21,5 mln dol. dla kobiety, która musiała zmywać w niedziele

Marie Jean Pierre, mieszkanka Florydy, która zmywała naczynia w hotelu Conrad Miami, pozwała sieć Park Hotels & Resorts za naruszenie Ustawy o Prawach Obywatelskich z 2017 roku. 60-letnia kobieta twierdzi, że sieć hoteli zmuszała ją do pracy w niedzielę, mimo iż jej pracodawca wiedział, że kobieta jest misjonarką kościoła Żołnierzy Chrystusa.

Publikacja: 18.01.2019 05:19

Wnętrze hotelu Conrad Miami

Wnętrze hotelu Conrad Miami

Foto: materiały prasowe

- Kocham Boga. Nie pracuje się w niedziele, ponieważ w niedzielę czczę Boga - powiedziała Pierre w rozmowie z telewizją NBC 6 z Miami.

Pierre podejmując pracę w Conrad Miami w 2006 roku poinformowała pracodawcę, że nie może pracować w niedziele z powodu swoich wierzeń religijnych - informuje opisujący sprawę dziennik "Sun Sentinel". Mimo to od 2009 roku w hotelu zaczęto jej wyznaczać niedzielne dyżury. Wtedy kobieta przypomniała o swojej deklaracji dotyczącej niemożności pracy w niedziele ze względu na wyznawaną przez nią religię.

W 2015 roku problem powrócił - kobiecie znów zaczęto wyznaczać niedzielne dyżury. Pierre twierdzi, że przyniosła wówczas pracodawcy list od swojego pastora, który tłumaczył, dlaczego wierna nie może pracować w niedziele.

Przez kilka tygodni Pierre zamieniała się dyżurami, ale w końcu jej kierownik, George Colon, zaczął domagać się, aby pojawiała się na niedzielnych zmianach. Kobieta odmówiła i została zwolniona - informuje "Miami Herald".

Prawnik Pierre, Marc Brumer powiedział dziennikowi "Sun Sentinel", że sieć hoteli przekonywała, iż nie wiedziała o tym, że kobieta jest misjonarką i że nie może pracować w niedziele. Przeczył jednak temu list od pastora 60-latki, który znajdował się w teczce akt personalnych kobiety.

- Nie można dyskryminować nikogo z powodu przekonań religijnych - podkreślił Brumer.

Sąd przyznał rację kobiecie i nakazał wypłacenie jej 21 mln dolarów tytułem strat moralnych, 35 tys. dolarów zaległych pensji i 500 tys. dolarów za "cierpienie psychiczne" spowodowane całą sytuacją.

Pierre nie otrzyma jednak całej zasądzonej kwoty ze względu na ograniczenia wysokości odszkodowań przyznawanych przez sądy federalne. Po uwzględnieniu kosztów sądowych do 60-latki trafi ok. pół miliona dolarów.

Były pracodawca kobiety zapowiada odwołanie się od wyroku.

Społeczeństwo
Iran: Ujawniono szczegóły dotyczące śmierci 16-letniej Niki Shakarami. „Użyto pałek”
Społeczeństwo
Chory na raka imigrant wygrał miliard dolarów na loterii. Pieniądze na los pożyczył
Społeczeństwo
USA: Uniwersytet zaczął zawieszać studentów protestujących przeciw Izraelowi
Społeczeństwo
W jednym z państw Azji jest za gorąco, by się uczyć. Rząd zamyka szkoły
Społeczeństwo
Protesty ogarniają uniwersytety w USA. Chodzi o konflikt Izraelu z Hamasem
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO