ABW na tropie alterglobalistów

Ekolodzy protestują w Koninie, alterglobaliści zapowiadają marsz pod czarnymi sztandarami, który „nie wiadomo, jak się skończy”. Służby specjalne nie tracą więc czujności. Sprawdzają szkoły

Aktualizacja: 03.12.2008 08:22 Publikacja: 03.12.2008 02:44

Greenpeace domaga się jak najszybszego przyjęcia pakietu klimatycznego. Wczoraj 11 działaczy weszło

Greenpeace domaga się jak najszybszego przyjęcia pakietu klimatycznego. Wczoraj 11 działaczy weszło na komin elektrowni w Koninie

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

11 działaczy Greenpeace’u wczoraj rano weszło na komin Zespołu Elektrowni PAK w Koninie.

– To nasz protest przeciwko polityce rządu – tłumaczy Magdalena Zowsik. – Domagamy się jak najszybszego przyjęcia pakietu klimatycznego i przedstawienia planu, który zakładałby odejście od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Co na to rząd? – Słyszeliśmy o proteście. Być może w tej sprawie zostanie wydany komunikat – mówią w Centrum Informacyjnym Rządu.

Do protestujących przyjechali policyjni negocjatorzy. Aktywiści zapowiadali jednak, że na kominie pozostaną przynajmniej do środy.

Akcja Greenpeace’u to na razie najpoważniejszy incydent towarzyszący konferencji klimatycznej ONZ, która od poniedziałku trwa w Poznaniu. W dodatku doszło do niego przeszło 100 kilometrów od stolicy Wielkopolski. Dlaczego? – To właśnie w takich miejscach rozpoczynają się zmiany klimatu. Tymczasem na konferencji dyskutuje się, jak im zapobiegać. Poza tym wśród delegatów jest kilkudziesięciu naszych działaczy – tłumaczy Jacek Winiarski z Greenpeace’u.

I dlatego zieloni nie planują podobnych akcji w Poznaniu. Będzie za to pokojowy marsz, wystawy i koncert brytyjskiej orkiestry symfonicznej. – A o proteście w Koninie politycy i tak się dowiedzą. Obejrzą go sobie w telewizji – przekonuje Winiarski.

Bardziej wojowniczo nastawieni są alterglobaliści. – Odpalimy fajerwerki – zapowiadał przed rozpoczęciem szczytu Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej.

Pierwsze dni konferencji upłynęły jednak bez najmniejszych zakłóceń. Mimo to Piekarski zapewnia, że protest trwa: – Już sam fakt, że rozmawiamy, jest tego przejawem. Przecież wyrażam w tej chwili nasze stanowisko. Ale na rozmowach z dziennikarzami pewnie się nie skończy. Federacja Anarchistyczna na swojej stronie internetowej nawołuje, by przeciwnicy globalizacji zjeżdżali do Poznania na sobotni marsz pod czarnymi sztandarami. „Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zakończy się ta demonstracja” – piszą w apelu.

Służby specjalne starają się więc mieć sprawy pod kontrolą. Na polecenie ABW kuratorium oświaty rozesłało do szkół z Poznania i okolic prośbę o podanie danych osób spoza placówek, które między 4 a 9 grudnia będą korzystały np. z sal gimnastycznych. – Trzeba podać imię, nazwisko, adres i PESEL – wyjaśnia nauczyciel z Leszna.

Kuratorium przyznaje, że prośba ma związek z konferencją klimatyczną. ABW ucina jednak wszelkie pytania. – O szczegółach, z uwagi na ograniczenia natury prawnej, nie możemy informować – tłumaczy major Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzeczniczka agencji.

Przeciwnicy szczytu przypuszczają, że chodzi o to, by uniemożliwić im wynajmowanie sal na noclegi. – Antyglobaliści robili to podczas szczytu G8 w Genui. Do jednej z sal wtargnęła policja. Doszło do bitwy – wspomina Piekarski.

Nie wiadomo, ilu antyglobalistów zjedzie do Poznania i gdzie się zatrzymają. – Wiem tylko, że do Poznania wybierały się osoby z Niemiec, Francji czy Holandii – mówi Piekarski.

Podczas szczytu porządku w mieście pilnuje około 1000 policjantów z całej Polski.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=l.zalesinski@rp.pl]l.zalesinski@rp.pl[/mail]

11 działaczy Greenpeace’u wczoraj rano weszło na komin Zespołu Elektrowni PAK w Koninie.

– To nasz protest przeciwko polityce rządu – tłumaczy Magdalena Zowsik. – Domagamy się jak najszybszego przyjęcia pakietu klimatycznego i przedstawienia planu, który zakładałby odejście od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Policja apeluje o pomoc. Zaginął profesor warszawskiej uczelni
Społeczeństwo
Mikołaj na weekend. Familijne atrakcje w Warszawie
Społeczeństwo
6 grudnia pod znakiem śnieżyc i zamieci. IMGW pokazał mapę. Gdzie będzie najgorzej?
Rozmowa
Mateusz "Exen" Wodziński: Chcę wsparciem podziękować Ukraińcom
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Decydują się losy naszego regionu, musimy działać!
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką