok w stronę legalizacji eutanazji
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie