-
małopolskiego
-
mazowieckiego
-
śląskiego
-
świętokrzyskiego
-
lubelskiego
-
podkarpackiego
-
opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski)
-
podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki)
-
warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński)
W rozmowie z Onetem rzecznik RCB Piotr Błaszczyk wyjaśnił, że zdarzają się sytuacje, w których mieszkańcy nie otrzymają wiadomości SMS, mimo że mieszkają na wskazanym w alercie regionie. Podkreślił, że dzieje się tak w momencie, gdy telefon jest zalogowany do innej stacji bazowej — na terenie powiatu, który nie jest objęty alertem. „Stacje bazowe przekazują sygnały między urządzeniami a siecią operatora telekomunikacyjnego. Jeśli telefon zalogowany jest do innej stacji, operator sieci nie wyśle na taki numer wiadomości od RCB” – czytamy.
Nad krajem wciąż znajduje się niż genueński, który może powodować lokalne problemy. Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał dane z raportu Państwowej Straży Pożarnej na godzinę 12:00 9 lipca 2025 r. - 493 zdarzeń. Sytuacja pogodowa bez większych zmian, strefa najintensywniejszych opadów obejmuje obecnie centralną i północno-wschodnią część kraju. Liczba interwencji nieznacznie wzrasta – powiedział. - Od godziny 6:00 co godzinę przybywa w sposób stabilny około 80 nowych interwencji w skali kraju. Najwięcej zdarzeń od północy odnotowano w woj. mazowieckim — 96, śląskim — 90 i małopolskim — 86. Zgłoszenia dotyczą głównie lokalnych podtopień posesji, połamanych konarów drzew oraz innych incydentów o charakterze rutynowym. Ważne — nie występują zdarzenia o charakterze szczególnym – dodał.
Ulewne deszcze spowodował niż genueński.
Foto: PAP
Intensywne opady w Polsce. Jak zachowywać się w przypadku zagrożenia podtopieniem?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swojej stronie internetowej przypomniało, jak zachowywać się w przypadku zagrożenia podtopieniem. Wskazano, że należy: