BBC: W Polsce narastają antyukraińskie nastroje

BBC publikuje reportaż z Polski, w którym mieszkający w Polsce uchodźcy z Ukrainy skarżą się na narastające w naszym kraju antyukraińskie nastroje.

Publikacja: 14.05.2025 11:36

Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy 2024 na pl. Zamkowym w Warszawie

Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy 2024 na pl. Zamkowym w Warszawie

Foto: Paweł Supernak, PAP

arb

31-letnia Swietłana mówi w rozmowie z brytyjskim nadawcą, że jej córka uwielbiała chodzić do polskiej szkoły. – Nawet gdy przenieśliśmy się w inne miejsce, nie chciała zmieniać szkoły – mówi kobieta. – Tak bardzo ją lubiła. Nie było w niej nękania.

31-letnia uchodźczyni z Ukrainy: Moja córka zaczęła być prześladowana w polskiej szkole

Teraz, jak mówi kobieta, zmieniła się zarówno atmosfera w szkole, jak i w całej Polsce. – Dwa tygodnie temu przyszła do domu i powiedziała: „Jeden z chłopców powiedział mi: wracaj na Ukrainę”. Swietłana twierdzi, że była zdumiona.

Czytaj więcej

Trump nauczył ludzi PiS pogardzać Ukrainą. A szkody dla Polski?

BBC twierdzi, że jej dziennikarze rozmawiali z kilkudziesięcioma Ukraińcami mieszkającymi w Polsce, którzy twierdzą, że w ostatnich miesiącach w kraju widać wzrost antyukraińskich nastrojów. Wiele osób twierdzi, że są nękani w szkołach, zaczepiani w środkach transportu publicznego, a w sieci spotykają się z ksenofobicznymi treściami.

Wzrost antyukraińskich nastrojów ma być, jak czytamy, również konsekwencją polaryzującej kampanii wyborczej przed I turą wyborów prezydenckich.

Swietłana opowiada, że po tym, jak jej córka usłyszała od kolegi, żeby wracała na Ukrainę, przypadki nękania jej w szkole w związku z narodowością zaczęły się nasilać. – Dziewczynki z jej klasy zaczęły narzekać, że mówi po ukraińsku. Potem udawały, że upadają na ziemię i krzyczały: „Rakieta! Padnij!”, a potem się śmiały. Przyszła do domu płacząc – mówi 31-latka. Jak wyjaśnia, jej córka ma traumę po tym jak jej rodzinne miasto na Ukrainie było celem rosyjskiego ataku rakietowego, w którym zginęły m.in. dzieci.

Ostatnio obserwujemy coraz więcej takich sytuacji... Ksenofobiczne napaści na Ukraińców pracujących w sklepach i hotelach, tylko dlatego, że mówią z ukraińskim akcentem

Natalia Panczenko, stojąca na czele fundacji „Stand with Ukraine”

Kobieta twierdzi, że nastawienie do Ukraińców zmieniło się nie tylko w szkołach. – W pracy wiele osób mówi, że Ukraińcy przyjeżdżają tu i źle się zachowują. Moi ukraińscy przyjaciele twierdzą, że chcą wrócić do domu, ponieważ Polacy nas nie akceptują. Strach teraz tu mieszkać – mówi.

BBC o antyukraińskich nastrojach w Polsce: Najpierw w internecie, potem w sklepach, hotelach

BBC przypomina, że zaraz po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Polacy zaczęli spontanicznie pomagać Ukraińcom, okazując im wiele współczucia. – To było niesamowite, każdego dnia przychodzili ludzie, pytając: „Jak możemy pomóc?” – wspomina Natalia Panczenko, stojąca na czele fundacji „Stand with Ukraine”, organizacji humanitarnej zajmującej się pomocą dla uchodźców z Ukrainy.

Teraz Panczenko przyznaje, że w Polsce narastają antyukraińskie nastroje, co widać m.in. po wzroście liczby antyukraińskich treści w sieci. Jak dodaje, z czasem antyukraińskie postawy przeniosły się poza świat wirtualny. – Ostatnio obserwujemy coraz więcej takich sytuacji... Ksenofobiczne napaści na Ukraińców pracujących w sklepach i hotelach, tylko dlatego, że mówią z ukraińskim akcentem – relacjonuje.

BBC przytacza wyniki badania CBOS, z którego wynika, że w marcu 2025 roku ok. 50 proc. Polaków opowiadało się za przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Jak czytamy, jeszcze dwa lata temu odsetek ten wynosił 81 proc.

Brytyjski nadawca zauważa, że temat Ukrainy pojawia się w polskiej kampanii wyborczej. „Skrajnie prawicowy populista Sławomir Mentzen, obecnie trzeci w sondażach, jest zjadliwie antyukraiński i popiera «porozumienie» z Rosją Władimira Putina” – pisze BBC (w rzeczywistości Sławomir Mentzen deklaruje, że w interesie Polski jest, aby Ukraina zachowała suwerenność, mówi jedynie, że kształt wschodniej granicy Ukrainy nie jest kluczowy dla Polski – red.). BBC odnotowuje też wyrażany ostatnio sceptycyzm Karola Nawrockiego, prezesa IPN i kandydata popieranego przez PiS, wobec wejścia Ukrainy do UE i NATO. Z drugiej strony – jak czytamy – jest kandydat KO Rafał Trzaskowski, który jest „najbardziej proukraiński”. Brytyjski nadawca odnotowuje jednak, że także on zapowiedział ograniczenie świadczeń socjalnych dla Ukraińców.

31-letnia Swietłana mówi w rozmowie z brytyjskim nadawcą, że jej córka uwielbiała chodzić do polskiej szkoły. – Nawet gdy przenieśliśmy się w inne miejsce, nie chciała zmieniać szkoły – mówi kobieta. – Tak bardzo ją lubiła. Nie było w niej nękania.

31-letnia uchodźczyni z Ukrainy: Moja córka zaczęła być prześladowana w polskiej szkole

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Szkocja robi krok w stronę legalizacji eutanazji
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie
Społeczeństwo
Wojna przebudziła Ukraińców. Żegnają się z językiem rosyjskim